Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Νέο μέλος και "άσχετο"

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Νέο μέλος και "άσχετο"

    Γειά σας όπως καταλάβατε είμαι καινούργιος στην παρέα σας και έχω πολλές απορίες. Ήθελα να ρωτήσω, γιατι δεν βρήκα κάπου μέσα στο forum κάτι συγκεκριμένο, για να μπορώ να εκμπέμπω στα ΑΜ ή σε κάποια άλλη συχνότητα τι μηχανήματα χρειάζομαι γιατι έχω μπερδευτεί λιγάκι Μπορώ να προμηθευτώ μηχανήματα που να κάνουν αξιόλογα τη δουλειά τους χωρίς μεγάλο κόστος? γιατί τα οικονομικα δεν πανε τόσο καλα

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Καλώς μας ήρθες,
    Εδώ έψαξες?

    εκεί μέσα θα βρεί θέματα σαν αυτό και αυτό


    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εδώ έχω κοιτάξει ήδη, αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορειτε να μου προτίνετε εσέις κάποια πράγματα που είσαστε ποιο έμπειροι και μπορείτε να με βοηθήσε καλύτερα, γιατί εγώ είμαι άπειρος ακόμα (δλδ σχετικά με πομπούς και κεραίες δεν ξέρω τι πρέπει να αγοράσω και τι πραγματικά χρειάζομαι)

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electronic
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    327

    Προεπιλογή Υλικά

    Χρειάζεσαι έναν πομπό για τα μεσαία μία κεραία που στο συνολικό μήκος θα είναι 45-47 μέτρα (απλό καλώδιο ηλεκτρολογικό 1,5 mm) έναν ενισχυτή ήχου για να διαμόρφωσης ακουστικά τον πομπό σου, έναν μίκτη ήχου για να συνδέσεις επάνω τον ήχο από ένα πικάπ ή ένα CD και τέλος ένα μικρόφωνο για να μιλάς. Πέρα από όλα αυτά χρειάζεσαι και αρκετό μεράκι για να τα στήσεις όλα αυτά κάπου έτσι ώστε να κάνεις το Hobby σου.


    ΠΡΟΣΟΧΗ θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η εκπομπή σε όλες τις συχνότητες είναι παράνομη και διώκετε ποινικά από τον νόμο. Χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτέχνη έτσι ώστε να εκπέμπεις μόνο σε συγκεκριμένες μπάντες και ποτέ μουσική.
    Όλοι όσοι ασχολούνται με τις κατασκευές κυκλωμάτων ραδιοσυχνότητας το γνωρίζουν αυτό και για τον λόγο σε ενημερώνω.
    Ότι άλλο χρειαστείς μας ρωτάς..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Λοιπόν δηλαδή πρέπει να αγοράσω έναν πομπό, κεραία, ενισχυτή ήχου, για μίκτη μικρόφωνο και cd player μπορώ να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή μου? Αυτά από που μπορώ να τα προμηθευτώ με το λιγότερο κόστος? Δεν με νοιάζει να είναι μεταχειρησμένα αρκεί να είναι φνηνά, σε καλή κατάσταση και να κάνουν αξιωπρεπός τη δουλειά τους. Άδεια ραδιοερασιτέχνη δεν έχω, μπορούν να με πιάσουν εύκολα, μένω στην Ύδρα, θα το ξερετε φανταζομαι το νησί, είναι κοντα στον Πειραιά.

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rainman
    Άδεια ραδιοερασιτέχνη δεν έχω, μπορούν να με πιάσουν εύκολα, μένω στην Ύδρα, θα το ξερετε φανταζομαι το νησί, είναι κοντα στον Πειραιά.
    Και πιστεύεις ότι αν εκπέμψεις στα FM (για παράδειγμα) θα μπορέσεις να υπερκαλύψεις τα θηρία που παίζουν από Υμμητό; Μπορεί να είναι επαρχία η 'Υδρα αλλά νομίζω ότι ο Υμμητός ακούγεται εκεί κανονικά. Αν θελήσεις να παίξεις στα μεσαία κύματα, εκεί τα πράγματα είναι πιο καλά, αλλά καρφώνεσαι από την κεραία (κάποιος που ξέρει... θα σε καταλάβει).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Εάν δεν ενοχλεί κανένα δεν πιστεύω να του πούν τίποτα, αρκεί ο πομπός να είναι καλά συντονισμένος κλπ
    δεν πιστεύω να του πούν τίποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να εκπεμψω στα FM γιατί από ότι έχω καταλάβει και από αυτά που διαβάζω στο forum είναι δύσκολο γι' αυτό είχα σκεφτεί να εκπέμψω στα μεσσαία. Δεν νομίζω να με δούν (την κεραία) ειδικά τώρα το χειμώνα γιατί δεν μένω ακριβώς στην πόλη αλλά λίγο ποιο μακρια, οπότε μόνο το καλοκαιρι ίσως να υπάρχει πρόβλημα που κυκλοφορούν περισσότεροι τουρίστες που ίσως να γνωρίζουν κάτι παραπάνω, αλλά οι γείτονες μου είναι σίγουρα παντελώς άσχετοι και σίγουρα δεν θα ξέρουν ότι χρειάζεσαι άδεια για τέτοιες κεραίες. Τώρα το πρόβλημα, όπως ανέφερα και ποιο πρίν είναι τα μηχανήματα, τα οποία δεν ξέρω τι ακριβώς χρείαζομαι(εννοώ εταιρία, ισχύς κτλ.) γιατί είμαι καινούργιος και για αυτο θα σας είμουν υπόχρεως αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο να επιλέξω τα μηχανήματα που πραγματικά χρειάζομαι, να μην κάνω άσκοπες σπάτάλες χρημάτων.......

    Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    To θέμα γενικότερα των παρεμβολών λόγω κακου συντονισμου ενός πομπου,θα πρέπει να γνωρίζεις rainman ότι ισχυει το ίδιο τόσο στα fm όσο και στα am,επομένως αν πιστευεις ότι στα μεσαία δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα τέτοιο πρόβλημα ειναι λάθος.Ενας λάθος συντονισμένος πομπός ακόμα και μεσαιων κυμάτων ειναι ικανός να δημιουργήσει παρεμβολές σε ένα τηλεοπτικό δέκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή Mesaia 1980

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron
    To θέμα γενικότερα των παρεμβολών λόγω κακου συντονισμου ενός πομπου,θα πρέπει να γνωρίζεις rainman ότι ισχυει το ίδιο τόσο στα fm όσο και στα am,επομένως αν πιστευεις ότι στα μεσαία δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα τέτοιο πρόβλημα ειναι λάθος.Ενας λάθος συντονισμένος πομπός ακόμα και μεσαιων κυμάτων ειναι ικανός να δημιουργήσει παρεμβολές σε ένα τηλεοπτικό δέκτη.
    Βασικά το πρόβλημα δεν είναι μόνο στον τηλεοπτικό δέκτη. Εμένα γείτονάς μου, μου παρέμβαλε το τηλέφωνο. Μιλάμε για εποχή 1980 που δέσποζε στην Αθήνα η πειρατία στα ΑΜ. Τον άκουγα σε τηλέφωνο (αναλογικό φυσικά. Που ψηφιακό τότε), σε ραδιοκασετόφωνο και αργότερα και στην τηλεόραση. Δυστυχώς ο Σταύρος ήταν ο επίσημος κουρέας της οικογένειάς μου και δεν μας έπαιρνε να του κάνουμε παρατήρηση γιατί θα μας κλάδευε κανένα αυτί. Επιπλέον του είχαμε παραχωρήσει στην ταράτσα μας έναν στύλο για να δέσει το άλλο άκρο της κεραίας του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας