Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 36

Θέμα: Υπερυθρες για υπολογιστη (συνδεση με κινητα και αλλες συσκευ

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    33


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Αναφέρομαι στο σχέδιο που έχει στείλει ο nikoskourtis, ο οποίος ξεκίνησε αυτό το post. Από ότι βλέπω είναι το ίδιο σχέδιο και στα links που δίνεις αναφέρει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το BC548 ή και κάποιο άλλο αντίστοιχο NPN γενικής χρήσης.
    Πιστεύω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το BC548 χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι τα δυο led υπερύθρων (εκπομπής και λήψης) να είναι στο ίδιο ύψος, χωρίς να προεξέχει το ένα περισσότερο από το άλλο. επίσης καλό είναι να τοποθετήσεις ένα φίλτρο υπερύθρων (π.χ. από ένα παλιό τηλεκοντρόλ τηλεόρασης), ώστε να μην επιρρεάζεται το σύστημα εκπομπής - λήψης από τον περιβάλλοντα φωτισμό (μου έχει τύχει πολλές φορές ορισμένες λάμπες φθορισμού να επιρρεάζουν την επικοινωνία με τις υπέρυθρες. Σου εύχομαι καλή κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Ναι το σχέδιο είναι ίδιο, απλά στο κείμενο γράφει για το 2N4041. Για την ακρίβεια είχα ψάξει και είχα βρει το link πριν δω το θέμα εδώ και γι'αυτό πήγα να πάρω το 2N4041 (όπως καταλαβαίνετε είμαι ψιλοάσχετος). Μήπως τώρα που το σκέφτομαι ο nikoskourtis επίτηδες είχε αφαιρέσει το 2N4041;

    Για δέκτη υπερύθρων αντί για led μου έδωσε μια φωτοδίοδο της vishay BRW41N που δεν έχει σχήμα led αλλά ειναι παραλληλόγραμμο. Αυτό θα επηρεάσει λες την λειτουργία του module; Πάντως χτες όλο το απόγευμα προσπάθησα με τα 2Ν5551, S9014 αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Αύριο θα πάω να πάλι στο μαγαζί να προμηθευτώ BC548 και θα ψάξω για led δέκτη σε σχήμα όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν κατάφερα κάτι. Δε μου δουλεύει το κύκλωμα, ίσως είναι η φωτοδίοδος. Βρέξει χιονίσει μετράω την τάση της και έχει 0.25-0.30V ακόμα και αν καλύπτω την φωτοευαίσθητη επιφάνειά της. Δεν ξέρω τι γίνεται...
    Τις πολικότητες τις έχω τσεκάρει 2 και 3 φορές και είναι εντάξει. Επίσης τάση έχω 5V (Vcc) στο κύκλωμα Μετρώντας ανάμεσα σε RX και γείωση και ΤΧ και γείωση βρήκα 0Volt. Δε θα έπρεπε να έχει κάποια τάση (μεταβαλλόμενη) κι εκεί; Ξέρει κανείς σε τι επίπεδα θα κυμαίνεται η τάση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα TFDS4500 που έχει πομπό και δέκτη IrDA σε ένα κέλυφος, και δεν χρειάζεται εξωτερικά εξαρτήματα, το συνδέεις κατευθείαν στη μητρική

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    205

    Προεπιλογή

    TFDS4500 μπορουμε να βρουμε στα μαγαζια στην ελλαδα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Εγώ είχα βρεί στο Γεωργιάδη στη Θεσσαλονίκη. Μπορεί να βρείς κι αλλού. Στην ανάγκη βγάλε απο ενα κινητό, το ίδιο είναι αλλά δεν μπορείς να βρείς το Pinout μετα. Α, είναι κι ακριβούτσικο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    αν μπορεί καποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς συνδέεται το κύκλωμα με το pc θα με βοηθούσε πάρα πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Πρέπει να έχει η μητρική σου κάπου 5 pins για irda. Εκεί συνδέεται το κύκλωμα αντίστοιχα (VCC<->VCC) το δεύτερο δε συνδέεται, το τρίτο νομίζω RX, τέταρτο GND και πέμπτο ΤΧ. Δες το manual της μητρικής σου, πρέπει να γράφει ακριβώς τι είναι το κάθε pin.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444


    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-21, 18:45
  2. μπαταριες για ταμπλετ και κινητα
    By katmadas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 21:25
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 02:42
  4. ΣΥΝΔΕΣΗ ΨΥΓΕΙΟΥ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ
    By merr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-07, 22:15
  5. Συνδεση υπολογιστη (φορητου και μη) με ενισχυτη
    By HORIZONS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-06, 13:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας