Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: Η Ταχύτητα Μου (στο Dsl) Είναι Νορμάλ ?

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron
    Γρηγορη υπάρχει και η περίπτωση να εισαι αρκετά μακριά απ το κεντρο του οτε,ισχυει κάτι τέτοιο;
    Δεν το γνωρίζω αυτό Γιάννη, αν είναι αρνητικό, εγώ πάντως είμαι γύρω στα 3 χλμ απο τα κεντρικά του ΟΤΕ.
    Φυσικά και είναι αρνητικό! Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, τα 3km είναι το μέγιστο όριο για dsl!!! (ή μήπως 5km) Πάντος είσαι αρκετά μακριά....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ok1gr
    Φυσικά και είναι αρνητικό! Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, τα 3km είναι το μέγιστο όριο για dsl!!! (ή μήπως 5km) Πάντος είσαι αρκετά μακριά....
    Ωχ ναι ... δεν το ήξερα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Και η δικη μου συνδεσει DSL κολλαει που και που,ρωτησα εναν σχετικο με αυτα τα πραγματα, και μου ειπε οτι κολλαει επειδη βρισκομαι μακρυα απο κομβο του ΟΤΕ και ετσι προκαλειται προβλημα στη γραμμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    sv6jif

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όντως έτσι ειναι φίλοι μου,το μέγιστο όριο καλής λειτουργίας μιας dsl συνδεσης ειναι πράγματι τα 5km άρα εισαι οριακά Γρηγόρη και αν σκεφτεις ότι μπορει να υπάρχουν κι αλλοι κοντά σου που έχουν dsl τότε τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο <δυσκολα>.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Δηλαδή απ ότι καταλαβαίνω, δεν νομίζω να γίνει τίποτα με αυτό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos
    Επικοινώνισα με την HOL και μου είπαν θα στείλουν σήμα στον ΟΤΕ,
    να "καθαρίσει" την γραμμή μου.Εν αναμονή ... κάνα μήνα σίγουρα.
    εφόσον το πρόβλημα είναι τα 3Km.
    Περιμένω να μου καθαρίσουν και την γραμμή ... και μετά βλέπουμε .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    282

    Προεπιλογή

    Σε κάποια από τις σελίδες του netroute μπορείς να δεις στατιστικά για την γραμμή όπως transmit level, receive level, far/near attenuation ή κάπως έτσι. Πες τα στατιστικά σου να δούμε τι γίνεται. Ισως κάποια συσκευή να σου κάνει πρόβλημα. Επίσης, αν έχει ροζέτες του οτέ (ίσως και άλλες) άνοιξέ τες να δεις μήπως έχει τερματισμό RC- gas arrester γιατί αυτά δημιουργούν πρόβλημα, αν έχεις βάλει την γραμμή του οτέ σε οτιδήποτε αντικεραυνικο-υπερτασικο-προστασια, βγαλτην.

    Είχες ποτέ πρόβλημα συνακροάσεων (να ακούγονται καλλα τηλέφωνα έστω και πολύ πολύ σιγα); Αν σηκώσεις το τηλέφωνο σου και πατήσεις ενα μονο ψηφίο (χωρίς να εχεις βάλει φίλτρο και χωρίς το netroute συνδεδεμενο στην γραμμή του οτε) το κενό που ακούγεται (πλάγιος τόνος) είναι καθαρό ή έχει θόρυβο;

    Δοκίμασε να βάλεις το netroute κατευθείαν στο δισυρματο του οτέ, χωρίς άλλες συσκευές ή φίλτρα (αν είσαι PSTN) και πες αν κάνει καμμία διαφορά.


    Το όριο για 384/128 είναι πολύ μεγαλύτερο απο 5km στην πράξη - συνήθως το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση αλλά η κακή ποιότητα καλωδίων και υλικών συνδέσεων και μερικές φορές κάποιοι άχρηστοι που δεν ξέρουν πως πρέπει να συνδεθούν τα καλώδια (τι είναι η SQ πλέξη και γιατί δεν πέρνουμε 2 σύρματα όποια να 'ναι)


    Για πιό πολλά, εδώ είμαστε
    Φιλικά,

    Χρήστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Θα βαλω και εγω dsl σε λιγες μερες.. το ''καφαω'' του οτε που λενε με τα καλωδια του τετραγωνου ειναι περιπου 40μετρα απο το σπιτι μου... εχει προβλημα αποστασης??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaNzA
    Θα βαλω και εγω dsl σε λιγες μερες.. το ''καφαω'' του οτε που λενε με τα καλωδια του τετραγωνου ειναι περιπου 40μετρα απο το σπιτι μου... εχει προβλημα αποστασης??
    Το καφαο του ΟΤΕ δεν έχει σημασία πόσο μακριά βρίσκεται απότο σπίτι σου, αλλά πόσο μακριά βρίσκεται το κέντρο του ΟΤΕ που ανήκει η τηλεφωνική του γραμμή, όπου και υπάρχει το DSLAM του ADSL. Προσοχή όμως. Όταν μετράμε την απόσταση, δεν ενοούμε την ευθεία απόσταση, αλλά την διαδρομή του καλωδίου και επειδή μπορεί η διαδρομή του καλωδίου να είναι αρκετά διαφορετική από την ευθεία απόσταση...

    Εξάλλου οι ταχύτητες που αναφέρονται σε μια σύνδεση ADSL είναι θεωρητικές και είναι εφικτές κάτω από ιδανικές συνθήκες. Είναι αρκετές οι παράμετροι που επιρρεάζουν την ταχύτητα. Οι σημαντικότερες είναι η απόσταση από το DSLAM (Digital Subsriber Line Access Multiplexer), η ποιότητα της γραμμής, και το contention ratio (με απλά λόγια αναφέρεται στο πλήθος των συνδέσεων που που μοιράζονται το διαθέσιμο εύρος της γραμμής που συνδέει το κάθε DSLAM με το δίκτυο του ISP. Οι γραμμές αυτές έχουν πολύ μεγάλη χωρητικότητα και μοιράζονται σε πολλούς χρήστες ταυτόχρονα. Αν όλοι οι χρήστες είναι ενεργοί και χρησιμοποιούν όλο το διαθέσιμο για αυτούς bandwith (κατεβάζουν στην μέγιστη ταχύτητα που τους επιτρέπει η γραμμή τους συγχρόνως, πράγμα πολύ σπάνιο), τότε η ταχύτητα μειώνεται ασθητά. Το contention ratio (συνήθως είναι 20:1 δηλαδή μοιράζεται σε 20 χρήστες) για το DSLAM που ανήκετε, μπορείτε να το μάθετε από τον ΟΤΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    εγω εκανα και το εξής: ξυλωσα ολα τα παλια καλωδια της τηλεφωνικης γραμμης και περασα απο το κουτι που συνδεεται το σπιτι με την κολωνα του οτε UTP καλωδιο για LAN δικτυα... επομενως ολες οι τηλεφωνικες συσκευες στο σπιτι συνδεωνται με UTP καλωδιωσεις... αυτό ειναι καλυτερο για DSL σε σχεση με τις απλες καλωδιωσεις η δεν θα υπάρχει βελτίωση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Βόλος/Τρίπολη
    Μηνύματα
    493

    Προεπιλογή

    Εγώ ευτυχώς με US Robotics 9105 Router , Οτενετ και (π)ΟΤΕ πιάνω σταθερά 46-47 kbytes/s.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως ρυθμίζετε η ταχύτητα στο fan του AC
    By stefos1 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 15:03
  2. Γιατί είναι αργός ο υπολογιστής μου?
    By Panos171997 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 12:19
  3. Είναι καμμένο το Mosfet μου?
    By robotakias in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-12, 17:19
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 14:42
  5. Με τι ταχύτητα συνδέεστε στο ιντερνετ?
    By gsmaster in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-06, 17:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας