Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: Υπάρχουν και κακοί ραδιοερασιτέχνες!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή Υπάρχουν και κακοί ραδιοερασιτέχνες!

    Παιδιά γειά χαρά.
    Αρχικά έβαλα αυτό τον τίτλο για να τον διαβάσουν όλοι οι ραδιοερασιτέχνες (κομπλεξικοί και μη)!

    Στο σπίτι ενός φίλου στο κέντρο της Αθήνας, υπάρχει το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.
    Βασικά ο φίλος αυτός μένει στον τελευταίο όροφο. Εδώ και ένα 6μηνο λοιπόν, ακούγαμε από τα ηχεία του υπολογιστή του "ήχο SSB". Ταυτόχρονα, όταν έπαιζε κάποιο DVD (συνδεδεμένο με σκαρτ) η τηλεόραση έκανε γραμμές που ήταν σύμφωνες με τον ήχο που παίζαν τα ηχεία.

    Πρόσφατα άλλαξε ο χριστιανός τηλεόραση και συνεχίζει να υπάρχει η ίδια παρεμβολή.

    Στην ταράτσα του φίλου μου, δεν υπήρχε καμμία "πονηρή κεραία" παρά μόνο στη διπλανή πολυκατοικία υπήρχε ένα τεράστιο σύρμα (δίπολο) που κατέληγε σε μια άλλη πολυκατοικία. Στην ίδια ταράτσα (πάντα γειτονική) υπήρχε και μια κεραία εκπομπής για UHF (δεν εννοώ πλέγμα τηλεόρασης...) τύπου 5/8!

    Επειδή η κατάσταση ήταν καθημερινή (μετά το 8-9 το βράδυ) εγώ το λαγωνικό, έψαξα να δω που καταλήγει το καλώδιο! Βρήκα το διαμέρισμα από όπου βγαίνουν όλα τα καλώδια... και έψαξα στα κοινόχρηστα να βρω ποιο όνομα κατοικεί στον συγκεκριμένο όροφο! Βρήκα το όνομα, άνοιξα τις πληροφορίες του ΟΤΕ και βρήκα το σταθερό του.

    Την πρώτη φορά που τον πήρα τηλέφωνο, έκανε την πάπια! ΚΟΥΑΚ-κουακ! Μου είπε ότι "ανήκω στην Πολιτική προστασία" και του απαντάω και εγώ με άνεση "δεν ανήκω πουθενά, αλλά θέλω να δω ένα DVD". Συνέχισε το παλικάρι ότι... "τα μηχανήματά μου είναι άκρως επαγγελματικά και δεν παρεμβάλουν. 'Αλλος γείτονας στην κάνει την παρεμβολή". Δεδομένου ότι γύρω-γύρω δεν υπήρχε ούτε μισή κεραία που θα με έκανε να ανησυχώ κατάλαβα ότι πιθανόν να με δουλεύει έως θεωρεί και βλάκα.

    Περίμενα λίγο και το ίδιο βράδυ, οι παρεμβολές συνεχίστηκαν. Την ώρα λοιπόν που μίλαγε το πουλάκι μου στα SSB τον πήρα τηλέφωνο. Μέσα από τα ηχεία του υπολογιστή, άκουσα πεντακάθαρα (αν και SSB) τον συνεχόμενο ήχο του τηλεφώνου και αυτόν να λέει "μισό, έχω τηλέφωνο".

    Το σηκώνει και με ακούει να του λέω: "πράγματι! 'Εχεις τηλέφωνο! Και εγώ σε ακούω από τα ηχεία μου. Μείωσε ισχύ γιατί θέλουμε να δούμε ένα DVD".

    Ομολογώ ότι εκείνο το βράδυ ο τύπος δεν ξανα-ακούστηκε και είδαμε άνετα το War Of The Worlds (μην την πάρετε είναι χάλια).
    Είχα να τον ακούσω περίπου 1 μήνα. Την περασμένη Κυριακή, αποφάσισε το πουλάκι μου να μιλήσει στα UHF. Πως το κατάλαβα; Είχα μόνιμο φέρον (παρεμβολή) στο DVD, δεν άκουγα ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή. Εννοείται ότι αυτό το μόνιμο φέρον ανοιγο-έκλεινε και δεν είχε την μορφή "αυξανόμενης παρεμβολής". If you know what I mean... φυσικά!

    Προφανώς μίλαγε στα UHF ή μίλαγε στα βραχέα (με την τεράστια κεραία του) αλλά όχι σε διαμόρφωση ΑΜ ή SSB. Τι άλλο έμεινε? FM! Δεν γνωρίζω αν στα βραχέα φτουράει η FM narrow!

    Χτες βράδυ, επέστρεψε στις γνωστές παρεμβολές με ήχο SSB! Τον παίρνουμε με τον φίλο μου τηλέφωνο και ενώ το ακούω (το τηλέφωνο) από το μικρόφωνό του... αυτός δεν το σηκώνει (βλέπεις έχει και αναγνώριση κλήσης).

    Σενάριο 1= Παίρνω την αντιτρομοκρατική και λέω ότι είναι μέλος της 17 Νοέμβρη! (=δεν θα με πιστέψουν)
    Σενάριο 2= Βάζω φουρνέλο στην πολυκατοικία του (=τι φταίνε οι υπόλοιποι άμαχοι
    Σενάριο 3= Βάζω τον βουλευτή βίσμα μου να τον καλέσει το ΕΣΡ για απολογία (=δεν πιάνει-δεν έχει σταθμό)
    Σενάριο 4= Του κάνω μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και βάζω και ότι βίσμα έχω για να "σπρώξει" την κατάσταση αν κολλήσει (βλέπε Τριανταφυλλόπουλος που είναι και amateur).

    Εδώ είναι που θέλω τη γνώμη σας.
    Καταλαβαίνω ότι θα βγει και η κουτσή Μαρία (αλήθεια πως πάει το πόδι από amateurs για να τον υποστηρίξει... αλλά παιδιά η γνώμη μου είναι ότι
    οι Amateurs είναι όπως ακριβώς και οι Αλβανοί!
    Υπάρχουν οι καλοί Αλβανοί... και οι κακοί που χαλάνε την πιάτσα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν πάς από το διαμέρισμά του να τα πείτε από κοντά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ok1gr
    Γιατί δεν πάς από το διαμέρισμά του να τα πείτε από κοντά?
    Γιατί αν πάω στο διαμέρισμά του... θα γίνει όπως στο τραγούδι της Σωτηρίας Μπέλλου!
    "Αυτός στο χώμα... κι εγώ στη φυλακή"!

    Χεχε!
    Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όταν διαπιστώνεις ότι κάποιος σε δουλεύει.
    Αρχικά, όταν νομίζεις ότι είναι "οκ"... οπλίζεσαι με υπομονή αφού βλέπεις ότι έχεις να κάνεις με έναν νοήμον άνθρωπο που καταλαβαίνει ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να δεις άνετα ένα DVD. Λες "γείτονας είναι. Δεν βαριέσαι. Ας μην τον ενοχλήσω πάλι".
    Όταν έχεις να κάνεις με έναν άνθρωπο που απαντά σε όλα (από ότι καταλαβαίνω) ότι "έχω άδεια - ανήκω στην Πολιτική προστασία", τότε τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα. 'Αλλοστε δεν του είπε κανείς να μαζέψει τις κεραίες (μιλάμε για μεγάλο μήκος το οριζόντιο δίπολο).

    Νομίζω ότι το να σε ενοχλεί και να του τηλεφωνείς να μειώσει ισχύ... είναι το απόλυτα ανθρώπινο και λογικό!

    Σκέφτομαι να κάνω ένα τηλεφωνάκι από Δευτέρα σε ΕΕΤΤ για να μου πουν πως μπορώ να κινηθώ "διαφορετικά". Δεν είμαι ρουφιάνος ούτε βλάκας. Είμαι τύπος που κάνω τη σύστασή μου ευγενικά.... Κι άλλο ευγενικά.... Ανυπόφορα ευγενικά.
    Υπάρχει όμως και ένα όριο στην ευγένιά μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Εντάξει δεν σε είπα και να μαλώσετε....
    απλά πάνε για έναν καφέ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ok1gr
    Εντάξει δεν σε είπα και να μαλώσετε....
    απλά πάνε για έναν καφέ
    Αφού σε είπα!
    Τον πήρα τηλέφωνο και έκανε την πάπια! Με είπε να κοιτάξω σε άλλη ταράτσα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Καλο ειναι να παρεις την ΕΕΤΤ για νασου πουνε πως θα κινηθεις για να σταματησουν οι παρεμβολες...

    Αυτο το οτι ειναι της Πολιτικης Προστασιας εμενα δε με πειθει αρκετα!!!Αν ειναι της συγκεκριμενης υπηρεσιας τι δουλεια εχουν τα μηχανηματα στο σπιτι???(ειναι αυτο που λεμε "μωρο μου εφερα λιγη δουλεια στο σπιτι γιατι δε προλαβα να τη τελειωσω"?!?!?! ). Μια αλλη λυση θα ηταν να του πιασεις κουβεντα (ή ενας φιλος σου και να τον ψαρεψετε αν εχει αδεια ή οχι(πιθανη περιπτωση).Αν δεν εχει αδεια τοτε εχεις το πανω χερι στο ζητημα...

    Υ.Γ Το War of the World ηταν οντως μαπα ταινια

    0 Not allowed! Not allowed!
    sv6jif

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Από τα όσα είπες Βασίλη δεν προκύπτει πως ο άνθρωπος αυτός έχει άδεια ή δεν έχει άρα και ο τίτλος του post σου ίσως να είναι παρακινδυνευμένος .

    Στην Ελλάδα ο κάθε μπαμπαίτσος μπορεί να απλώσει ένα σύρμα για να μιλάει όπου γουστάρει αφού γραφτεί να σε κάποια εθελοντική οργάνωση πιστεύοντας πως θα νομιμοποιήσει τα μηχανήματα του. Αμ δε !

    Ετσι και αλλιώς αν υπήρχε μεγαλύτερη ζήτηση σε ραδιοερασιτεχνικό εξοπλισμό ίσως να τα βρίσκαμε και στα ράφια των σούπερ μάρκετ όπως τα pmr.

    Οπως και να έχει έκανες πολύ καλά που εξάντλησες την υπομονή σου , από εδώ και πέρα πάρε τηλ στο 801 11000 80 και θα τον "μαζέψουν".

    Πιστεύω πως αν είχε άδεια θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα σου έλεγε στο τηλέφωνο και θα έψαχνε να βρει μαζί σου την αιτία της παρεμβολής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Σαν Ελληνας φορολογουμενος πολιτης εχεις το δικαιωμα να απευθηνθης σε οποια υπηρεσια ειναι αρμοδια για το θεμα αυτο . εφοσον εχεις ερθει σε επαφη με τον συγκεκριμενο κατοχο ασυρματου και σου πουλαει παραμυθι ,εξηγησε του μονο οτι γνωριζεις το θεμα για να σταματηση να κανει τον ΑΡΑΒΑ εαν συνεχιζει να τον κανει προχωρα σε οτι νομιμη διαδικασια υπαρχη. Καποιο προβλημα ομως που εχεις με τους ραδιοερασιτεχνες σου βγαινει μια κακια και χαρακτηρισμους που αν τους δεις κατα βαθος λενε πολλα. Δεν γνωριζω ποιο ειναι το προβλημα σου με τους ραδιοερασιτεχνες ετσι ωστε να τους αποκαλεις ΑΛΒΑΝΟΥΣ και να τους ξεχωριζεις σε καλους και κακους (αλλα ολοι τους ειναι Αλβανοι.) .Αυτο ειναι μια αποδειξη οτι το κομπλεξ πιθανον ειναι απο την πλευρα σου .Δεν δικαιολογω τον κυριο που ενοχλη με τις παρεμβολες του ειναι υποχρεωμενος να λαβει μετρα και να δωσει λυση . Γιαυτο λοιπον σε παρακαλω να ανακαλεσεις τον χαρακτηρισμο ΑΛΒΑΝΟΙ
    Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ραδιοερασιτεχνισμος εχει προσφερει και συνεχιζει να προσφερει πολλα

    Και οσοι εχουν προβλημα με τον τιτλο του ραδιοερασιτεχνη να μαθουν ποιοι ειναι παγκοσμια αναγνωρισμενοι ως ραδιοερασιτεχνες για να λυσουν το προβλημα τους

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Βασίλη εγώ δεν θα υποστηρίξω κανέναν αλλά απλώς έχω μια απορία
    Πες μου σε παρακαλώ που δεν ισχύει αυτός ο κανόνας; που κάνουν διαλογή σε βλάκες η μη ;
    Εδώ αρκετοί από αυτούς μας κυβερνάνε η μας κυβέρναγαν (μην θεωρηθεί ότι κάνω διακρίσεις)
    Όποτε οι βλάκες υπάρχουν γύρω μας σε όλα τα πόστα, σε όλες τις θέσεις, σε όλες τις δουλείες και κατ'επεκταση σε όλα τα χόμπι.
    Τωρα με τους Αλβανους δεν το σχολιαζω το αφηνω ασχολιαστο και το θεωρω σαν ατυχη εκφραση

    Υ.Γ. Όπως πολύ καλά θα ξέρεις το μέγεθος δεν παίζει ρόλο αλλά πως χρησιμοποιείται :P :P
    Έτσι και το μέγεθος της κεραίας παίζει ρόλο μόνο στην συχνότητα που θα συντονίσει .Από μόνη της δεν παρεμβάλει αλλά υπάρχουν πολλοί παράγοντες
    που δημιουργούν την παρεμβολή η κεραία είναι μόνο το μέσον.(Αυτό φυσικά το ξέρεις)

    Ας σοβαρευτούμε τώρα έπρεπε αφού υπάρχει πρόβλημα να σου έλεγε πως μπορεί να βρεθεί λύση γιατί λύσεις υπάρχουν φτάνει να υπάρχει θέληση και από τις δυο πλευρές .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Αρκαδία / Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Ποιας υπηρεσίας είναι αυτό το τηλέφωνο φίλε aeonios;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-15, 13:56
  2. Ραδιοερασιτέχνες?
    By dimitris_p20 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-11, 17:46
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 18:38
  4. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι γάτες...
    By Ulysses in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-10, 22:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας