Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Δημιουργία μουσικής...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή Δημιουργία μουσικής...

    Γεια - χαρά σε όλους!

    Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα ή κάποιο κύκλωμα που να δημιουργεί μουσική με ψηφιακά κυκλώματα, όπως γίνεται με μερικά λαμπάκια των Χριστουγεννιάτικων δέντρων; Κάτι έχω σκεφτεί αλλά είναι αρκετά πολύπλοκο και δαπανηρό!

    Ευχαριστώ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Επιστήμων
    Όνομα
    atmel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Φυσικά και υπάρχει τρόπος !
    Είχα φτιάξει έναν Τiny15 να παίζει το Shake it , όταν είχε πάει στη eurovision.
    Ο ήχος είναι όπως αυτός απο τα παλιά κινητά , τύπου 3210.

    Όμως πρώτα λίγη (ελάχιστη) θεωρία για το τι είναι ο ήχος.
    Απλά , στην περίπτωση των ψηφιακών , είναι η αλλαγή της εξόδου ενός κυκλώματος απο υψηλό δυναμικό
    σε χαμηλό δυναμικό με συχνότητα ανάλογη με τον ήχο που θέλουμε να παράγουμε.

    Πρακτικά θα πρέπει να προγραμματίσουμε έναν μικροελεγκτή να "ανοιγοκλείνει" μια έξοδο του σε
    συχνότητα ανάλογη με τον ήχο μπου θέλουμε να παράγουμε. Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με
    ένα loop στο οποίο θα προγραμματίζουμε το χρόνο "ανοίγοκλεισίματος" μιας εξόδου του.. Θα πρέπει επίσης να προγραμματίσουμε και τη διάρκεια που θα διαρκεί αυτή η διαδικασία
    εξυπηρετώντας έτσι τα δεύτερα(1/2) , τα τέταρτα(1/4) , τα όγδοα (1/8 ) , ... , τα τριακοστά-δεύτερα(1/32) απο τις
    μουσικές νότες.

    Σε μπέρδεψα ?
    Ξεκίνα απο τα απλά.Αν ξέρεις απο μικροελεγκτές κάνε μια έξοδο του να ανοιγοκλείνει με κάποια συχνότητα.
    Υπ'όψιν τον ήχο θα τον ακούσεις ή απο ένα ακουστικό τύπου ψείρα , ακουστικα walkman , ή αν οδηγήσεις
    ένα μεγαφωνάκι μέσο ενός BC547.

    Καλή Επιτυχία !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, 1000 ευχαριστώ για την απάντησή σου!!!

    Ξέρω κάτι λίγα... Εσύ τι μικροελεγκτη χρησιμοποίησες και με ποιο τρόπο (κύκλωμα) θα συνδεθεί με τον υπολογιστή. Είναι εύκολο να μου δώσεις το σχέδιο;
    Αν ξέρω τη συχνότητα κάθε νότας καθώς και τις αξίες, μπορώ να φτιάξω κάποιο κύκλωμα που να τις παράγει κάθε φορά που θα μπαίνει σε τάση χωρίς να χρειαστεί να προγραμματίσω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Επιστήμων
    Όνομα
    atmel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Το κύκλωμα είχα φτιάξει , και το έχω ακόμα , ήταν πολύ μικρο και απλό και δούλευε ανεξάρτητα απο
    υπολογιστή. Για τον προγραμματισμό του βέβαια χρειάζεται PC(εννοείται).
    Ο Tiny15 που αναφέρω είναι της ATMEL και είναι ένα ολοκληρωμένο με 8 ποδαράκια που δουλέυει και με 3V.
    Συνεπώς το όλο κύκλωμα είναι σαν μπρελόκ. Μπορώ να σου στείλω ένα σχέδιο του συγκεκριμένου κυκλώματος
    και το πρόγραμμα που έπαιζε το Shake it! Εκεί θα βρείς πολλές νότες που πιστεύω να κάνουν τη δουλειά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Βασικά ακριβώς το κύκλωμα που το σύνδεσες με τον υπολογιστή θέλω μέχρι να το προγραμματίσεις. Αν είναι εύκολο στείλτο να κάνω μια προσπάθεια! Αλήθεια σε ποια γλώσσα γράφεις τα προγράμματα; Ο Tiny15 που λες βρίσκεται εύκολα; Δεν την έχω ψάξει τη περίπτωση και είμαι λίγο άσχετος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Επιστήμων
    Όνομα
    atmel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Δεν εχω σχέδιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Εκτός από τον τρόπο που αναφέρει ο Επιστήμων υπάρχει και ένας άλλος αλλά θα σου τον πω πάρα πολύ θεωρητικά, πρώτον γιατί δεν προλαβαίνω αυτήν την στιγμή που σου γράφω και δεύτερον γιατί δεν έχω πειραματιστεί ο ίδιος (δεν βρήκα χρόνο, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το παλέψω).

    Λοιπόν η θεωρία λέει να χρησιμοποιήσεις έναν μC με εσωτερικό κύκλωμα PWM για να μην παιδεύεσαι με πολύ κώδικα. Μεταβάλλοντας το κύκλω λειτουργίας και την συχνότητα κατάλληλα, ανάλογα δηλαδή με το κάθε γράμμα που θα διαβάζει ο μC, θα μπορέσεις να πάρεις και ένα διαφορετικό τετραγωνικό παλμό στην έξοδο. Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα…

    Όπως είπα παραπάνω θα πάρεις έναν τετραγωνικό παλμό, κάτι που δεν μας χρειάζεται. Αυτό που μας χρειάζεται είναι διάφορα ημίτονα τα οποία εναλλάσσονται με γρήγορο ρυθμό ώστε να παράγουν τον κατάλληλο ήχο. Πώς θα γίνει αυτό... η απάντηση είναι ανάλυση Fourier. Με λίγα λόγια ένας τετραγωνικός παλμός αποτελείτε από άπειρες αρμονικές. Μία όμως από αυτές είναι η βασική, αυτήν δηλαδή που “σχεδιάζει” το αρχικό σχέδιο του παλμού. Αυτό το ημίτονο μπορούμε να το πάρουμε αγνοώντας όλα τα άλλα. Αυτό μπορεί αν γίνει πολύ εύκολα με ένα βαθυπερατό φίλτρο. Αυτά για την ώρα. Νεότερα ελπίζω σύντομα, αν βρω χρόνο για πειραματισμούς. Βλέπεις αυτό το εξάμηνο δεν ξέρω τι γίνεται αλλά μόνο χρόνο δεν μπορώ να βρω!!! Πάς να διαβάσεις το ένα και ξαφνικά πετάγονται άλλα δέκα.

    Α, ξέχασα να πω τον λόγο που μας συμφέρει να κάνουμε το παραπάνω! Μα φυσικά η ποιότητα. Μην φανταστείς ότι θα πάρεις κανονικό ήχο!!! Θα πάρεις στην θεωρία τουλάχιστον κάτι σαν ήχους από διάφορα παιχνίδια που μιλάνε. Πάντως από τον τρόπο του ανοίγω-κλεισίματος η ποιότητα είναι μακράν καλύτερη. Πάντα στην θεωρία όμως γιατί ακόμα δεν έχω απτά αποτελέσματα. Ελπίζω σύντομα!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Εντάξει, δε νομίζω ότι και τα παιχνίδια ή τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια παράγουν ΤΟΝ τέλειο ήχο. Πιστεύω ότι τα περισσότερα παιχνίδια που παράγουν μουσική, τετραγωνικό παλμό βγάζουν και αυτός ψηλοολοκληρώνεται και φιλτράρεται από τα αυτιά μας, το μεγαφωνάκι κτλ - κτλ.. Αν έχεις στο μυαλό σου κάποιο ολοκληρωμένο ή έχεις κανένα σχέδιο από κάποιο κύκλωμα και θέλεις, ανέβασέ το να κάνω κανένα πείραμα.

    Όσο για το χρόνο που λες και ο δικός μου χρόνος είναι πολύ περιορισμένος αυτό το εξάμηνο, αλλά μιας και θα καθίσουμε τώρα για τις γιορτές να κάνουμε τίποτα!!!

    Ευχαριστώ πάντως!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Υπόψην: υπάρχουν μουσικά ολοκληρωμένα σε συσκευασία TO92 (σαν μικρά μαύρα τρανζίστορ) που τους δίνεις τάση και απο το τρίτο πόδι βγάζουν μια μελωδία σε σήμα audio. Όπως είναι οι χριστουγεννιάτικες κάρτες, τα λαμπάκια κτλ.
    Το έχω δεί σε ένα smart kit για μουσική στην αναμονή τηλεφώνου.


    Υπόψην2: Αυτο εδώ το κύκλωμα παράγει (άθλιας ποιοτητας) ήχο ενώ ταυτόχρονα παράγει και σήμα video. Με μόνο 2 αντιστάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Φυσικά και στις γιορτές θα κάνουμε κανένα κύκλωμα!!! Πολλά μάλιστα!!! Μάλλον και ένα τέτοιο κύκλωμα



    Ουπς, ώσπου να απαντήσω είδα και το μήνυμα του Gs. Το κύκλωμα που παραθέτεις δεν το έχω δει. Λέω όμως να το κάνω για να δω πόσο άθλιος είναι ο ήχος. Αυτό που λέω εγώ είναι από ένα application note της Microchip αλλά δεν μπόρεσα να βρω που το πέταξα στο PC μου και έτσι δεν μπορώ να το παραθέσω. Τώρα για τα μουσικά IC δεν ξέρω και πολλά. Θα μπορούσα να μάθω όμως αν έχεις κανένα manual, tutorial ή οτιδήποτε άλλο!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζήτηση μουσικής
    By kiros in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-10, 18:37
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-08, 07:40
  3. Τι είδους μουσικής ακούτε?
    By Danza in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-06, 15:26
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-05, 23:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας