Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη dkatselas
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ

    Για σας παιδια! Έχω μια κάμερα CANON DM-MV650iE. Είχα καιρό να την χρησιμοποιήσω και χθές με το που την άνοιξα παρουσίασε πρόβλημα. Συγκεκριμένα στην οθόνη της και στο ματάκι δεν εμφανίζεται καθόλου η εικόνα. το μόνο που εμφανίζεται είναι οι ρυθμίσεις και ένα μπλέ φόντο. Σαν player η κάμερα λειτουργεί κανονικά.
    Μπορώ να κάνω κάτι ήξ πρέπει να πάω για αλλάγή ccd?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    To πιο πιθανό είναι να θέλει κάποιου είδους "reset" (από την αντιπροσωπεία). Παράλογο είναι αυτό που σου συμβαίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη dkatselas
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Αυτό το reset θα μπορούσε νε το κάνει κάποιος εκτός αντιπροσωπίας ή θα μπορούσα να βρώ κάπου οδηγίες για να το κάνω μόνος μου? Τουλάχιστον να προσπαθήσω.
    Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Οι κάμερες έχουν μια μικρή μπαταρία κάτι σαν ρολογιού αλλά με διάμετρο σαν 1€ περίπου.Αυτή κρατάει την ώρα και κάποιες ρυθμίσεις από την κάμερα! Δες μήπως για αυτό δεν ξεκινάει!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x9-125
    Οι κάμερες έχουν μια μικρή μπαταρία κάτι σαν ρολογιού αλλά με διάμετρο σαν 1€ περίπου.Αυτή κρατάει την ώρα και κάποιες ρυθμίσεις από την κάμερα! Δες μήπως για αυτό δεν ξεκινάει!!!
    Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν υπόσχεται όμως κανείς ότι θα πάρει μπροστά η κάμερα (με αυτό τον τρόπο).
    Κάνε μια τελευταία δοκιμή, (να ανοίξεις την κάμερα) χωρίς αυτή τη μπαταρία λιθίου (που συνήθως είναι μια CR 2032).

    Μόνος να καταφέρεις να κάνεις "φορμάτ" το βρίσκω απίθανο. Μόνο η αντιπροσωπεία θα στο κάνει, για να αναλάβει και την ευθύνη σε περίπτωση ζημιάς!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Σε μια Sony είχε κολλήσει το πορτάκι της κασσέτας και δεν έκλεινε. Το νόμιζε ανοιχτό αλλά δεν το έκλεινε. ότι κι αν δοκίμασα απέτυχε. Έβγαλα την μπαταρία (την κανονική που έχει απο πίσω, όχι την ρολογιού) για 2-3 λεπτά και μόλις την ξαναέβαλα ήρθε στα ίσα της.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Στη δικία μου Sony υπάρχει κουμπακι για reset στο πλάι. Για ψάξε αν πέζει τίποτα τετοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη dkatselas
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα αυτό με τις μπαταρίες αλλά δεν γίνετε τίποτα. Λουκά κουμπάκι reset δεν υπάρχει.
    Πολύ φοβάμαι οτί το ccd αποχαιρέτησε το μάταιο τούτο κόσμο. Είχα διαβάσει κάπου ότι ένας γρήγορός τρόπος για να ελέγξουμε ένα ccd είναι με ένα τηλεκοντρόλ, και συγκεκριμένα βάζοντας το τηλεκοντρόλ μπροστά στο φακό όταν πατάμε ένα πλήκτρο εμφανίζεται στην οθόνη της κάμερας κάτι σαν άσπρη αναλαμπή. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό αλλά στην δοκιμή που έκανα δεν είδα κάτι τέτοιο.
    Μάλλον δεν την γλιτώνω την αντιπροσωπεία και ελπίζω να είναι αυτό που λέει ο Βασίλης (κάτι σαν εργοστασιακό reset).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    H μπαταρία είναι φορτισμένη πλήρως; Μήπως επειδή έχεις καιρό να χρησιμοποιήσεις την κάμερα η μπαταρία δεν μπορεί να φορτιστεί και για αυτό δεν ανάβει; Δεν είναι απαραίτητο να είναι στο ccd το πρόβλημα!Μπορεί να είναι η ίριδα η οποία να είναι πάνω στο φακό! Αν δεν τις δίνει εντολή η κάμερα να ανοίξει δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ποτέ τίποτα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή Προσοχή

    Επειδή έχω και εγώ μία ίδια κάμερα και είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα καλύτερα μην πειράξεις τίποτα στην κάμερα.

    Κατά πάσα πιθανότητα έχει χαλάσει και σε εσένα ο ασθητήρας του video.

    Ο αισθητήρας αυτός ήταν προβληματικός και τους αλλάζουν δωρεάν στην αντιπροσωπεία. Σε άλλους εμφανίζεται νωρίτερα σε αλλους αργότερα ανάλογα με τις συνθήκες στις οποίες βρίσκεται η κάμερα. Από ότι έμαθα έχουν παραγγείλει νέους αισθητήρες οι οποίοι κατά τα λεγόμενά τους δεν παρουσιάζουν πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα σε καμερα
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-12, 19:11
  2. προβλημα με καμερα
    By gibsonlp in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 00:45
  3. Προβλημα με καμερα εξωτερικου χωρου
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-12, 09:35
  4. Ενσυρματη καμερα προβλημα
    By ΜΙΗΑΛΗΣ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 19:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας