Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: Ηχεία, ενισχυτές και τάσεις(Από:Ψηφιακά ποτενσιόμετρα)

  1. #31
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Μπα για λουκέτο το βλέπω. Κρατήθηκα προχτές... Πολύ μίσος ρε παιδί μου....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Βρε παιδιά δεν κρατήθηκα, θα μιλήσω. Είμαι στην παραγωγή 15 χρόνια. Είμαι προϊστάμενος παραγωγής και τεχνικής υποστήριξης σε μεγάλη βιομηχανική μονάδα που έχει σχέση εκτός από κατασκευές και με αυτοματισμούς (πνευματικούς, υδραυλικούς, ηλεκτρικούς, ηλεκτρονικούς, PLC κ.τ.λ.) Εχω τελειώσει ΤΕΙ Μηχανολογίας. Εχω μέχρι τώρα προσλάβει υπο την εποπτεία μου 3 Μηχανολόγους Μηχανικούς Πολυτεχνείου, οι οποίοι την κάνανε με ελαφρά πηδηματάκια (μάλιστα ο ένας με ΜΑΣΤΕΡ). Δεν φταίνε αυτοί!!! Οι άνθρωποι έχουν κάνει σπουδές για έναν τομέα που λέγεται "έρευνα" και όχι για "μουντζούρα". Στην Ελλάδα πού έχετε δεί την έρευνα;;;; να μου το πείτε και εμένα. Δυστυχώς η ευτυχώς όταν βγούμε στην παραγωγή και του Πολυτεχνείου και του ΤΕΙ, να είστε σίγουροι την ίδια δουλειά θα κάνουμε, ή μάλλον του Πολυτεχνείου θα κάνουν τη δική μας δουλειά (της εφαρμογής). Μιλάω εκ πείρας. Ενδεικτικά να σας πώ ότι η BOSCH γερμανίας έχει 2.500 μόνο για την έρευνα νέας τεχνολογίας (π.χ. βλέπε κινητήρες VW με τεχνολογία FSI).
    Στο κάτω κάτω στην Ελλάδα δεν σε πληρώνει σχεδόν κανένας για να ξανανακαλυψεις τον τροχό.
    Και στο τέλος σε κάθε σχολή είτε πολυτεχνείο είτε ΤΕΙ, σου δίνουν μόνο τις βάσεις. Τα υπόλοιπα τα μαθαίνεις στην παραγωγή, κατά ένα ποσοστό τουλάχιστον 80%.

    Τα χαρτιά και τα πτυχία για μένα είναι μόνο για το Δημόσιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Εγω να λαβω υποψην μου την 30χρονη εμπειρια του fmradio ,αυτος με την 30χρονη εμειρια του γιατι δε μου εξηγει το λαθος μου με αποδειξεις; Εσας σας καλυπτει αν σας πει καποιος: "Μην αμφισβητεις αυτα που λεω γιατι εχω 30 χρονια εμ¨πειρια". Δηλαδη τα 30 χρονια εμπειριας δημιουργουν εναν ανθρωπο που οτι λεει ειναι σωστο, χωρις να το εξεταζουμε; Και στο κατω κατω κι εγω θα μπορουσα να ισχυριστω οτι εχω 50 χρονια στην Χ εταιρια", αν ομως δε μπορω να αποδειξω οτι ισχυει τοτε οσα χρονια και να λω οτι εχω εμπειρια δε μετραει. Ο FmRadio εχει προφανως καποιο μενος γι' αυτους που ειναι του Πολυτεχνειου. Δεν τον κατηγορω γιατι πολλοι το παθαινουν αυτο.
    Τα πολυτεχνεια για οποιον δε το ξερει δινουν γνωσεις περιορισμενες στο διαστημα των 5 χρονων και πιο πολυ δινουν κατευθυνση να σκεφτεσαι και να ψαχνεις. ΔΕ μπορει το πολυτεχνειο να σου δωσει απειρες γνωσεις που θα σε καλυπτουν σε ολους τους τομεις τα επομενα 60 χρονια της ζωης σου. Για οποιον δε το ξερει τα περισσοτερα μαθηματα τα γραφουμε με ανοιχτα βιβλια. Η εξεταση ειναι σε στυλ μερους μιας μελετης ή ολοκληρωμενη μελετη (π.χ. φωτισμου ενος χωρου, ηλεκτροδοτησης μιας περιοχης). Δεν ενδιαφερει κανεναν αν ξερεις παραγαλιστικες γνωσεις, γι αυτο εχεις το βιβλιο ανοιχτο. Το ενδιαφερον ειναι αν ξερεις να χρησιμοποιεις τη γνωση στην πραξη (π.χ. μια μελετη), ή για να βρεις νεα γνωση. Αυτο κανει το πολυτεχνειο.
    Πετρο το πολυτεχνειο οντως δεν ξερει απο μουτζουρα. Οσοι τελειωνουν πολυτεχνειο δε σημαινει οτι ξερουν να πιανουν μενσα, κατσαβιδι. Πολλοι δεν το εχουν προσπαθησει ποτε, αλλοι και να προσπαθησουν δε θα τα καταφερουν. Αλλο πραγμα ο καλος μελετητης, ο καλος ερευνητης και αλλο ο καλος μαστορας. Εγω που μου αρεσει η μαστορικη ασχολουμαι. Στο γυμνασιο ειχα φτιαξει αυτοκινητο-ιδιοκατασκευη με το οποιο γυριζα ολους τους χωματοδρομους σχο χωριο μου. Δε χρειαζοταν να σπουδασω μηχανολογος για να το φτιαξω. Ενας μηχανολογος μπορει να μην καταφερει ποτε στη ζωη του οσο κι αν προσπαθησει να το φτιαξει. Αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι καλος μηχανολογος, αλλα οτι δεν ειναι καλος μαστορας.Οπως ειπες στην Ελλαδα ειμαστε αναγκασμενοι να κανουμε τη δουλεια των ΤΕΙτζηδων, δεν μπορουμε να ασχοληθουμε με ερευνα, δεν μπορουμε να αμειφθουμε σωστα, δεν μπορουμε να δειξουμε τις δυνατοτητες μας. Παρα πολλοι γνωστοι μου εφυγαν εξω μολις τελειωσαν γι' αυτο το λογο.

    Ο μυθος για τις δυσκολες σχολες δεν ευσταθει και πολυ. Λογικο ειναι σε ατομα που βγαζουν 10 στις πανελληνιες να τους φαινεται βουνο το ΤΕΙ. Δεν φταιει το 10 απο μονο του. Αναρωτηθηκες ποτε ποσοι απο αυτους που ειναι σε ΤΕΙ μηχανολογιας μπορουν να λυσουν μια τριτοβαθμια εξισωση; πολλοι λιγοι. Ειναι δυνατον μετα να τους φανει ευκολο να λυνουν διαφορικες; Αυτο το συνδρομο του δυσκολου ΤΕΙ το εχουν η πλειοψηφια αυτων που σπουδαζουν σε ΤΕΙ με χαμηλο βαθμο εισαγωγης. Πολλοι ειναι αυτοι που το παρατανε κιολας. Το οτι μπαινεις δυσκολα στο Πολυτεχνειο και τελειωνεις ευκολα γινεται ακριβως για τον ιδιο λογο. Αν και δεν ειναι τοσο ευκολο αφου μεσος ορος στη σχολη μου ειναι 7 χρονια. Οποιος πραγματικα ενδιαφερεται να μαθει τι ειναι δυσκολο και τι ευκολο δεν εχει παρα να κανει τη συγκριση μονος του. Ας παρει καποιος τα θεματα στις εξετασεις των ΤΕΙ και τα αντιστοιχα του πολυτεχνειου να τα συγκρινει. Δε θελω να μου πει εμενα το αποτελεσμα. Να το κρατησει για τον εαυτο του. Εγω την εχω κανει τη συγκριση με τον κολλητο μου. Κι εναν ανθρωπο που ειναι παχυς και αγυμναστος αν τον βαλεις να παιξει σε εναν αγωνα μπασκετ θα του φανει δυσκολο να βαλει καλαθι ακομα και μονος του. Για εναν μπασκετμπολιστα ομως ειναι παιχνιδακι.

    Υ.Γ. Αν υπαρχει καποιος που πιστευει οτι μπορει να μου λυσει καποιες δυσκολες ασκησεις που εχω ας μου πει να του τις στειλω (δεν κανω πλακα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskourtis
    Gsmaster οταν εχεις μια κυματομορφη χωρις αρνητικα, μονο με θετικα τοτε αυτη αναλυεται σε μια dc συνιστωσα και μια μεταβαλλομενη γυρω απ αυτο το σημειο dc.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia
    Δεν ισχύει πάντα αυτό. Οτι δεν έχει αρνητικές τιμές δεν σημαίνει οτι είναι DC γιατί έτσι αναιρείς τα παλμορεύματα.

    Αν ξαναδιαβασεις τι ειπα νομιζω δε θα υπαρχει διαφωνια. Ειπα οτι αναλυεται σε μια DC + μια μεταβαλλομενη (τα παλμορευματα που λες εσυ). Δεν ειπα οτι ειναι ενα σκετο DC σημα. DC συνιστωσα + μεταβαλλομενη συνιστωσα = το αρχικο σημα. Στην αναλυση σηματων πολλες φορες το κανουμε αυτο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x9-125
    4) Σου αφιερώνω ένα τραγούδι από Goin Through (κατάλαβες πιο έτσι? η είσαι τόσο ....πολυτεχνίτης που πρέπει να στο εξηγήσω???????? )
    Ολους εσας που σπουδαζετε σε ΤΕΙ ή εχετε τελειωσει πως σας φαινεται ο φιλος x9-125; Συμφωνειτε; Ελπιζω οτι δεν εχουν ολοι οι συναδελφοι του το ιδιο επιπεδο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    GSMASTER το λουκέτο που είναι???????????????????????

    Άντε βάλτο γιατί ο kourtis είναι πολύ..............

    Δεν σταματάς με τίποτα ρε φίλε, κατέβα λίγο από το καλάμι και σκέψου λίγο τι λες και τι κάνεις!
    Αυτά που λες δεν είναι λογικά!

    Θες να βάζουμε κάθε εβδομάδα ένα project στο forum να δούμε ποιος ΤΕΙητζής θα το τελειώσει? Γιατί αν περιμένεις από του Πολυτεχνείου άστα να πάνε! Θες να γίνει έτσι?Το ΤΕΙ είναι Νο.1 σε ότι αφορά την εφαρμογή, όσο αφορά την θεωρία είναι στην κρίση του κάθε φοιτητή αν θα ασχοληθεί αυτός να την μάθει και σε τι βαθμό τον ενδιαφέρει η σχολή. Θες να δούμε ποιος είναι καλύτερος? Γιατί απ' ότι σε έχω καταλάβει μόνο έρευνα είσαι και τίποτε άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Γιάννη κλειδωσέ το !!, δεν βλέπω "φως" .Βρε παιδιά εδώ
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟ ΤΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΕΙ, ΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ,
    αμάν πια δεν καταλαβαίνετε .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτές ισχύος με TDA και τρανζίστορ?
    By Dbnn in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-13, 20:23
  2. Απορία ενός ανίδεου από ενισχυτές και ηχεία
    By noxelikos in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 13:38
  3. Σταθερότητα και ταλαντωσεις σε ενισχυτές ήχου
    By maouna in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-09, 01:45
  4. ψηφιακά κυκλώματα τάσεις αθροιστής
    By Petroskar in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-08, 13:33
  5. Ψηφιακά ποτενσιόμετρα...
    By Lykos1986 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 16:12

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας