Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Υπερυθρες για υπολογιστη (συνδεση με κινητα και αλλες συσκευ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή Υπερυθρες για υπολογιστη (συνδεση με κινητα και αλλες συσκευ

    Εχω ενα κυκλωματακι που κατασκευασα και δουλευει αψογα. Το κυκλωμα εκμεταλευεται την ενσωματωμενη θυρα υπερυθρων που εχουν οι μητρικες τα τελευταια χρονια. Στο εμποριο δεν εχω συναντησει πουθενα τετοιο καλωδιο (παρολο που στα manual των μητρικων λεει οτι πρεπει να το αγορασουμε απ τα καταστηματα). Το καλο ειναι οτι η ολη κατασκευη ειναι πολυ απλη. Εμενα μαζι με τις φυσες μου κοστησε λιγοτερο απο 3 ευρω.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Πες το και σε μας

    Ποίο έιναι;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Φιλε εφτιαξα το κυκλωμα, το συνδεσα αλλα τιποτα.Αν μπορεις πες μου τι εκανες.Πες μου ολα απο το τι πρεπει να κανω στα bios μεχρι τι driver να βαλω.Επισης να σου πω οτι εχω windows 98.Ειναι αυτο προβλημα?Και αν μπορεις να μου πεις ακριβως τι υλικα πηρες δηλαδη τι φωτοδιοδο και τι υπερυθρο led.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Καταρχην να πω οτι δουλευει 100% το κυκλωμα, αφου εχω συνδεσει αρκετα κινητα.
    Θα ζητησεις 1 led υπερυθρων εκπομπο και 1 led υπερυθρων δεκτη (δεν ειναι διαφορετικο το led απο τη φωτοδιοδο, απλα θα ζητησεις 1 εκπομπο και 1 δεκτη). Εκπομπους μπορεις να βρεις και απο παλιο τηλεκοντρον τηλεορασης (βρισκονται μπροστα και μοιαζουν με λαμπακια) αλλα δεν εχει νοημα αφου ειναι σχετικα φθηνα. Θες 2 τρανζιστορ με τον κωδικο που λεει, και 4 νομιζω αντιστασεις. Στο bios εκει που εχει τις ρυθμισεις των com1 και com2 (σειριακων θυρων) αν υποστηριζει υπερυθρες η μητρικη σου τοτε θα εχει για την com2 επιλογη "normal" που δουλεει ως απλη σειριακη και επιλογη "IRDA" ή "ASKIR" ή "SIR". Και οι 3 ειναι για υπερυθρες. Προτιμησε να βαλεις την επιλογη "IRDA" τις υπολοιπες δε τις εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι δουλεει. Απο κατω βαλε full Dublex. Τα widows λογικα θα βρουν τη συσκευη και θα εγκαταστησουν τους drivers που εχουν. Μετα πηγαινε στον πινακα ελεγχου και βρες τις ρυθμισεις υπερυθρων ωστε να ρυθμισεις την μεγιστη ταχυτητα οσο πιο πολυ γινεται (δεν ειναι υποχρεωτικο, απλα θα γινει πιο γρηγορη η συνδεση). Βαλε το κινητο σε αποσταση 5 ποντων απο τα led και ενεργοποιησε τις υπερυθρες στο κινητο. Αμα ειναι θα το βρει ο υπολογιστης και θα σου βγαλει μηνυμα. Ξεχασα οχι πρεπει να το συνδεσεις σωστα πανω στη μητρικη οπως λεει στο κυκλωμα, προσεχε μην το βαλεις αναποδα (ΤΧ ειναι το pin εκπομπου και RX δεκτη)
    Τα προβληματα που συναντησα εγω και τα λαθη που μπορει να κανει καποιος ειναι:
    1) πολικοτητα των led. Τα led ειναι διοδοι. Αγουν προς τη μια κατευθυνση - εχουν συγκεκριμενη πολικοτητα. Το led εκπομπος αν το συνδεσεις αναποδα δεν αγει, αρα δεν παραγει φως, αρα δε στελνει τα σηματα για την επικοινωνια. Το led δεκτης "βλεπει" το φως και δημιουργει ταση στα ακρα του που εχει συγκεκριμενη πολικοτητα. Αν το βαλεις αναποδα καταλαβαινεις οτι θα δινει στο κυκλωμα αναποδες τασεις απο οτι πρεπει. Υπαρχει τροπος να βρεις τη σωστη πολικοτητα με ενα πολυμετρο στη θεση του buzzer για τον εκπομπο και με το βολτομετρο για το δεκτη. Ο δεκτης υπο το φως μιας λαμπας δωματιου δημιουργει ταση 0,1 εως 0,2 βολτ περιπου στα ακρα του.
    2) Σωστη τοποθετηση επομπου-δεκτη. Τα δυο led πρεπει να ειναι διπλα διπλα, οχι μακρια το ενα απ το αλλο. Επισης παλε την επιφανεια εκπομπης σωστα. Δηλαδη μην τα βαλεις ετσι ωστε να στελνουν το φως προς αλλη κατευθυνση απ αυτη που θελεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Πιστευω για καποιον που εχει μια μικρη εμπειρια σε ηλεκτρονικα ειναι μια καλη κατασκευη απο την αποψη οτι ειναι πολυ φθηνη (κατω απο 3 ευρω), στο εμποριο για να αγορασεις υπερυθρες θα δωσεις αρκετα παραπανω και σχεδον ολοι μια φορα τη ζωη μας ειπαμε: να ειχα υπερυθρες να στειλω τον X ηχο στο κινητο μου, την Υ εικονα, τη Ζ java εφαρμογή, ή να μεταφερω, να σβησω, να επεξεργαστω μηνυματα κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΣ
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Με ενδιαφερει παρα πολυ το συγκεκριμενο σχεδιο ,και αν γινεται να δοθουν πιο πολλες λεπτομερειες για την υλοποιηση του...!!!
    Υπαρχει λιστα με μητρικες που μπορουν να συνδεθει η υπερυθρη θυρα.....Εφαρμοζεται σε ολες τις μητρικες..???

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Βρε παιδία πως ανοίγετε το αρχείο IRDA.RAR !!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ.
    Βρε παιδία πως ανοίγετε το αρχείο IRDA.RAR !!!!!!!!!!!!
    Με το WinRar ... είναι σαν το WinZip ... αλλά καλύτερο .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Gregory thanks

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΣ
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Καποιος που κατασκευασε το κυκλωμα να δωσει περισοτερες λεπτομερειες....
    Βοηθεια ....οποιος ξερει...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-21, 18:45
  2. μπαταριες για ταμπλετ και κινητα
    By katmadas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 21:25
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 02:42
  4. ΣΥΝΔΕΣΗ ΨΥΓΕΙΟΥ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ
    By merr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-07, 22:15
  5. Συνδεση υπολογιστη (φορητου και μη) με ενισχυτη
    By HORIZONS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-06, 13:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας