Σελίδα 1 από 25 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 247

Θέμα: DAB ψηφιακό ραδιόφωνο στην Ελλάδα!

  1. #1
    Guest

    Προεπιλογή DAB ψηφιακό ραδιόφωνο στην Ελλάδα!

    --------------------------------------------------------------------------------

    Κι ενώ η ψηφιακή τηλεόραση κάνει τα πρώτα της βήματα στην Ελλάδα, ξεκίνησαν στην Αττική οι δοκιμαστικές εκπομπές για το επίγειο ψηφιακό ραδιόφωνο με την τεχνολογία DAB. Ετοιμοπόλεμος φαίνεται o Kiss FM, που διαθέτει ήδη τη σχετική τεχνογνωσία και τον απαραίτητο εξοπλισμό.
    Τα πρώτα βήματα γίνονται μετά από επίσημη συμφωνία του T.E.I. Πειραιά με τον Kiss FM, στα πλαίσια της προώθησης του προγράμματος e-learning. Το Τ.Ε.Ι. Πειραιά συγκεκριμένα στοχεύει στη χρήση της τεχνολογίας DAB (Digital Audio Broadcasting) στην εξ' αποστάσεως εκμάθηση, με χρήση των πολυμεσικών δυνατοτήτων της νέας τεχνολογίας (μετάδοση εικόνας και κειμένου).

    Στα πλαίσια της νέας αυτής προσπάθειας, που αποτελεί μια δημιουργική σύμπραξη της ιδιωτικής πρωτοβουλίας με τον εκπαιδευτικό τομέα, έχουν ήδη ξεκινήσει οι πρώτες πιλοτικές εκπομπές μέσα στο λεκανοπέδιο Αττικής. Το ψηφιακό σήμα φτάνει στους DAB δέκτες που κινούνται στις περιοχές Αμαρουσίου - Πεύκης αλλά και γύρω από το Τ.Ε.Ι. Πειραιά στο Αιγάλεω. Φυσικά, μέσα στις προθέσεις των οργανωτών είναι η εκπομπή κανονικού προγράμματος με επέκταση της εμβέλειας σε ολόκληρη την Αττική, κάτι που απ' ό,τι φαίνεται είναι απλώς ζήτημα χρόνου.
    Αξίζει να σημειωθεί ότι το ψηφιακό ραδιόφωνο, όπως και η ψηφιακή τηλεόραση, θα πρέπει υποχρεωτικά να αντικαταστήσουν τις υπάρχουσες αναλογικές εκπομπές μέχρι το 2012, σε ολόκληρη την Ευρώπη.

    To DAB έχασε... τους Ολυμπιακούς

    Για την ιστορία πρέπει να αναφέρουμε ότι το DAB στην Ελλάδα πρωτοεγκαταστάθηκε τον Απρίλιο του 2004, εκπέμποντας από τον Υμηττό τον Kiss FM (δελτίο τύπου) και τον Radio Gold, με στόχο να καλύψουν το κοινό των Ολυμπιακών αγώνων. Δυστυχώς τότε η προσπάθεια έπεσε στο κενό, αφού μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και πριν την έναρξη των Αγώνων, η Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών ξήλωσε τα μηχανήματα με την αιτιολογία ότι εξέπεμπαν σε περιοχή συχνοτήτων VHF για την οποία δεν είχαν δοθεί άδειες.

    Βεβαίως το νομικό καθεστώς παραμένει μέχρι σήμερα κενό, καθώς δεν έχει καταφέρει να καλύψει τις ανάγκες ούτε καν της αναλογικής ραδιοφωνίας, ενώ παρατηρείται διαρκής καθυστέρηση στην κατάθεση του νέου νόμου για την κατανομή των συχνοτήτων. Ωστόσο, οι υπεύθυνοι της νέας προσπάθειας επιμένουν ότι θα προχωρήσουν και θεωρούν ότι "δεν είναι δυνατό να είναι αποκλειστικότητα της ΕΡΤ η εφαρμογή των νέων τεχνολογιών"
    ------------------------------------------------
    Τα παραπανω εφοσον ισχυουν (αφου η πηγη που τα βρηκα δεν ειναι ΑΚΡΩΣ επιβεβαιωμενη!) δεν συνιστουν προθεση σε ραδιοπειρατεια, με επισημο μαλιστα συμμετοχο το ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ
    Μηπως καποιοι πρεπει να λαβουν μετρα ΠΡΙΝ γινει η τελεση παρανομης πραξεως

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Και συνεχίζω...
    Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι το DAB του KISS FM μετέδιδε φυσικά τον KISS στα 192Kbps, τον ENERGY FM (ένα κομπιούτερ είχαν βάλει και τίποτε άλλο) στα 112Kbps και όμοια και τον Radio GOLD πάλι στα 112 Kbps!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  3. #3
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Το θέμα γίνεται υπόμνημα μιας και είναι ενδιαφέρον και επίκαιρο. Θα ήταν χρήσιμη μια συζήτηση και ανάλυση από τους γνώστες του DAB.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    282

    Προεπιλογή

    Άμα δεν πάρει πάλι καμμιά ΕΡΤ άδεια για να βγάλει το multiplex έξω (βλέπε codert στυλ) μην περιμένουμε τίποτα...
    Είναι γλυκούλια τα dab όμως!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Oταν λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει στην Ελλάδα.

    Ιδίως στο θέμα μας που εμπλέκονται και τρία υπουργεία/ανεξάρτητες αρχές .

    http://www.eett.gr/gr_pages/dimosiot...hesis_eett.pdf


    Σχετικό και το "πόρισμα" του Ινστιτούτο Οπτικοακουστικών Μέσων για το ραδιόφωνο στην Ελλάδα σε μια μελέτη που έγινε πέρυσι αποτυπώνοντας το status της ραδιοφωνίας εξελικτικά:

    http://www.iom.gr/finalresearch.pdf

    όπως και η παραίνεση της ε.ε. για τους φραγμούς στο πέρασμα για την ψηφιακή πλατφόρμα πριν λίγα χρόνια που είναι δυστυχώς επίκαιρη:

    http://europa.eu.int/eur-lex/lex/Lex...3_0410el01.doc

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris Valis
    Άμα δεν πάρει πάλι καμμιά ΕΡΤ άδεια για να βγάλει το multiplex έξω (βλέπε codert στυλ)
    'Εχεις την καλοσύνη (με p.m.) να μου πεις τί είναι αυτό το codert που έβλεπα εδώ και πολλά χρόνια (αχνά) στο filmnet;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Πάντως ενώ πρώτα ο KISS έπαιζε από τον Υμηττό, με μηχάνημα (δεν θέλω να πω μάρκα) που είχε αγοράσει από Αμερική, τώρα ΔΕΝ εκπέμπει από τον Υμηττό, αλλά από χώρο που του προσφέρει πανεπιστημιακό άσυλλο.
    Αν όλα ήταν "καθαρά", δεν νομίζω ο ιδιοκτήτης να είχε πρόβλημα χώρου στο να εκπέμψει από Υμηττό. Γνωρίζοντας τον χώρο στο βουνό, ξέρω ότι στο κοντέινερ του φιλοξενούσε κάποτε τα 3 ραδιόφωνά του (Kiss, Energy, Lady) και είχε αντίστοιχους πυλώνες για αυτά τα ραδιόφωνα.
    'Αλλοστε το DAB επειδή εκπέμπει σε άλλη ζώνη συχνοτήτων (VHF και 1.4GHz) σίγουρα απαιτεί λιγότερο ογκώδες κεραίες εκπομπής (σίγουρα μικρότερες από αυτές των FM).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ρε παιδία ακούω dab και δεν ξέρω τίποτα απο το spor για πείτε μου τίποτα πάνω στο είδος..Πόσο παει ενα radio για να στειθει σε dab??Λογικά δεν θα θέλει δίπολα ουτε linear...μπορεί καποιος γνώστης να μου πει....τα πάντα τι ακριβως χρειάζετε???

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από musicfm
    Ρε παιδία ακούω dab και δεν ξέρω τίποτα απο το spor για πείτε μου τίποτα πάνω στο είδος..Πόσο παει ενα radio για να στειθει σε dab??Λογικά δεν θα θέλει δίπολα ουτε linear...μπορεί καποιος γνώστης να μου πει....τα πάντα τι ακριβως χρειάζετε???
    Κοίτα... μην φανταστείς ότι ο KISS έβαλε ένα αυτοταλάντωτο με την EL 504 και έπαιξε. Ξέρω ότι τα μηχανήματα που πήρε ήταν πραγματικά πολύ ακριβά, αφού κάνουν πολυπλεξία στο σήμα του.
    Επιπλέον θα σου τονίσω το εξής... Στην αναλογική εκπομπή που ξέρουμε μέχρι σήμερα, ένας πομπός εξυπηρετεί έναν πομπό σε μια συχνότητα.
    (Σκόπιμα λέω ένας πομπός και όχι ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ).
    Στην ψηφιακή ραδιοφωνική εκπομπή, ο πομπός δεν εξυπηρετεί μόνο ένα ραδιόφωνο αλλά πολύ-πολύ περισσότερα!
    Δίπολα θέλει. Linear με τρελή ισχύ δεν θέλει... αλλά τι να το κάνεις αν μόνο το exciter κάνει όσο κοστίζουν 2 ακριβά linear αναλογικής εκπομπής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Παίδες έχω στα χέρια μου ενα DAB Exciter της Itelco το μοντέλο είναι Τ310SE είναι της σχολής μου κ μου έχουν αναθέσει
    να γράψω μια έκθεση για το εν λόγο μηχάνημα, η πλάκα είναι οτι όταν το αγοράσανε δεν τους έδωσε η εταιρία το manual,
    έχω στείλει e-mail στην εταιρία να μου στείλει το manual μα τίποτα. Γνωρίζει κανείς πράμα;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

Σελίδα 1 από 25 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή του sweep rate σε ψηφιακό ραδιόφωνο ?
    By RatherBeMe in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-14, 20:14
  2. Αναζήτηση Υλικών στην Ελλάδα
    By BASILIS971 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 14:43
  3. Αντιπροσωπεία ALINCO στην Ελλάδα
    By genesis in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-13, 10:32
  4. ΤΕΚΤΡΟΝΙΧ Αντιπροσωπεία στην Ελλάδα
    By dimpet in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 23:11
  5. Wi MAX στην Ελλάδα.
    By moutoulos in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-06, 10:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας