Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: ΕΠΙΓΕΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΚΕΡΑΙΣ TV)-SOS

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΕΠΙΓΕΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΚΕΡΑΙΣ TV)-SOS

    Θα ήθελα να υποβάλλω το εξής ερωτημα:Διαθετω κεραια UHF (πλέγμα) για λήψη των τηλεοπτικών καναλιών.Μπορω να τη χρησιμοποιήσω ως έχει για να τη συνδέσω στην έξοσου στην έξοδο οποιουδήποτε επίγειου ψηφιακου τηλεοπτικού δέκτη(κωδικοποιητη).Γνωριζω ότι ήδη κυκλοφορουν κεραιες με την προδιαγραφη digitale terrestre για την επίγεια ψηφιακή λήψη.
    Θα ήθελα στο σημείο αυτο να ρωτησω πως μπορω να προσαρμόσω, εάν υπάρχει η δυνατότητα προσαρμογής οποιασδήποτε αναλογικης κεραιας UHF & VHF στην έξοδο των νέων δεκτων που ήδη κυκλοφορουν.Αν υπάρχει καποιο ειδικό ballun ή καποιο ειδικo κύκλωμα για προσαρμογη στην εξοδο οποιασδήποτε κεραιας αναλογικής λήψεως.Το ερώτημα είναι κρίσιμο διοτι πιστεύω ότι αφορα όλους μας χωρις περαιτέρω εξοδα!
    Σας ευχαριστω θερμα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    ????????

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    φίλε μου καλησπέρα.
    αδυνατώ να κατανοίσω γιατί θέλεις να χρησιμοποιεισεισ μια κεραία παλιά και ειδικά πλεγμα σε έναν ψηφιακό δέκτη.
    να ξέρεις ότι η digital terrestial κεραία τροφοδοτείται με 5 volt ρεύμα και καλά θα ήταν να μη δοκιμάσεις να κάνεις πειράματα.
    ίσως δουλέψει και δεις εικόνα.δεν είναι απίθανο.
    δώσε όμως 30-35 ευρώ και αγόρασε μια κεραία.μπορείς να βρεις άνετα με τόσα χρήματα.
    Αγόρασε επίσης και ένα πολύ καλό καλώδιο 75 ωμ. δώσε μεγάλη βάση στο καλώδιο.γιατί ειναι εξάρτημα της τηλεόρασης.
    καλώδια 18-20-30-40 λεπτών είναι για τα σκουπίδια.
    εγκαθιστώ κεραίες και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι πολλές φορές πολλά προβλήματα προέρχοταν απο τα καλώδια.
    η ψηφιακή λήψη απαιτεί πολύ σώστη εγκατάσταση για να έχεις εικόνα.
    έαν θέλεις να σου προτείνω κάποιες κεραίες και καλώδια σωστά άσε μου ενα Pm για να μη κατηγορηθώ ότι μιζάρω.
    θα σου πω τα πράγματα όπως έχουν.
    Κωστής.
    ΥΓ: μη διστάσεις έαν έχεις καμμία απορία να με ρωτήσεις εδω στο section.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Καταρχήν σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση σου.Δεν τίθεται θέμα χρηματων απλά έως σήμερα η πλειοψηφία μας διαθέτει αναλογικές κεραίες λήψεως TV.Πολλές φορές έχω ρωτώντας έχω λαβει μια απάντηση του τύπου "δεν θα έχεις πρόβλημα με την υπάρχουσα κεραία ή γενικά με την όποια κεραία ήδη υπάρχει".Δορυφορική κεραία έχω εγκαταστήσει τέλεια μόνος και ξερω ότι πηγαίνει μια τάση περι τα 18 volts στο LNB & βέβαια έδωσα έμφαση και στο καλώδιο με ειδική θωράκιση.
    Ψηφιακός κωδικοποιητής έως σήμερα δεν έπεσε στα χέρια μου & για να είμαι ειλικρινής δεν γνωριζα ότι η έξοδος του οδηγεί προς την κεραία μια τάση της τάξεως 5 volts πράγμα που σημαίνει με άλλά λόγια ότι απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στην συνδεσμολογία όπως και στους δορυφορικούς δέκτες προς αποφυγη βραχυκυκλωμάτων.
    Εχω παρατηρήσει ορισμένες φορές ακόμα και σε καταστήματα κάποια "παγώματα" στην εικόνα όπως όταν έχει κακοκαιρία στα δορυφορικά συστήματα.Μήπως γνωρίζεις που οφειλεται αυτό;Κακή προσαρμογή, κακός προσανατολισμός κεραίας;
    Το κωδικοποιημένο "ψηφιακό" σήμα στα VHF & UHF θεωρείται ποιο αδύναμο σε σχέση με ένα αναλογικό;
    Ευχαριστώ για την πολυτιμη βοήθεια σου & για όλες γενικά τις πληροφορίες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur
    Ψηφιακός κωδικοποιητής έως σήμερα δεν έπεσε στα χέρια μου & για να είμαι ειλικρινής δεν γνωριζα ότι η έξοδος του οδηγεί προς την κεραία μια τάση της τάξεως 5 volts πράγμα που σημαίνει με άλλά λόγια ότι απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στην συνδεσμολογία όπως και στους δορυφορικούς δέκτες προς αποφυγη βραχυκυκλωμάτων.
    Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμείς το ξέραμε. Εμένα ο δικός μου δέκτης που είναι και δορυφορικός (mvision combo) δεν δίνει τάση 5 volts. Και δεν δίνει 5 volts... γιατί δεν έχει λόγο να δώσει 5 volt στην κεραία λήψης. Επειδή μου φάνηκε λίγο παράξενο δοκίμασα να δω μήπως κάνω λάθος. Στο μενού δεν είδα καμμία επιλογή για τροφοδοσία. Τουλάχιστον με πολύμετρο που επέμεινα στην μέτρηση δεν είδα να έχει τάση η είσοδος της κεραίας.

    Επιπλέον... εκτιμώ ότι δεν έχεις λόγο να γίνεις τόσο απόλυτος στην επιλογή "Κεραίας για ψηφιακή τηλεόραση". Εγώ είδα άψογα τηλεόραση, βάζοντας ένα μικρό καλωδιάκι 10 εκατοστών. Και μάλιστα ο δέκτης μου έβγαζε σήμα 98%!
    Αφού η ψηφιακή εκπέμπει στα UHF θεωρώ ποντιακό εκ μέρους σου να θέλεις να αγοράσεις μια ειδική κεραία για τέτοια λήψη. Εγώ αυτή τη στιγμή λαμβάνω με μια απλή UHF κατευθυντική.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur
    Εχω παρατηρήσει ορισμένες φορές ακόμα και σε καταστήματα κάποια "παγώματα" στην εικόνα όπως όταν έχει κακοκαιρία στα δορυφορικά συστήματα.Μήπως γνωρίζεις που οφειλεται αυτό;Κακή προσαρμογή, κακός προσανατολισμός κεραίας;
    Το κωδικοποιημένο "ψηφιακό" σήμα στα VHF & UHF θεωρείται ποιο αδύναμο σε σχέση με ένα αναλογικό;
    Κακή λήψη είναι η αιτία. 'Η για να είμαι πιο ακριβής... "οριακή λήψη" είναι το αποτέλεσμα των παγωμάτων αυτών.
    Το σήμα είναι αδύνατο (σε σχέση με αυτό που θα δούμε σε λίγο καιρό). Οφείλεται περισσότερο στους πομπούς και όχι στο σύστημα μετάδοσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur
    Εχω παρατηρήσει ορισμένες φορές ακόμα και σε καταστήματα κάποια "παγώματα" στην εικόνα όπως όταν έχει κακοκαιρία στα δορυφορικά συστήματα.Μήπως γνωρίζεις που οφειλεται αυτό;Κακή προσαρμογή, κακός προσανατολισμός κεραίας;
    Το κωδικοποιημένο "ψηφιακό" σήμα στα VHF & UHF θεωρείται ποιο αδύναμο σε σχέση με ένα αναλογικό;
    Ευχαριστώ για την πολυτιμη βοήθεια σου & για όλες γενικά τις πληροφορίες!!!
    τα παγώματα πιστεύω ότι είναι απο μη ικανοποιητικό μέγεθος κατόπτρου για το συγκεκριμένο δορυφόρο.
    αν θέλεις πες μου τι δορυφόρο πιάνεις και με τι κάτοπτρο.για να δούμε μήπως παίζει απο εκεί το πρόβλημα.
    επιτα ειναι η κακή σκόπευση.ακόμα και η στροφή του lnb. τοποθετήθηκε με πεδιόμετρο απο ηλεκτρονικό;έχει ρυθμιστεί σωστά το skew"ΣΤΡΟΦΗ LNB" ;
    το κάτοπτρο έχει καλή ανακλαστικότητα;μήπως είναι πιτσικαρισμένο;
    ίσως αν δεν είναι όλα τα παραπάνω δοκίμασε ένα πιο ευαίσθητο Lnb.
    όσο για τα 5 βολτς!!!!
    παιδιά αυτό το είπα γιατί το επίγειο ψηφιακό πεδιόμετρο μου τροφοδοτεί τη κεραία με 5 βολτ.και σας το λέω σίγουρα γιατί το έχω δεί με πολύμετρο και φυσικά έχει μενού που επιλέγεις έαν θέλεις τροφοδότηση η όχι.
    και για να γίνω πιστευτός μπορώ με Pm να σας παραπέμψω στο μοντέλο.
    αν και εγώ δε μπορώ να κατανοίσω τον λόγο για τον οποιό γίνετε αυτό.
    θα ρωτήσω και θα σας πω.
    φίλε radiodj105 το ότι πιάνεις με 98% σήμα με ένα καλωδιάκι δεν ειναι δα και απίστευτο.ίσως είσαι σε πολύ καλή περιοχή.έχεις οπτική επαφή με τον πομπό και λοιπά. αν και δε δείνω βάση στις μετρήσεις του δέκτη.μόνο στα ψηφιακά όργανα.
    σε κάποιες δύσκολες περιοχές όμως απαιτείτε κεραία.δε τις βγάλαν και τυχαία!!
    Τώρα πιστεύω ότι έαν κάποιος θέλει να ασχοληθεί σωστά το κόστος είναι μηδαμινό για μια digital terrestial antenna.
    αυτά!!!
    Κωστής

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur
    Εχω παρατηρήσει ορισμένες φορές ακόμα και σε καταστήματα κάποια "παγώματα" στην εικόνα όπως όταν έχει κακοκαιρία στα δορυφορικά συστήματα.Μήπως γνωρίζεις που οφειλεται αυτό;Κακή προσαρμογή, κακός προσανατολισμός κεραίας;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostikas
    αν θέλεις πες μου τι δορυφόρο πιάνεις και με τι κάτοπτρο.για να δούμε μήπως παίζει απο εκεί το πρόβλημα.
    Μα ο χριστιανός ο radioamateur δεν λέει για τα παγώματα που κάνει η ψηφιακή ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ αλλά η ψηφιακή επίγεια. Και ως γνωστόν η ψηφιακή επίγεια δεν χρησιμοποιεί πιάτο ούτε λαμβάνει από δορυφόρο.

    Επίσης, συνεχίζω να υπερασπίζομαι ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρεις νέα κεραία (όσο μηδαμινό και αν είναι το κόστος της), εφόσον η ήδη υπάρχουσα κεραία σου για τα UHF μπορεί να λάβει τα σήματα της ψηφιακής (επίγειας) που ούτως ή άλλως εκπέμπονται και αυτά στα UHF. Θυμίζω ότι η εκπομπή στην ψηφιακή τηλεόραση γίνεται στις ήδη υπάρχουσες μπάντες λήψης (VHF & UHF) σε αντίθεση με το ψηφιακό ραδιόφωνο που ΔΕΝ χρησιμοποιεί την μπάντα των FM (87.5-10 αλλά τα VHF και την περιοχή στους 1,4GHz (ή 1,2GHz-δεν θυμάμαι καλά και δεν έχω χρόνο για να το ψάξω τώρα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    radiodj105 δε διάβασα καλά το ποστ!!
    χαχαχαχα!!!
    ε απο τισ 5 όρθιος είμαι και τώρα πίνω καφέ.
    κωστής

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur
    Εχω παρατηρήσει ορισμένες φορές ακόμα και σε καταστήματα κάποια "παγώματα" στην εικόνα όπως όταν έχει κακοκαιρία στα δορυφορικά συστήματα.Μήπως γνωρίζεις που οφειλεται αυτό;Κακή προσαρμογή, κακός προσανατολισμός κεραίας;
    radiodj105 μάλλον καλά διάβασα το ποστ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Μωρέ κι εγώ με την τσίμπλα στο μάτι απάντησα! Κοίτα την ώρα και θα καταλάβεις!
    Είχα αφήσει ανοιχτό τον υπολογιστή και μόλις σηκώθηκα και διάβασα περί ψηφιακής... πήρα το πληκτρολόγιο και άρχισα να "ζωγραφίζω".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιγεια & Δορυφορικη τηλεοραση σε ενα καλωδιο
    By diamsat in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-16, 11:43
  2. Επισκευη κεραις vhf uhf 510 n
    By SY8AEK in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 21:30
  3. Προσαρμογη σε προενισχυτικό κυκλωμα
    By spearagel in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 21:54
  4. ψηφιακη τηλεοραση στο αυτοκινητο
    By ioannis_83 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-11, 23:56
  5. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
    By GEWKWN in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-06, 18:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας