Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Τεράστιο πρόβλημα με αρμονικές σε πομπό μεσαίων!!

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    ok κώστα θα τα πούμε αύριο μεσημεράκι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή ma kala 8a trela8oume telios ??

    ελεος ρε παιδια τη του λετε του ανθροπου ; ετσι τα τραβανε τα μιλιαμπερ στις λαμπες; εχετε δουλεψει αυτη την λαμπα εσεις και μονο εσεις προσοπικα;; οχι εχω ακουσι και εχει καπιος αλλος.φιλε μου καλε αν 8ες να με ακουσις την λυχνια 8α την ριξις στο κεφαλι 900 βολτακια και 8α τραβιξις 160 μιλιαμπερ ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ.. δεν διαβασα τη καιρεα χρισιμοπιης αλλα εδω για να βγεις στους 1650 θελει 90 μετρα καιρεα αντε 60..τελος παντον 40 με πινιο εξοδου που 8α σου κοβι το μισο το συμα εσει γραφεις κατι για 900 χιλιοκικλους ...και αντενα τιουνερ να εχεις τη περιμενες διλαδη να μη εχει αρμονικες ;; ποσα μετρα καιρεα εχεις τη υψος εχεις ποσες γειωσεις εχεις εχεις πανο απο 6 γειωσεις ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Φίλε μου σε ευχαριστώ αλλά το πόστ είναι λίγο παλιό....
    Τελικά τα κατάφερα στους 1496κηζ με 180mA@950V....
    Εμβέλεια αρκετά χιλιόμετρα, πιάνει μεχρι θεσσαλονίκη.
    Φίλος που την έχει δουλέψει ο ίδιος με είπε ότι πάει πολύ καλά με 300mA στην άνοδο....
    όσω από γειώσεις έχω μόνο τα κάγκελα του μπαλκονιού μου, τπτ άλλο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή re panagioth!!!

    μα καλα εισαι απο γιανιτσα και ακουγεσε θεσσαλονικη και το χερεσαι;;εκτος και αν μενης σε αλλι πολη τορα ..ακου ..εγω λοιπον..με μια 6λ6 ταλαντοση ..στα 300 .και την 519 στα 900 βολτ και με 100 μιλιαμπερ στην εξοδο..ακοθγομουνα σε ολοι την ελλαδα..αν τραβιξις πολλα μιλιαμπερ γοναταη η διαμορφοση..στα ΑΜ παιζουν ρολο τα διαμορφοτικα παραπανο απο τιν υσχιι του συματος..ΕΠΙΣΙΣ φιλε κανε τη θα κανις ειναι επιικος ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να εχεις μονο μια γειωση και αυτο τα καγκελα !!!!συγνομη κι ολας ..προσπαθισε με τον ενα η με τον αλλο τροπο να βαλεις και αλλες γειωσεις ..και να τις ποτιζις που και που...αλλα κανονικες γειωσεις...και μαλιστα ..το καλοδιο να το κολισις με την γειωσι με ραβδο που κολανε τις σολινες με μολιβδο..8α παρις και ενα φλογιστρο,,και λοιπος ( ενα πραγμα σαν σαπουνη) και 8α τις κολισις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Νίκο μιλάμε για μεσαία πάντα και όχι βραχέα έτσι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ok1gr
    ... μιλάμε για μεσαία πάντα και όχι βραχεα, έτσι?
    τι εννοεις; ποια ειναι η διαφορα; κατω απο τους 3 MHz υπαρχουν αλλα πραγματα και πανω απο εκει υπαρχουν αλλα; Συμφωνω με τον φιλο στην αναγκη υπαρξης γειωσης, οχι ομως στον τροπο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Το ότι μιλούσε με όλη την Ελλάδα μου φάνηκε λίγο παράξενο....

    Στα βραχέα ξέρω π.χ. ότι ένα αυτοταλάντωτο μπορεί να φτάσει πολύ μακρυά ακόμα και σε άλλες χώρες αλλά στα μεσαία μπορείς να φτάσεις τόσο πολύ με τόσο <μικρή> ισχύ?

    Από το πανεπιστήμιο (θεσσαλονίκης) που παίζουν με μία 813 ίσα που φτάνουν Γιαννιτσά και αυτό με δυσκολία (πρίν αρχίσουν τα κτίρια), και όλα αυτά με καλά ιπολογισμένη κεραία, pll και προσεκτικά φτιαγμένο μηχάνημα.....

    Εσείς παιδιά τί λέτε? Ποιά είναι η κανονική εμβέλεια για αυτό το μηχάνημα στους 1500κηζ έτσι όπως σας το περιγράφω?

    (Φίλε Νίκο δεν θέλω να σε αμφισβητήσω απλώς μου φάνηκε λίγο παράξενο, βέβαια δεν ξέρω τί κεραία έχεις και σε τί ύψως......) Εγώ είμαι κυριολεκτικά κλεισμένος από οικοδομές και η κεραία δεν έχει οπτική επαφή με τπτ. εκτός πόλης...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ok1gr
    Το ότι μιλούσε με όλη την Ελλάδα μου φάνηκε λίγο παράξενο....

    Στα βραχέα ξέρω π.χ. ότι ένα αυτοταλάντωτο μπορεί να φτάσει πολύ μακρυά ακόμα και σε άλλες χώρες αλλά στα μεσαία μπορείς να φτάσεις τόσο πολύ με τόσο <μικρή> ισχύ?
    βραχεα σημαινει απο 3 μεχρι 30 MHz και ο καθε μεγακυκλος εχει εντελως την δικη του συμπεριφορα. Τα ραδιοφωνικα μεσαια εχουν παντως συμπεριφορα αναλογη με τους 3 Μεγακυκλους (των βραχεων) αλλα μεχρι εκει. Το προσεγμενο μηχανημα δεν θα ακουστει αν εχουν ασχετη κεραια... Μην σου κανει εντυπωση που δεν ακουγονται, υπαρχει πολυ ημιμαθεια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    εγω πριν μερικες μερες μιλησα με 5 βαττ με πατρα απο αττικη χαμηλο σημα αλλα περασε και ηταν απογευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή kalimera ..kalispera se olous ..

    ναι παναγιωτη με λοι την ελλαδα μιλαμε για βραδινες ωρες και με επιρεασμο ενοιτε ..οχι ανεπιρεαστα ..και ενοιτε στην υδια συχνοτιτα ..επιδι παιζι ρολο ο αεροφιλος του πομπου που σε ακουι να ειναι συντονισμενος στην συχνοτιτα που εκμπεμεις και εσυ και ο πομπος του ερασιτεχνι που σε ακουι..και δεν ειχα καλη καιρεα 37 μετρα με 15 σπιρες πινιο..9 μετρα υψος....και ολα γιομενα ,,,καπιος ειπε οτι δεν συμφονι με τον τροπο γειωσης;;οχι 6 15 αν μπορουσα να βαλο 8α εβαζα ..κατεβενουν οι θοριβι ..τα μιλιαμπερ..και πολλα πολλα οφελιμα με τις γειωσης εχεις φιλε μου καλε..και οποσ ειπα ΓΑΝΟΜΑ ..γιατη μετα απο καιρο ο χαλκος διαβρονετε ..και 6 μετρες οχι 3 μετρες βιδομενες με μουφα..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με πομπό FM
    By tasozz in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 11:39
  2. Πρόβλημα Σε Πομπό!!
    By George k in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 14:31
  3. κύκλωμα Τόμσον σε πομπό μεσαίων
    By atatas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-09, 00:00
  4. Πρόβλημα με διαμόρφωση σε πομπό fm
    By drPanos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 17:47
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-06, 10:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας