Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Tα windowsΧΡ δεν αρχιζουν οταν τοποθετω δευτερο Σκληρο Δισκο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή Tα windowsΧΡ δεν αρχιζουν οταν τοποθετω δευτερο Σκληρο Δισκο

    Αγαπητοι μου φιλοι γεια σας.. Εαν το θεμα δεν ειναι στην σωστη θεση παρακαλω τους συντονιστες να το μετακινησουν..Σημερα πηρα εναν Σκληρο Δισκο μεγεθους 3Giga απο την δουλεια μου με σκοπο να τον τοποθετησω σαν δευτερο Σκληρο Δισκο στον Υπολογιστη μου (AMD Athlon 1800 Mhz)... Ο Δισκος ειναι μικρος αλλα μου κανει για να σωζω τα ΜΡ3 του Σταθμου μου.. Μολις τον ετοποθετησα σαν Slave κοιταξα στο ΒΙΟS και ειδα οτι ολα ειναι ενταξει και τον αναγνωριζει.. Μετα προσπαθησα να ανοιξω τον Υπολογιστη αλλα μολις εμφανιζεται το Logo απο τα Windows XP δηλαδη μετα απο 3 με 5 περιπου δευτερολεπτα ο υπολογιστης κανει Reset η οθονη γινεται Μαυρη και ξαναρχιζει παλι απο την αρχη σαν να τον ανοιξα μολις τωρα..Συνεχιζει προσπαθει να ανοιξει τα Windows αλλα μετα παλι το ιδιο και αρχιζει παλι απο την αρχη!! Μολις αποσυνδεσω τον δευτερο Σκληρο Δισκο τα Windows αρχιζουν κανονικα.. Προσπαθησα να συνδεσω δυο αλλους σκληρους Δισκους μικροτερης Χωρητικοτητας (2Giga ) αλλα μου κανει τα ιδια!! Και οι τρεις δισκοι δουλευουν κανονικα γιατι τους δοκιμασα στην Δουλεια μου..Ειναι αυτονοητο οτι δεν θελει εναν δευτερο Σκληρο Δισκο.. Ο Μαστερ δισκος (40 Giga ) ειναι στο IDE 1 και εκει τοποθετησα και τον δευτερο.. Στο IDE 2 εχω το CD Writer σαν Master και το CD Rom σαν Slave...Πρεπει να σας πω οτι ολοι οι μικροι Σκληροι δισκοι ειναι αδειοι,αλλα λιγο παλιοι και τους εβγαλα απο τα γνωστα Παιχνιδια Photo Play. Παντως ειναι ολοι δοκιμασμενοι και ενταξει.. Εαν εχει καποιος καποια καλη Ιδεα ας μου την γραψει..Σας ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων.. Με εκτιμηση Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Δεν πρέπει να φταίνε τα Windows . Για δοκίμασε να τον βάλεις μόνο του σαν Master να δεις αν θα αρχίσει η διαδικασία για την εγκατάσταση του λειτουργικού . Εγώ έχω έναν 4 G για τα Windows και 2 άλλους έναν 30 και έναν 10 για mp3 μια χαρά δουλεύουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Επίσης μπορεί να είναι πρόβλημα τροφοδοτικού. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις κάποιες συσκευές που δεν χρειάζονται για να ξεκινήσει ο δίσκος, (cd rom, cd rw, usb συσκευές.... ή ότι περιττά φορτία...) για να ελαφρύνεις το φορτίο του τροφοδοτικού.

    Αν ξεκινήσει χωρίς τα περιττά φορία τότε είσαι για νέο τροφοδοτικό.

    Επίσης δοκίμασε να μετρήσεις με πολύμετρο τις τάσεις που δίνει το τροφοδοτικό (5 και 12V) να δείς που κυμαίνονται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.. Εχω ομως ασχημα νεα.. Ο κανονικος δισκος με τα 40 Γκιγα.. με αποχαιρετησε πριν απο λιγο μεσω καπνου και ομιχλης.. Ολα τα ΜΡ3 και τα δικα μου Τραγουδια ειναι τωρα στα Θυμαρακια... Προχθες το 4/1 του Ολυμπιακου..χθες η πενταρα του Πανθηναικου και τωρα ολα τα δεδομενα μου... Ειμαστε για γελια η για Κλαματα;;;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Αν δεν έχεις backup, μάλλον για κλάμματα....

    Αλλά πάλι ευκαιρία είναι για αναβάθμιση σκληρού....

    Καπνούς και ομίχλη διαβάζω.... πιθανόν να κάηκε κάποιο εξάρτημα στην πλακέτα του σκληρού. Ψάξε να βρείς καναν ακριβώς ίδιο για να αλλλάξεις την πλακέτα και ίσως δουλέψει....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    κάτι σε western digital μου μυρίζει το κάψιμο, παρεπιπτόντως όταν αγοράζουμε σκληρούς κοιτάμε πόση εγγύηση δίνει η εταιρία.(πλάκα κάνω(?))

    1. δεν αρκεί να τζαμπερώνεις τους σκληρούς, θα πρέπει να τοποθετείς το σεντόνι (το πλακέ καλώδιο) σωστά. δοκίμασε να αλλάξεις την ακιδοσειρά. η τελευταία είναι για τον master hdd.

    2. πρέπει να ελέγξεις από που ξεκινάει η ακιδοσειρά. το σεντόνι έχει μια κόκκινη γραμμή στήν μια άκρη που δείχνει το pin 1, οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να έχεις βάλει ανάποδα τη μία από τις δύο ακιδοσειρές ή και τις δυο οπότε δεν μπουτάρει.

    3.τα παλαιότερα σεντόνια δεν είχαν την εξοχή που έχουν στο μέσον οι νέες ακιδοσειρές και μπορούσες να τα βάλεις ανάποδα.

    4. πολλές παλιές motherboard δεν μπορούν να έχουν στο ίδιο ide κανάλι 2 σκληρούς, δοκίμασε να βάλεις 1 σκληρό και 1 cd-rom στο 1, και αντίστοιχα 1 σκληρό και το άλλο cd στον άλλο.

    5. θυλικά και μηχανές έχουν πίκρες (κυρίως) και χαρές

    6. για να πάρει φωτιά κάτι έγινε, και το πιό πιθανό είναι να άλλαξες καλώδια ενώ λειτουργούσε, άρα πόρισμα Νο 42:ΠΟΤΕ δεν παίζουμε με καλώδια στον Η/Υ όταν βρίσκεται σε λειτουργία. το βραχυκύκλωμα είναι κοντά.

    7-----> εφτά και το λουρί της μάνας: αν δεν πληρώσεις, δεν μαθαίνεις.

    καλή επιτυχία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Γεια σου gsmaster..Δυστυχως για κλαματα ειμαστε.. Εχεις δικιο.. Καηκε ενα ολοκληρωμενο απο τον Σκληρο Δισκο...Αναβαθμιση εκανα... Εβαλα στον τριαρη Δισκο τα Windows XP και στον δυαρι οτι μπορεσα και εσωσα χθες κατα τυχη..απο τα δεδομενα.. Αυτο δεν ηταν αναβαθμιση ....μαλλον...κατωβαθμιση ηταν!!! Ξερεις χθες ηρθε η κοπελια μου και τραγουδησε λιγους στιχους σε ενα καινουργιο μου Τραγουδι..Αλλα επειδη το κοριτσι δεν εχει Φωνη αλλα ....γαιδουροφωναρα (ουτε για εκφωνητρια κανει.. αλλα εχει Ψωνιο..)της εβαλα πολλα εφφε και στο τελος ακουγονταν σαν την Βισση... Ετσι μου λεει το βραδυ: Αυτο το Κομπιουτερ κανει ΘΑΥΜΑΤΑ!!! Και το κοιταγε καλα καλα.. σημερα καηκε!!!Μην γελατε ρε Παιδια... Αυτο ηταν!!! Και μεχρι τωρα δεν πιστευα στο Ματι.... Αυριο θα αγορασω ενα κιλο μπλε χαντρες και πολλα...σκορδα.. και αμα ερχεται θα τις σκορπιζω σε ολο στο σπιτι μου....φιλακια... Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Φιλε stendor σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!! Ολα αυτα που ειπες τα ηλεγξα.. Αυτος ειναι ο τριτος σκληρο δισκος που μου καιει.. μεσα σε εναν χρονο! Παντα το ιδιο λαθος!!! Βγαζει φωτια και λαυρα η πλακετα.. δεν πειραζει... Αυριο θα κοιταξω για αλλον... Αλλα οπως ειπα.. Το σκορδο και οι μπλε χαντρες ειναι κατι αναγκαιο.... Χαιρετισμους.. Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    τι να σου πώ, όλοι έχουμε τρελαθεί κατά καιρούς.

    καλή δύναμη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Επειδή ήμουν για 4 χρόνια hardwareίστας, είχα αντιμετοπίσει το ίδιο πρόβλημα. Απλά μερικά motherboarts θέλουν να "μπεί" σαν φυσικός πρώτος σκληρός ο πιο γρήγορος και δεύτερος ο πιο αργός. Δες λοιπόν τα χαρακτηριστικά των δίσκων (ταχύτητα περιστροφής και ms) και άλλαξε σειρά των δίσκων, μπορεί να δουλέψει. Πιστευώ ότι έχεις βάλει σωστά τα jumpers των δίσκων, που συνήθως έχουν τρεις θεσεις, stand alone (οταν ειναι μόνοσ σε ένα ide) , master (οταν ειναι πρώτος σε ένα ide), slave (όταν ειναι δεύτερος σε ένα ide μαζί με έναν master)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-15, 03:27
  2. Δεν αναγνωριζει σκληρο δισκο!
    By Panakats8 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-12, 08:16
  3. προβλημα με σκληρο δισκο
    By gdimis in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 18:38
  4. Προβλημα με σκληρο δισκο
    By baladofatsas in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 18:39
  5. προβλημα με σκληρο δισκο!
    By AKIS in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 21:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας