Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Εγκατασταση συναγερμου

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν τελειώσουν οι ηλεκτρολογικές και υδαρυλικές εγκαταστάσεις, πρίν πέσει ο σοβάς, καλά θα είναι να τραβήξεις και καμιά φωτογραφία, για να ξέρεις μελλοντικά που βρίσκονται οι ηλεκτρολογικές και υδραυλικές γραμμές, σε περίπτωση που θέλεις να τρυπήσεις κάποτε.
    Γνώμη μου είναι ότι ακόμα και αν δεν στα ζητήσει κανείς, πχ πολεοδομία, να κάνεις σχέδια απ'όλα τα δίκτυα, πχ αποχέτευσης κλπ έτσι ώστε στο μέλλον να ξέρεις πού βρίσκονται όλα.Βοηθά πολύ.Κάνε διπλά σχέδια μην τυχόν παραπέσει το ένα να έχεις το άλλο και μιά που χτίζεις σπίτι να είσαι υγιής να το χαρείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος Πετριδης : 12-11-09 στις 21:28

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πετρος Πετριδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι ότι ακόμα και αν δεν στα ζητήσει κανείς, πχ πολεοδομία, να κάνεις σχέδια απ'όλα τα δίκτυα, πχ αποχέτευσης κλπ έτσι ώστε στο μέλλον να ξέρεις πού βρίσκονται όλα.Βοηθά πολύ.Κάνε διπλά σχέδια μην τυχόν παραπέσει το ένα να έχεις το άλλο και μιά που χτίζεις σπίτι να είσαι υγιής να το χαρείς.



    Άστα το χτίσανε το σπίτι πριν (4) τέσσερα χρόνια...


    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ξεθαβω αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα!! Σκέφομαι να αντικαταστήσω (μονος μου ) το υπάρχον προιστορικο συστημα που εχω στο σπιτι μου. Η πρώτη απορία που έχω ειναι πως να χρησιμοποιήσω τις επεκτασεις ζωνων για να προσθεσω και αλλες ζωνες. Πες οτι σε εναν οροφο θελω να προσθεσω 4 ζωνες. Συνδεω λοιπον τις επιπλεον 4 ζωνες με την επεκταση και μετα την επεκταση την συνδεω στο πλήκτρολογιο του οροφου η στον κεντρικο πινακα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από inmymemory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθαβω αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα!! Σκέφομαι να αντικαταστήσω (μονος μου ) το υπάρχον προιστορικο συστημα που εχω στο σπιτι μου. Η πρώτη απορία που έχω ειναι πως να χρησιμοποιήσω τις επεκτασεις ζωνων για να προσθεσω και αλλες ζωνες. Πες οτι σε εναν οροφο θελω να προσθεσω 4 ζωνες. Συνδεω λοιπον τις επιπλεον 4 ζωνες με την επεκταση και μετα την επεκταση την συνδεω στο πλήκτρολογιο του οροφου η στον κεντρικο πινακα?
    πολυ αοριστη ερωτηση και δυσκολο να απαντηθει.Επεκταση εννοεις κεντρο με περισσοτερες ζωνες?Τοτε θα πρεπει να ριξεις καλωδια στο κεντρο,αν τα υπαρχοντα δεν φτανουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Οι επεκτασεις ζωνων δεν ειναι ενα μοντελο για ολους τους συναγερμους. Αλλο κυκλωμα (σετ αντιστασεων στην ουσια) χρησημοποιηει καθε σειναγερμος. Μερικοι μαλιστα παλιοι δεν σηκωνουν αυξηση στις ζωνες. Μπορεις βεβαια να προσθεσεις αισθητηρες οσους θες, αλλα παραλληλα ,οχι σε ξεχωριστη ζωνη.
    Ξεκινα με το να μας πεις τι μοντελο εχεις ποσσους αισθητηρες εχεις ,και ποσσους θελεις να προσθεσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους,

    Το υπάρχον σύστημα θα αντικατασταθεί λόγω παλαιότητας. Η υφιστάμενη καλώδιωση επίσης δεν φτάνει (το σύστημα έχει μόνο 6 ζώνες / αισθητήρες κίνησης εσωτερικούς).

    Έχω καταλήξει σε τρεις συναγερμούς: Caddx, Paradox, Inim. Θα εγκαταστήσω παγίδες στα παράθυρα και ίσως και κάνα ρανταρ εξωτερικά (αλλά αυτό σε δεύτερη φάση) οπότε σίγουρα χρειάζομαι επιπλέον καλώδια τα οποία δεν έχω πρόβλημα να τα περάσω.

    Στην αρχή είχα καταλήξει σε ενσυρματες παγίδες αλλα εχω αρχισει και σκεφτομαι και τις ασυρματες αλλά δεν ξέρω απο θέμα ασφάλειας τι παίζει... Μπορούν να παραβιαστούν μέσω wifi?

    Υπόθεση εργασίας: σε δυοροφη μεζονέτα εχω τον πίνακα στο ισόγειο και πληκτρολογια σε καθε οροφο. Πες οτι θέλω στον 1ο οροφο (που εχω 2 ζώνες), να προσθεσω άλλες 2 αλλά δεν είχε προβλεφθει επιπλεον καλωδιωση. Θα πρέπει να τραβήξω καλώδιο μέχρι τον πίνακα η μεχρι το πληκτρολογιο του 1ου χρησιμοποιωντας προεκταση ζωνων?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Οι ζώνες πάνε στο πίνακα , όταν λες να παραβιαστούν με wifi ? Hacker me laptop να τις απενεργοποιήσει ? Δεν έχει σχέση με το wifi ,άλλες συχνότητες , άλλο πρωτόκολο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 09-10-15 στις 22:20

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ζώνες πάνε στο πίνακα , όταν λες να παραβιαστούν με wifi ? Hacker me laptop να τις απενεργοποιήσει ? Δεν έχει σχέση με το wifi ,άλλες συχνότητες , άλλο πρωτόκολο

    Τότε η επέκταση ζωνων τι νοημα εχει? Μόνο στον πίνακα μπαίνει για να βαλεις περισσοτερες ζωνες???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατασταση συναγερμου.Συμβουλες ερωτησεις
    By giorgosxristou in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-17, 20:29
  2. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By INTEGRALE in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 11:54
  3. εγκατασταση συναγερμου
    By pt86 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 08:42
  4. Εγκατασταση συναγερμου
    By gvarel in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-11, 09:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας