Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: Φηφιακός Θερμοστάτης Ελεγχόμενος Απο Μικροελεγκτή

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    άλλη μία γρήγορη ερωτησούλα με γρήγορη πιστεύω απάντηση. Λογικά τον δουλεύεις μόνιμα στο Learning mode?
    Σχετικά με την συνδεσμολογία, στην δικιά μου περίπτωση έχω την εντολή που πάει στην ηλεκτροβάνα και την επιστροφή που μου ανάβει το λαμπάκι. Στον REV100 είδα ότι απλά δίνει την εντολή αλλά επιστροφή δεν χρειάζεται. Είναι όντως έτσι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Λογικά θα υπάρχουν τρία καλώδια συνδεδεμένα στον μηχανικό θερμοστατη. Ενα (συνήθως χρωματος μάυρο ή καφέ) όπου είναι η φαση 220V, ένα (συνήθως μπλέ) οπου ειναι ο ουδέτερος και ενα (κίτρινοπράσινο) που είναι η εντολή της ηλεκτροβάνας. Στον REV θα συνδέσεις μόνο το μαύρο (ή καφέ) στο Τ1 και το κιτρινοπράσινο στο Τ2. Ο ουδέτερος χρησίμευε στον μηχανικό μόνο για την τροφοδοσία της λυχνίας (ή και του θερμοστατη εάν αυτός ήταν ηλεκτρονικός). Ο συγκεκριμένος δεν το χρειάζεται, αφού τροφοδοτείται με δύο μπαταρίες ΑΑ των 1,5 volt οι οποίες κρατάνε τουλάχιστον για 2 χρόνια.

    Φυσικά το έχεις συνέχεια στο learning mode.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!! Πρόσεχε κατά την συνδεσμολογία. Το ρεύμα στο καλώδιο της φάσης κόβεται μόνο από τον πίνακα του λεβητοστασίου (κοινόχρηστο ρεύμα) και δεν έχει σχέση με το ρεύμα του διαμερίσματος. Καλού κακού δοκίμαζε με ενα δοκιμαστικό κατσαβίδι.

    Καλή επιτυχία

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη QED
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι στο θέμα επισυνάπτοντας 2 φωτογραφίες από την ηλεκτροβάνα και τον μεταλλικό θερμοστάτη.
    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα καλώδια ανάλογα με το χρώμα τους? Γιατί δεν φαίνεται να ταιριάζουν σε σχέση με την παραπάνω περιγραφή..Πόσα amber ρελέ πρέπει να χρησιμοποιήσω?

    Ευχαριστώ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Στη φωτογραφία του θερμοστατη, βάλε επάνω την αρίθμιση των επαφων που συνδεονται τα καλώδια, για να καταλάνω την αντιστοιχία των χρωμάτων, οπως επίσης που συνδέεται το κάθε καλώδιο, διότι δεν φένεται καλά στην φωτογραφία

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη gf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΟΑΚΑ
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Εγω εβαλα ενα ψηφιακο στη θεση του μηχανικου και την πατησα! Δυστυχως πηρα εναν του 20αρικου απο Καρφουρ ο οποιος εχει ΜΕΓΑΛΗ υστερηση +-0,5οC και ρυθμιση θερμοκρασιας με βηματα 1οC.
    Στα αμεσα σχεδια μου ειναη η κατασκευη ενος αναλογικου θερμοστατη οπως ο παρακατω, με καποιες μετατροπες φυσικα (οχι ασυρματο κλπ)
    Σημαντικοτατο ειναι η χαμηλη υστερηση!!

    http://www.holmea.demon.co.uk/Thermostat/Stat.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη gf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΟΑΚΑ
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Κιτρινοπαρσινο ειναι η γειωση!
    Πανω στο καπακι του θερμοστατη εχει την καλωδιωση. Δεστο προσεκτικα και θα φανει ποια καλωδια θελεις. Αν θυμαμαι καλα ειναι μαυρο/μπλε αλλα ΔΕΝ ειμαι σιγουρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Οι ψηφιακοί θερμοστάτες δεν είναι απαραίτητα και καλοί. Ενας καλός μηχανικός καμιά φορά είναι καλύτερος από τον ψηφιακό. Εγώ προτείνω τον REV100 διότι είναι δοκιμασμένος σε τουλάχιστον 3 διαμερίσματα, με αισθητή οικονομία στο πετρέλαιο. Σημειωτέον οτι πριν από αυτόν είχα και εγώ έναν ηλεκτρονικό της OLYMPIA ELECTRONICS που θεωρούνται και είναι αξιόπιστοι. Ομως ο REV βασίζεται σε άλλη φιλοσοφία, την οποία ανέλυσα παραπάνω (φθηνό κόστος εγκατάστασης και γρήγορα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    gf το κιτρινοπράσινο ΔΕΝ ειναι απαραίτητα η γείωση, μια και ο θερμοστάτης δεν την χρειάζεται. Ενας σωστός εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος χρησιμοποιεί μάυρο ή καφέ για την φάση, μπλέ για τον ουδέτερο και κοκκινο για την εντολή της ηλεκτροβάνας. Επειδή όμως σηνήθως χρησιμοποιούν κλασικό καλώδιο 3χ1.5 (καφε-μπλε-κιτρινοπράσινο), τότε το κιτρινοπράσινο είναι η εντολή της ηλεκτροβάνας.
    Αυτά όταν τα πράγματα είναι ιδανικά, διότι έχουν δεί τα ματάκια μου "μαργαριτάρια" στις ηελκτρολογικές εγκαταστάσεις που χρήζουν αφείρεση αδείας του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη gf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΟΑΚΑ
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Ναι δεν το χρειαζεται, γι'αυτο ειπα να κοιταξει το κυκλωμα που ειναι κατω απο το καλυμμα. Οι πιο πολλοι ηλεκτρολογοι κανουν ΟΤΙ θελουν!
    Στον δικο μου θερμοστατη που ειναι ιδιος με αυτον της φωτογραφιας, ηταν η γειωση.

    Πετρο, που μπορω να βρω τον θερμοστατη που λες η καποιον παρομοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη MHTSOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ.
    gf το κιτρινοπράσινο ΔΕΝ ειναι απαραίτητα η γείωση, μια και ο θερμοστάτης δεν την χρειάζεται. Ενας σωστός εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος χρησιμοποιεί μάυρο ή καφέ για την φάση, μπλέ για τον ουδέτερο και κοκκινο για την εντολή της ηλεκτροβάνας. Επειδή όμως σηνήθως χρησιμοποιούν κλασικό καλώδιο 3χ1.5 (καφε-μπλε-κιτρινοπράσινο), τότε το κιτρινοπράσινο είναι η εντολή της ηλεκτροβάνας.
    Αυτά όταν τα πράγματα είναι ιδανικά, διότι έχουν δεί τα ματάκια μου "μαργαριτάρια" στις ηελκτρολογικές εγκαταστάσεις που χρήζουν αφείρεση αδείας του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη
    Τι λες τώρα. Έχω δει σε εγατάσταση την γείωση συνδεδεμένη με την φάση . Πάλι καλά που δεν σκοτώθηκα

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-12, 18:56
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 01:42
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 17:16
  4. Μουσική απο μικροελεγκτή
    By ALAMAN in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-07, 08:05
  5. Ελεγχος R/CD απο το pc!!!!!
    By unique in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-04, 22:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας