Σελίδα 12 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 268

Θέμα: Ανεμογεννητρια κανεις?

  1. #111
    Μέλος Το avatar του χρήστη γιωρυος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    ευχαριστω παλικαρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #112
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    παιδια σκεφτομαι να αγορασω αυτην την γεννητρια http://viewitem.eim.ebay.gr/500W-E-S...774677115/item
    για την κατασκευη ανεμογεννητριας !! ειναι καλη επιλογη ??? και πιο πολυ ρωταω απο αποψη στροφων !! μπορει να μου πει καποιος αν ειναι μονιμης μαγνητισης η χρειαζεται διεγερση γιατι δε διευκρινιζει στο site !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #113
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Θα έπρεπε να ρωτήσεις τον πωλητή για το εάν χρειάζεται διέγερση.
    Είναι πολύ καλή η τιμή. Τόσο μου στοίχησε εμένα να φτιάξω ένα εναλλάκτη-δυναμό με απόδοση 80W..

    Έχει σημασία όμως ότι αυτό δεν έχει άξονα κατάλληλο να δέχεται έλικα.
    Θα πρέπει να τα φτιάξεις στον τόρνο εάν μπορείς.

    Και τι έλικα σκοπεύεις να βάλεις;
    Θα έχει κατάλληλο μέγεθος και σχέση ώστε να σου γυρνά αρκετές στροφές;
    Ο Γερμανός δίνει στοιχείο ότι αποδίδει σε 2500 στροφές.

    Θα καταφέρεις να προσαρμόσεις μια έλικα μάλλον άγνωστη και πιθανόν ακατάλληλη
    με τρόπο που να γυρίζει τον άξονα αυτού του μοτέρ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  4. #114
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    ναι βασικα φιλε μου αυτους τους προβληματισμους τους εχω κ εγω και γ αυτο ρωταω !! οποιος θελει να πει τη γνωμη του για να καταληξουμε στα οσο γινεται καλυτερα χαρακτηριστικα που πρεπει να επιλεξουμε για την γεννητρια !! η κατασκευη της πλημνης ειναι οντως δυσκολη οπως λες αλλα οχι και ακατορθωτη αν πιανουν τα χερια σου !! τα πτερυγια σκεφτομαι να τα φτιαξω απο PVC !! ΟΙ 2500 στροφες ειναι οντως πολλες για ανεμογεννητρια !! σε τι στροφες περιπου πρεπει να κυμαινονται οι στροφες για ανεμογεννητρια ??? μηπως ειναι καλυτερα να βγαζει 12 Volt ?? και μηπως τελικα ειναι καλυτερα να επιλεξουμε ΑC γεννητρια και με μια απλη ανορθωση να οδηγηθει στον charge controller ,μπαταριες κα .... !!! οποιος μπορει ας βοηθησει να πει τη γνωμη του για τη σωστη επιλογη της γεννητριας

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #115
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christakosxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι βασικα φιλε μου αυτους τους προβληματισμους τους εχω κ εγω και γ αυτο ρωταω !! οποιος θελει να πει τη γνωμη του για να καταληξουμε στα οσο γινεται καλυτερα χαρακτηριστικα που πρεπει να επιλεξουμε για την γεννητρια !! η κατασκευη της πλημνης ειναι οντως δυσκολη οπως λες αλλα οχι και ακατορθωτη αν πιανουν τα χερια σου !! τα πτερυγια σκεφτομαι να τα φτιαξω απο PVC !! ΟΙ 2500 στροφες ειναι οντως πολλες για ανεμογεννητρια !! σε τι στροφες περιπου πρεπει να κυμαινονται οι στροφες για ανεμογεννητρια ??? μηπως ειναι καλυτερα να βγαζει 12 Volt ?? και μηπως τελικα ειναι καλυτερα να επιλεξουμε ΑC γεννητρια και με μια απλη ανορθωση να οδηγηθει στον charge controller ,μπαταριες κα .... !!! οποιος μπορει ας βοηθησει να πει τη γνωμη του για τη σωστη επιλογη της γεννητριας
    Δες αυτην και κινησου τουλαχιστον προς αυτη την κατευθυνση http://viewitem.eim.ebay.gr/400W-WAT...873509171/item

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #116
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    με αυτη εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/24-V-per...794776839/item παιζει να πληρωσω φορο επειδη ειναι απο αμερικη ????? καλη δεν ειναι για τη περιπτωση μας ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #117
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    δε θα πει κανεις τη γνωμη του ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #118
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Στην περίπτωση που θελήσεις να αγοράσεις την αμερικάνικη γεννήτρια θα πρέπει να προμηθευτείς κατάλληλη έλικα που θα την κάνουν να αποδίδει τα 22Α όπως η Raptor με 5 λεπίδες που κοστίζει με αποστολή 130ε.

    Θα έχεις γεννήτρια και έλικα με 270 ε όσο δηλαδή κάνει η κινέζικη έτοιμη που αποδίδει 400W.

    Είναι πιθανό η κινέζικη να μην αποδίδει 400W με την τρίφυλλη μικρή έλικα και λίγο αέρα.
    Επίσης πιθανό είναι η αμερικάνικη γεννήτρια και έλικα να απαιτούν πολύ εργασία (εργατοώρες κ έξοδα) μέχρι να γίνουν αποδοτική ανεμογεννήτρια.
    Και η αμερικάνικη πιθανόν να αποδίδει λιγότερο από 22 Α (528W) με λίγο αέρα..

    Πιο συνετή επιλογή θα ήταν η αγορά μιας κινέζικης ανεμογεννήτριας με έλικα 5 λεπίδων που να αποδίδει περισσότερη ενέργεια από την μικρή 400W που παρουσιάστηκε.

    Ακόμα θα πρέπει να σκεφτείς ότι είναι πιθανό να σου σπάσουν τα φτερά ή να χαλάσουν τα ρουλεμάν και η ανεμογεννήτρια να σφυρίζει ενοχλητικά.
    Αυτά τα προβλήματα να τα περιμένεις μετά από 1-2 χρόνια λειτουργίας.
    Σημασία έχει και η συντήρηση λάδωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  9. #119
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    με αλλα λογια δηλαδη φιλε μου θεωρεις οτι δε συμφερει να αγορασεις καμια γεννητρια για να τη μετατρεψουμε σε ανεμογεννητρια ??? η την φτιαχνουμε απο την αρχη την ανεμογεννητρια ,φτιαχνοντας ακομα και τη γεννητρια η χρησιμοποιουμε δυναμο η οτι αλλη πατεντα μας ερθει στο μυαλο ή απλα παιρνουμε μια ετοιμη !! σωστα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #120
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    σε γενικές γραμμές αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι άμα πιάνουν τα χέρια σου και βρεις και τις γνώσεις να κάνεις πράγματα μόνος σου τότε δοκίμασε και φτιάξε τα διοτι και να σου πάθουν κάτι εσύ το έφτιαξες εσύ θα το ξανά επισκευάσεις. άσε που αν θελήσεις να προσθέσεις και άλλα μετά έχεις είδει την γνώσει και θα τα καταφέρεις με λιγότερο κόστος από την πρώτη φορά. αν όμως βασιστείς σε οτιδήποτε θα στο φτιάξουν άλλοι και εσύ θα το φορέσεις, καλύτερα πάρε ένα καινούριο έτυμη.
    πού θα ψάχνεις τον άλλον όταν των χρειαστείς να στο φτιάξει.

    παράδειγμα για μένα ο Κωνσταντίνος (taxideyths) που ενώ δεν έχει σχέση με τίποτα από τον χώρο μας ,έψαξε ,ασχολήθηκε,ότι δεν ήξερε αγόρασε έτυμο, ότι μπόρεσε έφτιαξε μόνος του και από κοντά είδα μια πολύ καλή κατασκευή συνολικά για αυτονομία οικίας που ικανοποιεί τις ανάγκες που καθόρισε ο ίδιος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 12 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεμογεννητρια.
    By κκοστας in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-14, 03:38
  2. ανεμογεννητρια
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 19:59
  3. ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By GT72 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-11, 17:08
  4. ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By GT72 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 20:05
  5. ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By TRIAC in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-09, 13:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας