Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: τοποθετηση στροφομετρου

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή τοποθετηση στροφομετρου

    φιλοι μου καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης προβλημα.εχω ενα πουντο(αμαξι) και θα ηθελα να βαλω στροφομετρο που δεν εχει.ρωτησα μεσα απο το forum puntoclub και τα παιδια μου ειπαν οτι και να βαλω απο στροφομετρα θα πρεπει να παρω και απο τους 2 πολλ/στες ρευμα και να το δωσω σε ενα καλωδιο που βγαζει το στροφομετρο.το προβλημα ειναι ακριβως εδω!!!κανεις δεν μου εδωσε να καταλαβω πως ενωνουμε τα καλωδια....φυσικα οχιο μεταξυ τους γιατι θα υπαρξει προβλημα και το ξερω!!με διοδους?ειναι λιγο περιεργο μιας και δεν το ξερω.ζητω την βοηθεια σας στο τελικο αποτελεσμα μου!!πως μπορω να παρω ρευμα απο δυο πολλ/στες και να το δωσω σε ενα καλωδιο του στροφομετρου..ευχαριστω πολυ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Το σιγουρο ειναι οτι η οποιαδηποτε συνδεση δεν πρεπει να επιρεασει τη μορφη της τασης της υψηλης καθολου γιατι τοτε θα εχεις χειροτερο σπινθηρα, συνεπως χειροτερη ποιοτητα καυσης, συνεπως μεγαλη καταναλωση, μειωση ισχυος. Για να σου απαντησουμε πως θα το συνδεσεις ειναι λιγο δυσκολο εκτος και καποιος απο εδω εχει συνδεσει. Δεν εχει κανενα σχεδιο το στροφομετρο ή οδηγειες;
    Μια ευλογη απορια ειναι γιατι να συνδεσεις και τους 2 πολλαπλασιαστες κι οχι τον ενα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Ο πολ/στης σου αν και ειναι ενα κοματι εσωτερικα εχει δυο πολ/στες,ο ενας για τους κυλινδρους 1,3 και ο αλλος 2,4.Ο πολ/στης σου εχει 3 καλωδια,το μεσαιο ειναι η ταση 12 βολτ με ανοιγμα διακοπτη (15),τα 2 ακριανα ειναι οι γειωσεις που τις διακοπτει ο εγκεφαλος (παλμους σε ms) οποτε θελει σπυνθηρα.αν συνδεσεις μονο την μια γειωση με το στροφομετρο τοτε θα μετρας μονο τις μισες στροφες.αρα πρεπει να παρεις και απο τα δυο - .Η γνωμη μου ειναι να παρεις ενα καντραν με στροφομετρο και να τελειωνεις.ξερω ηλεκτρολογους πουπροσπαθησαν να κανουν αυτο που θες να κανεις και δεν τα καταφεραν

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Χωρις να ξερω για τα στροφομετρα θελω να ρωτησω κατι απλο. Το στροφομετρο καθε 4 παλμους μετραει μια στροφη του κινητηρα. Αν δεν εχεις 4 κυλινδρο κινητηρα τοτε δε δειχνει το σωστο. Και ρωταω, αυτο το στροφομετρο δεν ρυθμιζεται στους ποσους παλμους να μετραει μια στροφη; Αν ειχες πχ. εξακυλινδρο κινητηρα θα επρεπε να το ρυθμισεις στους 6 παλμους να μετραει μια στροφη. Αρα μηπως γινεται να ρυθμιστει ωστε στους 2 παλμους να μετραει μια στροφη και να εισαι οκ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Καταρχην εκανα λαθος στο προηγουμενο μηνυμα,ο ενας πολ/στης ειναι για τους 1,4 και ο δευτερος για τους 2,3.οσο για τα στροφομετρα ειναι φασον κατασκευες και δεν εχουν και πολλες ρυθμισεις ,η γνωμη μου ειναι να βρεις ενα καντραν με στροφομετρο,τωρα πια τα στροφομετρα τα εργοστασιακα δεν περνουν σημα απο τους πολ/στες αλλα κατευθειαν τετραγωνικος παλμος απο τον εγκεφαλο,πιστευω να βοηθησα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Ίσως με κάποιον τρόπο να γίνετε μίξη του σήματος π.χ μέσο πυκνωτών….

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Επιστήμων
    Όνομα
    atmel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Καταρχήν καλημέρα . Κατα δεύτερον κάθε τέσσερις(4) παλμούς ο κινητήρας μετράει δύο(2) στροφές .
    Επίσης πρέπει να σου πω οτι ο athalex έχει δίκιο όσον αφορά την επιτυχία(αποτυχία) των ηλεκτρολόγων.
    Γνώμη μου είναι να κάνεις ένα ψηφιακό μετρητή και να πάρεις σήμα μέτρησης παλμών απο τα διακοπτόμενα 12V
    που σηματοδοτούν τον πολλαπλασιαστή. Αν και δεν θα έχεις ακρίβεια δεκάδων ... θα είσαι "μουράτος" .

    Μια πατέντα που έκανα εγώ ήταν να κολλήσω μαγνητάκια στην τροχαλία του υδραυλικού τιμονιού (εσύ μπορείς κάπου αλλού)
    και να διαβάζω με ένα αισθητήρα Hall τους παλμούς σε κάθε στροφή . Με αυτόν τον τρόπο απλά μπορείς να πάρεις
    περισσότερους παλμούς άρα μεγαλύτερη ακρίβεια .

    Καλή επιτυχία !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    φιλοι μου καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης προβλημα.εχω ενα πουντο(αμαξι) και θα ηθελα να βαλω στροφομετρο που δεν εχει.ρωτησα μεσα απο το forum puntoclub και τα παιδια μου ειπαν οτι και να βαλω απο στροφομετρα θα πρεπει να παρω και απο τους 2 πολλ/στες ρευμα και να το δωσω σε ενα καλωδιο που βγαζει το στροφομετρο.το προβλημα ειναι ακριβως εδω!!!κανεις δεν μου εδωσε να καταλαβω πως ενωνουμε τα καλωδια....φυσικα οχιο μεταξυ τους γιατι θα υπαρξει προβλημα και το ξερω!!με διοδους?ειναι λιγο περιεργο μιας και δεν το ξερω.ζητω την βοηθεια σας στο τελικο αποτελεσμα μου!!πως μπορω να παρω ρευμα απο δυο πολλ/στες και να το δωσω σε ενα καλωδιο του στροφομετρου..ευχαριστω πολυ..
    Καλημερα σε ολους.. και τι μερα μετα απο τοση κακοκαιρια!

    Εχω φιλε μου stratos77 εχω τις εξης προτασεις:

    α) Πολλα μοντελα αυτοκινητων δεν εχουν εξτρα οργανα για λογους οικονομιας, αλλα εχουν ομως κατω απο το ταμπλο ολες τις συνδεσεις
    και τα βυσματα για τα προσθεσεις μονος σου. Για το δικο σου αυτοκινητο δεν ξερω παντως, προσφατα εβαλα ενα εργοστασιακο στροφομετρο
    σε ενα Seicento και η φισα ηταν ετοιμη εγω απλα τρυπησα το ταμπλο και το βιδωσα και εγινε υπεροχο και φουλ λειτουργικο. Οποτε σε
    συμβουλευω να ψαξεις μεσα στο ταμπλο για τυχον ελευθερες φισες.

    β) Αν σκεφτεσαι να βαλεις καποια ιδιοκατασκευη π.χ καποιο στροφομετρο με LED ή με LED Display κ.λπ μπορεις να κανεις το εξης το οποιο
    ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακινδυνο για τα ηλεκτρολογικα του αυτοκινητου και πολυ απλο, χωρις να ψαχνεις τασεις απο εδω και απο εκει:

    Παιρνεις ενα μονοκλονο καλωδιο μικρης διατομης και το τυλιγεις καμποσες φορες γυρω απο ενα μπουζοκαλωδιο ωστε να φτιαξεις ενα πηνιο.
    15-20 σπειρες ειναι καλες συνηθως. Ετσι πετυχαινεις να εχεις μια ταση στο καλωδιο αυτο αλλα με επαγωγη, χωρις ηλεκτρικη συνδεση.
    Μπορει να χρειαστει να κανεις και λιγο πειραματισμο με τις σπειρες. Η συγκεκριμενη μεθοδος δεν ειναι και οτι ποιο ακριβες υπαρχει στον
    κοσμο αλλα οπως ειπε και ο φιλος μας ποιο πανω, θα εισαι "μουρατος" με τα LED να πηγαινουν με τον ρυθμο των στροφων.

    Αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο ισως βρω καποια σχεδια ενος που ειχα κατασκευασει καποτε και δουλευε πολυ ωραια σε αυτοκινητο. Δωσε μου ομως
    λιγο καιρο να το ψαξω.

    Ευχαριστω και στην διαθεση σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!!θα το ξενινησω τωρα απο βδομαδα γιατι ειχα καποιες δουλιτσες και με ησυχια θα τα δω ολα αυτα που μου λετε.οτι νεωτερο δεκτο παντος!!!ευχαριστω και παλι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Γερμανία
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    πάντως αν μπορούσες να μας βάλεις το σχέδιο για τα led καλά θα ήτανε γιατί με ενδιαφέρει ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση στροφομετρου σε 2 πολλαπλασιαστες????
    By petros_87 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-11, 18:00
  2. προβλημα συνδεσης στροφομετρου
    By johnmod in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-11, 02:55
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟΥ
    By alevizostelios in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 22:02
  4. HELP.τοποθετηση πυκνωτη
    By Nitse in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-06, 22:31
  5. LCD στο pc(τοποθετηση)
    By D-NAME in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-05, 20:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας