Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: Πομπός FM EL-504 χωρίς VARIKAP.Με διαμορφωτή. 18Watts.

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Δεν διαφωνώ για το ότι η varicap ανήκει στο κύκλωμα συντονισμού, όταν αυτή βρίσκεται στο οδηγό. Χωρίς να το έχω μετρήσει θυμάμαι ότι στην άνοδο είχε καλύτερο ήχο και καλύτερο stereo (έστω και με τις πρωτόγονες γεννήτριες που φτιάχαναμε τότε).
    Πιθανόν πάνω στο LC να λειτουργεί πιο γραμμικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη kalitexnis
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ν.Σερρών
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Re: Πομπός FM EL-504 χωρίς VARIKAP.Με διαμορφοτή. 18Watts.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FMTRIKALA
    σχεδιο υπαρχει??????ειναι αυκολο να το ανεβασεις να το φτιαξουμε και εμεις???
    ......Αυτό είναι......................>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>>>
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  sxedio_738.jpg Εμφανίσεις:  1542 Μέγεθος:  70,2 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕL-504

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Θόδωρε,

    αυτό το σχέδιο με την 504 και διαμόρφωση μέσψ μετασχηματιστή ανόδου το έχω δει σε κάποιο βιβλίο νομίζω Θεσσαλονικιού ηλεκρονικού που μάλλον το έχω... Επιβεβαίωσέ με!!!

    Απλά θα ήθελα να ρωτήσω τα στοιχεία του μετασχηματιστή αυτού και την ισχύ του ενισχυτή που χρειάζεται για να διαμορφώσεις από την άνοδο. Να τονίσω το σημαντικό πλεονέκτημα ότι δεν καίγεται η varicap λόγω RF ή υπερδιαμόρφωσης (απ'ότι θυμάμαι η ΒΒ105 είναι αρκετά ευάισθητη και είχα κάψει αρκετές από αυτές). Τέλος δεν γνωρίζω αν το φαινόμενο της μεταβλητής χωρητικότητας εκμεταλλευόμαστε και σε άλλες διόδους που διαμορφώνουν μία χαρά στη θέση της varicap στο οδηγό (από απλά leds όπου μπορεί να δεις ένα ψιλοάναμμα λόγω RF μέχρι διόδους ανόρθωσης που είναι γαϊδούρια στο κάψιμο). Και τελικά αυτό που μετράει είναι αυτό που ακούγεται(!). Π.χ. δεν θα είχα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε εξάρτημα από τη στιγμή που στο αυτί μου η ασθενική varicap δεν ακουγόταν καλύτερα. Σχετικά με τυχόν φαινόμενα παρεμβολών λόγω διαμόρφωσης τύπου-ΑΜ στα FM δεν έχω ιδέα και μένει η χρήση κάποιου αναλυτή φασματος σε lab για να το καρατσεκάρει. Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν με 630V στην κεφάλα η λάμπα θα παρέδιδε πνέυμα (και μετά από συντονισμό στα 310V). Δυστυχώς δεν το έμαθα ποτέ(!!). Με τα πενιχρά μέσα της εποχής του 80 εκείνο που ενδιέφερε ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με την απλότητα κατασκευής. Το να είχες καμμία 40W αν δυνατόν και με αυτοταλάντωτο και καλή διαμόρφωση ήταν αρκετό!!!

    Φιλικά
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Επαναφέρω το θέμα καθότι το ξέθαψα από το... χρονοντούλαπο, δυστυχώς η φωτό του πομπού δεν κάνει ζούμ στα εξαρτήματα να δούμε τί τελικά χρησιμοποιείται (όπως π.χ. και στο μετ/τή διαμόρφωσης). Επίσης να επισημάνω την απλότητα της κατασκευής του σχεδίου. Π.χ. θυμάμαι κατασκευή με 504 χωρίς καν αραιόφυλλους πυκνωτές (χρησιμοποιούσε κεραμικούς πυκνωτές αντίστοιχης σταθερής χωρητικότητας και σε άλλη περίπτωση χωρίς καθόλου πηνίο σύξευξης [αρκούσε ένας πυκνωτής κεραμικός αν θυμάμαι καλά 1000pf από τη μεσαία λήψη πηνίου 3 σπειρών απευθείας στον κονέκτορα εξόδου]). Μιλάμε για μηχανήματα 5 εξαρτημάτων που έβγαιναν μιά χαρά για τα δεδομένα της εποχής! Και ξέφευγαν από το κλασσικό σχέδιο του αυτοταλάντωτου που ήταν απελπιστικά το ίδιο για όλους τους τύπους λαμπών!!!

    Ερασιτεχνικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΟΜΠΟΣ FM 504
    By kostas12 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-16, 17:59
  2. Πομπός FM με λυχνία el 504
    By Λαμπάτος in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 14:04
  3. 6v6 el 504 3x519
    By nikos-b in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 00:48
  4. EL 504-EL 500
    By nostalgos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 00:15
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-08, 16:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας