Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Κεραία για Πομπό SW

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή Κεραία για Πομπό SW

    Αγαπητοί φίλοι,
    χαίρομαι ιδιαίτερα που βρήκα το forum αυτό, στο οποίο γίνονται πολύ ενδιαφέρουσες ανταλλαγές απόψεων. Έχω δουλέψει διάφορα μηχανήματα στα FM (τρανζιστορικούς και με λυχνίες πομπούς) αλλά είπα να ασχοληθώ με πομπό βραχέων. Βρήκα το σχέδιο που επισυνάπτω. Έστησα το μηχάνημα αλλά έχω ένα πρόβλημα στην κεραία. Χρησιμοποίησα πηνιόσυρμα πάχους 2,24mm για να φτιάξω ένα οριζόντιο δίπολο με μήκος κάθε σύρματος (στοιχείου) λ/4. Τα δύο κομμάτια πηνιοσύρματος τα συγκράτησα με πορσελάνινους μονωτήρες. Στην άκρη του ενός στοιχείου ένωσα το κεντρικό του RG58 (όπως αυτό ενώνεται με τον πομπό διαμέσου ενός κονέκτορα) και στην άκρη του άλλου στοιχείου το μπλεντάζ του εν λόγω καλωδίου. Και εδώ τίθενται τα εξής ερωτήματα:
    1) Χρειάζεται δίπολο ή μονόπολο στα βραχέα? Αν, είναι για μονόπολο (με μήκος λ/2) πρέπει να ενώνεται με γραμμή μεταφοράς RG213 ή RG8 ή RG58? Γενικά, το RG58 είναι κατάλληλη γραμμή μεταφοράς στα βραχέα (γιατί στα FM αυτό χρησιμοποιούσα χωρίς προβλήματα) ??
    2) Το σύρμα που χρησιμοποιώ πρέπει να μονόκλωνο ή πολύκλωνο? Ρωτάω γιατί κάποιος μου είπε ότι στα καράβια βάζανε για κεραία πολύκλωνο καλώδιο γυμνό , όπως αυτό που χρησιμοποιείται για τις γειώσεις των σπιτιών (σε πάχος κλώνων).
    3) Αν χρειάζεται μονόπολο πρέπει να το τροφοδοτώ στο 1/3 του μήκους του (όπως γίνεται απ'ό,τι ξέρω στα μεσαία)? Μήπως η γραμμή μεταφοράς πρέπει να'ναι στο μέσο του σύρματος στο μονόπολο ή στην άκρη του (προκειμένου για τα βραχέα)??
    Θα ήθελα επίσης να παρακαλέσω να δείτε το σχέδιο και να κάνετε (αν μπορείτε) μία εκτίμηση για την ισχύ του πομπού ή αν έχετε οποιαδήποτε παρατήρηση να αναφέρετε. Ένα άλλο θέμα που τίθεται, είναι που μπορώ να βάλω στο παρόν κύκλωμα ένα χειριστήριο Morse. Από ένα σχέδιο που είδα, εδώ στο forum, ενός κρυσταλλικού ταλαντωτή με την 6L6 ή την EL34 (για μεσαία και βραχέα) είχε τοποθετηθεί χειριστήριο στην κάθοδο της λυχνίας. Υπάρχει καμιά γνώμη?
    Συγνώμη που σας "βομβάρδισα".
    Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή Κεραία για Πομπό SW

    To σχέδιο είναι το ακόλουθο
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Γεια σου Βαγγέλη και καλώς ήλθες

    Για να δουλέψει σωστά το δίπολο που αναφέρεις στο (1) θα χρειαστείς να βάλεις ένα balun 1:1 για να μετατρέψεις την τροφοδοσία του διπόλου σου σε σταθμισμένη. Mπορείς να το αγοράσεις έτοιμο ή να το κατασκευάσεις.

    Για να πάρεις ιδέες δες εδώ: http://www.webx.dk/oz2cpu/balun-voltage.htm

    Στην περίπτωση του ασύμετρου διπόλου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο balun ή κάποιο προσαρμογέα πάλι. Aν δεν το κάνεις κινδυνεύεις να ακτινοβολεί και η κάθοδος σου και να συντονίζει η κεραία σου όπου θέλει.

    Χοντρικά η αναλογία μήκους στα σύρματα του διπόλου καθορίζει και το είδος balun που θα βάλεις πχ 4:1 κτλ

    Εναλλακτικά για να ξεφύγεις από την λογική του να φέρνεις τα στάσιμα με baluns/tuner θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα coupler και να βάλεις απλά ένα σύρμα τυχαίου μήκους σε όποια διάταξη θελεις με λίγη προσοχή πάλι στην γείωση του coupler.

    To RG58 παίζει μια χαρά στα βραχέα χωρίς προβλήματα εκτός αν σηκώνεις υπερβολικά πολύ μεγάλη ισχύ.

    Στα FM πάντως έχει σχετικά πιο μεγάλες απώλειες αλλά αποδεκτές πιθανόν.

    Στους 10ΜΗΖ με 10μ rg58 και 5 W από τον πομπο σου στην κεραία θα πάνε 9.189 Watt ενώ αν είχες ένα πομπό στους 100ΜΗz θα έφταναν 7.507 Watt.

    Το θέμα δεν είναι τι ισχύ στέλνεις μόνο από το μηχάνημα αλλά και τι απολαβή έχει η κεραία σου καθώς και η συχνότητα λειτουργίας που καθορίζει το αν θα σε ακούνε ή όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή Μονόπολο για βραχέα??

    Ήθελα να ρωτήσω:
    1) Μονόπολο για βραχέα κάνει (κατά το πρότυπο των μεσαίων με μήκος λ/2, με σημείο ένωσης της κεραίας με τη γραμμή μεταφοράς στο 1/3 το μήκους του μονόπολου)?
    2) Πηνιόσυρμα πάχους 2,25mm ταιριάζει? Η' μήπως χρειάζεται 2,5 καρέ ηλεκτρολογικό? Το ηλεκτρολογικό δεν είναι μονωμένο? Θα πρέπει με ένα μαχαίρι να βγάλω την πλαστική επένδυση, ωστε να μείνει γυμνό σύρμα?
    3) Το μήκος της γραμμής μεταφοράς (εγώ χρησιμοποιώ RG5 πόσο πρέπει να είναι? Γνωρίζω τον εξής τύπο: 300/F(MHz) x (συντελεστής βράχυνσης καλωδίου) x n, όπου n=1,2,3,4,5,....
    Όμως εδώ τίθεται ένα νέο ερώτημα: Για συχνότητα εκπομπής 10MHz, με βάση τον τύπο αυτό, και με δεδομένο ότι το RG58 έχει συντ/τή βράχυνσης 0.66, προκύπτει ένα ελάχιστο μήκος καλωδίου RG58 ίσο προς 19.8m. Αν εγώ έχω τον πομπό σε πολύ κοντυνότερη απόσταση (πχ στα 5 m), θα πρέπει να έχω άλλα 19.8-5=14.8m καλώδιο RG58 έτσι "χύμα"? Μετά δεν ισχύει το ότι όσο κοντύτερη είναι η γραμμή μεταφοράς, τόσο καλύτερα είναι γιατί ελαχιστοποιούνται οι απώλειες και το σήμα φτάνει ποιό καλά στην κεραία ώστε να ακτινοβοληθεί?
    Και εάν ήθελα να κάνω εκπομπή στα μεσαία, όπου το F στον παραπάνω τύπο ελαττώνεται ακόμα πιο πολύ, πχ για τα 1000 KHz δηλαδή 1MHz, τότε πόσο RG58 θα ήθελα, μήπως 198m???
    Αναφέρομαι στη γραμμή μεταφοράς πάντοτε και όχι στο μήκος της κεραίας.
    Όποιος μπορεί ας με διαφωτήσει παρακαλώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    αγαπητε evbellis απο οτι μπορω να ξεχωρισω και κοιτωντας και τα υλικα θα σου ελεγα οτι αυτος ειναι ενας πομπος μεσαιων που καποιος τον
    βαφτισε - sw - !!!!!!!!! και αν καταφερεις και το πας σε καποια συχνοτητα sw ( αν και πιστευω οτι δεν θα ξεχωριζεις το κεντρο απο τις αρμονικες!!! ) καθε λιγο
    θα το χανεις γιατι θα τσουλαει !!! με συγχωρεις αν δεν σου λεω ευχαριστα αλλα ....ετσι ειναι!
    α και κατι ακομα η εξοδος του πομπου σου ειναι 50Ωμ ( συστημα συντονισμου -π-) για να βαλεις μονοπολο θελεις καπλερ η ενα μπαλουν 4:1 η 6:1 αναλογα
    τι μονοπολο θα βαλεις (συμετρικο η ασυμετρο) και τι αντιβαρα θα βαλεις!!! (καγγελα - ραντιαλ - φραχτες).
    προτινω δυπολο κομενο ραμενο για τν συχνοτητα εκπομπης .
    η καθοδος δεν εχει συγκεκριμενο μηκος βαλε οσο θελεις , απλα αν ειναι πολυ μεγαλη βαλε καποιο καλητερο ομοαξονικο απο το rg58 !

    παντος καλα θα ηταν να ειχες ταλαντωση με κρυσταλο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    73 de sv2bnw

    0 Not allowed! Not allowed!
    SAKIS

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    εεεεεεεεεεεεεε
    μονοπολο συμετρικο η ασυμετρο ως προς το μηκος του !!!!!

    οκ?

    73 de sv2bnw

    0 Not allowed! Not allowed!
    SAKIS

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή Re: Μονόπολο για βραχέα??

    Το μήκος της γραμμής μεταφοράς (εγώ χρησιμοποιώ RG5 πόσο πρέπει να είναι? Γνωρίζω τον εξής τύπο: 300/F(MHz) x (συντελεστής βράχυνσης καλωδίου) x n, όπου n=1,2,3,4,5,....
    απο που προκυπτει αυτο; το εχει δει κανεις πουθενα γραμμενο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή Re: Μονόπολο για βραχέα??

    Ρε παιδιά που τον βρήκατε αυτόν τον τύπο ; Φτιάχνετε κεραίες που ακτινοβολούν και οι κάθοδοι;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evbellis
    Αν εγώ έχω τον πομπό σε πολύ κοντυνότερη απόσταση (πχ στα 5 m), θα πρέπει να έχω άλλα 19.8-5=14.8m καλώδιο RG58 έτσι "χύμα"? Μετά δεν ισχύει το ότι όσο κοντύτερη είναι η γραμμή μεταφοράς, τόσο καλύτερα είναι γιατί ελαχιστοποιούνται οι απώλειες και το σήμα φτάνει ποιό καλά στην κεραία ώστε να ακτινοβοληθεί?
    .
    Αν η κάθοδος είναι μέρος της κεραίας και ακτινοβολεί και αυτό τότε ισχύει αυτό όπως πχ στις co-phasing κεραίες αλλά από τη στιγμή που βάλεις το balun για να προσαρμόσεις το απλό δίπολο δεν υπάρχει πρόβλημα με τα μήκη της καθόδου. Και πίστεψε με δεν θες να ακτινοβολεί ούτε η κάθοδος ούτε το μηχάνημά σου.

    Βάλε όσο μήκος θες/μπορείς απλά απέφυγε σημεία που μπορεί να προκαλέσουν αλλοιώσεις στο πλαστικό περίβλημα ή στο διηλεκτρικό του ομοαξονικού(πχ ήλιος) όσο είναι αυτό εφικτό.

    Μόλις τελειώσεις την δημιουργία της καθόδου πάρε ένα dummy load και μια γέφυρα στασίμων και μέτρα το καλώδιο αν έχει στάσιμα στη συχνότητα λειτουργίας του.Tυπικά για να δεις αν το καλώδιο σου θα είναι οκ.

    Η ιδέα του 1/2 του μήκους κύματος έρχεται απλά για να "μεταφέρει" την αντίσταση της κεραίας στην έξοδο του πομπού. Αν η αντίσταση της κεραίας σου ήταν πχ 25 Ω αυτή την αντίσταση θα έβλεπε και ο πομπός σου στην έξοδο.

    Θα σε ενδιέφερε επίσης το μήκος αν ήθελες να κάνεις matching χρησιμοποιώντας καλώδια διαφορετικής χαρακτηριστικής αντίστασης (πχ 50/75 Ω).

    Χρησιμοποιώντας τον τύπο που γράφετε πιθανολογώ πως δεν θα καταφέρετε ποτέ να βγάλετε ένα δίπολο στην συχνότητα κοπής του αν δεν έχει κάποιο σχήμα προσαρμογής του στην κάθοδο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή Κεραία για Πομπό SW

    Σε ό,τι αφορά τον τύπο για το μήκος της γραμμής μεταφοράς από τον πομπό μέχρι την κεραία που αναφέρω στο σημερινό μήνυμά μου, τον έχω δει εδώ, στο συγκεκριμένο forum, να αναγράφεται. Συγκεκριμένα, αναφέρεται σε σειρά μηνυμάτων της Θεματικής ενότητας "Κεραίες και Καλώδια". Μπορείτε εύκολα να το διαπιστώσετε. Μάλιστα υπάρχει και συγκεριμένο μήνυμα που έλεγε και την κατάταξη των συντελεστών βράχυνσης διαφόρων καλωδίων (γραμμών) μεταφοράς.
    Αγαπητε, aeonie ουδέποτε είπα εγώ ότι πρέπει ή αναμενω να ακτινοβολεί και η κάθοδος. Στο μύνημά μου εκφράζω ένα προβληματισμό που έχει να κάνει με το πόσο μήκος πρέπει να έχει η κάθοδος από τη κεραία μέχρι τον πομπό και με βάση τον εν λόγω τύπο πρέπει να έχει συγκεκριμένο μήκος (αν βέβαια είναι σωστή η σχέση αυτή). Επαναλαμβάνω και πάλι: είναι σωστός ο τύπος ή όχι?? Γιατί με βάση αυτόν τον τύπο προκύπτει μεγάλο μήκος γραμμής μεταφοράς που μου φαίνεται παράλογο. Και τούτο διότι εγώ έχω τοποθετήσει τον πομπό σε μικρή απόσταση από την κεραία (δείτε το αριθμητικό παράδειγμα που δίνω στο σημερινό, πρωτο, μήνυμα. Εσείς, από την εμπειρία σας, όταν λειτουργείτε στα μεσαία πως καθορίζετε το μήκος της γραμμής μεταφοράς?? Βάζετε όσο μήκος γραμμής θέλετε?? Καθορίζετε το μήκος της γραμμής μεταφοράς με κάποια άλλη σχέση και αν ναι, ποιά είναι αυτή???
    Επίσης τι είδους σύρματα χρησιμοποιείτε για κεραίες?? Απλό 2,5 ηλεκτρολογικό? Του έχετε βγάλει την πλαστική επένδυση?? Ή μήπως χοντρό πηνιόσυρμα??? Η' κάτι άλλο?? Βάζετε λήψη στο 1/3 του μήκους της κεραίας προκειμένου για τα μεσαία?? Το ίδιο εφαρμόζεται στα βραχέα ή μήπως θέλουμε στα βραχέα οπωσδήποτε δίπολο συνολικού μήκους λ/2 (με μήκος κάθε στοιχείου λ/4)?
    Επίσης, να ευχαριστήσω τον sv2bnw για την προτροπή του περί χρησιμοποιήσεως κρυστάλλου για ταλάντωση βραχέων αλλά σε τί θα ωφελούσε αυτό? Το πηνίο ταλάντωσης της 6SA7 (που φαίνεται στο σχέδιο που επισυνάπτω συνδεδεμένο με την 6L6) ταλαντώνει και στα βραχέα. Επίσης, μία μεγάλη διαφορά μεταξύ του πομπού αυτού και ενός πομπού μεσαίων είναι στα πηνία L2 και L3 (άλλα πλήθη σπειρών και άλλες διατομές των αντιστοίχων πηνίων). Και γιατί αν συντονίσει κάπου στα βραχέα θα τσουλάει??
    Βαγγέλης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή Re: Κεραία για Πομπό SW

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evbellis
    Αγαπητε, aeonie ουδέποτε είπα εγώ ότι πρέπει ή αναμενω να ακτινοβολεί και η κάθοδος. Στο μύνημά μου εκφράζω ένα προβληματισμό που έχει να κάνει με το πόσο μήκος πρέπει να έχει η κάθοδος από τη κεραία μέχρι τον πομπό και με βάση τον εν λόγω τύπο πρέπει να έχει συγκεκριμένο μήκος (αν βέβαια είναι σωστή η σχέση αυτή). Επαναλαμβάνω και πάλι: είναι σωστός ο τύπος ή όχι?? Βαγγέλης
    Γεια σου και πάλι φίλε μου Βαγγέλη!

    Δεν το είπα για σένα το σχετικό αλλά για άλλα ποστ που είδα στο τμήμα εδώ που είμαστε. Εσύ μια απορία εκφράζεις και πολύ καλά κάνεις.

    Φαίνεται από τον πληθυντικό ότι αναφέρομαι σε άλλες δημοσιεύσεις φίλων του φόρουμ που είδες και εσύ!!




    Οταν δεν βάζεις balun φαίνεται σαν να εκπέμπει και η κάθοδος σου αλλάζοντας ουσιαστικά την αντίσταση της κεραίας σου που είναι συνήθως εβδομήνα ωμ και κάτι ρέστα με αποτέλεσμα να χαλάει και η γεωμετρία του θεωρητικού σου λοβού πέρα από τον κίνδυνο του να περάσει η rf στα μηχανήματά σου.

    Οσο αφορά το μήκος νομίζω το καλύψαμε το θέμα στα προηγούμενα post μου και του συναδέλφου. Τον τύπο ξέχασε τον αν βάλεις balun στο δίπολο σου είτε είναι συμμετρικό είτε είναι ασύμμετρο επίσης μην σε στεναχωρεί το μήκος της καθόδου!!Κόψε εσύ το δίπολο σου στη συχνότητα που θες κ έχε στο νου σου πως το επιδερμικό φαινόμενο θα αναγκάσει το ρεύμα που διαρέει το σύρμα του διπόλου να είναι στο μεγαλύτερο μέρος του προς το εξωτερικό μέρος του αγωγού.
    Το δύσκολο είναι να βάλεις το δίπολο αρκετά ψηλά για να δουλεύει σωστά.

    Θεωρητικά όταν μετακινούμε το σημείο τροφοδοσίας του διπόλου λ/2 από το κέντρο η αντίσταση της κεραίας αλλάζει με βάση τον τύπο

    Rr = 75 / sin^2 (2πx / λ)

    Οπου χ η απόσταση από το άκρο του σύρματος (όταν χ < λ/2) και λ το μήκος κύματος στη συχνότητα αναφοράς.

    Για σύρμα μπορείς να βάλεις μεγέθη 20 ως και 12 στο σύστημα AWG άνετα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία για πομπό AM
    By FMTRIKALA in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-20, 09:38
  2. ερώτηση για πομπό
    By ΜΙΧΑΣ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-14, 09:32
  3. Τροφοδοτικό για πομπό;;;;
    By Zener_ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-08, 15:12
  4. PLL για πομπό FM
    By ALAMAN in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-06, 19:34
  5. PL36 για πομπό
    By ansuz in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 23:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας