Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Βοήθεια σε πτυχιακή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Βοήθεια σε πτυχιακή

    Γεια! Ειμαι φοιτητής και πριν ένα μήνα πήρα πτυχιακή με θέμα έλεγχος σπιτιού με μικροελεγεγκτή(συγκεκριμένα σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τον ATmega12. Εδικότερα για αρχή η πρέπει να η πλακέτα να ελέγχει τα εξής:

    -τη θερμοκρασία του ψυγείου
    -το άνοιγμα και κλείσιμο του θερμοσίφωνα
    -το άνοιγμα και κλείσιμο του φούρνου καθώς και τη θερμοκρασία του
    -να ελέγχουμε τη θερμοκρασία των σωμάτων θέρμανσης του σπιτιού.
    -η είσοδος του ιδιοκτήτη στο σπίτι να γίνεται με κάποιου είδους ηλεκτρονικής πιστοποίησης π.χ. smartcard
    -Να μπορούμε να δίνουμε εντολές στο μικροεπεξεργαστή μέσω sms από το κινητό τηλέφωνο
    -Να απεικονίζουμε την κατάσταση των συσκευών που ελέγχονται στην οθόνη του υπολογιστή
    -Να απεικονίζεται στην οθόνη του υπολογιστή το διάγραμμα του σπιτιού και να μπορούμε μέσω ανιχνευτών κίνησης να δούμε σε ποιους χώρους υπάρχουν άνθρωποι.


    Θέλω λοιπόν αν μπορείτε να μου εξηγήσετε πως πρέπει να ξεκινήσω,
    εσείς δηλαδή πως θα ξεκινούσατε για να φτιάξετε την παραπάνω πλακέτα.
    Ίσως να μην είμαι αρκετά σαφής,θέλω να με βάλετε στο σκεπτικό σας όταν ξεκινάτε να εσείς να φτιάξετε κάτι.

    Έχω πάρει κάποιες πληροφορίες και από άλλο φόρουμ αλλά οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να βοηθήσει καθώς πρώτη φορά ασχολούμε με κάτι τέτοιο και δεν ξέρω αρκετά πράγματα.

    Επίσης μήπως ξέρετε κάποιο για τον προγραμματισμό του μικροελεγκτή σε γλώσσα C++ ή VisualBasic και κάποιο πρόγραμμα στο οποίο να μπορώ να κάνω την εξομοίωση;
    Έχω τo AVR studio 4 της ATMEL το οποίο όμως είναι για γλώσσα C.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή Μόνο αυτά????

    Η γνώμη μου είναι πως ο καθηγητής ζητάει πολλά για τα πλαίσια μίας και μόνο διπλωματικής εργασίας. Βέβαια δεν ξέρω πόσα άτομα έχετε πάρει αυτή τη διπλωματική εργασία αλλά μου φαίνεται υπερβολικό για ένα άτομο.

    Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να αντιπροτείνεις τον έλεγχο μόνο κάποιων στοιχείων μέσω PC (πχ άναμα, σβήσιμο φώτων θερμοσίφωνα και έλεγχος κίνησης).

    Αυτά με ένα πρόγραμμα visual Basic (σχήμα σπιτιού με κάποια buttons) και έναν μικροελεγκτή (8051 - σειριακή επικοινωνία με το PC) μπορείς να τα υλοποιήσεις σχετικά εύκολα. Φυσικά θα χρειαστείς κάποια ρελέ για εξομοίωση των διακοπτών και κάποιους αισθητήρες κίνησης.

    Το δύσκολο πάντως της αρχικής διπλωματικής εργασίας έτσι όπως τέθηκε είναι τα διαφορετικά πρωτόκολλα που πρέπει να γνωρίζεις και να συνθέσεις μέσα φυσικά σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electronic
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    328

    Προεπιλογή Κουράγιο

    Προκόπη καλησπέρα και καλώς ήρθες στο δικό μας Forum.
    Λοιπόν η πτυχιακή που πήρες είναι αρκετά δύσκολη και αν δεν έχεις βοήθεια από τον καθηγητή σου καλλίτερα να μην ασχοληθείς αφού η γνώσεις σου δεν είναι αρκετές. ( Σου μιλάω εκ πείρας γιατί και εγώ πήρα σαν θέμα " αυτόματο έλεγχο θερμοκηπίου μέσω υπολογιστή". Το αποτέλεσμα ήταν να καθίσω να μάθω ότι χρειάζονταν για τον PCU PIC, να μάθω την γλώσσα του, να μάθω VB, να κάνω μόνος μου τα γραφικά, να κάνω όλη την πλακέτα με όλα τα περιφερειακά συλλογής δεδομένων και ελέγχου συσκευών, ενώ ο άλλος σπουδαστής έβρισκε πληροφορίες για το θεωρητικό και έκανε ένα θερμοκήπιο μινιατούρα. Το αποτέλεσμα ήταν να τα πάρω στο κρανίο και στο τέλος στην πτυχιακή μου δεν έβαλα καθόλου κώδικα της VB γιατί το θεώρησα πνευματική ιδιοκτησία μου. Όλα αυτά τα έκανα μετά την δουλειά μου και με άπειρα ξενύχτια για 14 μήνες. Στο τέλος πήρα Δέκα στην πτυχιακή το ίδιο και ο άλλος σπουδαστής που δεν έκανε τίποτα. ) Για το θέμα σου θα πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά την γλώσσα του MCU που θα χρησιμοποιήσεις και φυσικά και όλων των περιφερειακών τα οποία θα χρειαστείς για να έχει επικοινωνία η πλακέτα σου με τον υπολογιστή. Επίσης θα πρέπει να μάθεις αρκετά καλά την Visual Basic έτσι ώστε να έχεις επικοινωνία με το hardware που θα κάνεις. Όλα αυτά θέλουν πολλές ώρες να ασχοληθείς να γίνεις "ζητιάνος" για να πάρεις κομμάτια κώδικα που θα έχουν κάνει η άλλοι και θα πρέπει να κατανοήσεις έτσι ώστε να τα συμπεριλάβεις στον δικό σου κώδικα. Επίσης αν ο καθηγητής δεν είναι γνώστης δεν θα εκτιμήσει αυτό το οποίο θα κάνεις. Δεν ξέρω αν σε απογοήτευσα αλλά έτσι είναι δυστυχώς. Τέλος το πώς θα κάνεις την πλακέτα σου δεν έχει σημασία γιατί πίστεψε με ότι αν απαντήσουν 5 άτομα και οι 5 θα έχουν διαφορετική άποψη. Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε κάνε μπλοκ διαγράμματα για οποιαδήποτε λειτουργία που αναφέρεις παραπάνω και κάνε σύνδεση με τον MCU αφού αυτός θα είναι η καρδιά του συστήματος. Σου εύχομαι καλό κουράγιο αν τελικά αποφασίσεις να ασχοληθείς με αυτό το θέμα. Γιώργος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή Συμφωνώ

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο. Όσοι έχουν πείρα γνωρίζουν πως το project αυτό δεν βγαίνει σε εύλογο χρονικό διάστημα.

    Καλή τύχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή ...συνέχεια

    Οκ παιδιά θα το ψάξω λίγο ακόμα το θέμα και αν δεν καταφέρω να κάνω κάτι μάλλον θα το αλλάξω.
    Γιώργο τον προγραμματισμό του μικροελεγκτή με πια γλώσσα τον έκανες? Αναφέρεις σε κάποιο σημείο τη VB αλλά υποθέτω πως τη χρησιμοποίησες περισσότερο για να φτιάξεις το interface του project.
    Εγώ μάλλον θα χρησιμοποιήσω τον ATmega128 αλλά νομίζω πως αυτός προγραμματίζεται μόνο με assembly και C.
    Διαβάζω πως και οι PIC είναι καλοί και οτί μπορώ να βρω πιο εύκολα κωδικά,πληροφορίες κτλ. γι' αυτούς,μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω κάποιον PIC?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Είχα πάρει παρόμοια, για να μην πω την ίδια πτυχιακή. Δεν είναι εύκολη. Ήμασταν 3 άτομα. Ο ένας ασχολήθηκε με τον προγραμματισμό σε visual basic για τις τον υπολογιστή. Ο άλλος ασχολήθηκε με το hardware και εγώ με τον προγραμματισμό του AT8535, το δυσκολότερο κομμάτι δηλαδή.. Ενώ ξέρω από την λογική του προγραμματισμού με παίδεψε αρκετά. Τελικά το πήραμε όλοι το δεκάρι…..
    Ένας βασικός κανόνας είναι να ξέρεις από την αρχή τη θα κάνεις. Αν ξεκινήσεις κάτι και αργότερα σου έρθει η όρεξη να βάλεις και κάποια άλλη λειτουργία την πάτησες.
    Ένας δεύτερος κανόνας να τα κάνεις όλα στην breadboard και στο τέλος αν είσαι 100% σίγουρος να τα περάσεις σε πλακέτα.
    Τρίτος κανόνας είναι να μην χρειάζεται να αλλάζεις θέση τον atmel κατά τον προγραμματισμό. Εγώ είχα φτιάξει προγραμματιστή πάνω στην breadboard. Αν το κάνεις έτσι σιγουρέψου ότι δουλεύει όταν τον βγάλεις (θέλει πυκνωτή και αντίσταση στο pin reset χωρίς τον προγραμματιστή).
    Τέταρτος και σημαντικότερος να έχεις ΑΡΙΣΤΕΣ σχέσεις με τους άλλους που θα το κάνεις.

    Ειδικότερα:
    -τη θερμοκρασία του ψυγείου
    Εύκολο, Γίνετε με έναν αισθητήρα θερμοκρασίας (δεν θυμάμαι ποιον) σε A/D του atmel

    -το άνοιγμα και κλείσιμο του θερμοσίφωνα
    Εύκολο-επικίνδυνο. Από έξοδο του atmel θα τροφοδοτήσεις ένα μικρό ρελέ το οποίο με την σειρά του θα αφήσει να περάσουν τα 220 για τροφοδοτήσει 2 μεγάλα ρελέ για τον θερμοσίφωνα.

    -το άνοιγμα και κλείσιμο του φούρνου καθώς και τη θερμοκρασία του
    Εύκολο -επικίνδυνο-αναξιόπιστο. Συνδύασε τα 2 παραπάνω αλλά σκέψου πως θα βάλεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας στον φούρνο χωρίς να λιώσει. Σιγουρέψου πόση θερμοκρασία αντέχει και ο αισθητήρας αλλά και τα καλώδια.

    -να ελέγχουμε τη θερμοκρασία των σωμάτων θέρμανσης του σπιτιού.
    Απαντήθηκε.

    -η είσοδος του ιδιοκτήτη στο σπίτι να γίνεται με κάποιου είδους ηλεκτρονικής πιστοποίησης π.χ. smartcard
    τρελάθηκες? Η smartcard είναι από μόνη της πτυχιακή. Εγώ είχα βάλει ένα «ειδηκό» πληκτρολόγιο για εισαγωγή κωδικού.

    -Να μπορούμε να δίνουμε εντολές στο μικροεπεξεργαστή μέσω sms από το κινητό τηλέφωνο
    Ξέχνα το. Και αυτό είναι από μόνο του πτυχιακή.

    -Να απεικονίζουμε την κατάσταση των συσκευών που ελέγχονται στην οθόνη του υπολογιστή
    Μέτρια δυσκολία. Το θέμα είναι να επικοινωνήσει ο atmel με το pc. Θα χρειαστείς και το rs232. τα υπόλοιπα είναι θέμα προγραμματισμού.

    -Να απεικονίζεται στην οθόνη του υπολογιστή το διάγραμμα του σπιτιού και να μπορούμε μέσω ανιχνευτών κίνησης να δούμε σε ποιους χώρους υπάρχουν άνθρωποι.
    Οι αισθητήρες κίνησης βγάζουν για έξοδο λογικό 0 ή 1 . Αν το 1 είναι μεγαλύτερο από 5 volt κάνε το 5 και με zener-αντίσταση πέρασε το στο atmel. τα υπόλοιπα είναι θέμα προγραμματισμού.

    Και τέλος ετοιμάσου για αρκετές γραμμές δύσκολου κώδικα.
    Ρίζε και μια ματιά εδώ
    http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...188&highlight=

    Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε απογοήτευσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή ...συνέχεια

    Μπορώ να πω ότι με βοήθησες πολύ(δεν είμαι με άλλα άτομα μόνος μου την έχω πάρει την πάρει την πτυχιακή!), αυτό με το πληκτρολόγιο για την είσοδο στο σπίτι πράγματι πιο εύκολο φαίνετε από την smartcard. Θα μειώσω και κάποιες λειτουργίες (έλεγχος του φουρνου)μήπως καταφέρω κάτι. Με τον προγραμματισμό γενικότερα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα οπότε ελπίζω να το καταφέρω σε αυτό το κομμάτι, μπορείς να στείλεις κάποιο περιβαλλον ανάπτυξης σε VB για να μην μπλέξω με C? Το fastavr που με παρέπεμψες νομίζω δεν είναι πλήρης έκδοση.
    Οτιδήποτε θα μπορούσες να μου στείλεις θα ήταν καλή βοήθεια, το ξέρω ότι κουράστηκες να την ολοκληρώσεις οπότε και τίποτα να μην θέλεις να στείλεις είναι απολύτως λογικό. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια: Πτυχιακή Arduino με nrf24l01 και Raspberry
    By QRTSIDAKIS in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-17, 20:20
  2. Βοήθεια με πτυχιακή
    By marinaki in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 01:29
  3. μια βοήθεια για την πτυχιακή μου...
    By ageliki in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-11, 14:48
  4. Βοήθεια για πτυχιακή (αισθητήρια)!
    By miracle in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-10, 21:49
  5. Βοήθεια για πτυχιακή
    By ggero in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-05, 22:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας