Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: ΠΑΛΙΟ LINEAR ME TO BLY 87C ΚΑΙ ΤΟ BLW 60C (ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    Έτσι λέει! Ένα που είδα όμως.... με 500mW είσοδο δεν έβγαζε πάνω απο 20W!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Kατάλαβα.Εδώ ταιριάζει αυτό που λέει ο λαός "κάθε πέρσι και καλύτερα".Νομίζω ότι και το blw60 σε σχέση με το 2Ν6084 έβγαζε περισσότερα watts αν και θεωρητικά τα 2 αυτά τρανζίστορ είναι της ίδιας ισχύος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    Το BLW60 είναι 45W και ο cdm το υπεροδηγούσε και έβγαζε 50W ,ενώ το 2Ν6084 είναι 40W.
    Σε διαφόρους το έχει πουλήσει με το 2Ν6083 ή και με το BLY89 που είναι 30W και 25W......

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όντως κάτι τέτοιο έκανε ο cdm με τα παλιότερα linear,ωστόσο και το 2Ν6084 αν του δώσεις κανα δυο βολτάκια παραπάνω θα δώσει περισσότερα από τα 40watts που λέει ο κατασκευαστής του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Και τί κέρδισαν? μειωμένη ζωή, αξιοπιστία του μηχανήματος, χαλάνε το όνομα τους και στην τελική? Τί ξεκίνησαν αυτή τη δουλειά? Ας μεταπωλούσαν απ τους ιταλούς που τα έχουν και σίγουρα τουλάχιστον. Και όνομα θα φτιάχναν και καλύτερα προιόντα θα πουλούσαν.
    Αυτή η ηλίθια τεχνική της υπεροδήγησης δεν μου αρέσει καθόλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γι αυτό ειπα ότι προτιμότερο στην περίπτωση αυτή ειναι να ανεβάσεις λίγο την τάση τροφοδοσίας του linear, παρά να το υπεροδηγίσεις. Σίγουρα πάντως αυτό δεν ειναι κάτι σωστό και βγαίνει εκτός προδιαγραφών του κυκλώματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    οι Ιταλοί δουλεύουν αντίθετα! και πολύ καλά κάνουν! έχω ένα DB Elettronica FM Exciter απο το 1990 με τα BLY87A και BLY89, το BLY89 δουλεύει στα 25W και αυτοί το δουλέυουν μέχρι τα 20W. έτσι τα linearακια τους δουλεύουν τέλεια για χρόνια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Χρονια πολλα και καλη χρονια με υγεια σε ολους. Μετα απο αρκετα χρονια ξαναερχωμαι στο θεμα. Το linear (τοτε..) ειχε δουλεψει τελεια, μετα απο 18 περιπου χρονια που το ειχα παρατησει ειπα να το ξαναβαλω σε λειτουργεια. Οπως ηταν φυσικο ειχε πιασει πανω στην πλακετα σκονες και γενικως ηταν (οπτικα) σε μαυρα χαλια. Οκ χρονο ειχα εβγαλα ολα τα εξαρτηματα απο πανω καθαρισα την πλακετα και εβαλα καινουργια εξαρτηματα πανω (συμφωνα με το σχεδιο) Το λαθος που εκανα ηταν οτι ΔΕΝ ΣΗΜΕΙΩΣΑ τις τιμες των πυκωτων που ειχα (οταν λειτουργουσε στους 108 με εξοδο 45watt), και εβαλα αυτα που λεει το σχεδιο με αποτελεσμα με 700mw οδηγηση να βγαζει στην εξοδο 200mw !!!! Τα τραντζιστορ ειναι καλα (τα μετρησα) και φυσικα περνει τροφοδοσια 13,5v τα πηνια εξοδου στο σχεδιο λεει 5 + 5 σπειρες (οταν λειτουργουσε τα ειχα 3 + 4 σπειρες) Το μονο που αλλαξα ηταν να ξαναβαλω τα παλια πηνια που ειχα αλλα και παλι εχω την ιδια εξοδο 200mw!!! Το προβλημα προφανως ειναι οι πυκνωτες που ΔΕΝ εχω βαλει τους ιδιους αλλα δεν θυμαμαι τι ειχα βαλει και πηγα βαση σχεδιου.Εχω στερεψει απο ιδεες τι αλλο να κανω? Καμοια ιδεα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Το να βγάζει μόνο 200mW, προσωπικά δεν μου κάνει να φταίνε οι πυκνωτές, εφόσον έχουν επιλεχθεί αυτοί του σχεδίου. Η κάποιο λάθος έχεις κάνει στην επανατοποθέτηση των εξαρτημάτων ή κάποιο τρανζίστορ έχει πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (02-01-24)

  11. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Update... Λοιπον τα τραντζιστορ ειναι σιγουρα καλα. Με πηνια στην εξοδο 5 και 3 σπειρες και μια προσθηκη πυκνωτη στην εξοδο του BLY 87 καταφερα να το παω στα 21Watt με 13,5v και τραβαει 3 A. Το θεμα ειναι οτι ο Δεληγιαννης στο εφτιαχνε αναλογα την συχνοτητα που θελεις το σχεδιο που υπαρχει στο internet ειναι για τους 100 μαλλον (εκανα την πατατα και ΔΕΝ το σκεφτηκα αυτο οταν τους αλλαξα ολους που ειχε πανω και εβαλα αυτους στο σχεδιο) γιαυτο και με παιδευει.
    Που θα παει θα τα καταφερω, φυσικα εαν καποιος εχει το ιδιο για τους 108 και μου πει τι πυκωτες θελει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχηματικο απο παλιο linear CDM 50 Watts
    By @962fm@ in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-17, 19:55
  2. Παλιο ηχοσυστημα και δεν εχει aux
    By pandelis12 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-14, 12:29
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LINEAR ME TO BLW 78
    By mbikes in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 17:54
  4. Linear fm 2 blw 60 c
    By geronimo in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 21:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας