Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αισθητηρας σχετικης υγρασιας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Αισθητηρας σχετικης υγρασιας

    Καλησπερα σας, θα ηθελα την βοηθεια σας σε μια κατασκευη που θελω να κανω για μια πτυχιακη. Πρεπει να φτιαξω εναν αισθητηρα που να μετραει την υγρασια του αερα. Ο συγκεκριμενος αισθητηρας (τον οποιο κατεχω) ειναι ενας πυκνωτης που μεταβαλει την χωρητικοτητα του αναλογα με την υγρασια του αερα. Πχ εχει μια στανταρ τιμη 120pF και οταν ερθει σε επαφη με ατμο η χωρητηκοτητα του αυξανεται πχ στα 200pF. Αυτο που θελω εγω ειναι να φτιαξω ενα κυκλωμα με το οποιο να βλεπω αυτη την αλλαγη σε ταση, οσο αυξανεται η υγρασια να αυξανεται και η ταση στην εξοδο και αντιστροφα. Μπορει καποιος να με βοηθησει η να μου δειξει καποιο σχεδιο? Ευχαριστω πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βασιστείς σε αυτό το καπασιτόμετρο και να το φέρεις στα μέτρα σου.

    Στην ουσία βάζεις ένα 555 να δουλεύει με τον πυκνωτή προς μέτρηση και μετράς την περίοδό του.

    Αν θέλεις να μήν μπλέξεις με μικροελεκτή μπορείς να το κάνεις με 2 555 όπου το ένα θα παίζει σαν ασταθής πολυδονητής σε σταθερή σχνότητα, και θα triggaρει το δεύτερο, που θα λειτουργεί με το αισθητήριο σαν μονοσταθής πολυδονητής με μεταβαλλόμενο χρόνο παλμού εξόδου. PWM δηλαδή. Στην έξοδο του εφόσον έχεις PWM με ένα RC φίλτρο και έναν τελεστικό σαν μπάφερ το κάνεις αναλογική τάση και το στέλνεις σε αναλογικό οργανάκι.


    ΥΓ Πώς θα βαθμονομήσεις το όργανο? το αισθητήριο πόσο γραμμικό είναι?
    ΥΓ2 δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά ο αισθητήρας αυτός δεν μου γεμίζει το μάτι, απο πλευράς γραμμικότητας, ακρίβειας και αντοχής στο χρόνο. Αν όμως είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις με αυτό το αισθητήριο προχωρα το έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Και εμενα γενικα δεν μου γεμιζει το ματι σαν κατασκευη και ακριβεια αλλα ανωτερα βια βλεπεις (πτυχιακη). Το οργανο θα ειναι βαθμονομημενο σε RH%, δηλαδη ποσο % εχει νερο ο αερας. Τωρα το πως θα το καλιμπραρω ειναι αλλο θεμα χαχαχα . Λεω οταν πια ειναι ετοιμο να το βαλω μεσα σε κενο αερος και να ρυθμισω την ταση στην εξοδο του να ειναι 0, δηλαδη 0% υγρασια. Ο αισθητηρας ειναι της philips ο Η1 με κωδικο 2322 691 90001. Βρηκα ενα κυκλωμα για καποιον αλλον παρομοιο αισθητηρα με 2 tlc555 και εναν τελεστικο αλλα μαλλον δεν ειναι σωστο γιατι δεν μου δουλεψε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Για δωστο, να το δούμε, μοιάζει με αυτό που σου πρότεινα παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Οριστε το κυκλωματακι
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι βρηκα καποια ακρη. Τωρα το μονο που μενει ειναι να μετατρεψω την ταση που περνω στην εξοδο (0-3 Volts) σε δυαδικο συστημα για να μπορει να την διαβασει καποιος μΕ και να την μετατρεπει σε RH% σχετικη υγρασια και να την εμφανιζει σε μια LCD οθονη. Ξερει κανεις καποιο απλο κυκλωμα που να μετατρεπει την ταση απο αναλογικη σε ψηφιακη μορφη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Οι περισσότεροι μικροελεκτές έχουν ενσωματωμένα ένα ή περισσότερα αναλογικά κανάλια όπου με τον εσωτερικό ADC κάνει αυτό που θες. Αφου και η τάση σου είναι 0 μέχρι 3 βολτ δεν χρειάζεσαι άλλο εξωτερικό κύκλωμα. Αντε ίσως μόνο ένα R-C για να κόβει τον θόρυβο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 16:41
  2. Αισθητηρας υγρασιας
    By chris_x in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-12, 02:34
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-11, 13:10
  4. αισθητηριο υγρασιας περιβαλλοντος
    By kalemakos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 23:45
  5. Παραγγελια δειγματος αισθητηρα υγρασιας
    By svman4 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-10, 13:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας