Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ποιά κεραία προτεινετε

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Ποιά κεραία προτεινετε

    Χρόνια πολλά σε ολους.
    Παιδια θελω βοηθεια για επιλογη κεραιας.Δουλευω μια ground plane με 3 radials τα οποια εχουν περιπου 135 μοιρες γωνια σε σχεση με το καθετο.Μηπως αν τα radials ηταν οριζοντια (παραλληλα με το εδαφος) θα ηταν καλύτερα;.
    Η αδυναμια που εχω ειναι η εξης:Ειμαι περικυκλωμενος απο πολυκατοικιες και μετα απο πολλες δοκιμες με την ground plane και το απλο διπολο δεν ειδα καποια αισθητη διαφορα.Τις τοποθετω οσο πιο ψηλα μπορω και εχω πολλες διαλειψεις σε ενα μονο συγκεκριμενο πολυκατοικημενο σημειο της πολης 2 χιλιομετρα μακρυα, ενω σε ολα τα υπολοιπα σημεια κυκλικα τα παω καλα.Φυσικα ειτε βγαινω με 5 βαττ ειτε με 35 ειναι σχεδον το ιδιο.(Δυστυχως αποκλειω την τοποθετηση κατευθυνομενης διοτι χτυπαει στο ματι και χανω εντελως την κυκλικη εκπομπη που ειναι απαραιτητη).Ποια προτεινετε για εκπομπη με λιγο ενισχυμενη εκπομπη προς μια κατευθυνση;αν βαλω εναν κατευθυντηρα στο καθετο της ground plane(το εκανα αλλα δεν ειχα τη δυνατοτητα να μετακινω το στοιχειο μπρος πισω)ειναι λαθος;
    και πως ειναι κατασκευασμενη η 5/8;
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων για τις απαντησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    γω προτεινω να κανεις ενα διπολο με προσαρμογη gamma match με ανακλαστηρα για να εχεις καπως κατευθυνομενη εκπομπη. εγω περισυ ειχα φτιαξει ενα και με κατευθυντηρα και με δοκιμη στη Θεσσαλονικη πηγε πολυ καλα. Βεβεα πρεπει να παιξεις με τα μηκη του σωληνα gamma match και του εσωτερικου RG του gamma ωστε να μην εχεις στασιμα. Ιδιως RG ειχα βαλει μεγαλυτερο απο αυτο που βγαινει απο τον τυπο του σχεδιου που στελνω πιο κατω.Και σωληνακι μεγαλυτερο εβαλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Ακόμα και ένα απλό διπολάκι να φτιάξεις με ένα ανακλαστήρα πίσω,σε απόσταση L/4 πάλι θα είναι καλά.Αν και πιστεύω ότι θα εξακολουθείς να μην έχεις την θεαματική διαφορά.Αυτό που θές βασικα΄για την περίπτωσή σου είναι πρώτα το ύψος και μετά η μεγαλύτερη ισχύς για να καλύψεις τα κενά που αναφέρεις και συ της εκπομπής σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Επιλογη κεραιας

    Thanks!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παλαιότερα το περιοδικο Τεχνικη Εκλογη ειχε δημοσιεύσει ένα απλο αλλα δοκιμασμεντο σχέδιο collinear με δυο ανοιχτά δίπολα κυκλικής όμως εκπομπής.Εάν την κατασκευάσεις με boom & στοιχεία λεπτά, η κεραια θα ακτινοβολεί πολυ καλα, έχει δε μικρη αντίσταση στον αερα, αρα τη σηκώνεις άνετα ψηλά και το κόστος κατασκευής είναι χαμηλό.
    Το ίδιο αποτελέσμαβέβαια μπορεις να επιτύχεις και μεσω collinear 2 διπόλων με gamma match δίπολα.Στην περίπτωση αυτή όμως το βάρος θα είναι πολυ περισσότερο αλλα απαιτείται πολυ καλη μηχανικη κατασκευή και θα σου κρατήσει περίσσότερο στο χρόνο.Δοκιμασε μια απο τις δυο και μετά μας λες τη διαφορα...
    Και οι δύο collinear είναι πολυ καλές!!!
    Καλές κατασκευές-εκπομπές!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Επίσης σε τευχος της ΤΕ του 87 ειχε δημοσιευτει ανάλογο σχέδιο collinear 4 απλών διπόλων καθώς και 4 yagi με προσαρμογή gamma match.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Guest

    Προεπιλογή Re: Ποιά κεραία προτεινετε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VAGOURAS
    Χρόνια πολλά σε ολους.
    Παιδια θελω βοηθεια για επιλογη κεραιας.Δουλευω μια ground plane με 3 radials τα οποια εχουν περιπου 135 μοιρες γωνια σε σχεση με το καθετο.Μηπως αν τα radials ηταν οριζοντια (παραλληλα με το εδαφος) θα ηταν καλύτερα;.
    Η αδυναμια που εχω ειναι η εξης:Ειμαι περικυκλωμενος απο πολυκατοικιες και μετα απο πολλες δοκιμες με την ground plane και το απλο διπολο δεν ειδα καποια αισθητη διαφορα.Τις τοποθετω οσο πιο ψηλα μπορω και εχω πολλες διαλειψεις σε ενα μονο συγκεκριμενο πολυκατοικημενο σημειο της πολης 2 χιλιομετρα μακρυα, ενω σε ολα τα υπολοιπα σημεια κυκλικα τα παω καλα.Φυσικα ειτε βγαινω με 5 βαττ ειτε με 35 ειναι σχεδον το ιδιο.(Δυστυχως αποκλειω την τοποθετηση κατευθυνομενης διοτι χτυπαει στο ματι και χανω εντελως την κυκλικη εκπομπη που ειναι απαραιτητη).Ποια προτεινετε για εκπομπη με λιγο ενισχυμενη εκπομπη προς μια κατευθυνση;αν βαλω εναν κατευθυντηρα στο καθετο της ground plane(το εκανα αλλα δεν ειχα τη δυνατοτητα να μετακινω το στοιχειο μπρος πισω)ειναι λαθος;
    και πως ειναι κατασκευασμενη η 5/8;
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων για τις απαντησεις.
    Προσωπικη μου αποψη ειναι να ξεχασεις παντελως τις Collinear phased arrays αφου οι συγκεκριμενες κεραιες χρειαζονται υψομετρο και ανοιγμα περιβαλλοντα χωρου του σημειου εγκατασταση τους.... Στην δικια σου περιπτωση με ολες αυτες τις πολυκατοικιες τριγυρω σου μαλλον δεν τηρειται κατι τετοιο
    Αποψη μου ειναι να παιξεις με μια σοβαρα κατασκευασμενη 5/8λ τοποθετημενη τουλαχιστον 2λ απο το εδαφος. Επισης σημαντικο ειναι να τηρηθη αποσταση >1λ απο πλαϊνα εμποδια/κτιρια... που εχουν μεγαλη απορροφηση ακτινοβολιας...
    Χρησιμοποιησε επισης καλη καθοδο (αν δεν εχεις ηδη) ακομα και αν κοστιζει λιγο παραπανω! Σε τετοιες περιπτωσεις "δυσκολου" σημειου εκπομπης καθε ακτινοβολουμενου βαττ μετραει
    Ψαξε για καμμια COMET CFM-95 (5/8λ) στο διαδυκτιο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΣΟΒΑΡΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΓΙΑ 5/8

    Θα ήθελα να εστιάσω την προσοχη στο γεγονός ότι ο συντονισμός της πρέπει να γίνει ακριβως κάτω απο την κεραια ειτε η προσαρμογή γίνει με πηνιο ή με κομμάτι καλώδιο.Σχέδιο 5/8 για τα FM έχει επίσης δημοσιευθει σε παλαιότερο τεύχος της Τεχνικής Εκλόγής.
    Στην περιπτωση του φίλου μας αν καταλαβα καλα ζητάμε μια κεραια που να μπορουμε να την σηκώσουμε ψηλα αρα μικρό βάρος και να είναι απολαβής .Η collinear δυο ανοιχτων δίπολων τουλάχιστον όπως την κατασκεύασα στο παρελθόν ήταν πολυ ελαφρια σε σχέση με αντίστοιχες κεραιες του είδους και πηγαινε παραπολύ καλα.Παρόμοιο επίσης σχέδιο collinear 10 διπόλων έχει δημοσιευθεί βέβαια που λόγω υψους δεν με ενδιέφερε να κατασκευάσω.
    Τα δυο δίπολα πήγαιναν σαφως καλύτερα σε σχέση με μια 5/8 τουλάχιστον στο γεωγραφικό σημειο που ήθελα να ακουστω.Σε κάθε περιπτωση είναι σχετικό τι πάει καλα και τι όχι διότι εξαρτάται και απο το ραδιοφωνικό δέκτη απο κοντινά ηλεκτρομαγνητικα πεδια, την πυκνότητα ραδιοφωνικων σταθμων στην μπάντα κτλ.Στην Αθήνα αν δεν διαθέτεις πλέον ισχύ δεν μπορεις ακουστεις ή τουλάχιστον να υποθέσεις ότι ακούγεσαι καπου.Το ύψομετρο της περιοχης, κτιριου, ιστου κτλ & τα φυσικά εμπόδια καθοριζει κυριως την εμβέλεια στα FM.Στα πλαίσια του ραδιοερασιτεχνισμου-πειραματισμού & για εκπαιδευτικούς λόγους οι ισχείς πρέπει να παραμενουν χαμηλες για να μην ενοχλει κανείς κανένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  9. #9
    Guest

    Προεπιλογή

    Χωρις να θελω να προκαλεσω... κανεναν (αφου γινεται παρεξηγηση ευκολα εδω) η Collinear διπολων λ/2 (αφου υπαρχουν και αλλου τυπου) ειναι δυστυχως κεραιες που απαιτουν υψομετρικη διαφορα μεγαλυτερη των 300μ απο το γυρω μεσο υψομετρο... Επισης πρεπει να γινει κατανοητο οτι δεν ειναι "πανακεια" η χρηση τετοιας κεραιας οπου και να ειναι... Απο τοτε που μαθαν οι περισσοτεροι τις Collinear ξεχασαν οποιαδηποτε αλλη κεραια! Και αυτο ειναι μεγα λαθος!
    Υπαρχουν πολλοι λογοι που οι επαγγελματικοι σταθμοι μεγαλης ισχυος χρησιμοποιουν collinear αλλα κανενας απο αυτους τους λογους δεν εχει να κανει με εμποδια οπως αυτα που εχει ο φιλος μας... (περιτριγυρω του εχει πολυκατοικιες που ειναι μαλλον ψηλοτερες και σιγουρα πολυ κοντα του...)!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Επιλογη κεραιας

    Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια.Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να εμφανισω στην κορυφη της οικοδομης μια εγκατασταση με 4 η εστω 2 διπολα λογω της απαγορευσης εκπομπης μεσα σε πολη' και φυσικα φοβαμαι να στηθω στην ταρατσα με πομπο και γεφυρα για να κανω αυτο που πραγματικα πρεπει (πειραματα ολη μερα).Αν και οπως ειπα τα 5 watt ειναι πραγματι αρκετα για την πολη μου και φυσικα οχι επικυνδυνα για την υγεια, (υπαρχουν 20 λινκ στην πολη με τουλαχιστον 20 βαττ εκπομπη το καθενα αλλα κανεις δεν μιλαει γι'αυτα ουτε για τις κεραιες της cosmote-ΟΤΕ, μενω στην επιλογη μιας 5/8 η ground plane.Δεν ειμαι ακριβως περικυκλωμενος απο ψηλες οικοδομες γιαυτο και παω σχετικα καλα στα περισσοτερα σημεια με ενα προβλημα σε συγκεκριμενη περιοχη.Μαλλον θα σηκωσω περισσοτερο την κεραια αλλα δεν νομιζω με 2 μετρα που μπορω ακομη να εχω θεαματικα αποτελεσματα.Απλως ειπα μηπως καποιος φιλος δοκιμασε καποια κεραια που δεν γνωριζουμε και να μου πει (ναι ρε φιλε εγω αγορασα την ταδε μαρκα που ξεσκιζει στα δυο χιλιομετρα με εμποδια και μετα δεν ακουγεσαι πουθενα) θα ηταν οτι καλυτερο για μενα.Φιλιλα vagouras.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιά είναι η καλύτερη κεραία V/U ?
    By PALIARMOTHS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-15, 16:41
  2. Πολύ Κεραία~
    By Costis Ni in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 19:31
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 01:27
  4. Ποιά κεραία ταιριάζει?
    By GR_mitSOS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-06, 16:42
  5. Ποιά κεραία είναι η καλύτερη?
    By turist in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-04, 10:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας