Σελίδα 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 211

Θέμα: Κλώνος Microchip ICD2

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Λοιπόν
    Στην σειρά 16 το δοκίμασα επιτυχώς με 16F628 16F88 και 16F876 με την έκδοση 7,21 του MPLAB

    Στην σειρά 18 που δοκίμασα προχτές μου βγάζει ότι δεν περνάει τα self test γιατί η τάση MCLR είναι μόνο 11,8V. Παρόλα αυτά το προγραμμάτισε κανονικά. Δεν το κοίταξα ακόμα, αλλά μάλλον κάποιο τρανζίστορ φταίει. θα το κοιτάξω... Για τον 18F το δοκίμασα στην έκδοση 6,20 του MPLAB, (δεν ήταν δικά μου PC και κατασκευή.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Καλά ε, έπαθα την πλάκα μου σήμερα με τον ICD 2. και όχι λόγο ότι τον δούλεψα και μου άρεσε αλλά λόγο ότι δεν μπόρεσα να τον κάνω!!! Αν είναι δυνατόν!!! Έκανα την αποχάλκωση (το κύκλωμα βγήκε πάρα πολύ ωραίο, χωρίς κανένα ίχνος προβλήματος), τρύπημα και τα κλασικά. Στην αρχή δεν μου ταίριαζαν καλά οι βάσεις για τα ολοκληρωμένα. Είπα πως θα έκανα λάθος στην εκτύπωση αλλά τελικά δεν ήταν αυτό αφού το ξανά εκτύπωσα σε κανονική κλίμακα και ήταν πάλι το ίδιο. Επίσης τα άλλα εξαρτήματα ήταν όλα σε κανονική διάσταση. Τέλος πάντων, δεν ήταν και μεγάλο το πρόβλημα αφού με λίγο ταίριασμα στα pins των βάσεων όλα έγιναν κανονικά. Μετά είπα να κάνω και μια μεταξοτυπία που ποτέ δεν την είχα δοκιμάσει. Την έκανα και αυτήν και βγήκε εξαιρετικά. Ε, από εδώ και πέρα τίποτα δεν πήγε όπως θα έπρεπε. Έβαλα τα εξαρτήματα και άρχισα να κολλάω. Λες και πήγαινες να κολλήσεις πάνω σε αλουμίνιο!!! Δεν πήγαινε καλάι στο pad με τίποτα!!!!!!!! Ανέβαζα θερμοκρασία και ανέβαζα και ανέβαζα και αυτό τίποτα. Ξαναγύρισα στην κανονική θερμοκρασία που κολλάω εδώ και χρόνια και πάλι τίποτα. Η κολλήσεις που έκανα μου θύμισαν την πρώτη φορά που έπιασα κολλητήρι στα χέρια μου!!!!!!! Τρισάθλιες!!!!!!!! Έλεγα, μπας και φταίνε τα μικρά pads που έχει, αλλά μετά έλεγα πως δεν μπορεί να είναι αυτά, αφού είχα ξανά κολλήσει σε τέτοιο μέγεθος. Με λίγα λόγια αυτό που κατάφερα ήταν να διαλύσω το τυπωμένο, αφού τίναξα περίπου 5 pads από την πολύ θερμοκρασία. Οπότε την πέταξα και ησύχασα!!! Άντε στην επόμενη τώρα…

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή USB

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster
    Λύκε αυτό έχει και USB πάνω...
    Σϊγουρα είναι USB το βίσμα δεξιά; Εκ πρώτης ματιάς, για βίσμα "δικτύου - ethernet" δείχνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Το βύσμα στην φωτογραφία του gsm λίγο πιο πάνω, είναι δικτύου όπως ανέφερες. Το χρησιμοποιείς για να βγάλεις τα καλώδια του προγραμματισμού, όπως συμβαίνει σε όλους σχεδόν τους προγραμματιστές.

    Αυτό που είπε ο gsm, ότι δηλαδή έχει και USB επάνω, αναφερόταν σε αυτό το post:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986
    Επίσης καλή σελίδα είναι και η:
    http://www.nebadje.org/ICD2Clone.html

    το πρόβλημα είναι οτι το κύκλμωμα έιναι τεράστιο και αν δεν το έχει δουλέωει κάποιος...
    Εγώ αύριο θα το ξανακάνω (αφού πρώτα αλλάξω το καλάι που έχω), ανάλογα φυσικά και με το αν θα κάνουμε μάθημα στην σχολή μας. Ελπίζω να πετύχει!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Την τελείωσα!!! Αλλά δεν τον δοκίμασα γιατί δεν πήρα ένα 7805!!! Έχω κάτι ερωτήσεις όμως να κάνω:

    Για το πηνίο τι βάζουμε;;; Η θα χρησιμοποιήσουμε τον κλασικό τρόπο λύσης αυτού του προβλήματος που είναί το βραχυκύκλωμα;;;

    Επίσης την έξοδο του 7805, αφού δεν μπορούμε να βρούμε τον άλλο σταθεροποιητή, θα την συνδέσω στα ποδαράκια 4 και 8. Έτσι δεν είναι;;; Κάτι τέτοιο τουλάχιστον κατάλαβα απ το σχηματικό του, αλλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος.

    Άντε αύριο η δοκιμή του. Α, και κάτι ακόμα. Κανένα manual του κανονικού προγραμματιστή που θα βρούμε;;; Από την σελίδα της Microchip δεν βρήκα και πολλά. Μόνο κάτι που έλεγε μόνο για τα pins και κάτι τέτοια πολύ μικρά pdf.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986
    Την τελείωσα!!! Αλλά δεν τον δοκίμασα γιατί δεν πήρα ένα 7805!!! Έχω κάτι ερωτήσεις όμως να κάνω:

    Για το πηνίο τι βάζουμε;;; Η θα χρησιμοποιήσουμε τον κλασικό τρόπο λύσης αυτού του προβλήματος που είναί το βραχυκύκλωμα;;;
    Ναι στην θέση του πηνίου θα βάλεις βραχυκύκλωμα. Κάπου είχα κάνει μια παραλλαγή της πλακέτας με το 7805, αλλά δεν την έχω εδώ.
    Πάντως την είσοδο του 7805 θα την βάλεις στο πιν 7 του ολοκληρωμένου, την γείωση θα ανοίξεις μια τρύπα και θα μπεί ανάμεσα στις 2 σειρές του ολοκληρωμένου και θα την κολλήσεις στην γείωση, και την έξοδο στο πιν 4. Αν τα βάλεις έτσι δεν χρειάζεται τίποτα στην θέση του πηνίου. Ούτε και η D4 χρειάζεται. Ενα κομμάτι χαλκου εκεί δεν θα συνδέεται πουθενα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986
    Επίσης την έξοδο του 7805, αφού δεν μπορούμε να βρούμε τον άλλο σταθεροποιητή, θα την συνδέσω στα ποδαράκια 4 και 8. Έτσι δεν είναι;;; Κάτι τέτοιο τουλάχιστον κατάλαβα απ το σχηματικό του, αλλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος.
    Όπως είπα και παραπάνω δεν χρειάζεται στο πιν 8...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986
    Άντε αύριο η δοκιμή του. Α, και κάτι ακόμα. Κανένα manual του κανονικού προγραμματιστή που θα βρούμε;;; Από την σελίδα της Microchip δεν βρήκα και πολλά. Μόνο κάτι που έλεγε μόνο για τα pins και κάτι τέτοια πολύ μικρά pdf.
    Ότι έχει η Microchip εκεί, pinout και τέτοια. Ψάξε και στο νετ για "ICD2 tutorial" κτλ

    Επίσης το βύσμα αυτό που είναι σαν δικτύου, έχει τις ίδιες διαστάσεις με αυτά του τηλεφώνου, αλλά έχει 6 πινς. αν έχεις πένσα για βύσματα τηλεφώνου, κάνει και γι αυτά. Τα βυσματάκια όμως δεν κάνουν, πρέπει να έχουν 6 πιν και όχι 4 ή 2 που έχουν τα τηλεφώνου. Προσωπικά πάντως, το βρίσκω μπελαλίδικο σύστημα... καλύτερα κόλλα καλωδιάκια... ή φτιάξε ένα βύσμα μόνο που θα καταλήσει σε ακιδοσειρά, ή σε καλωδιάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Λοιπόν gsm δεν έκανα καμία δοκιμή, γιατί τώρα διαβάζω το μήνυμα και δεν είμαι στην Θεσσαλονίκη!!!

    Θα κάνω τις τροποποιήσεις που είπες και ελπίζω να δω φως!!!!!!!

    Δουλεύω την 7.22 έκδοση του MPLAB> Λες να έχω κανένα πρόβλημα;;; Αν δεν κάνω λάθος θέλει και μια εγκατάσταση του ICD, έτσι δεν είναι;;; Το λέω αυτό γιατί όταν πάτησα από το πρόγραμμα σαν προγραμματιστή τον ICD 2 αυτό μου εμφάνισε ένα τυπικό παράθυρο εγκατάστασης. Φυσικά δεν το έψαξα παραπέρα αφού ούτε καν τον είχα ετοιμάσει.

    Όσο για το βύσμα επικοινωνία θα βρω την λύση.

    Α, για το tutorial τώρα θα ψάξω. Βασικά ήθελα να δω πιο πολύ για το debugging που μπορεί να κάνει. Αν πάντως βρεις κάτι και εσύ κάνε ένα post…

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το MPLAB. To έχω δουλέψει στις εκδόσεις 6.40 - 7.00 - 7.21 και παίζει μια χαρά.
    Το μόνο πρόβλημα είναι να μην σου βλέπει τον bootloader. Δεν χρειάζεται καμιά εγκατάσταση, διάβασε μερικές οδηγίες εδώ. Το 7.21 (και οι νεότερες εκδόσεις υποθέτω) όταν επιλέξεις για πρώτη φορά το ICD2, σου εμφανίζουν κάποιο Wizard που δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει, αλλά δεν χρειάζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Δεν θα τρυπήσω την πλακέτα αλλά θα βάλω την γη στο ποδαράκι 6, αφού έβαλα και την βάση για το ολοκληρωμένο σε περίπτωση που το βρω κάποτε στην αγορά!!!

    Με τι τάση το τροφοδοτείς;;; Είδα και ένα 7812, οπότε από τα 15 και πάνω ε;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Αν βάλεις και την γέφυρα, μπορείς να βάλεις μόνο έναν AC μετασχηματιστή.
    Αν θες να τροφοδοτήσεις την πλακέτα με DC (απο τροφοδοτικό πάγκου πχ) δώστης πάνω απο 16V, γιατί η γέφυρα έχει μια πτώση τάσης ~1-1,2V και να ερθεις πάλι στα 15 στην είσοδο του 7812

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλώνος hakko fx 951
    By mtzag in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-16, 23:57
  2. ICD2 Clone
    By leosedf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-10, 17:08
  3. ICD2 ελεκτορ
    By ROLAND in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-07, 16:06
  4. Θελω το κυκλωμα του icd2?
    By alani1984 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 18:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας