Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Σχολες ηλεκτρονικης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Σχολες ηλεκτρονικης

    Το θεμα μπορει να ειναι λιγο ασχετο αλλα ελπιζω πως μπορειτε να με βοηθησετε.

    Σε 6 μηνες δινω πανελληνιες και καλο θα ηταν να εχω υποψιν μου τι σχολες κυκλοφορουν.Φυσικα θελω να ασχοληθω με την ηλεκτρονικη.

    Ετσι θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι σχολες υπαρχουν(οπως ηλεκτρολογοι μηχανικοι στο Πολυτεχειο) και να μου πειτε αν αξιζει η καθε σχολη.

    Και κατι ακομα.Εχω δει οτι στην σχολη φυσικης υπαρχει κλαδος για ηλεκτρονικη.Αυτο λεει τιποτα η οχι?

    Σας ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Για τα ΤΕΙ που ξέρω υπάρχουν τα εξής:
    Ηλεκτρονικής σε Αθήνα, Πειραιά, Θεσσαλονίκη, Χανιά, Λαμία
    Αυτοματισμού σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Χαλκίδα, ?????

    Αυτά είναι άμεσα συνδεδεμένα με τα ηλεκτρονικά. Με τον αυτοματισμό, να έχει και περισσότερα πράγματα απο πλευράς software και ρομποτικής.

    Καλη επιτυχία σε ότι κι αν διαλέξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα αρκετά, Γιαννή νονίζω εσύ είσαι απόφοιτος ή τελειώνεις έτσι????
    Λογικά θα το έχεις ψάξει κάπως το θέμα.... μήπως μπορείς να μας πεις αν κάποιος τελειώσει μια σχολή ηλεκτρονικών ΤΕΙ ή πολυτεχνείου τί ελπίδες έχει να βρει μια καλή και αξιοπρεπή δουλειά με έναν καλό μισθό και να μην κάνει delivery boy στην.... <<pizza κάψα>>?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δεν θεωρώ τον εαυτό μου κατάλληλο να σου απαντήσει, αφού υπάρχουν απόφοιτοι διαφόρων σχολών εδω μέσα, που έχουν κάποια εμπειρία στην αγορά εργασίας, και θα προτιμούσα κι εγώ να ακούσω τις απόψεις τους.

    Κάποια πράγματα που πιστεύω πως ισχύουν...
    -Ο όρος "αξιοπρεπής δουλειά" είναι υποκειμενικός. Εγώ μπορεί να θεωρώ αξιοπρεπή μια Α δουλειά, αλλά εσύ όχι.Επομένως το τι δουλειά περιμένει να βρει ο καθένας μετά τις σπουδές του, εξαρτάται αποκλειστικά απο τον ίδιο.
    -Αν έχεις όρεξη και σου αρέσει αυτό που κάνεις, εισαι καλός σ'αυτό και όσοι είναι καλοί δεν χάνονται.
    -Επίσης μην περιμένεις με το που πάρεις το πτυχίο να μπείς κατευθείαν στην δουλειά των ονείρων σου, στην αρχή θα πρέπει να συμβιβαστείς και να ψάχνεσαι ταυτόχρονα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Μιας και εχω τελειώσει και γω ΤΕΙ και δουλευω εδώ και 5χρονια,θα συμφωνίσω μετα όσα ειπε ο Γιαννης.Το να βρεις μια δουλεια που θα σου δίνει αυτά που πρέπει να πέρνεις βάση της συμβασης πτυχειουχων μηχανικών τεχνολογικης εκπαιδευσης,ή οποιουδήποτε άλλου τίτλου σπουδών,εξαρταται κυριως απο την επιχειριση και αν σου αναγνωρίσει τελικά τον τίτλο που έχεις.
    Σαφώς μια δουλεια που να ταιριάζει σε ότι ονειρευεστε ακριβως εσεις οι νέοι, να ξέρετε πως δεν θα βρειτε και φυσικά μην δίνετε τόσο βάση στα φουμαρα που πουλάνε κάποιοι άσχετοι καθηγητές με την αγορά εργασίας.
    Αυτό που θα πρέπει να κοιτάτε για την ώρα ειναι να αποκτήσετε τρόπο σκέψης-βασκότατο για ένα τεχνικό-και καποιες σωστες βάσεις που θα σας βοηθησουν αργότερα ως επαγγελματίες.Μην ξεχνάτε επίσης ότι ένα πτυχειο ανώτερης εκπαίδευσης σίγουρα δεν ειναι χαμένος κόπος όπως υποστηρίζουν κάποιοι,αυτό όμως ειναι κάτι που θα το καταλάβεται όταν μετο καλό βγήτε στην αγορά εργασίας ή λαϊκα στην "πιάτσα"

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    ok, παιδιά σωστά αυτά που λέτε , συμφωνώ μαζί σας, αλλά αυτό που απασχολέι περισσότερο εμένα αλλά πιστεύω και τους περισσότερους που είναι στη θέση μου όπως τον nuke είναι αν υπάρχει ζήτηση. Δλδ είναι εύκολο να βρείς δουλειά ή υπάρχουν πάρα πολλοί άνεργοι ηλεκτρονικοί?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Αυτό που λες Παναγιώτη είναι κάτι που περιλαμβάνει τύχη αλλά και σωστές κινήσεις από μέρους σου.Ενα πράγμα να θυμάσαι.Αν πραγματικά αγαπάς αυτό που μαθαίνεις και έχεις πιστη σ'αυτό δεν θα χαθείς.Εγώ ήμουν από τους τυχερούς κατά μια άποψη αλλά είχα κάνει και την προεργασία μου από την έννοια της γνωρημίας,στην δουλειά που βρίσκομαι και έτσι σχεδόν αμέσως μετά το στρατιωτικό μου ξεκίνησα να δουλεύω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Καταρχας να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις.

    Φιλε Παναγιώτη νομιζω παμε στην ιδια ταξη, η εσυ πας μια ταξη μικροτερη.Τεσπα.Χωρις να εχω ψαχτει πολυ αλλα εχοντας στην κατοχη μου ενα εντυπο που δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο δειχει οτι σε γενικες γραμμες ολες οι σχολες σχετικα με ηλεκτρονικη εχουν μεγαλη ζητηση.

    Βασικα το θεμα για μενα ειναι το εξης.Ειμαι σχετικα ενας αριστος μαθητης.Οποτε ως πρωτος στοχος μου ειναι το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικως στο Πολυτεχνειο(Ειμαι και πολυτεκνος οποτε θα ερθω στην Αθηνα μαλλον).Τωρα, επειδη το συγκεκριμενο τμημα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο για να μπω περιπου 19000 μορια θελω να μαθω ανα υπαρχουνε αλλα τμηματα καταρχας σε ΑΕΙ.ΓΙατι βλεποντας τις βασεις παρατηρησα οτι τα ΤΕΙ εχουν πολυ κατωτερες βασεις, κατω απο 13000 μορια.

    Για τον λογο αυτο ειδα οτι στο Πανεπιστημιο Φυσικης αθηνας υπαρχει συγκεγκριμενο τμημα για ηλεκτρονικη και θελω να μαθω αν αυτο το τμημα ειναι σοβαρο, η γενικα αν καποιος ξερει οτιδηποτε γαι αυτο.

    Αν γνωριζεται να υπαρχει παρομοια εριπτωση ας μου το πειτε να ψαχτω

    Γενικα εσεις ως φοιτητες η τελειοφοιτοι οι περισσοτεροι ξερεται περισσοτερα για αυτο το θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Φίλε nuke είχα την εντύπωση ότι πήγαινες τεε ηλεκτρονικά???

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    nuke τώρα πάω δευτέρα.
    @electron: Απο περιέργεια τί δουλειά κάνεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βιβλια ηλεκτρονικης
    By aporiess in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 21:23
  2. εκπαιδευση ηλεκτρονικης
    By mixalio in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 00:57
  3. Αγορα ηλεκτρονικης ποντας
    By kourtidisp in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 06:38
  4. Βοήθεια σε εργασία Ηλεκτρονικης
    By village in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-10, 16:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας