Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Technics ηχεια ανακατασκευή

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή Technics ηχεια ανακατασκευή

    καλημέρα.. εχω 2 τετοια ηχεία.. υψος 1μετρο πλατος: 45εκ. και βαθος: 40εκ. το πρόβλημα είναι σε αυτές τις καμπίνες αν ξυλώσω την πρόσοψη και βάλω άλλη τι μεγάφωνα, μόνωση, crossover πρέπει να βάλω? αμα μπορώ να τα κανω 4Ω ακόμα καλυτερα, το woofer ειναι 12", το μεσαίο midrange 8", η κορνα συνδεδεμένη παράλληλα με το midrange και το tweeter στη μεση δεξια ειναι περίπου 3".
    θέλω να κάνω αυτές τις καμπίνες να αποδώσουν το μέγιστο που μπορουν, είναι τα technics που είχαν βραβευθεί στην θεσσαλονίκη δεκαετία '80 αν ξέρει κανείς

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Φίλε μου με το συμπάθειο δηλαδή, δεν θέλω να βγάλω σκάρτα τα ηχεία σου, αλλά από τη δεκαετία του 80 μέχρι και σήμερα, έχουν περάσει κάμποσα χρόνια.
    Δυστυχώς τότε δεν είχαν και πολλές απαιτήσεις οι κριτές. Και δεν είχαν απαιτήσεις γιατί πολύ απλά δεν είχε εξελιχθεί τόσο πολύ η τεχνολογία ώστε να κάνουν τις δοκιμές που ήθελαν βάσει οργάνων. (Καλά... επειδή υπερβάλω... παλμογράφοι και γεννήτριες συχνοτήτων υπήρχαν, η τεχνογνωσία έλειπε).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να μπορείς να εκμεταλευτείς την συγκεκριμένη καμπίνα. Είναι πολύ "έξω" απο την σημερινή τεχνολογία-τεχνογνωσία.
    Μόνο και μόνο "η κορνα συνδεδεμένη παράλληλα με το midrange" που είναι 8'' ιντσών ????, τα 8'' ιντσών σήμερα είναι γούφερ, και επιπλέον μαζί με κόρνα και τουίτερ, και όλα αυτά να δένονται με ένα 12'' subwoofer στο ίδιο κουτί??.
    Απλά συνδιάζει πολλά και περιττά πράγματα μαζί... ήταν βλέπεις η εποχή της υπερβολής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    υπερβολή δεν θα πεις τιποτα δηλαδη πλέον είναι για μουσείο αρα κοιτάμε για ηχεία πιο μικρα σε μέγεθος και μεγαλυτερης ισχύος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaNzA
    : αρα κοιτάμε για ηχεία πιο μικρα σε μέγεθος και μεγαλυτερης ισχύος?
    Να φτιάξεις ή να αγοράσεις θές ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    κοιτα έχω 2 κουτια στην αποθήκη που χρειάζονται μεγάφωνα crossover και μονωση, +/-50εκ. υψος, 35εκ. πλατος και βαθος (αν θυμαμαι καλά), σε αυτά τα κουτιά τι μου προτείνεις να βάλω? για ισχύ 150-200watt, γουφερ μπορεί να μπει και 10ιντσο αν μεγαλωσω την τρύπα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaNzA
    κοιτα έχω 2 κουτια στην αποθήκη που χρειάζονται μεγάφωνα crossover και μονωση, +/-50εκ. υψος, 35εκ. πλατος και βαθος (αν θυμαμαι καλά), σε αυτά τα κουτιά τι μου προτείνεις να βάλω? για ισχύ 150-200watt, γουφερ μπορεί να μπει και 10ιντσο αν μεγαλωσω την τρύπα...
    Δεν είμαι και "ειδικός", αλλά θα σου πρότεινα σε τέτοια διάσταση καμπίνα να μην μπεί 10ίντσο,
    γιατί θα πρέπει να το κάνεις τριών δρόμων, μιας και το 10ίντσο δεν βγάζει "μεσαίες".
    Οπότε θα ήταν καλύτερα να έβαζες ένα 8ίντσο midwoofer, και ένα τουίτερ. Τώρα αν βρείς 10ίντσο midwoofer...
    Εαν τα ηχεία σου ήταν floorstand (δαπέδου), με διαστάσεις περίπου 90x30x30, τότε θα σου το πρότεινα το 10ίντσο,
    μαζί με midrange.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    ωραιος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    εγω προτεινα με την ιδια καμπινα κορνες κ woofer στις ιδιες διαστασεις κ σε 8'' να βαλεις κατι σε beyma που εινια ξερω τελειος κ εχει πολλες μεσαιες και ειναι μονο 100 watt, 8ohm

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    μην προσβαλουμε πραγμαα που δεν ξερουμε ..... την εποχη εκεινη και ειδεικα τα συγκεριμενα ηχεια ηταν καλα κατασκευασμενα με εξυπνο τροπο και για τον σκοπο που ειχαν κατασκευαστει επαιζαν αρκετα καλα ... μην ξεχναμε οτι η κατασκευη ηταν ευθεως αναλογη με τον στοχο που ειχαν βαλει .. και αυτο το πετυχαν ....

    Τωρα η συγκεκριμενη καμπινα ειναι απο πολυ ψιλο υλικο μαλλον νοβοπαν καλης ποιοτητας και ασχετα με το τι μεγαφωνα καποιος μπορει να βαλει μεσα θα μπορουσε να παιξει μια χαρα για μια ισχυ 60-80 w normal και max 100-120 αλλα τα 150-200 που ζητας εσυ απλα ξεχασε τα ....

    το ηχειο θα μπορουσε να γινει ανακατασκευη με στοχο να γινει απλα ενα καλο hifi ηχειο με μοναδες για αυτο τον σκοπο με ενα καλο κοροσσοβερ και φυσικα στοχο την ποιοτητα και οχι τα γκαζια .... αν θες γκαζια αγορασε δυο ηχεια behringer και εισαι μια χαρα .... και φτηνα ειναι και γκαζατα ....

    Για τον goyrtz ......
    κουμπαρε υπαρχουν και αλλα μεγαφωνα στον κοσμο εκτος απο τα beyma η beyman οπως λεγονται στα αλβανικα τα οποια να συνδυασεις και με ενα καλο γκουφερ οπως επισης λεγεται το μεγαφωνο χαμηλων στα αλβανικα μπορει να καταφερεις να φτιαξεις ενα κασονι το οποιο θα βγαζει τιγκα db γιατι ηχο μαλλον δεν θα βγαζει ....

    Για να γινουμε και πιο αναλυτικοι ( οχι πως θα βοηθησει πουθενα αλλα λεμε τωρα ) εαν εβαζε ενα 8ιντσο για μεσαιο σαν το beyman το οποιο μια χαρα ειναι για καποια τετοια δουλεια το οποιο βγαζει και αρκετα db για να το δεσει ομως με τα υπολοιπα θα επρεπε το woofer του να ηταν τουλαχιστον 15" και το tweeter τουλαχιστον CP 200 ..... Aλωστε αυτη ηταν και η κατασκευαστικη προταση της beyma απο το 1990 πραγμα ανεφικτο για την καμπινα αλλα και το πορτοφολι αυτου του ανθρωπου ....

    Αυτα ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Technics su-v620m2 amplifier
    By kostaskavala in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-13, 17:25
  2. Technics SA-AX730
    By Phatt in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-12, 01:53
  3. technics SB-CS95
    By achaniotis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-10, 21:43
  4. Technics SU-VZ320
    By Mανδραγορας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 16:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας