Σελίδα 52 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 2 42 50 51 52 53 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 511 έως 520 από 528

Θέμα: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V 0-20A

  1. #511
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Γιατί αποκλείουμε το ρελέ το έχω δοκιμάσει έτσι στο χύμα και με φορτίο και δούλεψε το πρόβλημα είναι ο χρόνος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #512
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Όπως λέω και παραπάνω το τροφοδοτικό προορίζεται για πομποδέκτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #513
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Εγώ παιδιά στα τροφοδοτικά μου και στο διπλό τροφοδοτικό μου και στο μονό έχω τοποθετήσει ένα πολύ απλό κυκλωματάκι που προρυθμίζεις την τάση εξόδου και αν συμβεί να καεί το τροφοδοτικό, ή από λάθος να αυξήσω την τάση εξόδου, κόβει ένα ρελέ ισχύος.Το κυκλωματάκι το βρήκα σε ένα τεύχος των ηλεκτρονικών επιλογών και στην πραγματικότητα είναι προστασία εξόδου ενισχυτή ισχύος το οποίο προσάρμοσα κατάλληλα και επειδή λειτούργησε θαυμάσια το τοποθέτησα στα τροφοδοτικά μου. Το 2019 επανασχεδίασα το κύκλωμα . Το κύκλωμα με βραχυκύκλωμα εξόδου της τάσεως είναι πράγματι βάρβαρο .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 03-02-22 στις 10:32

  4. #514
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.036

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αποκλείουμε το ρελέ το έχω δοκιμάσει έτσι στο χύμα και με φορτίο και δούλεψε το πρόβλημα είναι ο χρόνος?
    Αν νομίζεις ότι το φορτίο σου δεν θα πάθει κάτι στα 10-100ms που θα χρειαστεί να λειτουργήσει με την παραπάνω τάση, ΟΚ.

    Η παραπάνω τάση μπορεί να είναι από λίγη έως πολύ βέβαια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #515
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Εχω φτιάξει το τροφοδοτικό αυτό αλλά με δύο τρανζίστορ εξόδου και ρεύμα 5 Α . Επίσης εχω τροφοδοτήσει το 723 με αρνητικότερη ταση 3.3V ωστε να μπορέσω να πάρω ακριβώς 0 ταση στην έξοδο.
    Η τάση ρυθμίζεται απο 0 εως 30 V και το ρεύμα απο 0.5Α εως και τα 4.5 Α , για να παρω πάνω απο 4.5 Α πρέπει να βγάλω εκτός τον έλεγχο ρεύματος, αλλά επειδη σπάνια ζητάω πάνω απο 1-2 Α δεν με απασχολεί .
    Το σχεδιο που ακολουθησα για την αρνητική τάση είναι αυτό :

    adjustable-30v-lm723-power-supply.jpg

    Εχω , οχι τώρα , πάντα είχα ενα πρόβλημα με την τάση εξόδου, όταν κλείσω τον γενικό διακόπτη της τάσης δικτύου και αν υποθέσουμε ότι πριν δούλευα με 12 V
    η τάση εξόδου ανεβαίνει στα 18 V και μετά πέφτει αργά . φανταστείτε δλδ να δουλεύεις με ενα λεντακι και να κλεισεις
    Εχω βέβαια και 2*10.000μF μετά την γεφυρα , αλλά δεν πιστεύω οτι φταίει αυτό.

    Και ενα ακόμα θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι πάντα επηρεαζόταν απο την rf, ακόμα και όταν δουλεύω με εικονικό φορτίο.
    Η ισχύς που δουλευω είναι απο 4 εως και 25 W και είναι εργοστασιακά μη πειραγμένα μηχανήματα .

    Σκέφτομαι αν δεν υπάρχει λύση στο ανέβασμα της τάσης στο κλείσιμο να βάλω ενα διακόπτη σε σειρά με την έξοδο που να κλεινω πρώτα αυτόν και μετα τον γενικό.

    Σε ότι αφορά τον επηρεασμό δεν ξερω αν επηρεάζεται απο το δίκτυο κ απο την έξοδο.
    Υπάρχουν φίλτρα που να μπορώ να κατασκευάσω κ να τοποθετήσω
    σε σειρά με την έξοδο χωρίς να επηρεαστεί σημαντικά η λειτουργία του?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rx/Tx : 19-05-22 στις 21:11

  6. #516
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.340

    Προεπιλογή

    δες, μηπως στο κλεισιμο χανει πρωτα την αρνητικη ταση και γιαυτο σου κανει overshoot!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #517
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.036

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες, μηπως στο κλεισιμο χανει πρωτα την αρνητικη ταση και γιαυτο σου κανει overshoot!!!!
    Οι μικροί πυκνωτές δικαιολογούν αυτή την συμπεριφορά. Δοκίμασε να τους αυξήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #518
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rx/Tx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω φτιάξει το τροφοδοτικό αυτό αλλά με δύο τρανζίστορ εξόδου και ρεύμα 5 Α . Επίσης εχω τροφοδοτήσει το 723 με αρνητικότερη ταση 3.3V ωστε να μπορέσω να πάρω ακριβώς 0 ταση στην έξοδο.
    Η τάση ρυθμίζεται απο 0 εως 30 V και το ρεύμα απο 0.5Α εως και τα 4.5 Α , για να παρω πάνω απο 4.5 Α πρέπει να βγάλω εκτός τον έλεγχο ρεύματος, αλλά επειδη σπάνια ζητάω πάνω απο 1-2 Α δεν με απασχολεί .
    Το σχεδιο που ακολουθησα για την αρνητική τάση είναι αυτό :

    adjustable-30v-lm723-power-supply.jpg

    Εχω , οχι τώρα , πάντα είχα ενα πρόβλημα με την τάση εξόδου, όταν κλείσω τον γενικό διακόπτη της τάσης δικτύου και αν υποθέσουμε ότι πριν δούλευα με 12 V
    η τάση εξόδου ανεβαίνει στα 18 V και μετά πέφτει αργά . φανταστείτε δλδ να δουλεύεις με ενα λεντακι και να κλεισεις
    Εχω βέβαια και 2*10.000μF μετά την γεφυρα , αλλά δεν πιστεύω οτι φταίει αυτό.

    Και ενα ακόμα θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι πάντα επηρεαζόταν απο την rf, ακόμα και όταν δουλεύω με εικονικό φορτίο.
    Η ισχύς που δουλευω είναι απο 4 εως και 25 W και είναι εργοστασιακά μη πειραγμένα μηχανήματα .

    Σκέφτομαι αν δεν υπάρχει λύση στο ανέβασμα της τάσης στο κλείσιμο να βάλω ενα διακόπτη σε σειρά με την έξοδο που να κλεινω πρώτα αυτόν και μετα τον γενικό.

    Σε ότι αφορά τον επηρεασμό δεν ξερω αν επηρεάζεται απο το δίκτυο κ απο την έξοδο.
    Υπάρχουν φίλτρα που να μπορώ να κατασκευάσω κ να τοποθετήσω
    σε σειρά με την έξοδο χωρίς να επηρεαστεί σημαντικά η λειτουργία του?
    Δες και αυτό το άρθρο https://www.elektormagazine.com/news...d-power-supply

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    awmn931 (20-05-22)

  10. #519
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Πρωτον να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας , βασικόν.

    Δευτερον , σήμερα το έκανα βίδες και ασχολήθηκα .

    Πρώτη ενέργεια να αφαιρέσω το κύκλωμα αρνητικής τάσης και να συνδέσω το 7 ποδαράκι του 723 απευθείας στο (-) του κυκλώματος .
    Πρώτη παρατήρηση οτι αυτό το ανέβασμα τάσης στο κλείσιμο εξαφανίστηκε αλλά η χαμηλότερη τάση που μπόρεσα να βγάλω ηταν τα 2,2V,
    στην μέγιστη δεν είχα πρόβλημα αφού ρύθμιζα εως και 38.5V.

    Μετά σκέφτηκα να αφαιρέσω τον ηλεκτρολυτικό των 470μF (C2 στοι σχεδιο μου) αφού το πρόβλημα μοιάζει σαν εκφορτιση πυκνωτή.
    Το αποτέσμα ηταν να ανεβαινει η ταση ανάλογα με την τάση εξόδου, δλδ στα 2,5V τάση εξόδου κλεινοντας ανέβαινε το πολύ 1-1,5V
    Στην μέση , δλδ κάπου στα 15V ανέβαινε ελάχιστα , αλλά στην μέγιστη ταση εξοδου δλδ στα 30V πήγαινε πάνω απο 38 V. Αλλο κουφό κ αυτό.


    Bέβαια όλα αυτά με τις τιμές των αντιστάσεων σύμφωνα με το δικό μου σχέδιο , δλδ ο διαιρέτης στα ποδαράκια 5.6 κ 7 ηταν 2Κ2 κ 2Κ2 χωρίς τον ηλεκτρολυτικό ,
    ετσι αποφάσισα με το 7 ποδαράκι του 723 απευθείας στην γείωση να αλλάξω τις αντιστασεις αυτές με 22Κ κ 5Κ6 και να δοκιμάσω την τύχη μου προσθέτοντας μετα τον ηλεκτρολυτικό.
    αποτέλεσμα τα 2.2V να κατεβουν στα 1,2V , ο ηλεκτρολυτικός παίζει ρόλο τελικά αφου μεταβάλει την τάση εξόδου αλλά αυτη τη στιγμή δεν θυμάμαι κατά πόσο ,
    θα κρατήσω σημειώσεις κ θα τις αναφερω σε επόμενο πόστ.

    Πάνε αρκετα χρόνια που ασχολήθηκα με αυτό το τροφοδοτικό, είναι εκει στο πάγκο κ κάνει την δουλειά του αφου δεν έχω απαιτήσεις απο αυτό.
    Ετσι ρίχνοντας μια ματιά βρήκα τον ένα πυκνωτή εξομάλυνσης 10.000μF /63V μετά την γέφυρα φουσκωμένο, Στην αρχή δέν εδωσα σημασία αλλά είχε μια διαρροή και τον ξεκόλησα μαζί με το ταίρι του να τους ελέγξω . Λοιπον οι πυκνωτές είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιοι , σε μέγεθος κ χωρητικότητα , ο ένας ομως είναι 63V και ο άλλος 35V. Πρέπει τελικά να προσέχουμε τι μας πουλάνε
    πριν το χρησιμοποιήσουμε . Βλακεία μου πάνω στην βιασύνη μου.

    Δεύτερη παρατήρηση , όταν μετρώντας ταση στα ποδαράκα 11 κ 12 του 723 μέτρησα 53V , συν την αρνητική των 3.3V κοντα 56V, πώς δεν εσκασε να τεθεί σε τροχιά .
    Τότε θυμήθηκα οτι μια εποχή έβγαλα τον παλιο μετ/τη και έβαλα εναν τοροειδή , υπέθεσα οτι υπήρχε το κύκλωμα με την ζένερ στα 33 V που υπάρχει στο ας πούμε δικό μου σχέδιο
    και το αφησα ετσι. Απερισκεψία η βλακεία η αρχές αλτζχάιμερ,

    Εβαλα μια αντίσταση 2Κ7 σε σειρά με το (+) και ζένερ στα 33V και ''έφερα'' την τάση στα φυσιολογικά της επίπεδα.

    Εχω συνέχεια ακόμα , αφου πρέπει να λύσω κ το θέμα επηρεασμού. Βλέποντας όμως τιμές σε αντιπαρασιτικά απογοητεύτηκα.
    Κατι πρέπει να κατασκευάσω μόνος. Ισως κάνει κάτι ενα τριγωνο με πυκνωτές 100ηF στην φάση, ουδέτερο πρός γειωση.

    Και στην έξοδο δύο σε σειρά VK200 με πυκνωτες πριν κ μετα που να γειώνουν την υψηλή, λέτε να βγει ακρη ? Η αρχισω να ψάχνω για σχέδιο? Αυτοί οι κυλινδρικοί φερίτες
    που βάζουν σε καλώδια στους Η/Υ κανουν τπτ?

    Τα σχεδια είναι αυτα για να μην ψάχνετε:

    moutoulos_power_supply_lm723_0_30v_0_20a_169.gifadjustable-30v-lm723-power-supply.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #520
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.036

    Προεπιλογή

    Τα 1000μF στην έξοδο είναι πολλά. Μήπως εννοείς 100μF?

    Λογικό είναι να μην έχεις ρύθμιση μέχρι το 0 αν το 7 του 723 δεν παίρνει αρνητική τάση και απλά το γειώσεις.

    Αν αφαιρἐσεις το C2 τότε η αρνητική τάση θα έχει την κυμάτωση της ανορθωμένης αλλά όχι εξομαλυμένης τάσης. Θα δεις αυτη την κυμμάτωση να επηρεάζει την έξοδό σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 52 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 2 42 50 51 52 53 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακέτα Τροφοδοτικού 3-30V 20A
    By moutoulos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 10:56
  2. Τροφοδοτικο 20Α
    By Edison in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 20:57
  3. Τροφοδοτικο 28v-20A
    By tassos2009 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-09, 13:14
  4. Ρυθμιζόμενο Τροφοδοτικό 0-30V 0-20A
    By registor in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 19:07
  5. Εχετε υπ'οψην σας POWER SUPPLY 2-30V 0-20A !!.
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-04, 18:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας