Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Linkwitz-Riley Crossover

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή Linkwitz-Riley Crossover

    Μου ζητήθηκε από έναν γνωστό μου, να του σχεδιάσω ένα crossover για κάτι ηχεία που αντέγραψε, οι κώνοι είναι από ηχεία hi-end.
    Και έτσι είπα να το μοιραστώ μαζί σας, για να ακούσω και καμία παρατήρηση.


    Το crossover είναι τύπου Linkwitz-Riley 12db/octave.
    Tο LPF
    1.jpg
    To HPF
    2.jpg
    To BPF
    3.jpg
    Και όλα μαζί.
    crossover.jpg

    Χρησιμοποιήθηκαν οι παρακάτω τύποι για των υπολογισμό των υλικών.
    C1 = 0.0796/RH f και L1 = 0.3183RH/f


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 4.jpg (23,2 KB, 43 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Ιδιαίτερα περιμένω παρατηρήσεις για το phase shift στο band pass filter, αν το παρατηρήσατε το midrange έχει ανάποδη πολικότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη materatsi
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Φιλε Σπυρο στο hpe,μετα τον C2 δεν λειπει αντισταση; και μετα το L2 πυκνωτης σε σειρα,για εισοδο στο driver ;Πιστευω δυσκολα να καταναλωθουν μεγαλες εντασεις υψηλων συχνοτητων (χωρις να κραξει το tweeter),Εκτος κι'αν ειναι για οικιακη χρηση...Επισης ο C1 στο lpf διαγραμμα δεν θα μου αρεσε,δεν διακρινεται η τιμη καλα...43,9μF γραφεις ;Εξαρταται φυσικα και απο τα μεγαφωνα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Γιώργο με το hpe μάλλον θα εννοείς hpf (και δεν έχει C2 είναι από το bpf).
    Όσο για το lpf ο C1 είναι 43,9μF και είναι για να γειώνει τοις υψηλές συχνότητες που θα περάσουν από το πηνίο L1 (με woofer 8Ω).

    Στις φωτογραφίες κάνεις κλικ επάνω τους και ανοίγουν σε μεγαλύτερη ανάλυση, επιπλέον έχω βάλει και την προσομοίωση από αυτό.
    http://www.hlektronika.gr/forum/atta...3&d=1304852850
    crossover.jpg
    Αυτό που δεν έχω υπολογίσει είναι κάποιο Lpad για το tweeter που είναι 4Ω (αλλά το βρίσκω σε live δοκιμή με rta).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 22-01-12 στις 12:34

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη materatsi
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Εχω ενα lancia hpe... κολλημα (γι'αυτο και το λαθος μου).Πριν το L4 θα προτεινω αντισταση και μετα τον C4 πυκνωτη...Στον C1 η χωρητικοτητα θα προσδιοριστει απο το ποσο μπορει να ανεβει το woofer.Ωραιο σχεδιο και καλη η επιλογη για mid-range σε συστημα hi end.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    καλημέρα, χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια, η σχεδίαση κρος με τυπολόγια έχει καθαρά εκπαιδευτικό χαρακτήρα και είναι πολύ θετική, απέχει πολύ όμως απο τις πραγματικές υλοποιήσεις, για να υπάρχει επιτυχία στην πράξη θα πρέπει κανείς να ξεκινήσει με άλλη, δυσκολότερη μεθοδολογία και όταν φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο δίδρομων υλοποιήσεων, μπορεί να δοκιμάσει και τρίδρομο, αλλά με τυπολόγια δεν....

    οι λόγοι αναφέρονται εδώ:
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post487401

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Ναι Γιάννη όντως υπάρχουν πολύ παράμετροι για να υπολογίσεις σωστά ένα crossover, αλλά εγώ το ξεκινάω έτσι και μετά γίνονται διάφορα τεστ με ένα rta και ένα καλιμπρερισμένο μικρόφωνο, έτσι μπορείς να βρείς ακριβώς το crossover point,delay,φάσεις,lpad....

    Με την τυπολογία πάντως και γραμμικό φορτίο 4/8Ω το simulation βγαίνει εντάξει (τουλάχιστον στην απόκριση/εξασθένηση)
    επίσης ο φίλος που τα έφτιαξε μου είπε καλά λόγια (σε σύγκρισή με τα μαμά hi-end μάρκας) αλλά τσούζουν τα υλικά αν πάρεις κάποια της προκοπής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    με το RTA εισάγεις και την επίδραση του χώρου, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις κρουστική απόκριση με σήμα MLS και να κάνεις μ/σ φουριέ με χρονικό παράθυρο πρίν την πρώτη ανάκλαση, για να εχεις καθαρή πληροφορία των μονάδων, όχι του χώρου.

    Σιγουρα η εξομοίωση βγαινει εντάξει με γραμμικό φορτίο, αλλά τι σχέση έχει αυτό, τα μεγάφωνα ειναι μιγαδικά φορτία συνεπώς η εξομοίωση είναι υποθετική. Αφου εχεις μπει στην διαδικασία, και έχεις και τον εξοπλισμό, ειναι κρίμα να αποκλίνεις λόγω μεθοδολογίας. Τέσπα... φιλική ήταν η παρέμβαση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Γιάννη, για το phase shift τι έχεις να πεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Εκει παιζεται όλο το παιχνίδι για την στερεοφωνική εικόνα, εισάγεται απο ηλεκτρικά αίτια (χωρητικά, επαγωγικά στοιχεία στα φίλτρα, που αντι όμως να τα αποφεύγεις απλά τα χρησιμοποιείς τελικά προς όφελός σου για να ισοσταθμίσεις τις υπόλοιπες αιτίες - εκτός αν εχεις μετακινούμενο tweeter στην οροφή οπότε παιζεις και με την θέση του) και ακουστικά, από τις ίδιες τις μονάδες και την σχετική θέση των ακουστικών κέντρων ως προς τον ακροατή. Ο μόνος τρόπος ακριβούς και σίγουρης αντιμετώπισης είναι η φασική πληροφορία να εμπεριέχεται στις αρχικές μετρήσεις των μονάδων. Αμα το παρακάνεις μπορείς να φτάσεις σε σημείο να παίζεις και στις 3-4 μοίρες (για αυστηρά σταθερό μικρόφωνο) αλλά θα πρέπει στην εξομοίωση να εισάγεις τα πραγματικά, μετρημένα με ακρίβεια μεγέθη των στοιχειων που θα χρησιμοποιηθούν στο cross, και να κάνεις και άψογες κολλήσεις (θελει και υπομονή γιατι μερικές φορές οι κολλήσεις ενω φαινονται άψογες, τελικά δίνουν μετρήσιμες μεταβολές παραδόξως όχι τοσο στο πλάτος όσο στην φάση). Υπερβολή φυσικά, μην πάμε στο άλλο άκρο, μια διαφορά 10-15 μοιρών δίνει μια χαρά αποτέλεσμα. Και φυσικά δεν πρέπει κανεις να πέσει στην λούμπα της αποκλειστικής εργαστηριακής εξέλιξης, οι ακροάσεις είναι απαραιτήτως παράλληλη διαδικασία. Ενα κρος που ηλεκτρικά ειναι άψογο, και μετράει μια χαρά, ακουστικά μπορεί να είναι αδιάφορο. Και μια υλοποίηση με ηλεκτρικά ή ακουστικά προβληματάκια, μπορει να ακούγεται υπέροχα. Επειδή βλέπω ότι είσαι επαγγελματίας, μεταξύ μας δεν ξέρω κατά πόσο πληρώνεται αυτή η δουλειά, για να την κάνεις όπως περιγράφω (πρεπει δλδ να είναι και λίγο η κ@@@ σου), είναι διαδικασία που ακολουθει καποιος μερακλής diy-er ή κάποιος που στοχεύει σε μαζική παραγωγή, για να ανταμοιφθεί με τον καιρό και ο χρόνος του κατάλληλα. Προσωπικά δεν ξέρω πόσα χρήματα θα έπρεπε να ζητήσω, αν αναλογιστώ πόσα ξενύχτια έχω φάει. Είναι πολλή δουλειά που δεν μπορεί να την καταλάβει κάποιος που εχει διαβάσει 10 πράγματα και παιξει με calculators (για τον πελάτη μιλάω) και θα σου ερθει μια μέρα να του φτιάξεις cross γιατί ψάχνει το κάτι παραπάνω. Θέλω να πω ότι παρά το ότι είμαι ερασιτέχνης, μπορώ να αντιληφθώ ότι ο επαγγελματίας δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου, δεδομένου ότι και ο πελάτης θα δυσκολευτεί να πληρώσει μια state of the art υλοποίηση, απλά γιατι δεν ειναι σε θέση να εκτιμήσει τον όγκο της δουλειάς. Μια γρήγορη μέθοδος, για να επανέλθω στο θέμα, είναι να αντιστρέψεις πολικότητα στο tweeter και να μετράς, πειράζοντας τα φίλτρα σου μέχρι να πετύχεις την μέγιστη βυθιση. Επαναφέρεις πολικότητα και έχεις το μεγιστο ταιριασμα στις φάσεις (εκει βεβαια διαπιστώνεις και αν σου χάλασε το άθροισμα στο πλάτος της απόκρισης, οπότε ξανατροποποιείς). Δεν ξέρω όμως το RTA αν θα σου επιτρέψει να έχεις σαφή εικόνα της ακύρωσης, αλλά δοκίμασέ το αν δεν το έχεις κάνει ήδη, δεν χάνεις τίποτα. Πάντως στο θεωρητικό μοντέλο με τα ωμικά φορτία, ακομα και οι πολικότητες που προκύπτουν για το tweeter συχνά βγαίνουν άκυρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. κατασκευη crossover
    By tasarasch in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-15, 19:36
  2. crossover
    By atolis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 09:29
  3. crossover
    By vlahoskwn in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-12, 22:48
  4. crossover αυτοκινητου
    By tasarasch in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-11, 15:31
  5. Crossover
    By mrkaza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-10, 00:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας