Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: ΕΠΙΓΕΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΚΕΡΑΙΣ TV)-SOS

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή DAB ραδιόφωνα...ΚΕΡΑΙΑ ΛΗΨΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ

    Μπορώ να πω με ακρίβεια ότι με καλύψατε!!!Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν τα ψηφιακά ραδιόφωνα τύπου DAB θα λαμβάνονται με το ίδιο tuner (και αν ναι τότε η λήψη τους σταα VHF & 1,2GH θα γίνεται με την ίδια κεραία της TV ή θα χρειαστώ να κάνω εγκατάσταση μέσω μικτη ειδικής extra κεραίας κτλ).Ισως ακόμα είναι λίγο νωρίς αλλά αργά ή γρήγορα η τεχνολογία μας οδηγεί προς την κωδικοποίηση.
    Η αναλογική εκπομπή στα FM ενδέχεται να εγκαταληφθεί πλήρως;Τι γνωρίζετε για το θέμα αυτό;
    Εως σήμερα στην ελληνική αγορά έχω δει επίγειους κωδικοποιητές στη πλειοψηφια τύπου FTA (χωρίς καρτα), μπορεί όμως και να κάνω λάθος...Γνωριζει κανείς ποιά πρωτόκολλα κωδικοποιησης θα είναι τα paytv (πχ στα δορυφορικά έχουμε irdeto,via access etc).Γνωρίζω ότι έθεσα πολλά θέματα "επί τάπητος" αλλά νομίζω ότι αφορούν όλους μας.
    Σας ευχαριστω για τη συνεργασία!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή Re: DAB ραδιόφωνα...ΚΕΡΑΙΑ ΛΗΨΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur
    Μπορώ να πω με ακρίβεια ότι με καλύψατε!!!
    1.Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν τα ψηφιακά ραδιόφωνα τύπου DAB θα λαμβάνονται με το ίδιο tuner (και αν ναι τότε η λήψη τους σταα VHF & 1,2GH θα γίνεται με την ίδια κεραία της TV ή θα χρειαστώ να κάνω εγκατάσταση μέσω μικτη ειδικής extra κεραίας κτλ).Ισως ακόμα είναι λίγο νωρίς αλλά αργά ή γρήγορα η τεχνολογία μας οδηγεί προς την κωδικοποίηση.
    2.Η αναλογική εκπομπή στα FM ενδέχεται να εγκαταληφθεί πλήρως;Τι γνωρίζετε για το θέμα αυτό;
    3.Εως σήμερα στην ελληνική αγορά έχω δει επίγειους κωδικοποιητές στη πλειοψηφια τύπου FTA (χωρίς καρτα), μπορεί όμως και να κάνω λάθος...
    4.Γνωριζει κανείς ποιά πρωτόκολλα κωδικοποιησης θα είναι τα paytv (πχ στα δορυφορικά έχουμε irdeto,via access etc).
    Γνωρίζω ότι έθεσα πολλά θέματα "επί τάπητος" αλλά νομίζω ότι αφορούν όλους μας.
    5.Σας ευχαριστω για τη συνεργασία!!!
    Πάμε σε ένα-ένα θέμα!
    1. Θα λαμβάνονται με διαφορετικό tuner φυσικά. Επίσης θα εκπέμπονται από διαφορετικούς πομπούς. 'Ενας πομπός ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης μπορεί να εκπέμψει μόνο τηλεοπτικό πρόγραμμα και όχι ραδιοφωνικό. 'Αλλοστε είναι διαφορετικές οι συχνότητες (εκτός από αυτή των VHF). Εννοώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί ποτέ DAB μέσα στα UHF. Αν θυμάμαι καλά, η συχνότητα λήψης του DAB στα VHF είναι λίγο ψηλότερα από το κανάλι 12 των VHF. Αν σε ενδιαφέρει να το ψάξω και να σου πω με ακρίβεια.
    2. Θα εγκαταλειφθεί η αναλογική εκπομπή αλλά με τους αργούς ρυθμούς που κινείται η Ελλάδα, ίσως να το προλάβουν τα παιδιά μας.
    3. Εμένα ο mvision που έχω, έχει υποδοχή για κάρτα. Στο εγχειρίδιο λέει ότι το slot αυτό της κάρτας ισχύει και για την δορυφορική λήψη (που κάνει ο δέκτης) αλλά και για την επίγεια ψηφιακή.
    4. Πολλά ζητάς! Προσωπικά δεν το ξέρω. Και δεν το ξέρω γιατί ακόμα δεν έχουν καταφέρει από την ΕΡΤ να εκπέμψουν ένα σήμα της προκοπής... και θα μιλάνε για κωδικοποίηση;
    5. Και εμείς σε ευχαριστούμε που μας προτίμησες! Να μας ξανα'ρθεις!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιγεια & Δορυφορικη τηλεοραση σε ενα καλωδιο
    By diamsat in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-16, 10:43
  2. Επισκευη κεραις vhf uhf 510 n
    By SY8AEK in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 20:30
  3. Προσαρμογη σε προενισχυτικό κυκλωμα
    By spearagel in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 20:54
  4. ψηφιακη τηλεοραση στο αυτοκινητο
    By ioannis_83 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-11, 22:56
  5. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
    By GEWKWN in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-06, 17:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας