Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Cypress uC

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή Cypress uC

    Παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω uC της Cypress στην Ελλαδα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    282

    Προεπιλογή

    Άν βρεις πες μου και εμένα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Arrow Hellas. Επίσημος αντιπρόσωπος της Microchip στην Ελλάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Πηρα τηλ. Η Arrow πουλαει χονδρικη και μου δωσανε το τηλ καποιου Παυλακου.
    Καλεσα μια φορα και το σηκωσε καποια εντελως ασχετη με το θεμα και μου ειπε να καλεσω αργοτερα γιατι ο κ Παυλακος ελειπε.
    Δεν ξανακαλεσα απογοητευτηκα απο το κλασικο επιπεδο Ουγκαντας που μας διακατεχει.

    Αν με σπρωξει η αναγκη θα ξαναπαρω τηλ διαφορετικα σε καμια μεγαλη αγορα απο Digikey θα βαλω και Cypress μεσα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη cycler
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    354

    Προεπιλογή

    Τελικά δούλεψες με Cypress?

    Eχει δουλέψει κανείς με αυτά τα PSoC της Cypress?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Drifter
    Όνομα
    JOSE
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παιδιά νομίζω ότι θα ήταν καλό να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς. Όλοι μας θα πρέπει να απευθύνουμε τα ερωτήματά μας εκεί όπου έχουμε μεγάλες πιθανότητες να απαντηθούν... Σχετικά με το CYPRESS (καμμία σχέση με MICROCHIP) δοκίμασε αν μπορείς να εξυπηρετηθείς μέσω αγοράς με πιστωτική από :

    gr.digikey.com
    www.mouser.com
    http://www.futureelectronics.com/en/Pages/index.aspx

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Έχω παίξει λίγο με το cy8c26443 αλλά σταμάτησα να ασχολούμε οταν είδα οτι εκτός του οτι δεν μπορούσα να τα βρίσκω σταμάτησε και να το βγάζει η Cypress ενώ ήταν βασικό μοντέλο της πρώτης γενιάς. Επειδή δεν είμαι βιομηχανία για να κυνηγάω το καλύτερο προϊόν που θα το βάλω σε μηχανήματα με κύκλο ζωής λίγους μήνες αλλά θέλω κάτι που να με καλύπτει (και από άποψη εκπαίδευσης και από εργαλεία) για αρκετά χρόνια (ή και δεκαετίες) έπαψα να ασχολούμε.
    Όσο για την Arrow η εμπειρία μου είναι η ακόλουθη:
    Για μνήμες μου ζήτησαν παραγγελία 288 τεμαχίων τη στιγμή που η συσκευασία ήταν 96 τεμάχια (δηλαδή 3 συσκευασίες). Τις μνήμες τελικά τις πήρα από AVNET μόνο 7 τεμάχια (όσα ζήτησα) συνολικό ποσό περίπου 150 ευρώ. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί η Arrow Hellas δεν μπορεί να προμηθεύει μικρές ποσότητες όπως η ARROW αμερικής.
    Για παραγγελία από τσιπάκι με πιθανό κόστος άνω των 1000 ευρώ δεν πήρα ποτέ προσφορά.΄
    Για το cypress τσιπάκι που θές ρώτα στον MPAKH www.bakis.gr

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 30-10-09 στις 12:30

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Drifter
    Όνομα
    JOSE
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Φίλε chip, σχετικά με τις ποσότητες που αναφέρεις, θα ήθελα απλά να σημειώσω ότι γενικά στις παραγγελίες από distributors, συντρέχουν δύο παράμετροι : το MPQ (Minimum Packaging Quantity) -στην περίπτωσή σου τα 96 τεμ.- και το MOQ (Minimum Order Quantity) -τα 288 τεμ. αντιστοίχως- που τα καθορίζουν οι κατασκευαστές. Τώρα, αν κάποιος διανομέας επιλέξει να πουλήσει μικρότερη ποσότητα από αυτά, πρώτον τα έχει στοκ (άρα δεν πάει να τα παραγγείλει στον προμηθευτή του με τους παραπάνω περιορισμούς) και δεύτερον θα χρεώσει ένα premium στην τιμή για την εξυπηρέτηση που σου προσφέρει. Αυτά σε γενικές γραμμές...πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και ειδικές περιπτώσεις...

    Για τον Μπακή εγκρίνω και επαυξάνω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Τα γνωρίζω αυτά! Προφανώς δεν ευθύνεται ο κύριος με τον οποιο συνομίλησα. Όμως για την περίπτωση μου (που ζητούσα μικρή ποσότητα) η Arrow hellas δεν ήταν καλή επιλογή για μένα (για μια βιομηχανία ίσως ήταν η καλύτερη επιλογή). Πάντως η γνώμη που σχημάτισα από τις λίγες φορές που ζήτησα κάτι ήταν οτι πάντα ζητούσαν μεγάλο MOQ και συχνά μεγαλύτερο από MPQ. Αντίθετα η EBV και η AVNET σε πολλά προιόντα είχαν MOQ< MPQ. Αυτό βέβαια που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι η ARROW αμερικής έδινε τα τσιπάκια και ανά τεμάχιο (διαφορετικά δεν θα είχα ζητήσει προσφορά για μικρή ποσότητα) .
    Επίσης πράγματι τις μνήμες τις πλήρωσα πολύ ακριβότερα αλλά όταν αγοραζεις λίγα τεμάχια είναι αναμενόμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Drifter
    Όνομα
    JOSE
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που συμφωνούμε...άλλωστε αυτοί οι περιορισμοί είναι λίγο-πολύ δεδομένα στον χώρο των ηλεκτρονικών : αν θέλουμε ανάπτυξη πρωτοτύπου ή πιλοτική εφαρμογή όπου ο γνώμονας είναι η ταχύτητα και το ελάχιστο δυνατόν logistics, τότε η λύση είναι οι catalogue distributors τύπου RS, Farnell, Digikey και Mouser (άλλωστε είναι στημένοι για αυτό το σκοπό : μεγάλη ποικιλία σε αυξημένες τιμές). Αν είναι για παραγωγή τότε οι δρόμοι είναι ανοικτοί...και εξαρτάται πάντα από το επίπεδο εξυπηρέτησης που ο καθένας μπορεί να προσφέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Cypress PSoC
    By apressas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-08, 00:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας