Καλησπέρα παιδιά,
Συγνώμη για την αργοπορία μου στην απάντηση, αλλά βλέπεται ο χρόνος είναι ένα αγαθό που δεν διαθέτω !!

Σχετικά με την πτώση τάσης στα τρανζίστορ πυριτίου, πιστεύω ότι η τιμή της πτώσης τάσης είναι η τιμή Veb που δίνει ο κατασκευαστής στα datasheet. Συγκεκριμένα, για το MJ2955 η ST Microelectronics δίνει Veb = 7V. Η τιμή αυτή νομίζω ότι είναι λογική, γιατί έχουμε μία επαφή PN και μια NP, δηλαδή μία επαφή σε ορθή πόλωση και μία σε ανάστροφη πόλωση. Η συνηθισμένη πτώση τάσης σε μία επαφή PN πυριτίου είναι 0,6V. Έστω ότι ΚΑΙ οι δύο επαφές του τρανζίστορ ήταν πολωμένες ορθά ( πράγμα αδύνατον ) και ΠΑΛΙ θα είχαμε μια ελάχιστη πτώση τάσης 1,2V.

Σχετικά τώρα με την τιμή Vce(sat) που αναφέρει ο συνάδελφος gsmaster, είναι η πτώση τάσης που ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ στην τιμή Veb και δείχνει την επιπλέον πτώση τάσης στο τρανζίστορ, βάση της έντασης του ηλεκτρικού ρεύματος που το διαρρέει.
Ο λόγος για το φαινόμενο αυτό, είναι ότι ΟΛΑ τα υλικά παρουσιάζουν μία ωμική αντίσταση. Η ωμική αντίσταση των επαφών PN και NP του τρανζίστορ λοιπόν, προκαλεί την ανάλογη πτώση τάσης όσο αυξάνεται το ρεύμα που το διαρρέει. Η μέτρηση της πτώσης αυτής γίνεται σε κατάσταση κορεσμού του τρανζίστορ, γιατί στην κατάσταση αυτή το τρανζίστορ παρουσιάζει την μεγαλύτερη αγωγιμότητα.

Στο σημείο αυτό, θέλω να τονίσω ότι η πτώση τάσης Veb είναι ένας σημαντικός παράγοντας στην απόδοση του τρανζίστορ αλλά και ακόμα πιο σημαντικός παράγοντας στο ΚΟΣΤΟΣ του εξαρτήματος.
Το MJ2955 για παράδειγμα, με Veb = 7V κοστίζει περίπου 1,5 ευρό, ενώ το MJ14001 με σχετικά ανεβασμένα χαρακτηριστικά και Veb = 5V κοστίζει 12 ευρό !!!

Τώρα, για την συνδεσμολογία του δεύτερου μετασχηματιστή και την ερώτηση του Γρηγόρη για τα IC1 και IC2, το IC1 μπορεί να "γειωθεί" σε μία "εικονική" γείωση, πχ στην έξοδο του ολοκληρωμένου IC2 δίνοντάς του μία πολύ μικρή διαφορά δυναμικού σε σχέση με την τάση εισόδου. Όσο για το IC2, ΔΕΝ θα συνδεθεί στον δεύτερο μετασχηματιστή. Γρηγόρη, το όλο κύκλωμα σου θα παραμείνει ως έχει. ΜΟΝΟ το κομμάτι των 28V θα συνδεθεί στον δεύτερο μετασχηματιστή – γέφυρα ανόρθωσης και θα τροφοδοτηθεί με εικονική γείωση από το IC2. Ίσως να είναι λίγο δυσνόητο αυτό που προτείνω, αλλά στην πρώτη ευκαιρία που θα μου δοθεί, θα φτιάξω το θεωρητικό κύκλωμα για να το δείτε.


Αυτά τα λίγα για τώρα.
Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Φιλικά
SW1JRT – Σωτήρης