Σελίδα 46 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 36 44 45 46 47 48 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 451 έως 460 από 528

Θέμα: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V 0-20A

  1. #451
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    https://www.ebay.com/itm/26496917205...cAAOSwp2pf~H3S Είχα πάρει την πλακέτα σκέτη, τα υλικά από διάφορες πηγές. Τα lt1083 είναι μάπα τα τίναξαν αμέσως. Πήρα lm338 από μαγαζί μια από τα ίδια. Δούλεψε με lm317 έδινε 4Α. Έχει γεμίσει μαϊμούδες και σου μένει τελικά ο κόπος .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #452
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Από που πήρες τα LT1038?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #453
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.ebay.com/itm/26496917205...cAAOSwp2pf~H3S Είχα πάρει την πλακέτα σκέτη, τα υλικά από διάφορες πηγές. Τα lt1083 είναι μάπα τα τίναξαν αμέσως. Πήρα lm338 από μαγαζί μια από τα ίδια. Δούλεψε με lm317 έδινε 4Α. Έχει γεμίσει μαϊμούδες και σου μένει τελικά ο κόπος .
    Δυστυχώς έτσι είναι με τα Κινέζικα σκουπίδια, κι εγώ την έχω πατήσει πριν μάθω τι παίζει...
    Αν είχες σωστά υλικά θα είχες και το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

    Για την ιστορία μετά το thread που είχα ανοίξει το 2011, έκανα δοκιμές με τρία παλιά TO-3 LM338 που έχω στην σαβούρα μου, χωρίς τελεστικό, μόνο με αντιστάσεις (0.1Ω μάλλον αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα) στις εξόδους και "έπαιξε" το κύκλωμα, πρέπει να είχα τραβήξει καμιά 10αριά Αμπέρ που είναι πάνω από τα περίπου 7 που μπορεί να δώσει ένα σκέτο (με χαμηλή Vin-Vout κτλ κτλ), αλλά όχι αρκετά για να ζορίσω και τα τρία, ούτε είχα μετρήσει τότε τάση σε κάθε αντίσταση για να δω πόσο καλά μοιράζονται το ρεύμα μεταξύ τους.

    Σε άλλες δοκιμές που έκανα παλιά με αυθεντικά, "πανάκριβα" σε σχέση με απλά 2Ν3055 θυμάμαι τότε, 2Ν3773 ίδιας παρτίδας παράλληλα με αντιστάσεις 0.1Ω, είχα δει μεγάλες διαφορές, πάνω από 20% χαμηλότερη με υψηλότερη μέτρηση!
    https://www.hlektronika.gr/forum/sho...l=1#post908082

    edit:
    Επειδή με μπέρδεψες με το "καίγονται τα εξόδου" και γι' αυτό ρώτησα για ποιό κύκλωμα μιλάτε, ξέχασα να πω ότι τα regulators δεν είναι απλά τρανζίστορ εξόδου, είναι ολοκληρωμένα κυκλώματα (IC), το καθένα με το δικό του feedback loop, εσωτερική ~1.25V reference voltage, τελεστικό, κτλ, γι' αυτό και μπορεί η κατάσταση με 2-3-10 παράλληλα μπορεί να είναι χειρότερη από σκέτα BJT, δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση μεταξύ των δύο...
    Η πίστη μου στην λειτουργία του κυκλώματος βασίζεται αποκλειστικά στο ότι από το datasheet του εξαρτήματος, οπότε πρέπει να παίζει...

    Το ιδανικό για να βάλεις παράλληλα τέτοια regulators θα ήταν όπως κάνουν με τα MOSFET dummy loads: να βάλεις ένα τελεστικό ανά σταθεροποιητή, που να μετράει το φορτίο και να φροντίζει να είναι ίδιο (σχετικά πάντα) σε όλα, αλλά αν είναι να κάνεις κάτι τόσο πολύπλοκο καλύτερα να πάρεις μία πλακέτα Κ7200 και να κάνεις την δουλειά σου έτσι...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 07-05-21 στις 23:28

  4. #454
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που πήρες τα LT1038?
    E bay ,όλα μαϊμούδες είναι έχει πάψει η παραγωγή τους αν θυμάμαι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #455
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    [QUOTE=selectronic;912445]Δυστυχώς έτσι είναι με τα Κινέζικα σκουπίδια, κι εγώ την έχω πατήσει πριν μάθω τι παίζει...
    Αν είχες σωστά υλικά θα είχες και το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

    Τώρα πλέον έχω φτιάξει τόσα πολλά τροφοδοτικά, που δουλεύουν σωστά οπότε αρκετά κυκλώματα όπως αυτό τα έχω παρατήσει και δεν έχω λόγο να ασχολούμαι. Εκτός και μου ξανάρθει όρεξη για κατασκευές. Εξάλλου αν δεν έχεις περίσσευμα παλιά υλικά το να κάνεις μια ιδιοκατασκευή δεν συμφέρει. Βρίσκεις σε χαμηλές τιμές ότι γουστάρεις. Ειδικά παλιά που λειτουργούσε το παζάρι πετύχαινες ώρες ώρες ότι δεν μπορούσες να φανταστείς. Ενδεικτικά να σου αναφέρω Linear εργαστηριακό 0-500v 0-500 ma 6.3v 10a αγοράστηκε για 15 ευρώ. 13,8v 30a λίνεαρ για 30 ευρώ .Και αρκετά άλλα της σειράς σε τιμές 5 -15 ευρώ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #456
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    κύριοι αυτό που λέτε μου εχει συμβει και εμένα, που εχω φτιαξει τροφοδοτικο , με το λμ723 (το εχει μεσα εδω ) πηρα τρανζιστορ 2Ν 3055 και μολις ζοριζοτανε λιγο εφτανε στα 3α καιγοντουσαν, και τα δυο σε καπια φαση βρεθηκα σε ενα μαγαζι σαλαμινα , μου εδωσε 2 ακομα δουλευουν ........

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #457
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που πήρες τα LT1038?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    E bay ,όλα μαϊμούδες είναι έχει πάψει η παραγωγή τους αν θυμάμαι καλά.
    Καλά για LT1038 δεν το συζητάω καν, αν έβλεπες πόσο κοστίζουν τα αυθεντικά (όταν υπήρχαν) θα καταλάβαινες ότι με τα ίδια λεφτά αγοράσεις έτοιμο "0-30V/0-10A" τροφοδοτικό (Κινέζικο από Amarad και όχι κανένα Agilent βέβαια).

    Η Digikey λέει ότι έχει σε στοκ TO-3 LM338 πάντως, δεν γράφω τιμή για να μην έχουμε τίποτα λιποθυμίες...
    https://www.digikey.com/en/products/...38K-STEEL/6224

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #458
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Για αυτό σου λέω ότι δεν αξίζει αυτό το κύκλωμα .Τα lm338 είναι πλέον πανάκριβα και δυσεύρετα που δεν λέει να ασχοληθείς. Και όχι μόνο αυτά αλλά και πολλά άλλα που ούτε τα μαγαζιά τα αναγνωρίζουν. Γνωστό μαγαζί μου έχει πει ότι πετάει κάθε χρόνο κούτες γιατί βγήκαν μαϊμούδες και τα είχαν αγοράσει από γνωστές πηγές εν αγνοία τους. 2ή 3 φορές πήρα από διαφορετικά μαγαζιά τα lm σε τσιμπημένη σχετικά τιμή και πάλι τα ίδια. Για αυτό το λόγο όταν κάποια παλιά συσκευή πάει για τον κάδο κρατάω κάποια υλικά που πιθανώς θα χρησιμεύσουν κάπου . Το Κ7200 είναι μια τίμια επιλογή όπως και το γνωστό παλιό της smart kit που αντιγράψαν οι Κινέζοι και πουλάν σαν κιτ. Το τελευταίο με αλλαγές και ενισχύσεις το έχω πάει στα 0-26 v 0-5 A και δουλεύει άψογα. Το βραχυκυκλώνεις το ζορίζεις και πλέον δεν καταλαβαίνει μία. Όλα αυτά φυσικά με άλλα τρανζίστορ παλιά και γνήσια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #459
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Καλά, πολύ πλάκα έχουν! Από χρυσό το έφτιαξαν?

    Και στη Mouser για το Τ έχουν min 360 τεμάχια! Αλλά τουλάχιστον λογική τιμή...

    Στην www.tme.eu επίσης το Τ σε καλή τιμή για ένα τεμάχιο και το Κ κανένα 20άρικο αλλά της ΝΤΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #460
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό σου λέω ότι δεν αξίζει αυτό το κύκλωμα .Τα lm338 είναι πλέον πανάκριβα και δυσεύρετα που δεν λέει να ασχοληθείς. Και όχι μόνο αυτά αλλά και πολλά άλλα που ούτε τα μαγαζιά τα αναγνωρίζουν. Γνωστό μαγαζί μου έχει πει ότι πετάει κάθε χρόνο κούτες γιατί βγήκαν μαϊμούδες και τα είχαν αγοράσει από γνωστές πηγές εν αγνοία τους. 2ή 3 φορές πήρα από διαφορετικά μαγαζιά τα lm σε τσιμπημένη σχετικά τιμή και πάλι τα ίδια. Για αυτό το λόγο όταν κάποια παλιά συσκευή πάει για τον κάδο κρατάω κάποια υλικά που πιθανώς θα χρησιμεύσουν κάπου . Το Κ7200 είναι μια τίμια επιλογή όπως και το γνωστό παλιό της smart kit που αντιγράψαν οι Κινέζοι και πουλάν σαν κιτ. Το τελευταίο με αλλαγές και ενισχύσεις το έχω πάει στα 0-26 v 0-5 A και δουλεύει άψογα. Το βραχυκυκλώνεις το ζορίζεις και πλέον δεν καταλαβαίνει μία. Όλα αυτά φυσικά με άλλα τρανζίστορ παλιά και γνήσια.
    Κοίτα, τα αυθεντικά TO-220 LM338 έχουν περίπου 3 ευρώ το ένα, άρα ας πούμε 15 ευρώ για "15Α" τροφοδοτικό, ξοδεύεις περισσότερα από να φτιάξεις το ίδιο "15Α" κύκλωμα με ένα LM317 και εξωτερικά φτηνά ΡΝΡ, αλλά τα LM338 έχουν ένα σωρό προστασίες εσωτερικά, αυτό είναι το πλεονέκτημα.

    Τώρα ένα Κ7200 που μπορεί να μετατραπεί σε 10-15Α με ελάχιστες αλλαγές (βασικά παραπάνω εξόδου), είναι 1000% καλύτερο κύκλωμα από αυτό του datasheet με τα 338 παράλληλα ή από LM317+ external pass BJTs, δεν νομίζω να διαφωνεί κάποιος (και έχεις και περιορισμό ρεύματος/αλλαγή τυλίγματος για χαμηλότερο dissipation στα εξόδου/κτλ).


    edit:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, πολύ πλάκα έχουν! Από χρυσό το έφτιαξαν?

    Και στη Mouser για το Τ έχουν min 360 τεμάχια! Αλλά τουλάχιστον λογική τιμή...

    Στην www.tme.eu επίσης το Τ σε καλή τιμή για ένα τεμάχιο και το Κ κανένα 20άρικο αλλά της ΝΤΕ.
    Δύο ΤΟ-220 της ΤΙ έχει η Mouser, το ένα min 360 τεμάχια αλλά το άλλο μόνο ένα min:
    https://gr.mouser.com/ProductDetail/...2FMvkSlw%3D%3D

    Της ΝΤΕ είναι πανάκριβα (όπως και της Linear τα LT), αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις... :/

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 46 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 36 44 45 46 47 48 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακέτα Τροφοδοτικού 3-30V 20A
    By moutoulos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 10:56
  2. Τροφοδοτικο 20Α
    By Edison in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 20:57
  3. Τροφοδοτικο 28v-20A
    By tassos2009 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-09, 13:14
  4. Ρυθμιζόμενο Τροφοδοτικό 0-30V 0-20A
    By registor in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 19:07
  5. Εχετε υπ'οψην σας POWER SUPPLY 2-30V 0-20A !!.
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-04, 18:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας