Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Τι μπορει να συμβαινει με την κεραια?????????

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή Re: Τι μπορει να συμβαινει με την κεραια?????????

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από assos1111
    Εδω και 1 μηνα με εχει τρελανει η κεραια που θελω να φτιαξω και να τι εννοω.Ξεκινησα με μια colinear 2 διπολον με συνδιασμο καλωδιων για τους 108 (δεδομενου οτι την συγκεκριμενη κεραια την εχω φτιαξει 3 φορες στο παρελθον) και περιεργος μου συντονιζε στους 113!!!!!! Οτι και αν εκανα μονο εκει συντονιζε. Λεω ας φτιαξω 1 διπολο μονο του με boom ,τα ιδια ,τελικα αποφασισα να φτιαξω 1 διπολο gamma αλλα και αυτο συντονιζει στους 113!!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ δεν ξερω τι αλλο να κανω και το σημαντικο δεν ξερω τι μπορει να φταιει.Εχω δοκιμασει και με αλλη καθοδο,τα ιδια.Το ξερω οτι ακουγεται περιεργο και τρελλο αλλα μηπως εχετε καμια αλλη ιδεα τι μπορει να φταιει???????(Η γεφυρα που κανω τις μετρησεις ειναι η zetaki 500 καινουργια).
    Για τους 108 σε απλό δίπολο θες περίπου 66εκ. μήκος σε κάθε στοιχείο, με διάμετρο 7 mm.
    ΑΝ έχεις αυτό το μήκος και μια αρκετή απόσταση από τον ιστό ας πούμε 70-80 εκ. τότε θα έχεις τα λιγότερα στάσιμα( όχι 1:1 αλλά περίπου 1,4:1) στους 108.
    Αυτό ανεξάρτητα από το μέταλλο των πόλων, μόνο από τη διάμετρο αλλάζει η συχνότητα που συντονίζει.
    Τώρα αν βάλεις αυτό το μήκος και η κεραία πηγαίνει σε άλλη συχνότητα 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν..
    Η το όργανο που μετράς έχει πρόβλημα, η το μήκος της γραμμής επηρεάζει την κεραία σου, μιλάμε πάντα για ανοιχτό δίπολο .
    Το πιθανότερο μου φαίνεται να φταίει η ζεταγκι αν μπορείς να δοκιμάσεις με μια άλλη γέφυρα καλό θα ήταν.
    Αν θες δοκίμασε να κόψεις λίγο από τη κάθοδο (2-3 πόντους κάθε φορά)
    Και πες μας αν αλλάξει κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Στο απλό ανοιχτό όμως δίπολο,πάντα συνυπολογίζουμε και τον συντελεστή βραχυνσεως,όπως και σε όλες τις κεραίες,επομένως ειναι αναπόφεκτο να μην επιρεαστει και το μήκος των στοιχειων από αυτόν.Το πιο πρακτικό που θα μπορουσε να κάνει κάποιος ειναι να κόψει τα στοιχεια στο στανταρ μηκος του λ/4 και στην συνέχεια με την βοήθεια μιας καλής γέφυρας να κόβει πόντο-πόντο τα στοιχεια μέχρι να φέρει την κεραία στα <ίσα> της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    το μήκος 66εκ ειναι με τον συντελεστη βράχυνσης μέσα, για 7mm διαμετρο.
    ο συντελεστης βράχυνσης εχει να κάνει με την διαμετρο και όχι με το υλικό.
    δηλαδή αν εχεις στοιχεία απο χαλκο η αλουμινιο η απο ατσαλι ολα θα τα κοψεις στο ιδιο μήκος, εφοσον εχουν την ιδια διαμετρο.
    καλύτερα βεβαια μέταλλο με μικροτερη αντίσταση αλλα το που συντονιζει η κεραια δεν εξαρταται απο το υλικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Εχεις δίκιο σ αυτό που λες,πως όμως εξηγεις το γεγονός να φτιάχνεις ένα απλό ανοιχτό δίπολο με πιστή αντιστοιχεια στα νουμερα των τυπων συν αυτου του συντελεστή βραχυνσεως και τελικά η κεραία να συντονίζει αλλου;Μετά από προσωπική εμπειρία εγώ τουλάχιστον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι και το κράμα του υλικου παίζει τον ρόλο του που προφανώς έχει να κάνει με την αγωγημότητα του κάθε μετάλλου και κατά συνέπεια αυτό επιδρά στην όλη συμπεριφορά συντονισμου της κεραίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron
    Εχεις δίκιο σ αυτό που λες,πως όμως εξηγεις το γεγονός να φτιάχνεις ένα απλό ανοιχτό δίπολο με πιστή αντιστοιχεια στα νουμερα των τυπων συν αυτου του συντελεστή βραχυνσεως και τελικά η κεραία να συντονίζει αλλου;Μετά από προσωπική εμπειρία εγώ τουλάχιστον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι και το κράμα του υλικου παίζει τον ρόλο του που προφανώς έχει να κάνει με την αγωγημότητα του κάθε μετάλλου και κατά συνέπεια αυτό επιδρά στην όλη συμπεριφορά συντονισμου της κεραίας.
    δεν αλάζει με το υλικο στο που συντονιζει η κεραια, τα περισσοτερα προβληματα ειναι απο τις γεφυρες (δειχνουν λαθος).
    αν συνδεεις ομοαξονικο σε ανοιχτο διπολο χωρις balun πρεπει να ρυθμιστει το μηκος της καθόδου ετσι ωστε να μην επηρεαζει τη λειτουργεια της κεραιας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κι όμως αυτό το εχω διαπιστώσει πρακτικά σε ανοιχτό δίπολο με ballun.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas30
    Εγω ακουω Κ ξερω κοσμο να κανει εκπομπες εως 109ΜΗΖ με 2-3kw
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron
    όμως σκέφτειτε λίγο και τα killowatts που βγάζουν οι μεγάλοι και νόμιμοι κατά τα άλλα σταθμοί των fm και τις αρμονικές ή τις μεταφορές που προκαλουν σε συχνότητες πάνω και κάτω απ τα fm.Προσωπικά έχω διαπιστώσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και αναρωτιέμαι αν αυτές ειναι περισσότερο ή λιγότερο επιβλαβεις για τα ραδιοβοηθήματα των αεροπλάνων,από το να πειραματίζεται κάποιος με 15βατακια στους 108.

    Το να είσαι παράνομος δεν σε κάνει λιγότερο παράνομο αν βγαινεις με mW ή megaW ) Δεν θέλει πολύ να γίνει η στραβή!
    Oσο για τους σταθμούς που εκπέμπουν ιδίως τα σ/κ χωρίς φίλτρα μην φοβάστε τους έρχετε το "ραβασάκι" κ σε αυτούς !!

    Οπως πολύ σωστά είπε ο ReFas αν δεν βάλουμε στην κεραία μας balun κινδυνεύετε να εκπέμει και η κάθοδος κ η κεραία να συντονίζει όπου νάναι !!

    To έχουμε ξανασυζητήσει και εδώ:
    http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...ighlight=balun

    Δεν φτάνει να έχουμε μόνο την κάθοδο και το δίπολο κομένο στην συχνότητα εκπομπής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    Oσο για τους σταθμούς που εκπέμπουν ιδίως τα σ/κ χωρίς φίλτρα μην φοβάστε τους έρχετε το "ραβασάκι" κ σε αυτούς !!



    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 03:23
  2. Προβλημα με την κεραια της tv
    By xartperi in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-09, 10:31
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-08, 16:11
  4. πως να κοψω την κεραια??
    By billos1989 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-05, 13:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας