Καλημερα

Ισως η ερωτησεις ειναι απλοικες γιαυτο συγχωρηστε την αγνοια μου (μαλλον την απειρια μου).
Ειμαι εκπαιδευτικος σε Γυμνασιο , φυσικος , και πληροφορικης και τεχνολογιας.

Χρειαζομαι να κατασκευασω ενα συστημα φορτισης μπαταριων (διαφορετικων τασεων) με εισοδο απο διαφορετικες πηγες .Βασικα ειναι μια ασκηση (επιδειξη) που θελω να κανω στο σχολειο (γυμνασιο) για την τεχνολογια ,.Το γιατι ειναι κατι που εχω στο μιαλο μου να δειξω στα παιδια .
Συγκεκριμενα θα ήθελα αν μπορω να το φτιαξω να χρησιμοποιησω εισοδο τασης απο

α) Και βασικότερο : χειροκινητη μικρη μανιβελα που να γυριζει ειτε με το χερι , ειτε με αλλο τροπο , που θα δινει κινηση με γραναζια , σε πολλα μικρα μοτερακια που τα παιδια εχουν βρει απο διαφορες συσκευες και εχουν ανακτησει.Φανταζομαι ενα σφονδυλο που θα δινει κινηση σε 10-15 μικρα μοτερακια απο τα συνηθισμενα , που ομως ειναι διαφορετικα το καθενα (μκρα , μεγαλα ) και που το καθεενα θα καταληγει να παραγει ενα ρευμα που με καποιο κυκλωμα (εδω δεν εχω ιδεα, τα άλλα τα καταφερνω) να αθροιζονται τα φορτια και να φορτιζει μπαταριες .

β) Απο διαφορετικες μπαταριες (διαφορετικων τασεων εισοδου ) συγχρονως ακομη και αν οι τασεις τους ειναι πεσμενες , κλπ που με τον ιδιο τροπο να "μπαινουν" σε ενα κυκλωμα "αθροισης" των φορτιων και να καταληγουν να φορτιζουν μπαταριες διαφορων V.

Ειναι κατι μεγαλο και χρονοβορο και μπορει να μην γινεται αλλα αξιζει το κοπο να ρωτησω μηπως καποιος μπορει να βοηθησει ετσι ωστε να μην ξαναανακαλυπτω τον τροχο χωρις λόγο.
Προσπαθω να εμβαθυνω στα παιδια το "μην πετατε τιποτε" και ειναι αυτο το προτζεκτ ενα παραδειγμα που θαθελα να υλοποιήσω.

Ευχαριστω πολυ.