Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: ΣΥΝΔΕΣΗ PLL ΜΕΣΑΙΩΝ - ΛΥΧΝΙΑΣ EF-89

  1. #11
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    ευχαριστω για τις απαντησεις για την λυχνια.
    βελτιωση στον πομπο συνεχως γινεται. ηδη παιζει μια πολυ καλα συντονισμενη κεραια (60 μετρα συνολο) με συντονιστικο στην εξοδο. πριν το Πασχα που κατεβαινα προς Νοτια ακουσα το σταθμο κι εξω απο την Λαρισα. Σε πολλα σημεια εχει γινει καλη δουλεια.Μεχρι και πριν τα Τεμπη να καταλαβεις σταματαγε το ψηφιακο. και ολα αυτα με μια 813 στα 1400 βολτακια.τα πρωτα σταδια η αληθεια ειναι οτι εδω και πολυ καιρο προσπαθω να τα βελτιωσω και χτες συνεδεσα το pll που εχω φορωσει στο σαιτ και παιζει πολυ καλα. Παρατηρω και καλυτερη διαμορφωση. Τωρα αν μιλας για τρανζιστορικο ενισχυτη κ.τ.λ γενικα για τα μεσαια δεν παιζουν και πολλα σχεδια. Με τις λυχνιες σιγουρα κανεις καλη δουλεια...
    Δεν αναφερθηκα σε ενισχυτη τρανζιστορ... Γενικα μιλησα για την ιστοσελιδα στο τεχνικο μερος της... Οχι για το πομπο σας...



    εδω εισαι τελειως λαθος και σηκωνει μεγαλη συζητηση.τα πολυτεχνεια στην Ελλαδα σου προσφερουν ενα πολυ θεωρητικο προγραμμα σπουδων. εγω δε συμφωνω βεβαια με αυτο οταν ειχα περασει στην σχολη περιμενα ενα πιο πρακτικο επιπεδο.ετσι ειναι η κατασταση. μεσα σε 5 χρονια σπουδων σε πλακωνουν με 60 μαθηματα αρκετα δυσκολου επιπεδου + διπλωματικη εργασια που εμενα π.χ διερκεσαι 1μισι χρονο. σε μενα προσωπικα θα ταιριαζε ενα αλλο ειδος σπουδων ισως πιο πολυ κατι σε ΤΕΙ Ηλεκτρονικης. αυτα εινει προτιμισεις βεβαια. οι φοιτητες ηλεκτρολογοι μηχανικοι γενικως δεν τρελενονται να φτιαχνουν πομπους, και ενισχυτες και ουτε την ψαχνουν καθολου.ουτε αν μαθουν θα τους βοηθησει μετα στην εργασια τους. σχεδια και μελετες σε υπολογιστη θα κανουν.
    και οσον αφορα τους φοιτητες καλα κανουν καταληψεις για το πτυχιο τους.αν σου φορτωσουν ιδιωτικα πανεπιστημια και ο αλλος σου παιρνει την θεση μετα με 3 χρονια σπουδων και λιγοτερο κοπο φυσικα και θα αντιδρασεις. γιατον φραπε το αφηνω ασχολιαστο..
    Δεν μιλαω για σχολες τις πλακας 3 ετων ουτως η αλλως σε ανωτατη εκπαιδευση εξ'ορισμου... Τελος παντων... επετρεψε μου να εχω εντελως διαφορετικη αποψη τοσο για τους σπουδαστες (οχι στο συνολο τους βεβαια αλλα σε μια μικρη ΙΣΧΥΡΗ ομως μεριδα) οσο και για αρκετους καθηγητες (αφου ξερω αλλους οπως στο Παν. Ιωαννινων που με ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΔΑ εχουν εξοπλισει τα εργαστηρια Φυσικης! με Spectrum Analyzer 8GHz, Vector Analyzer 3,5GHz, κλπ) και εκπαιδευουν φοιτητες σε επιπεδο που ειχα μονο στο εξωτερικο... πριν πολλα πολλα χρονια. Εχω αλλη αποψη ισως αλλα ας μου επιτρεψεις να την εχω, οταν μαλιστα μου λες οτι σπουδαστες Electrical Engineering ΔΕΝ εχουν Εργαστηριακη Αρτιοτητα (δηλαδη γνωση πραγματοποιησεως ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ - ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕΩΝ - ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ) σε ενα απο τα μεγαλυτερα και παλαιοτερα Ανωτατα Ιδρυματα της χωρας μας


    ξεφυγαμε απο το θεμα....
    η αυτοπολωση 220Ω//10nf στην καθοδο πως σας φενεται?
    επισης αν η λυχνια κοκκινιζει ελαχιστα πειραζει??
    δεν νομιζω οτι εχεις κανενα προβλημα απο την αυτοπολωση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas
    Για το ρευμα που λες που αυξηθηκε απο 150 σε 160mA..η διαφορα ειναι πολυ μικρη ανευ σημασιας, μπορει να οφειλεται σε μια πολυ μικρη αυξηση σε αρμονικες.
    Η 813 δουλευει σε ταξη C, αυτο σημαινει οτι εχεις ενα μεγαλο πληθος αρμονικων που φιλτραρεται απο τα συντονιστικα εξοδου για να εχεις ενα ''καθαρο'' ημιτονικο σημα στην κεραια.
    Θα συμφωνησω απολυτως με το θεμα των αρμονικων, σημειωνοντας μαλιστα οτι το εν λογω PLL βασιζεται σε ταλαντωτη του 4046 ο οποιος παραγει ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ παλμο, και ητοι πλουσιο σε αρμονικες συνιστωσες, οι οποιες θα επρεπε να ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ πριν οδηγηθουν σε μεταγενεστερες βαθμιδες, μεγαλης μαλιστα ισχυος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas
    Tο ρευμα παιζει αρνητικα γιατι στο θετικο μερος της διαμορφωσης δεν ανεβαινεις οσο κατεβαινεις στο αρνητικο...βαλε ενα τσοκ 10Η σε σειρα με την ταση του σκριν για να εχεις μαζι και διαμορφωση του σκριν.
    εχουμε σκεφτει την πιθανοτητα υπερδιαμορφωσεως

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmradio
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas
    Για το ρευμα που λες που αυξηθηκε απο 150 σε 160mA..η διαφορα ειναι πολυ μικρη ανευ σημασιας, μπορει να οφειλεται σε μια πολυ μικρη αυξηση σε αρμονικες.
    Η 813 δουλευει σε ταξη C, αυτο σημαινει οτι εχεις ενα μεγαλο πληθος αρμονικων που φιλτραρεται απο τα συντονιστικα εξοδου για να εχεις ενα ''καθαρο'' ημιτονικο σημα στην κεραια.
    Θα συμφωνησω απολυτως με το θεμα των αρμονικων, σημειωνοντας μαλιστα οτι το εν λογω PLL βασιζεται σε ταλαντωτη του 4046 ο οποιος παραγει ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ παλμο, και ητοι πλουσιο σε αρμονικες συνιστωσες, οι οποιες θα επρεπε να ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ πριν οδηγηθουν σε μεταγενεστερες βαθμιδες, μεγαλης μαλιστα ισχυος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas
    Tο ρευμα παιζει αρνητικα γιατι στο θετικο μερος της διαμορφωσης δεν ανεβαινεις οσο κατεβαινεις στο αρνητικο...βαλε ενα τσοκ 10Η σε σειρα με την ταση του σκριν για να εχεις μαζι και διαμορφωση του σκριν.
    εχουμε σκεφτει την πιθανοτητα υπερδιαμορφωσεως
    Την εχουμε, μου φαινεται πιο πιθανο ομως αυτο με το σκριν..αν κανει τη δοκιμη θα ξερουμε ισως

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    για υπερδιαμορφωση δεν μπορω να σας απαντησω. παντως ο τελικος (2 811) τραβαει κορυφες καμια 100 mA στα 1100vdc .
    και παντα μου κανε εντυπωση πως διαμορφωνε καλα το σημα με τοσο λιγο καταναλωση. παλια μολις ειχαμε βαλει τον διαμορφωτη (τον εχει φτιαξει ενας παλιος πειρατης απο Κατερινη), δεν τον ειχε φτιαξει καλα και μολις δουλεψαμε μια 4-400 στα 3,5KV πεταγε φωτιες ο διαμορφωτης και καικε.τοτε τραβουσε και 250mA κορυφες. μετα αλλαξε τυλιγματα και τραβαει πολυ λιγα.παντος διαμορφωνει καλα το σημα.

    fmradio:
    ........Θα συμφωνησω απολυτως με το θεμα των αρμονικων, σημειωνοντας μαλιστα οτι το εν λογω PLL βασιζεται σε ταλαντωτη του 4046 ο οποιος παραγει ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ παλμο, και ητοι πλουσιο σε αρμονικες συνιστωσες, οι οποιες θα επρεπε να ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΤΟΥΝ πριν οδηγηθουν σε μεταγενεστερες βαθμιδες, μεγαλης μαλιστα ισχυος ........

    το χω σκεφτει οτι χρειαζεται φιλτρο. εχετε να προτεινεται κατι για την συχνοτητα αυτη?
    επισης αν αυξανοταν το ρευμα ανοδου απο αρμονικες δε θα επρεπε να αυξανοταν και το ρευμα οδηγου? αυτα τα 2 ρευματα δεν αυξανονται μαζι?δηλαδη το ρευμα οδηγου δεν εξαρταται αμεσα με την οδηγηση??

    REFAS:
    ............
    Ο συντονισμος ομως πως γίνεται; για μενα συντονισμος ειναι να ρυθμιζω τον μεταβλητο που ειναι παραλληλα με την ανοδο για το μικρoτερο ρευμα, για το ''βυθισμα''...κανεις και εσυ το ίδιο; .....

    Αυτο εχω κανει και γω μεταβλητο 500pf εχω μετα τον σταθερο ανοδου στα 4,3 kv και τον εχω σε λαδι.μετα ακολουθει πηνιο εξοδου απο το οποιο παιρνω 10 ληψεις. (η κεραια ειναι περιπου 60 μετρα 22 μετρα καθετο και 38 μετρα οριζοντιο). πριν με την ef-89 ταλαντωση το μηχανημα ειχε συντονιστει και βυθιζε στα 150 mA.ρευμα που λεει ο κατασκευαστης της λυχνιας γι αυτη την ταση ανοδου. απλα σκεφτομαι αυτο το κοκκινισμα να οφειλεται στα 10 mA παραπανω.λετε μηπως να ριξω το σημα οδηγησης του pll?

    τελος να ρωτησω το εξης: ο σταθερος πυκνωτης ανοδου της 813 ειναι 1600pf/8kv . αν τον αυξησω λογικα δε θα αυξηθει το σημα εξοδου?νομιζω μετα τα 3000pf περιπου αν δεν κανω λαθος , αν αυξησεις τον πυκνωτη δε παιζει και πολυ ρολο.αυτα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Αν δεν πειραματιστείς και λίγο και δεν κάψεις και κάτι , με τις υποθέσεις δεν θα βρείς ποτέ λογαριασμό.
    Στο λέω σαν συμβουλή απο έναν πολύ παλιό ερασιτέχνη πάνω απο τριάντα χρόνια (όχι ραδιοπειρατή).
    Γιατί οταν λέμε ερασιτέχνης ενοούμε δοκιμές και πολλές μάλιστα και με τα γνωστά επακόλουθα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Το πηνίο εξόδου είναι γειωμένο? Η σε σειρά με την κεραία?
    Αν είναι κόφτο από την γείωση και άστο σε σειρά με την κεραία.
    Παίζεις πάλι με της λήψεις και ρυθμίζεις το μεταβλητό για βύθισμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    σε σειρα με τη κεραια το χω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Ωραια οποτε αν βαλεις λιγο πηνιο ακομα θα κανεις βυθισμα με λιγοτερο ρευμα, για δοκιμασε ας πουμε να εχεις 120mΑ κοκκινιζει παλι?
    Το ρευμα στο οδηγο ειναι 12mΑ με 13,5Κ αντισταση την εχεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΟΛΟΪ "ΝΙΧΙΕ" ΜΙΑΣ ΛΥΧΝΙΑΣ
    By antanas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-16, 23:09
  2. ΠΟΜΠΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ 500W ΜΕ MOSFETs ΚΑΙ PLL
    By tzitzikas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 20:45
  3. ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΘΕΤΗ ΜΕΣΑΙΩΝ
    By ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1962 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 22:09
  4. ενισχυτης μεσαιων
    By FMTRIKALA in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 18:27
  5. διαμορφωση σε πομπο μεσαιων
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 17:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας