Σελίδα 30 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 20 28 29 30 31 32 40 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 291 έως 300 από 528

Θέμα: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V 0-20A

  1. #291
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Δεν θα έχεις πρόβλημα με τον μετασχηματιστή αλλά είναι πιθανό να σου καίει ασφάλειες, εφόσον βάλεις όταν το βάλεις σε κουτί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #292
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο Μ/Τ δεν νομίζω να μπορεί να δώσει τόσα στιγμιαία οπότε εκεί πιστεύω γίνετε ο περιορισμός. (1Κβατ είναι ο δικός μου )
    τώρα που η ψήκτρα δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη στα 24 βολτ έφτασε τους 56 με 58 βαθμούς για συνεχόμενα (κάνα 10λετο συνεχόμενα το είχα) στα 20Α
    και στα 12 που με κατέβασε ο περιορισμός στα 8.9 (άρα στο τύλιγμα των 15 βολτ) είχα 51 με συνεχή λειτουργία πάνω από 15 λεπτά. φυσικά θέλει βελτιώσεις αλλά δεν θέλω να πάω σε ΤΟ3 (τουλάχιστον για τώρα) και θα προτιμούσα να πάω σε περισσότερα 3055 ή ίσως κάποιο άλλο αλλά αντίστοιχου σχεδίου.
    παραπάνω τάση δεν θέλω αντίθετα με βολεύει ο περιορισμός σε χαμηλότερη.
    Χμ, είναι πολύ κοντινές οι τάσεις στις μετρήσεις που λες, δηλαδή ας πούμε στην πρώτη φωτό που έβαλες με τάση στους Συλλέκτες ~16V (RMS? πόσα βολτ κυμάτωση, ποια η ελάχιστη και μέγιστη τάση?) και ~9V στην έξοδο, μιλάμε για 5-6 βολτ Vce, επί 20Α μας κάνει 100-120W φορτίο να μοιραστεί στα 6 τρανζίστορ. Και στην δεύτερη φωτό με 34-24 = 10Vce και 20Α έχεις 200W που είναι σεβαστή ισχύς, αλλά όχι υπερβολική για 6 τρανζίστορ.

    Πρέπει να έκανα όμως λάθος στο ποστ #287 και να υπολόγισα την ισχύ βάση της τάσης εξόδου του μετ/στη μετά την γέφυρα/πυκνωτές χωρίς φορτίο (δηλαδή 21+21Vdc) αλλά μετά πολλαπλασίασα με 20Α φορτίο χωρίς να βάλω υπόψιν ότι στα 20Α δεν θα έχεις πλέον 21Vdc αλλά θα πέσει στα πχ 16-7Vdc, οπότε δεν μιλάμε για (21*20)/6= 70W αλλά για (16*20)/6= 53W ανά τρανζίστορ που είναι πιο ασφαλές.
    Ας πει κάποιος που ξέρει με σιγουριά πως υπολογίζεται σωστά αν μπορεί!

    Πάντως όπως τα περισσότερα τροφοδοτικά σαν κι αυτό, όταν είσαι στην μέγιστη Vce την οποία μπορείς να φτάσεις για το "χαμηλό" τύλιγμα σε βραχυκύκλωμα ή για το "υψηλό" τύλιγμα βάζοντας τέρμα την τάση και φορτίο 20Α και μετά χαμηλώνοντας την τάση ακριβώς πριν αλλάξει στο χαμηλό τύλιγμα, τότε το τροφοδοτικό θα αγκομαχάει και είναι ζήτημα αν θα την βγάλει καθαρή αν το αφήσεις έτσι για ώρα. Βέβαια αυτό που περιγράφω είναι η χειρότερη δυνατή κατάσταση (worst case scenario), αλλά βάσει αυτής δεν κάνουμε τους υπολογισμούς?

    Πάντως θεωρητικά μπορείς να κάνεις υπολογισμούς και να βρεις ακριβώς πόσο θα ανεβάσουν θερμοκρασία τα τρανζίστορ με Χ φορτίο/ψήκτρα/θερμοκρασία αέρα/κτλ, αλλά μερικά από τα μεγέθη όπως πχ συντελεστής μεταφοράς θερμότητας του κέλυφους τρανζίστορ προς ψήκτρα (με μίκα/χωρίς/με γράσο/κτλ), υπολογίζονται στο περίπου οπότε προσωπικά δεν μπορώ να βασιστώ πάνω τους, εκτός αν έκανε για εμένα κάποιος με εμπειρία, και καλύτερα στην πράξη όχι στα χαρτιά.

    Πάντως 50-60c δεν είναι τίποτα! Εγώ δεν έχω κάτσει ακόμα να βιδώσω σε μεγάλη ψήκτρα και έτσι κάνω μόνο σύντομα τεστ στην πρόχειρη :/

    Τώρα για το στιγμιαίο ρεύμα δεν ξέρω πόσο μπορεί να δώσει ένας μετ/στης, νομίζω πάντως ότι είναι τάξεις μεγέθους πάνω από τα ονομαστικά του αμπέρ, στιγμιαία σε βραχυκύκλωμα (που είναι οι άδειοι πυκνωτές στιγμιαία)...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 03-06-17 στις 19:48

  3. #293
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    σκέψου ότι εμένα η ψήκτρα μου είναι η μισή από την δικιά σου. αλλά δεν θέλω να πάω σε δύο κομμάτια λόγο ότι δεν θα έχω ομοιόμορφο μοίρασμα της θερμοκρασίας και φοβάμαι ότι μπορεί το ένα κομμάτι να ανεβάζει περισσότερο από το άλλο λόγο διαφόρων συνθηκών. θα προσπαθήσω να βρω μια μεγάλη ενιαία και ποιο πλατιά αν γίνετε για να φτιάξω ένα μεγάλο ενιαίο καπάκι που θα παρκάρουν όλα τα τρανζίστορ παρέα.
    το ξέρω ότι η δοκιμή που έκανα είχε πολλά περιθώρια λόγο μικρής (σχετικά ) διαφοράς τάσης μεταξύ εισόδου εξόδου και έκανα μια δοκιμή με 4 λάμπες (200 βατ) και ρύθμισα στα 12 βολτ (δεν έπιασα κόφτη στα Α οπότε δοκίμασα με σημαντική διαφορά τάσης) και πραγματικά σε περίπου 2 λεπτά κατάφερα να βγάλω εκτός ένδειξης το θερμόμετρο (πάνω από 100) όπου και έκοψα έξοδο μην κάνω καμιά ζημιά και κατέβασε θερμοκρασία στους 40κάτι σε λίγα δευτερόλεπτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #294
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Εγώ μίλησα για το worst case scenario, βασικά να ξέρεις ποια είναι τα όρια αυτού που φτιάχνεις και να μην προσπαθήσεις να το βάλεις πχ να φορτίζει τίποτα τερατώδη μπαταρίες στα 20Α για 5 ώρες.
    Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι με 15-0-15 μετ/στη στις περισότερες περιπτώσεις θα είσαι σε καλό έως ιδανικό σημείο, δηλαδή 12 ή 24V τάση εξόδου. Τώρα αν θες να τραβήξεις 20Α στα 3.2V θα βράσεις την ψήκτρα, γιατί στην ουσία αυτό είναι που μας περιορίζει (πέραν του να αντέχουν "στιγμιαία" τα τρανζίστορ την ισχύ): το πόσο γρήγορα ξεφορτώνεται η ψήκτρα την ζέστη από τα τρανζίστορ ώστε να τα κρατάει στην ασφαλή περιοχή.

    Πάντως έχε στο νου σου ότι στην περίπτωση βραχυκυκλώματος ή "προστασία" του κυκλώματος είναι να κρατήσει το ρεύμα στο μέγιστο επιτρεπόμενο (τσίτα γκάζι το ρεύμα εξόδου), αλλά την ίδια στιγμή η τάση εξόδου πάει σχεδόν στο μηδέν (τσίτα γκάζι και η Vce), οπότε τότε έχεις το μέγιστο φορτίο στα τρανζίστορ! Μπορεί δηλαδή να μην κάνει μπουμ όταν βραχυκυκλώνεις την έξοδο, αλλά "τερματίζεις" την κατανάλωση στα τρανζίστορ και ξεκινάνε να ψήνονται, δεν αντέχει για πολύ έτσι να ξέρεις (φαντάσου να είναι και η ψήκτρα ήδη τέρμα ζεστή εκείνη την ώρα)...
    Εγώ έχω βάλει άλλον ένα τελεστικό μόνο γι αυτό!
    Μόνο PCB δεν έχω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #295
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    σε καμιά περίπτωση δεν το θέλω για να φορτίζω μπαταρίες. έχω ένα σορό άλλους φορτιστές για αυτή την δουλειά. αλλά για να δοκιμάσω τίποτε ενεργοβόρο για αυτό περισσότερο το θέλω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #296
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    ερωτηση ? στο σχεδιο ο κ. Γρηγορης εχει 4 2ν 3772 πως δεν πρωτιμηθηκαν αυτα ? η τιπωτα mj?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #297
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παιδιά έχουμε μπερδέψει τα σχέδια.
    Νεκτάριε άλλο το αρχικό, και άλλο αυτό που αναλύουμε τώρα.

    Το αρχικό έχει 4x2Ν3772, ενω αυτό είναι της Velleman και έχει 5xTIP3055.
    Όχι βέβαια οτι δεν μπορούν να μπούν άλλα τρανζίστορ, απλά αναφέρω τι
    έχουν αρχικά.

    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. #298
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Αλήθεια, γιατί δεν ανοίγεις ένα νέο thread Lepoura, μόνο για το δικό σου? Σίγουρα του αξίζει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #299
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μου πήρε κάνα δυο χρόνια αλλά τελικά επιτέλους τελείωσα. εντάξει δεν είναι και το ποιο όμορφο αλλά μια χαρά έκατσε.






    6 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (26-10-17), selectronic (02-11-17)

  11. #300
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    365

    Προεπιλογή

    Γιάννη θα το αφήσεις έτσι ?....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 30 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 20 28 29 30 31 32 40 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακέτα Τροφοδοτικού 3-30V 20A
    By moutoulos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 11:56
  2. Τροφοδοτικο 20Α
    By Edison in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 21:57
  3. Τροφοδοτικο 28v-20A
    By tassos2009 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-09, 14:14
  4. Ρυθμιζόμενο Τροφοδοτικό 0-30V 0-20A
    By registor in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 20:07
  5. Εχετε υπ'οψην σας POWER SUPPLY 2-30V 0-20A !!.
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-04, 19:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας