Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: νεος στους pic

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή νεος στους pic

    παιδια προσφατα εφτασε στα χερια μου απο ενα φιλο το ρομποτ της deagostini ηταν σπασμενο εβαλα την πλακετα πανω σε ενα παλιο τηλεκατευθηνομε και το προγραματισα με το Basic stamp editor της Parallax..... ενθουσιαστικα και ετσι αγορασα το βιβλιο "Προγραμματιζοντας τον Μικροελεγκτη PIC" του Muke Predko απο τις εκδοσεις Τζιολα αλλα εκει χαθηκα δηλαδη ενω η Basic stamp ηταν γελια αυτα που λεει το βιβλιο δεν εχουν καμια σχεση με το πως προγραματιζεται ο PIC16C57 που εχει πανω η πλακετα του πομποτ. Μηπως μπορειται να μου προτητεινετε ποιο pic να αγορασω? εννοω μονο το Pic και οχι καποιο κιτ γιατι και το ρομποτ της Dea σαν κιτ ειναι. εγω θελω να ξεκινησω ας πουμε με τον Pic16f84 και να μαθω πως συνδεεται αλλα το σπουδεωτερο πως προγραμματιζετε. ελπιζω να καταλαβατε τι ακριβως θελω δηλαδη με ποιο pic να ξεκινησω και ποιο προγραμμα να μαθω εχω μπερδευτει με αλλα αυτα που αναφερονται για compilers κτλ ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω με ποιο να ξεκινησω. ααα και κατι τελευται παρακαλω να αναφερετε και το κοστος απο το pic γιατι σιγουρα θα καψω κανα 2 μεχρι να δουλεψει οποτε να ξερω και ποσα money θα καψω ευχαριστω για την υπομονη σας που διαβασατε ολο αυτο το κατεβατο αλλα περισσοτερο ακομα αυτος που θα ενδιαφερθουν να με βοηθησουν περιμενω με αγονια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Αφού επέλεξες PIC θα πρέπει να δείς κι αυτο -> http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/index.html

    Θα πρέπει να φτιάξεις και κάποιον προγραμματιστή για να περνάς το αρχείο hex που έχει το πρόγραμμα απο τον υπολογιστή στο μικροελεκτή.

    Ο pic 16F84 έχει γύρω στα 4-5 ευρώ, και κάποια μεγαλύτερα μοντέλα έχουν 8-10 ευρω.

    Αν θέλεις να γράφεις πρόγραμμα σε πιο εύκολη γλώσσα (πχ Basic, C, κτλ) μπορείς να το κάνεις με κάποιον compiler.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ευχαριστω αλλα ποιον προγραμματιστη θα μου προτινες να φτιαψω απο αυτους που μου λες? σκεφτομαι το "Προγραμματιστής για PIC (P16PRO)"... και κατι ακομα πως μπορω να ανεβασω φοτος για να δειτε πως εγινε το ρομποτακι? και παλι ευχαριστω για την βοηθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Ναι ο P16pro είναι πολύ καλός.

    Για να ανεβάσεις εικόνες ή αρχεία πατάς "απάντηση" και όχι "γρήγορη απάντηση" και σου ανοιγεί νέο παράθυρο, κάπου έχει κουμπί αναζήτηση βρίσκεις την εικόνα και πατάς εισαγωγή. Να βάλεις φωτογραφίες απο το ρομποτάκι σου αλλά σε νέο θέμα στην ενότητα αυτοματισμοί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    Αν θες μπορείς να δεις και στο ebay για προγραμματιστή , και μάλιστα να συνεργάζεται και με το MpLab.
    Εγώ τον δικό μου τον πήρα τελική τιμή με μεταφορικά 50 Ε
    Σαν βιβλίο τώρα μπορείς να πάρεις του ΤΕΕ δομή και λειτουργία μικροϋπολογιστών (θεωρία)
    και το αντίστοιχο του εργαστηρίου που είναι πολύ καλό,
    Αν θες μάλιστα να σου δώσω εγώ της θεωρίας που το έχω διπλό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δες εδώ αν προτιμάς να φτιάξεις μόνος σου συμβατό με το MPLAB προγραμματιστή, Υποστηρίζει και USB-Serial adaptor.
    Πρέπει να έχεις κάποιες άκρες για να προγραμματίσεις τον μικροελεκτή που έχει πάνω.

    Ωπ, τώρα το είδα, το θέμα μεταφέρεται και στην σωστή ενότητα (Μικροελεκτές).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    αχ παλι με μπερδεψατε...... εχω ξεκινησει τον P16pro αυτο δουλευει με το MpLab? εξαλου εγω δεν θελω ακομα κατι σπουδαιο απλα μονο να κανω τα πειραματα που εχει το βιβλιο και μικρα πραγματακια που εχω στο μυαλο μου για τωρα που ειναι ακομα αρχη, λοιπον τη λες? κανει για αρχη ο P16pro μαζι με το MpLab? και αργοτερα βλεπουμε και για κατι καλυτερο. εντωμεταξυ περιμενω και απο την microchip καπια sample (pic16f84a και κατι τρανζιστορ). μεχρις στιγμης μου εχει στειλει ενα mail με ενα pdf με τη φορμα παραγγελιας μου. λετε να ερθουν? τους ειπα οτι ειμαι studen και τα θελω μονο για πειραματισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    O p16pro είναι πολύ καλός για να ξεκινήσεις, αλλά δεν είναι συμβατός με το MPLAB. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο απο αυτά τα προγράμματα. http://www.hlektronika.gr/pafiledb/p...=category&id=3

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ok thnks θα δω τι θα κανω

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σειρά LF στους pic
    By dal_kos in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 23:10
  2. Ερωτηση περι μνημη στους Pic...
    By ventouza6969 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-09, 04:04
  3. troubleshooting στους PIC
    By Airwolf30 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-08, 17:12
  4. Ανακεφαλαίωση στους PIC !!!
    By viper in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-05, 18:31
  5. Νεος Επιστημονας.. help
    By oldholborn in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-05, 00:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας