Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Επαφη οθονης LCD

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή Επαφη οθονης LCD

    Καλησπερα εχω μια μικρη οθονη LCD η οποια ειναι συνδεμενη με τη πλακετα,με ευκαμπτη καλωδιοταινια ,η οποια στις ακρες της ειναι αυτοκολλητη,και κολλαει μ'αυτο τον τροπο στην πλακετα και κανει επαφη.
    Για καποιο λογο πρεπει να βγαλω τη οθονη απ'την πλακετα,ξεκολλοντας (σιγα σιγα)την ευκαμπτη καλωδιοταινια,μετα θα εχω καποιο προβλημα,κολλοντας τη ξανα σιγα σιγα και ευθυγραμιζοντας με τις γραμμες της πλακετας???? ή αυτου του ιδους συνδεσεις ειναι μιας χρησης??????

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω ανοίξει στο παρελθόν τετοιες οθόνες ειδικά από ψηφιακά ρολόγια, εχω την εντύπωση οτι οι ταινίες αυτές δεν είναι κολλημένες, απλά είναι έτσι από την παρατεταμένη επαφή. Εγώ που τις είχα "ξεκολλήσει" και τις ξαναμοντάρισα, δούλευαν κανονικά. Ισως κάποιο άλλο μέλος του foroum να έχει μεγαλύτερη εμπειρία, για να μην σε πάρω στο λαιμό μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Πέτρο εσύ αν κατάλαβα δεν αναφέρεσαι στις λαστιχιένιες συνδέσεις που έχουν τα ρολόγια για τις οποίες αναφέρεται ο jhon αλλά σε κάτι διαφάνή νάυλον καλωδιοταινίες.
    ΜΗΝ την ξεκολήσεις!!!!!!!!
    Αν και δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτές (1 -2 οθόνες από calculator) πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα.
    Σε καμία περίπτωση να μην την ξεκωλήσεις από τη μεριά του LCD.
    Όμως και απο τη μεριά της πλακέτας να την ξεκωλήσεις μάλλον θα έχεις σοβαρό πρόβλημα γιατί και η καλωδιοταινία δεν είναι αυτοκόλητη (δεν θα ξανακολά) και οι γραμμές της σε εκοίνο το σημείο θα καταστραφούν.

    Αν φυσικά κάποιος έχει αρκετή εμπειρία με τέτοιες οθόνες ας μας δώσει τα φώτα του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip
    Πέτρο εσύ αν κατάλαβα δεν αναφέρεσαι στις λαστιχιένιες συνδέσεις που έχουν τα ρολόγια για τις οποίες αναφέρεται ο jhon αλλά σε κάτι διαφάνή νάυλον καλωδιοταινίες.
    ΜΗΝ την ξεκολήσεις!!!!!!!!
    Αν και δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτές (1 -2 οθόνες από calculator) πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα.
    Σε καμία περίπτωση να μην την ξεκωλήσεις από τη μεριά του LCD.
    Όμως και απο τη μεριά της πλακέτας να την ξεκωλήσεις μάλλον θα έχεις σοβαρό πρόβλημα γιατί και η καλωδιοταινία δεν είναι αυτοκόλητη (δεν θα ξανακολά) και οι γραμμές της σε εκοίνο το σημείο θα καταστραφούν.

    Αν φυσικά κάποιος έχει αρκετή εμπειρία με τέτοιες οθόνες ας μας δώσει τα φώτα του.
    Οχι αναφέρομαι στις λαστιχιένες συνδέσεις και οχι φυσικά σε καλωδιοταινίες. Μάλλον ο φίλος αναφέρεται σε καλωδιοτενίες που μάλλον θα έχει πρόβλημα εάν τις ξεκολλήσει

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Παντρεμα οθονης λαπτοπ με πλακετα lcd tv.
    By d.antonis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 01:41
  2. οδήγηση οθονης lcd 16x2 με pic16f873A
    By billaros in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-13, 01:44
  3. Προβλημα με φωτισμο LCD οθονης
    By weather1967 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-09, 11:18
  4. Αξιοποιηση lcd οθονης
    By Zak in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 12:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας