Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: COLINEAR

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή COLINEAR

    ΓΙΑ ΤΟΥΣ sintonistes tou site ..re paidia gia pio logo na min mporoume na grapsoume se latinikous xaraxtires ?? egw px eimai telios anor8ografos ..8a sas arese na ta egrafa ellinika kai na sas stravona to mati me thn anor8orafia mou?? Oi anor8ografi den exoun 8esi se ayto to site ?? mia dio fores pou egrapsa sto site to piga se ena filo mou to koimeno mou ro egrapse aytos kai meta to evlepa kai ta egrafa ..ka8e fora ayth thn doulia 8a kanoume ? sas exw ena sxedio apo kolinear apo ena periodiko prin xronia ..an exei parakalo kapios sxedio gia kolinerar xwris kaviti me dio dipola ..parakalo an mpori na to dimosiesi ..euxaristo.

    moderated by gRooV:Καλύτερα να τα γράψεις ελληνικά και να σου διορθώσω όποια λάθη, παρά να κάτσω να τα μετατρέψω και να μου βγουν τα μάτια!! Οπότε επεξεργασία γρήγορα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos-b : 10-05-10 στις 03:00

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή OK

    οκ φιλε αν θελεις να με κανεις ρεζιλι τον σκυλιων ..λοιπον παιδια ξερει κανεις καποιο σχεδιο απο κολινεαρ τυπου γκαμαματς χωρις καβιτι; τα διπολα που εχω στην φωτο ειναι ανοιχτου τυπου τα (κλασικα ) 75 ωμ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή παρτε και την φωτο


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos-b : 10-05-10 στις 03:00

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Μα το σχέδιο που έχεις ανεβάσει στο πρώτο θέμα ειναι ακριβως αυτο που ζητάς.Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή αμαν

    ρε φιλε το σχεδιο που εχω ειναι για κολινεαρ με διπολα ανοιχτου τυπου για δες τα καλα .λες για αυτα που πουλανε στο εμποριο τυπου γκαμα ματς που ειναι απο μονα τους 50 ωμ να ειναι το ιδιο; οι προσαρμογες καλωδιον που εχω ειναι για να γινει προσαρμογη απο 75 ωμ που ειναι τα διπολα σε 50 ωμ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Ok σωστός εισαι.Δεν ειχα προσέξει οτι θέλεις το ίδιο σχέδιο για gamma match.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΔΥΟ GAMMA MATCH 50 ohm!!!!!!!!!!!!!!!

    Αφού συντονίσουμε τη μία κεραία με Gamma Match, συντονίζουμε και τη δεύτερη. Σε περίπτωση που έχει γίνει "ίδια" η κατασκευή των κεραιών, τα κολλάρα θα έρθουν στο ίδιο ακριβώς σημείο. Η απόστασή τους, στην καλύτερη περίπτωση, θα πρέπει να είναι από μισό στοιχείο διπόλου το λιγότερο, έως ένα στοιχείο του διπόλου (λ/4-λ/2). Εννοείται ότι το δίπολο είναι μονοκόμματο (ένα στοιχείο). Ηαπόσταση αυτή, θα είναι από το κάτω άκρο του πάνω διπόλου, έως το πάνω άκρο του κάτω διπόλου. Χοντρικά, θα είναι 3/4 λ από το κέντρο του ενός Boom, έως το άλλο. Boom είναι η τετράγωνη σωλήνα αλουμινίου (3cmx3cm), που πάνω της βιδώνονται τα στοιχεία. Τα συνδετικά καλώδια μεταξύ των δύο κεραιών, είναι καλώδια RGII (75Ω) και κόβονται με τον τύπο: 3/4 λ. Αυτά τα δύο καλώδια ενώνονται σ' ένα ταφ, απ' όπου φεύγει η κάθοδός μας για τον πομπό. Συντονίζουμε και τις δύο μαζί, βάζοντας αυτή τη φορά τη γέφυρα στο ταφ και στην κάθοδο, προσπαθώντας πάλι να ρίξουμε τα στάσιμα σε 1:1. Αφού συντονιστούν στο έδαφος, όταν θα σηκωθούν πάνω δεν θα αλλάξει τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη amiga
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    **
    Μηνύματα
    694

    Προεπιλογή

    δες αυτό που είχα βάλει παλιά : http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=746

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή gia ton amiga kai gia ton radio amateur..

    ρε παιδια χαθικε ενα καλο σχεδιο και προπαντον ( αναλιτικο ) οπος σας εχω κανι εγω; τελικα πιο ειναι πιο καλο του αμιγκα η του ραδιο αματεουρ; το ενα σχεδιο λεει να για προτι προσαρμογι να κατεβασω 75 ωμ και μετα 50 και το αλλο 52 ωμ και μετα 2 χ 75 ωμ και μετα 52 ωμ αλλα στην προκιμενι περιπτοσι εμις βαζουμε 50.. τα εχετε δωκιμσι ρε παιδια η μονο υδατε καπου τα σχεδια ; εγω το αναλιτικοτατο !!! σχεδιο που σας εκανα το εχω δοκιμασι απλα δεν θελω να το σικοσο στον ιστο γιατι τα κουτακια μετα απο καπια χρωνια απο τον ηλιο και την βροχη αρχιζουν και σπανε. αλλα σαν σιμα απο απλο διπολο, απο μονη γκαμαματς ,απο 5/8 ,απο γκραυν πλει ,η κολινεαρ δουλεψε καλιτερα ..αν εχετε κανενα σκανερ αν μποριτε καντε το οπος εγω..η σιχνοτιτα εκμπομπις μου παντος ε ιναι στους 102.10..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή επισις

    αν παιδια εχετε δωκιμασι και ξερετε καπιο καταστιμα που πουλαι καβιτι αλλα φτινοι και καλο ρε παιδια πιρα και εχω βρει στο εμποριο 250 ευρω το ιταλικο και ειναι βροαντ παντ ..τελος παντον αν χερι καπιος ενα μαγαζι που επιτελους να μην ειναι (( απατεονας )) ρε παιδια πολυ απατη αν καθισο να σας πω τη απατεονες ειναι μερικη 8α γραφω μια μερα ..να παραγκιλο ενα διπολο για την συχνοτιτα μου γιατι ετσι και αλιος το ενα το εχω και ενα καβιτι αλλα ελαφριας μορφις γιατι εχω ενα ιστο 11 μετρα και ειναι απο αλουμινιο ..ειχα βαλι σιδερενιο 10 μετρα και για να τον συκοσο ηθελε 3 ατομα ..ο αλουμινιενος ειναι πιο λαφρις αλλα δεν κραται βαρια διπολα ειχα παρι ενα αλντενα βροαντ βαντ( ιταλικο διπολο ) και το επσασε σαν το πρασο το αλουμινιο .. το λεω αυτο ...γιατι πολυ μου πανε απο τοτε που αρχισα να το ψαχνο παλυ με την κολινεαρ οτι με τα καλοδια θα εχω απολια .αλλα και 250 ευρω δεν ειναι και λυγα για καπιον που περνι μισθο 600 ευρω.. αν τα εχετε δοκιμασι χωρις καβιτι και δουλεψαν παιδια να μη το ψαχνο πιτε μου σας παρακαλω...ευχαριστο..και συγνομι για την ανορθογραφια ..(στερνι μου γνοσι να σιχα προτα )

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια διαφορετικη διαταξη Colinear
    By jeik in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-09, 19:10
  2. Colinear 2 διπολων?
    By tsakmaki in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 03:09
  3. colinear..........
    By AKIS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-06, 15:54
  4. COLINEAR
    By kostas30 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-04, 15:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας