Σελίδα 2 από 53 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 52 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 528

Θέμα: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V 0-20A

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Η πλακέτα του πολύ απλή είναι, μήπως είναι ιδιοκατασκευή, σε κουτί απο κάποιο τροφοδοτικό? για δες στην πλακέτα απο κάτω...
    Ξέρω και γω, κάτι δεν μου πάει καλά , μονής όψης πλακέτα, χωρίς "πρασινάδα"... τα καλώδια ψιλοχύμα....
    Εφόσον όμως στο χάρισαν, και εφόσον δουλεύει, καλό είναι. Απο ψύκτρα πώς πάει? πολύ μαζεμένα τα βλέπω τα εξόδου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos


    Παναγιώτη, να σου υπενθυμίσω πέρα από το κόστος (περίπου 150+ ευρώ), θα χρειαστεί να λάβεις και κάποια "μέτρα". Είναι σχετικά δύσκολη κατασκευή, και εκτός από ανεμηστήρες (φορτίο πάνω από 8-10Α, και ανάλογα τις ψύκτρες) θα χρειαστείς και μερικές ασφάλειες . Σκόπιμο θα ήταν, την πρώτη φορά που θα του βάλεις ρεύμα (θα το συνδέσεις στον μετασχημ.), να χρησιμοποιήσεις έναν μικρότερο (πχ 24V 5A), μην έχουμε κανένα παρανάλωμα πυρός ... , από κάποιο βραχυκυκλωματάκι.

    Καλή επιτυχία


    Απορίες διάφορες ... εδώ.

    Φιλε μου Γρηγορη βασικα ο μ/σ που θα αφησω θα ειναι ο 3Αμπερος απλα θα αλλαξω την "καρδια" τωρα για το μελλον βλεπουμε για περισσοτερο αμπεραζ.....Σιγουρα θελει ασφαλειες και μεγαλη προσοχη.....!!!!!!!!Α και μηπως θα μπορουσες να κανεις μια περιγραφη πως δουλευει το αμπεραζ κοντρολ????Λογικα πρεπει να εχεις φορτιο για να το ρυθμισεις?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη QED
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αντικαταστήσω σε αυτό το τροφοδοτικό το μετασχηματιστή με ένα 24V που διαθέτω και να βάλω λιγότερα transistor ισχύως ώστε να έχω μία πιο "ελαφριά" έκδοση 0-5Α περίπου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

  4. #14
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παιδιά συγνώμη θα λείψω κάνα δυο μέρες ... κάτι έτυχε , τίποτα σπουδαίο, αλλά πρέπει .
    (το αναφέρω γιατί δεν θα έχετε απαντήσεις μου) .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _ab
    .........
    Α και μηπως θα μπορουσες να κανεις μια περιγραφη πως δουλευει το αμπεραζ κοντρολ????Λογικα πρεπει να εχεις φορτιο για να το ρυθμισεις?????
    Αφού ο Γρηγόρης θα λείψει, ας απαντήσω εγώ. Αν κάνω λάθος διορθώστε με!

    Το 723 όταν "δεί" στα πιν 2 και 3 τάση μεγαλύτερη απο 0,7V (νομίζω) αρχίζει και μειώνει την τάση εξόδου, (πιν 10) που μειώνει την τάση στην βάση του οδηγού τρανζίστορ και αυτό με την σειρά του, μειώνει την τάση στις βάσεις των τρανζίστορ ισχύος εξόδου.

    Η τάση που πρέπει να οδηγηθέι στα πιν 2 και 3 δημιουργείται απο μια αντίσταση πολύ μικρής τιμής (0,15Ω 10W). Η συγκεκριμένη τιμή της αντίστασης θα έχει μια πτώση τάσης 150mV για κάθε ένα Αμπερ (εδώ ο Moutoulos έχει βάλει και μια δίοδο ισχύος σε σειρά, δεν βλέπω τον λόγο... μόνο κάποια πτώση τάσης θα δημιουργεί...)
    Τώρα για να μπορείς να έχεις και ρυθμιζόμενο περιορισμό ρεύματος, βάζεις και ένα ποτενσιόμετρο σε σειρά με μια αντίσταση παράλληλα για να παίρνεις κάθε φορά το ποσοστό της τάσης. Η αντίσταση σε σειρά με το ποτενσιότερο χρησιμεύει στο να μην φτάνει ο περιορισμός του ρεύματος στο άπειρο καθώς όταν το 723 στα πιν 2 και 3 "δει" βραχυκύκλωμα, δηλαδή μηδενική τάση, δεν θα περιορίσει ποτέ το ρεύμα.

    Επισυνάπτω και το μπλόκ διάγραμμα του LM723.
    Δείτε και το Datasheet του LM723
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #16
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Ήρθα . Α βρε Γιάννη ... πάντα έχεις τις σωστές απαντήσεις στην σωστή στιγμή .
    Θα εισηγηθώ να πάς στην NATIONAL ή μήπως στην TEXAS (όχι στο Τέξας) .

    Λοιπόν, η δίοδος ισχύος χρησιμεύει σε περίπτωση βραχυκυκλώματος (λόγω υψηλών ρευμάτων) ή για ανάστροφα ρεύματα , όπως και η δίοδος που είναι παράλληλη με την έξοδο. Δεν το έχω δοκιμάσει χωρίς αυτήν να σου πω τι κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _ab
    Φιλε μου Γρηγορη ... θα μπορουσες να κανεις μια περιγραφη πως δουλευει το αμπεραζ κοντρολ????Λογικα πρεπει να εχεις φορτιο για να το ρυθμισεις?????

    Εννοείται (φορτίο), βέβαια εγώ με τα τροφοδοτικά έχω λίγο θράσος, και ξέροντας ότι το LM723 έχει προστασία βραχυκυκλώματος (εφόσον συνδεθεί σωστά), το βραχυκυκλώνα (με τον ρυθμιστή ρεύματος περίπου στην μέση), "χτύπαγε στην αρχή περίπου 13-14Α και ρυθμίζοντας τον ρυθμιστή ρεύματος (γρήγορα) στα Α που ήθελα ... πχ 5Α. Οπότε ακόμα και να το βραχυκύκλωνα μετα η "βελόνα" (ψηφιακό πολύμετρο) έδειχνε 5Α, και δεν υπήρχε περίπτωση να περάσει περισσότερο ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Led_Zep
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αντικαταστήσω σε αυτό το τροφοδοτικό το μετασχηματιστή με ένα 24V που διαθέτω και να βάλω λιγότερα transistor ισχύως ώστε να έχω μία πιο "ελαφριά" έκδοση 0-5Α περίπου.

    Βεβαίως και μπορείς, αλλά δεν ξέρω πόσα Α είναι ο μετασχηματιστή σου, τι εννοώ για να πάρεις πχ 28VDC 5A απ"το τροφοδοτικό συνεχόμενα (με σταθεροποίηση όχι ανόρθωση) είναι καλύτερα να έχεις έναν μετασχηματιστή 28VAC 6Α, παρά έναν 24VAC 8A.

    Για να το δουλέψεις σαν 0-5Α πρέπει :
    * Το οδηγό τρανζίστορ από MJ 3001 το αλλάζεις με ένα BD135, BD139, ή στην καλύτερη και ακριβότερη με ένα BD679 (darligton).
    * Για εξόδου δύο 2Ν3055 (οδηγούμενα πλέον απο το BDΧΧΧ, είναι μια χαρά).
    * "Φεύγει" η δίοδο ισχύος.
    * 10000μF/63V για εξομάλυνση.
    * Η ασφάλεια (μην την ξεχάσουμε 20Α) γίνεται 5Α.
    * Τώρα για την γέφυρα ... βάλε μια μικροτερη (οπωσδήποτε 10-15Α).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos
    Βεβαίως και μπορείς, αλλά δεν ξέρω πόσα Α είναι ο μετασχηματιστή σου, τι εννοώ για να πάρεις πχ 28VDC 5A απ"το τροφοδοτικό συνεχόμενα (με σταθεροποίηση όχι ανόρθωση) είναι καλύτερα να έχεις έναν μετασχηματιστή 28VAC 6Α, παρά έναν 24VAC 8A.).
    Μπορεις να το αναλυσεις λιγο καλυτερα τον λογο????????


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos
    Για να το δουλέψεις σαν 0-5Α πρέπει :
    * Το οδηγό τρανζίστορ από MJ 3001 το αλλάζεις με ένα BD135, BD139, ή στην καλύτερη και ακριβότερη με ένα BD679 (darligton).
    * Για εξόδου δύο 2Ν3055 (οδηγούμενα πλέον απο το BDΧΧΧ, είναι μια χαρά).
    * "Φεύγει" η δίοδο ισχύος.
    * 10000μF/63V για εξομάλυνση.
    * Η ασφάλεια (μην την ξεχάσουμε 20Α) γίνεται 5Α.
    * Τώρα για την γέφυρα ... βάλε μια μικροτερη (οπωσδήποτε 10-15Α).
    Αν αφησω το mj3001 και την διοδο τι προβληματα μπορει να υπαρξουν?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _ab
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos
    Βεβαίως και μπορείς, αλλά δεν ξέρω πόσα Α είναι ο μετασχηματιστή σου, τι εννοώ για να πάρεις πχ 28VDC 5A απ"το τροφοδοτικό συνεχόμενα (με σταθεροποίηση όχι ανόρθωση) είναι καλύτερα να έχεις έναν μετασχηματιστή 28VAC 6Α, παρά έναν 24VAC 8A.).
    Μπορεις να το αναλυσεις λιγο καλυτερα τον λογο????????
    Το λέω αυτό γιατί, αν το θές για τροφοδοτικό για ένα πχ, linear των 28VDC, και πάρεις 24VAC μετασχηματιστή θα έχεις 34VDC με το δίδυμο ανόρθωση-εξομάλυνση. Με την πτώση τάσης (για φορτίο 5Α) η τάση αυτή θα φτάσει περίπου 30VDC, μπορει και παρακάτω. Μιλάμε για ασταθεροποίητη τάση ακόμα. Μπαίνει στο τροφοδοτικό μας (για να σταθεροποίηθεί πλέον) και βγαίνει σταθεροποίημένη (για πλήρη φορτίο μιλάμε πάντα) μέχρι 26-27VDC το πολύ (δεν ρυθμίζει δηλαδή παραπάνω, γίνεται 0-27VDC). Και αυτό γιατί η τάση εισόδου είναι πάντα μεγαλύτερη από την τάση εξόδου (Vin>Vout), οπότε εφόσον μπαίνουν 30VDC περίπου, λογικό είναι να μην βγάζει παραπάνω από 27VDC. Χωρίς φορτίο θα γίνει πάλι 0-30.

    Οπότε με 28VΑC με το δίδυμο ανόρθωση-εξομάλυνση φτάνει 40VDC, όση και να είναι η πτώση το τροφοδοτικό σου (για πλήρη φορτίο 5Α) πάντα θα είναι 0-30VDC.
    Αποδεδειγμένα αυτά στην πράξη, όχι θεωρίες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _ab
    Αν αφησω το mj3001 και την διοδο τι προβληματα μπορει να υπαρξουν?????
    Κανένα πρόβλημα ... για λόγους κόστους το ανέφερα (για τα 5Α). Και επειδή ενα mj3001 για οδηγό σε ένα τροφοδοτικό 5Α είναι υπερβολικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    347 (02-02-21)

Σελίδα 2 από 53 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 52 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακέτα Τροφοδοτικού 3-30V 20A
    By moutoulos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 10:56
  2. Τροφοδοτικο 20Α
    By Edison in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 20:57
  3. Τροφοδοτικο 28v-20A
    By tassos2009 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-09, 13:14
  4. Ρυθμιζόμενο Τροφοδοτικό 0-30V 0-20A
    By registor in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 19:07
  5. Εχετε υπ'οψην σας POWER SUPPLY 2-30V 0-20A !!.
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-04, 18:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας