Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Μαγαζι στην Αθηνα που να πουλαει κεραιες για FM;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή Μαγαζι στην Αθηνα που να πουλαει κεραιες για FM;

    Ξερει κανεις μαγαζι στην Αθηνα που να πουλαει κεραιες για εκπομπη FM; Ψαχνω να βρω μια Ground plane η κανενα διπολο Gamma match

    Thanks και καλη χρονια σε ολους

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Το κλασσικό ανοιχτό διπολάκι αν δεν κάνω λαθος θα το βρεις στo κεντρικό κατάστημα της SMART KIT.Gamma match σε καμια περίπτωση δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις διοτι πολυ απλα μπορεις να την κατασκευάσεις και μονος σου αρκετα εύκολα αρκει να την υπολογισεις για τη συχνοτητα εκπομπής σου.Ριξε μια ματια στο δικτυακό τόπο http://www.qsl.net/sv1bsx/homebrew.html για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες.Οσον αφορα τη ground plane θα σου πρότεινα να την αγοράσεις απευθείας απο Ιταλια.Καποιες εταιρειες την κατασκευάζουν για λήψη ραδιοφωνικού σήματος.
    Καλη χρονια σε όλους & καλες κατασκευές!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    Δίπολα έχω πάρει απο C&A. τώρα για ground plain για FM δεν ξέρω που θα βρείς.... αλλά και αν δεν βρείς πάρε μια για CB (χωρίς πηνείο όμως) και κόψυην στο σωστό μήκος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amiga
    Δίπολα έχω πάρει απο C&A. τώρα για ground plain για FM δεν ξέρω που θα βρείς.... αλλά και αν δεν βρείς πάρε μια για CB (χωρίς πηνείο όμως) και κόψυην στο σωστό μήκος!
    Μα η gound plane ετσι κι αλλιως δεν εχει πηνιο,πηνιο εχει η 5/8. Σωστο ή λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Διπολακι απλο εχω ετοιμο και με ballun απλα θελω να δοκιμασω και αλλες κεραιες . Τωρα για gamma match δεν βρισκω αλλουμινιο στις διαστασεις που θελω στην επαρχια , εκει που εχω το PLL δηλαδη. Αν ξερει κανεις μαγαζι ας ριξει μια διευθυνση εδω . Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Τι εγινε ρε παιδια τοσο δυσκολη ερωτηση εκανα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^Active^
    Τι εγινε ρε παιδια τοσο δυσκολη ερωτηση εκανα?
    Μεγάλε δεν είμαστε όλο το 24ωρο on line για να σου δώσουμε λύση. Κάνε λίγη υπομονή. 'Αλλοστε είναι γιορτές και οι περισσότεροι είμαστε στα χωριά μας.
    Στο θέμα μας τώρα... Αν την ζητήσεις, έχε υπ'όψιν σου ότι το κανονικό όνομα είναι Ground Plane (και όχι plate). Νομίζω ότι θα δυσκολευτείς πάντως.
    Παλιά είχε και ο ΠΟΠ και ο Βασίλης αλλά και ο Θεόφιλος (όλοι στο Μοναστηράκι).
    Αλήθεια... Γιατί θέλεις Ground Plane και δεν κοιτάς για κάτι με καλύτερη απολαβή;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AKIS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amiga
    Δίπολα έχω πάρει απο C&A. τώρα για ground plain για FM δεν ξέρω που θα βρείς.... αλλά και αν δεν βρείς πάρε μια για CB (χωρίς πηνείο όμως) και κόψυην στο σωστό μήκος!
    Μα η gound plane ετσι κι αλλιως δεν εχει πηνιο,πηνιο εχει η 5/8. Σωστο ή λαθος?
    Ολόσωστο... αλλά στα CB για να συντονίσει, θα έπρεπε το μαστίγιο της Ground Plane να είναι γύρω στα 5.5 μέτρα ψηλό... και πίστεψέ με κανείς δεν θέλει να έχει τέτοιο αλεξικέραυνο στην ταράτσα του. Ετσι, οι σχεδιαστές της Grand Plane αποφάσισαν για τα CB να την συντονίσουν με μικρότερο μήκος, προσθέτοντας όμως πηνίο (σε σειρά).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Αν δεν εγραφα εγω τωρα θα απανταγες εσυ? Anyway οσο για το plane (plate) γραψε λαθος στο (t) Μοναστηρακι ο Pop δεν εχει κλεισει; Οποιαδηποτε κεραια θα με ενδιεφερε αλλα ετοιμη βαρεθηκα να φτιαχνω κεραιες και συνηθως στο χωριο δεν βρισκω υλικα . Ειπα για Groun Plane γιατι το χωριο μου ειναι κλεισμενο με βουνα γυρω γυρω

    Thanks για την απαντηση παντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^Active^
    Αν δεν εγραφα εγω τωρα θα απανταγες εσυ? Anyway οσο για το plane (plate) γραψε λαθος στο (t) Μοναστηρακι ο Pop δεν εχει κλεισει; Οποιαδηποτε κεραια θα με ενδιεφερε αλλα ετοιμη βαρεθηκα να φτιαχνω κεραιες και συνηθως στο χωριο δεν βρισκω υλικα . Ειπα για Groun Plane γιατι το χωριο μου ειναι κλεισμενο με βουνα γυρω γυρω
    Εφ'οσον σε ενδιαφέρει να καλύψεις (ή τέλος πάντων να ακουστείς) σε σημείο που δεν βλέπεις, η καλύτερη λύση ΔΕΝ είναι η Ground Plane αλλά η 5/8! Θυμάμαι παλιά, έκπεμπαν ερασιτέχνες (γνωστοί και ως πειρατές) από το Περιστέρι και ακουγόντουσαν τέλεια στην Παιανία (που είναι πίσω από τον Υμμητό).
    O Pop μπορεί να το έκλεισε στο Μοναστηράκι (εκεί που το είχε από το 1980 στην Αγ. Φιλίππου???) αλλά έχει ανοίξει 2 καταστήματα. Το ένα στην Πειραιώς (μετά το γκάζι αριστερά κατεβαίνοντας) και ένα επί της Ερμού.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαγαζι με ψυκτρες στην αθηνα
    By _pike in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 00:14
  2. ξερει καποιοs μαγαζι στην αθηνα
    By radiomario in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-09, 01:04
  3. Μαγαζι στην Αθηνα που να κοβει κρυσταλλους!
    By ta03 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-08, 21:05
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-08, 14:14
  5. Μαγαζι με ηλεκτρονικα στην Αθηνα
    By chris14 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-06, 11:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας