Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Τα παντα για τα ΗΧΕΙΑ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Τα παντα για τα ΗΧΕΙΑ

    Λοιπον, τωρα τελευταια εχω πορωθει με τους ενισχυτες ηχου και θελω να φτιαξω δικα μου ηχεια.Θα ηθελα σε αυτο το topic να συγκεντωσουμε ολες τις πληροφοριες για τα ηχεια και θεωρητικα κ πρακτικα.

    Δηλαδη τι ειναι το crossover, εχουν αρνητικο και θετικο πολο?Αν τα βαλω αναποδα?Καμοια καλη εταιρεια για να αγορασω?Σχετικα με τα W τι παιζει?Εννοω RMS και max?Επισης τι ειναι η κορνα που βαζουν και τι διαφορες εχει απο το tweeter.Και σε κατι παλια ηχεια εκτος απο το tweeter και to Woofer ειχαν και ενα πιο μικρο.Τι ειναι?Διαφορα SubWoofer απο Woofer?Με τα ωμ τι παιζει?

    Ελπιζω ο καθενας σας να τοποθετησεις εδω περα οτι σχετικη γνωση υπαρχει.Η να επισημανει καποιο βιβλιο.Σας ευχαριστω πολυ και ζητω συγνωμη αν σας εχω κουρασει ολους εδω περα με τις ερωτησεις μου αλλα η διψα μου για γνωσεις περι ηλεκτονικων.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Αυτό που άνοιξες είναι πολύ μεγάλο.

    Καταρχην τι ηχεία θέλεις να κάνεις? επαγγελματικού τύπου? (εκεί μόνο έχω ασχοληθεί) η hi-fi?
    hi-fi παίζει γενικότερα σε μικρότερες ισχύς αλλα με καλύτερη ποιότητα.
    ΝΑΙ τα crossover έχουν θετικό-αρνητικό και οι συνέπειες είναι τραγικές σε επαγγελματικό ήχο αν μπούν στραβά.

    http://www.bcspeakers.com είναι μια εταιρία με πολύ καλά ηχεία που έχω δουλέψει, προτείνει επίσης σχέδια crossover τα οποία είναι υπολογισμένα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, προτείνει επίσης και καμπίνες.
    Το μικρό που λές εκτός απο κόρνα κλπ είναι μεγάφωνο μεσαίων συχνοτήτων και χρησιμοποιείται μόνο σε hi-fi ηχεία.

    RMS= Πραγματική ισχύς μεγαφώνου.
    max η peak η music power= ισχύς ηχείου για πολύ μικρό χρονικό διάστημα

    το Tweeter παράγει ΜΟΝΟ υψηλές συχνότητες στις περισσότερες περιπτώσεις και με χαμηλότερη ισχύ.
    Απο την άλλη η κόρνα καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα και με μεγαλύτερη ισχύ.

    Συνήθως η σύνθετη αντίσταση ενός επαγγελματικού ηχείου είναι στα 8 Ωμ

    To Subwoofer έχει την ικανότητα να παράγει υπόηχους (τους οποίους στις περισσότερες περιπτώσεις τους νοιώθεις και δεν τους ακούς)
    Είναι πάρα πολύ μεγάλο θέμα για εδώ, θα προσπαθήσω βέβαια.

    Υπήρχαν κάποια βιβλία που είχα πάρει απο το amazon.com
    Συνολικά η ισχύς που είχαμε σε ενα μαγαζί που δούλευα (μελέτες, ρυθμίσεις, επισκευές κλπ κλπ) είχαμε γύρω στα 13Kw
    και μεγαλύτερη ισχύς σε ηχεία τα οποία τα έφτιαξα μόνος μου απ το μηδέν είναι στα 3.2Kw

    Πρέπει να διαλέξεις χώρο πρώτα hi-fi η Pro Audio?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα.Οταν λες hi-fi η Pro Audio.Τι εννοεις?
    Να ρωτησω και κατι ακομα.Γενικα τα ηχεια στα 4 ωμ δεν παιζουν δυνατα και κανουν πολυ θορυβο, ετσι δεν ειναι σε σχεση παντα με τα 8 ωμ.(Εννοοντας οτι τους βαζεις μεγαλους εχισχυτες).

    Γενικα θελω να βαλω ηχεια στον ενισχυτη 4χ54w που εχω φτιαξει αλλα θελω να ειναι ακομα μεγαλυτεαρα ηχεια γιατι θελω να φτιαξω και ποπιο μεγαλους ενιχυτες.Γενικα εχω ενα κουτι που το βρηκα παρατημενο και θελω να του βαλω ηχεια.Τι πρεπει να παρω για να το φτιαξω?Εχει 3 τρυπες

    Γενικα στα αυτοκινητα τι ηχεια βαζουν?

    Α, και ευχαριστω για τις απαντησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Ο επαγγελματικός ήχος για τον οποίο μιλάει ο leosedf είναι αυτόι που χρησιμοποιούν πχ. στα studio ηχογραφήσεων της sony και τα ηχεία στοιχίζουν χιλιάδες Ε. so.... hi-fi!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Ο επαγγελματικός ήχος χρησιμοποιείται σε πανήγύρια, clubs, συναυλίες και γενικώς εκεί που απευθύνεσαι σε κόσμο.
    Στον επαγγελματικό ήχο χρησιμοποιούντε ηχεία ΔΥΟ δρόμων και οι ενισχυτές (τελικοί) δεν μοιάζουν σε τίποτα με εναν απο αυτούς που έχουμε σπίτι πχ ο ενίσχυτής που βλέπετε πιό κάτω είναι στα 2,4Kw (είχα έναν τέτοιο) είναι έτσι φτιαγμένος ωστε να μή ζεστένετε με τίποτα και να παρέχει εξαιρετική ποιότητα ήχου ακόμα και όταν δουλεύει σχεδόν στις κορυφές του. (το καλοκαιρι ολοι οι ενισχυτές καιγόντουσαν και αυτός έβγαζε κρύο αέρα)

    Γενικότερα αυτα τα μηχανήματα απο πλευράς απόδοσης είναι καλύτερα.

    Καμία σχέση με studio sound που εκεί το αποτέλεσμα που θέλουμε είναι τελείως διαφορετικό (flat απόκριση) εκεί πρέπει να ακούς αυτό ακριβώς που βγαίνει, το κόστος βέβαια δεν είναι τόσο μεγάλο τα ηχειακια τησ yamaha που χρησιμοποιούν σε κάθε studio(ναι αυτά με τους άσπρους κώνους) κοστίζουν περίπου 300 ευρώ.


    Για τα τα κουτιά των ηχείων που θέλεις φίλε μου NUKE θα σου πρότεινα να φτιάξεις καινούρια απ την αρχή σύμφωνα με τις ανάγκες του μεγαφώνου που θα χρησιμοποιήσεις.

    Ξεκίνα απο ηχεία δυο δρόμων, 100-150watt σε ισχύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Δεν ενδοιαφερομαι για επαγγελματικο ηχο.Για μενα, για αυτοκινητα και για κανα παρτυ αν κανουμε.

    Οταν λες 100-150W δεν εννοεις RMS, ετσι?

    Μπορειτε να μου πειτε την διαφορα στα ηχεια δυο και τριων δρομων?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    RMS πάντα.
    Ε ΟΚ τότε μπορείς να φτιάξεις κάτι δικό σου ενδιάμεσο.


    Η διαφορά είναι ΚΑΙ στο crossover (τριών δρόμων) και στα μεγάφωνα.
    πχ το tweeter(2500Khz-16000Khz) αναλαμβάνει τις υψηλές συχνότητες το woofer της χαμηλότερες(1000Khz-25Hz) και το ηχειάκι των μεσαίων τις μεσαίες συχνότητες (1000Khz εκεί τριγύρω)
    Γενικώς τα ηχεία τριών δρόμων διαμοιράζουν τον ήχο σε διαφορετικά κομμάτια του ηχείου με αποτέλεσμα την καλύτερη πιστότητα/απόκριση.

    Τα δυο δρόμων γενικότερα είναι πιό "φτηνά", βγαίνουν σε μεγαλύτερη ισχύ (στους επαγγελματίες δεν τους ενδιαφέρει να αναπαράγουν και τόσο αυτές τις συχνότητες και έτσι την αναλαμβάνουν τα woofers)

    Με ηχεία τριών δρόμων μπορείς να κυμαίνεσαι μέχρι περίπου στα 500watt, απο κεί και πέρα χρειάζεσαι πιό δυνατά μηχανήματα.

    Αλλα εφ όσον έχεις χαμηλά όρια η καλύτερη επιλογή θα ήταν τριών δρόμων.
    Μόλις πάω σπίτι στη σέρρες θα πάρω μαζί μου τρια τέσσερα βιβλία κάποια για κατασκευή και κάποια άλλα για μελέτες ηχείων μπάς και μπορέσω να σου δώσω υλικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Βασικά θα σου βρώ ενα λογισμικό σαν και αυτό http://www.trueaudio.com/win_abt1.htm ωστε να μπορείς να υπολογίζεις την καμπίνα του ηχείου και το τί χρειάζεσαι για να φτιάξεις αυτό το crossover, υπάρχουν πάρα πολλά λογισμικά σαν και αυτό και είναι προτιμότερο να τα χρησιμοποιούμε για να έχουμε την μέγιστη απόδοση απο ένα ηχείο.

    Ενα είναι αυτό http://www.linearteam.dk/default.aspx?pageid=winisdpro (Freeware)
    Kαι αυτό http://www.audua.com/SW/Feature%20Summary.htm (Freeware)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Πρωτα απο ολα σε ευχαριστω πολυ φιλε leosedf που μου δινεις πολυτιμες πληροφοριες.
    Και εγω για τριων δρομων ηχεια σκεφτομαι.

    Βασικα θελω αρχικα να βαλω τον ενισχυτη 4χ54W σε ενα αυτοκινητο.Ετσι λεω να αρχισω απο αυτο.
    Νομιζω οτι 200W ειναι αρκετα καλα για ενα αμαξι και θελω να το δοκιμασω.Ετσι λεω να φτιαξω 4 ηχεια για να τα βαλω μεσα.Ομως τι λες να κανω?Θα ελεγα πρωτα να επικεντροθω στο να φτιαξω ηχεια για το αμαξι και μετα να φτιαξω ενα καλο ενισχυτη πουν να εχει 5 καναλια και να ξεπερναει το KW.Αυτο βεβαια του χρονου.

    Λοιπον, τωρα για το αμαξι λεω να φτιαξω 4 ηχεια στα 100-150 W και να τα οδηγω με αυτον τον ενισχυτη.Δηλαδη να τα βαλω σε καποιο πορτμπαγκαζ και να παιζουν.Και μετα να φτιαξω και εναν μεγαλο ενισχυτη και να οδειγει μονο WOOFER και να το πεταξω και αυτο μεσα.

    Ετσι πρωτα θα ηθελα συμβουλες συγκεκρομενα για να φτιαξω 4 ηχεια για αυτοκινητο στα 100-150W.

    Τι λες?Γενικα μπορει να λεω βλακειες αλλα δν μπορω να εξηγησω τι ακριβως θελω να κανω γιατι θελει πολυ γραψιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη bajanacker
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Γεια σας φίλοι μου ...
    Ενδιαφέρουσα η συζήτηση , συγγνώμη που επεμβαίνω κιόλας .
    Θα πω την ταπεινή μου γνώμη , γιατί έχω "πάθει κι έχω μάθει " από κατασκευές ηχείων 2 και 3 δρόμων .

    Δοκίμασα και κατασκεύασα πριν κάποια χρονάκια ηχεία 3 δρόμων , με καμπίνες αγορασμένες από γνωστό μαγαζί , με WOOFER BUMPER (to midrange & tweeter δεν θυμάμαι τι ήταν ) αλλά το τελικό αποτέλεsμα (επειδή ο τελικός κριτής είναι το αυτί μας , ας μη το ξεχνάμε αυτό ) δεν μου άρεσε .

    Πριν κανένα μήνα έκανα ηχεία 2 δρόμων (καινούριες καμπίνες 70λιτρων ) με τη βοήθεια ενός ξυλουργού φίλου μου kai σχέδια από ένα βιβλίο "build your own loudspeaker" . Φοβερός ήχος (σημ. Τα μεγάφωνα - WOOFER και tweeter - φτηνιάρικα . SIMSONIC , τα είχα αγοράσει επί εποχής δραχμών 12.000 όλα μαζί - μαζί και τα cross over) .

    Τελικά φίλε NUKE όπως λέει κι ο φίλος leosedf η επιλογή είναι καθαρά θέμα δικό σου . Εμείς μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μαζί σου .

    Υ.Γ : Σε επόμενη απάντηση θα βάλω και φωτο από τα ηχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    ### ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ , ΕΙΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ! Ο ΓΑΛΛΙΛΑΙΟΣ ΕΠΕΤΑΙ # ####

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ
    By RNR in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 23:29
  2. Τα παντα για το Car audio
    By graphist83 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-13, 00:43
  3. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠ΄ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By p.gabr in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-12, 12:40
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 12:56
  5. Τα Παντα για τα ΗΧΕΙΑ!!!
    By thelegr in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-09, 14:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας