Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Συχνότητες συνομιλιών στα ΑΜ.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή Συχνότητες συνομιλιών στα ΑΜ.

    Επι της ουσιας το θεμα που εθιξε ο φιλος δεν ενοχλει και ουτε ειναι ραδιοπειρατια.Αναφερθηκε σε ισχυ 5 βατ για πειραματισμο.Σιγουρα θα μπορουσε να αναπτυχθει περισσοτερο για να μαθαινουν και οι νεοι φιλοι.Βρεθηκα τυχαια στη Ν.Σμυρνη και δεν μπορουσα να ακουσω ουτε τους κρατικους απο την RF που κυκλοφορουσε στη μπαντα των ΑΜ.Αυτο τι σημαινει;Ενοχλει ο πειραματισμος και οχι η καταχρηση της ακτινοβολιας απο οπου και αν προερχεται;Εγω πχ πειραματιζομαι με μικροτερη πολλες φορες ισχυ στο θεμα των συντονιστικων και το κεραιων.Δεν μιλησε και δεν προετρεψε για ραδιοπειρατικες μουσικες εκπομπες αλλα για συνομιλιες οπως πριν απο 20 και πλεον χρονια στην ακρη της μπαντας των FM (οπου ειχα το διακριτικο αν θυμαμαι καλα 1572) και τελικα αυτο εχει θεσπιστει απο οτι γνωριζω και στο σχετικο νομο;Μηπως πρεπει να επανελθει το θεμα και να διαχωρισθει η ενοια ραδιοπειραματισμος και ραδιοπειρατια;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Παιδιά, αναφέρομαι και στους Moderators. Ας μην θεωρήσουν ότι το να βγεις στους 1700 με 5 βατ είναι και το σοβαρό έγκλημα. Αντιλαμβάνομαι ότι ναι γίνεται εκπομπή χωρίς άδεια, χωρίς να παίζει ρόλο η ισχυς γιατί και με 1 watt να βγείς τυπικά είσαι παράνομος. Εντάξει είπαμε να μην προοθείται η ραδιοπειρατεία αλλά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.Φυσικά και υπάρχει ευθύνη των διαχειριστών απέναντι στο σύνταγμα. Προσωπικά, δε θα μου άρεσε να ερχόταν η αστυνομία στο σπίτι αλλά αυτό είναι το χόμπι μου και προσπαθώ να μην ενοχλώ όσο το δυνατόν περισσότερο. Δυστυχώς ακόμα δεν διαθέτω 1500 ευρώ για αγορά πομποδέκτη και έτσι τη βγάζω με τις κατασκευές μου.Εγώ για να πειραματίζομαι έχω φτιάξει ένα ταλαντωτή με ΕL34 15 watt για μεσαία βραχέα και μια 6C4 γυμνή 3 watt με το ζόρι για FM.Αν αυτό θεωρείται πειρατεία...

    Αν θεωρείτε ότι η παρουσία μου είναι επιβαρυντική προς τους κανόνες του forum τότε πολύ ευχαρίστως να με διαγράψετε.

    QRX @ 1602 KHz AM

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Γιατί να συνομιλείς στα ΑΜ δεν μπορώ να καταλάβω έστω κι εκτός μπάντας, εφόσον υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές όπως οι μπάντες των ρεδιοερασιτεχνών τα CB ακόμα και τα PMR που μπορείς να βγείς με έλάχιστο κόστος και χωρίς να απιτείται άδεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Φιλε gsmaster το να μιλας στα ΑΜ κατα τη δικη μου αποψη ειναι αλλη αισθηση απο οτι να μιλας στους αναμεταδοτες των ραδιοερασιτεχνων και οπου αλλου. Αλλωστε το χομπυ του ραδιοερασιτεχνισμου οπως και να το κανουμε ειναι ακριβο και εχει και καποιες προυποθεσεις οπως εξετασεις κτλ. Οσο για τα CB δυστιχως πολυ δυσκολα εκπεμπεις σε τετοιες αποστασεις οπως στα ΑΜ

    0 Not allowed! Not allowed!
    sv6jif

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    αγαπητοι φιλοι δεν με αγγιζει το θεμα της πειρατειας και ουτε πιστευω οτι θα βαλω εγω ταξη στον κοσμο, και ουτε θελω αλλωστε, κατοπιν των σχετικων posts που δημοσιευτηκαν εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι "τον αραπη και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας". Οπως λενε και οι (συμμαχοι και φιλοι) Αμερικανοι: I don't give a shit αν μιλησουν ολοι μαζι εξω απο την μπαντα των μεσαιων...

    Θα αναφερθω μονο στην προταση του gmaster, αφου αυτα τα (συνηθως) απαρχειωμενα μηχανηματα που χρησιμοποιουνται απο τους πειρατες γυρω απο τα μεσαια, δεν ειναι φτιαγμενα για αμφιδρομη επικοινωνια, γιατί αυτοι που αυτο που ζητουν δεν ειναι η διασκεδαση του κοινου αλλα η επικοινωνια δεν πανε σε καποιο αλλο ασυρματο μεσον οπως πχ τα cb ή οι συσκευες που διαιρουν την συχνοτητα και παιζουν καπου στους 6,5; Ειναι αμαρτια ολοι οι νταληκιεριδες να ειναι τεχνολογικα πιο μπροστα απο οσους υποτιθεται οτι εχουν και καποιες γνωσεις και συναρμολογουν μονοι τους το rig (!!!) τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    PMR θα με βρείτε στα 4,5,7 από λεκανοπαίδιο καλέστε τον Γιάννη τον "Παππού" κυρίως μεσημεριανές και βραδυνές. cB sto 21 σε FM.

    Τέλος παίδες θα περιμένω αν ανοίξει καλύτερη διάδοση στους 27 με τις νεφώσεις, εως τώρα δεν βλέπω φως.Στο 21 σε FM μόνο βγαίνει κάτι κοσμος.Φτιάχνω βάση με λινεαρ και 5/8...Στους 27 δεν ξέρω δεν με ενθουσιάζει η ΑΜ σε FM νιώθω οτι το μηχανάκι ψιλοφυσάει για τα 4 (ακόμα) βατ.Για πείτε μου βγαίνει κανείς απο Αθήνα?

    Περιμένω τα QRX και τα QSL.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Μερικες φορες αρκετοι απο εμας δεν μπορουμε να κατανοησομε πολα πραγματα τα οποια για αλλους ειναι δεδομενα,πχ εγω δεν καταλαβαινω τους ψαραδες τι βρισκουν τοσες ωρες απραξιας περιμενοντας να τσιμπισει το ψαρι η τους κυνηγους η το ποδοσφαιρο το οποιο δεν μπορω να το ακουω ουτε να το βλεπω αλλα καταλαβαινω οτι αυτο που ειναι για μενα μη αποδεκτο για αλλους ειναι το παν ,η τροπος ζωης.
    Τωρα αυτο που βλεπομε εμεις σαν εναλακτικη λυση και σαν επιλογη για αλλους ειναι μη αποδεκτο !!!!
    Ηδη αν καποτε εναρμονιστουμε με την ΕΟΚ καποια στιγμη εκπομπη στα μεσαια υπο προuποθεσεις θα ειναι εφικτη και νομιμα!!
    Και να διευκρνησω κατι:
    Οτι δεν βγαινω στα μεσαια εχω 20 χρονια να το κανω.
    Οτι δεν λεω οτι ειναι σωστο να επικροτουμε μια παρανομη πραξη
    Και οτι δεν θεωρω παρανομη πραξη την εκπομπη στα μεσαια αλλα και στα Fm (παντα υπο προυποθεσεις).
    Και τελος οτι αυτα ειναι προσωπικη γνωμη και οτι το forum δεν εχει να κανει τιποτα με αυτα που γραφω.

    Αλλα αισθανομαι την αναγκη να τονισω και συναμα να ρωτησω (εχω την απορια ο χριστιανος) οταν σε ενα θεμα ρωτησω πως θα φτιαξω ενα πηνιο ταλαντωσης στα μεσαια η πως θα φτιαξω ενα πομπο στα fm με μια πχ EL504 αυτοταλαντωτη δεν ειναι προωθηση της παρανομης εκπομπης και παιρνω πληθος απαντησεων απανω σε αυτο ,και οταν αναφερθω αμεσα στο οτι θελω να κανω εκπομπη στα μεσαια και πως θα το κανω (η ζητησω κατι παρομοιο η να επικροτησω καποιον ) δεχομαι επιπληξη.
    Δεν θελω με αυτα να πω τιποτα αλλο εκτος του οτι καπου πρεπει να δουμε τα πραγματα λιγο διαφορετικα και οχι υπερβολικα και μεσα στα πλαισια της λογικης
    Αυτο που βλεπω εδω ειναι οτι υπαρχει μια υπερβολη σε αυτο το θεμα το οποιο δεν ισχυει παντα γιατι αν ισχυε τοτε το 95% των post επρεπε να διεγραφουν επειδη προωθουν την παρανομη εκπομπη (μηπως και οι τοσες κατασκευες για RF δεν προωθουν την παρανομη εκπομπη επισης: Δεν εχω δει πουθενα να γραφει στις κατασκευες οτι δεν ειναι νομιμη η χρηση της καθε μιας και οτι ειναι μονο για πειραματισμο και δεν πρεπει να συνδεεται με κανενα τροπο σε κεραια)

    Αυτα και αλλα πολλα αισθανομουν τωρα και καιρο την αναγκη να τα πω με φιλικη διαθεση παντα !!
    Χρηστος .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Χρηστο, και προς όλους αναφέρομαι....

    Δεν είπαμε να κόψουμε την συζήτηση γύρα απο τα RF. Αυτό που θέλουμε είναι να υπάρχει μια διακριτικότητα στις συζητήσεις σχετικά με την χρήση που προορίζονται τα μηχανήματα, για να είμαστε κι εμείς καλυμμένοι, αλλα κι εσείς να μην βρείτε καναν μπελά.
    Επίσης, σαν σελίδα που συνεχώς εξελίσσεται, καλό θα ήταν να είμαστε όσο πιο νόμιμοι μπορούμε.

    ΥΓ Όποιος είναι παλιός, μπορεί να θυμάται απο πού πάρθηκε η απόφαση να μπεί ο κανόνας 15, να σας θυμίσω μια συζήτηση όπου ένας χρήστης υπερηφανευόταν ότι είναι πειρατής, πράγμα που χτυπάει άσχημα, τουλάχιστον σε μένα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    να σας θυμίσω μια συζήτηση όπου ένας χρήστης υπερηφανευόταν ότι είναι πειρατής
    οχι πειρατης αλλα εραστης του ραδιοφωνου!!!!
    Χρηστο, ειδικα εσυ που επελεξες να εμφανιζεσαι με το διακριτικο κλησης σου, θα επρεπε να εισαι πιο "απολυτος" και να μην μπαινεις στην διαδικασια να κρινεις αν καποια πραξη ειναι λιγο ή πολυ παρανομη! Και εγω ισως να μην θεωρω παρανομια την υπερβολικη ταχυτητα αλλα δεν γινεται δουλεια ετσι. Ή ειναι ή δεν ειναι! Για τον καθε αλλο μπορει ολα αυτα να ειναι λιγο σκορπια στο μυαλο του αλλα η δικη σου αδεια ειναι σαφης για το ποιες συχνοτητες προοριζονται για ποια δουλεια... Απο εκει και περα ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του για το αν του αρεσει και τον βολευει ο καθε νομος. Αυτο που παρατηρησα εγω τον καιρο που επισκευτομαι το παρων forum ειναι οτι καποιοι ανθρωποι ειναι "αμετανοητοι" πειρατες και δεν τους ενδιαφερει να κανουν κατι προκειμενου να παιξουν την μουσικουλα τους πιο νομμιμα (σου θυμιζω οτι καπου προτεινα να μαζευτουν 18 περιπου νοματεοι που χρειαζονται προκειμενου το πρωτοδικειο να τους επιτρεψει την δημιουργια συλλογου και νομιμα να διεκδικησουν συχνοτητα αλλα προφανως η παρανομια ειναι ισως πιο γλυκια!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Αντωνη ειπα οτι κατα την γνωμη μου δεν θεωρω παρανομη πραξη την εκπομπη .Αλλα συναμμα θα επρεπε να υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο οπως και στο εξωτερικο που μπορει καποιος με καποιους περιορισμους να κανει τις δοκιμες του (εδω ειναι που εχεις απολυτο δικιο πρεπει οποιος ενδιαφερεται πρεπει να κανει κατι πχ συλλογο και να διεκδικισει αυτο που θελει νομιμα γιατι τιποτα δεν ερχεται μονο του).Δεν ειπα ποτε ουτε παρακινησα κανεναν ουτε προκειται να το κανω να κανει κατι που ετσι η αλιως ειναι παρανομο.
    Εγω τα ειπα ολα αυτα οχι γιατι λεω επικροτω κανενος ειδους παρανομης εκπομπης ουτε οτι εγω κανω κατι παρομοιο(εδω δεν εχω τον χρονο να ανοιξω τον ασυρματο καλα καλα )αλλα για εναν και μονο λογο για να τονισω αυτο που εγραψα στο προηγουμενο μυνημα μου και μονο

    Και το οτι αναφερομαι σε πρωτο προσωπο ειναι μονο και μονο για να δειξω ενα παραδειγμα και ουδεποτε ζητησα αυτα που αναφερα ουτε δεχτηκα επιπληξη απο κανεναν αλλα και ουτε με ενδιαφερε κατι απο αυτα.

    Πιο κατω ειναι αυτα που εγραψα πριν (για να μην τα ξαναγραφω

    Αλλα αισθανομαι την αναγκη να τονισω και συναμα να ρωτησω (εχω την απορια ο χριστιανος) οταν σε ενα θεμα ρωτησω πως θα φτιαξω ενα πηνιο ταλαντωσης στα μεσαια η πως θα φτιαξω ενα πομπο στα fm με μια πχ EL504 αυτοταλαντωτη δεν ειναι προωθηση της παρανομης εκπομπης και παιρνω πληθος απαντησεων απανω σε αυτο ,και οταν αναφερθω αμεσα στο οτι θελω να κανω εκπομπη στα μεσαια και πως θα το κανω (η ζητησω κατι παρομοιο η να επικροτησω καποιον ) δεχομαι επιπληξη.
    Δεν θελω με αυτα να πω τιποτα αλλο εκτος του οτι καπου πρεπει να δουμε τα πραγματα λιγο διαφορετικα και οχι υπερβολικα και μεσα στα πλαισια της λογικης
    Αυτο που βλεπω εδω ειναι οτι υπαρχει μια υπερβολη σε αυτο το θεμα το οποιο δεν ισχυει παντα γιατι αν ισχυε τοτε το 95% των post επρεπε να διεγραφουν επειδη προωθουν την παρανομη εκπομπη (μηπως και οι τοσες κατασκευες για RF δεν προωθουν την παρανομη εκπομπη επισης: Δεν εχω δει πουθενα να γραφει στις κατασκευες οτι δεν ειναι νομιμη η χρηση της καθε μιας και οτι ειναι μονο για πειραματισμο και δεν πρεπει να συνδεεται με κανενα τροπο σε κεραια)
    Πιστευω να διευκρινησα τι εννοω με τα παραπανω και για ποιον λογο μπηκε αυτη η απαντηση
    gsmaster ναι εχεις δικιο λιγη διακριτικοτητα δεν βλαπτει.






    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συχνότητες στα βραχέα.
    By Ηλεκτρονικάκιας in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-21, 17:11
  2. 2 συχνότητες
    By a14 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 12:54
  3. Ερώτηση για συχνότητες στα VHF.
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 14:33
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 16:08
  5. Οι συχνότητες 10-15-20-40......
    By GIORGOSD in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-05, 12:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας