Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 44

Θέμα: Σταθμοί μεσαίων (AM)...

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Ακριβός έτσι είναι και οι ρώσικες που λέω....
    Αρκετά ποιό χοντρές από τις κλασικές 509/519 και ο κατασκευαστής δίνει περισσότερες ώρες ζωής....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή loipon..

    παιδια ..μην κιτατε το αν ειναι πιο χοντρες οι λυχνιες κλπ..για τον φιλο που ροτισε που την βρεικα την διαφορα .η EL 519 ΑΝΤΕΧΙ παραπανο τασι ανοδικα..1 αυτο .δευτερο..η EL 509 ΤΡΑΒΑΙ πολλα μιλιαμπερ καλο ειναι να εχουμε για εξοδο μια λυχνια τασεος και οχι εντασις ..τα ανοδικα ειναι πιο καλα απο τα σκριν..στην εξοδο για υσχιι..εγω με την el 509 den mporousa να συντοισο με τιποτα μονο ml τραβουσε ..και στην ουσια δεν εκανε τιποτε..επισις μου εκανε νερα στον συντονισμο..και τελος παντον ρε παιδια τις εχω δουλεψι και τις 2 και με αλλους ερατιτεχνες που εχω μιλισι την el 519 την βρεισκουν κλασεις ανοτερη..και στα watt επισις!! ..την el 509 οντος την εχω δει σε παντοφλα για βραχεα.. + 27 mhz αλλα δε μου λει και τιποτα αυτο..πολυ καλες και φτινες λυχνιες ειναι και οι pl ( aytes που χρισιμοπιουσαν οι ασπρομαυρες λαμπατες TV ) ΣΤΟΝ METASXIMATISTI υψιλις..γιωργο;...κιτα τη γινετε με τα λινεαρ τα λαμπατα ..δεν εχω δουλεψι ποτε ουτε pll AM ΟΥΤΕ ετιματζιδικο βραχεο..δεν τεριαζουν οι προσαρμογες στα ωμ εισοδου απο πλλ πχ στο λινεαρ και λινεαρ με καιρεα ..και κανις προσαρμογι για να τα τεριασις με 1 η 2 πικνοτες αεροφιλους + 1 πινιο.και ενα μεταγογεα..για λιψις στο πινιο που κατακανονα περνις ανα 5 σπιρες την λυψι και το κανις 60 σπιρες και οι αεροφιλι ειναι απο 500 pf εως 1000..δεν τα θυμαμε και καλα εχω καιρο να πατισο στην παντα ..ειναι και η ωρα περασμενη τορα σχολασα απο την δουλια (παλι υπερορια στην φαμπρικα συμερα ) και δεν λυτουργο καλα ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή και κατι αλλο που ξεχασα ..

    φοριτος δεκτης πολλυ καλος ειναι τις γρουντιχ ο silte lite 800 αλλα ωσο ειναι ο τιπος του δεκτη αν βαλεις και αλλα 100 ευρω θα τον αποκτισης, (τοσο τον ειχα αγοραση τορα υσος ειναι πιο φτινος),αρχιζη απο 100 khz ews 30 mhz ..apo 87.5 ews 108 ..kai apo 120mhz ews 140 mhz (aeroporiki μπαντα )ακουγα το αεροδρομιο μακεδονια ..καμπανα ειναι ψιφιακος εχει εξοτερικα υχια ..εξωδο καιρεον ..50 ωμ 75 ωμ 600 ωμ κλπ...μπαα νυσταξα ..καλιμερα σας κύριοι..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Νίκο για τις λεπτομέρειες σχετικά με τις EL519. Εμένα πάντως στο linear (η driver) μου κοκκίνιζε πιό εύκολα δηλ. πιό γρήγορα με το press to talk στους 27 ενώ τα γαϊδούρια της ZG δεν χαμπάριαζαν... Ωστόσο δεν ήμουν σε θέση να μετρήσω ισχύ driver, απλά στην τελική έξοδο δεν παρατηρούσα διαφορά ισχύος. Σίγουρα είναι πιο βελτιωμένη έκδοση και αυτά που έγραψες το επιβεβαιώνουν...

    Η συζήτησή μας ωστόσο δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη λάμπα. Εδώ εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω τί θέλω ακριβώς να κάνω, εξετάζω όλες τις περιπτώσεις. Π.χ. χθες βράδυ παρατήρησα ότι τα 2Μ ήταν σχεδόν άδεια με εξαίρεση κάποιες γνωστές παρέες με επίσης γνωστές αμπελοφιλοσοφίες...

    Από την άλλη άκουγα ψηλά στα ΑΜ ένα σταθμό από Κομοτηνή με λαϊκό αλλά καλό πρόγραμμα και είχα μπει στην πρίζα να τον καλέσω στο τηλέφωνο. Δυστυχώς όση ώρα άκουγα ελάχιστες φορές πήρε μικρόφωνο, η μία που ανέφερε την περιοχή του ήταν κρίσιμη!!!

    Χαιρετώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    εγω προτεινω την 813 την οποια δουλευουμε σε μηχανημα μεσα απο το πανεπιστημιο Θεσσαλονικης.την δουλευουμε συντηρητικα στα 1400 βολτ ανοδικα ενω σηκωνει μεχρι 2,5 kv. το μηχανημα δουλευει σχεδον συνεχομενα απο το Γεναρη με αυτη την λαμπα σε 24ωρη λειτουργεια και δεν εχει παρουσιασει προβλημα.τωρα την δουλευω pll ιδιοκατασκευη (50mw)-ef-89 - 6v6 - 807 -813 .παλια που δεν ειχα πανω πλλ και την δουλευα ταλαντωση hartley την ef-89 μεχρι λιγο πριν τα Τεμπη καμπανιαζε και σε ολη την διαδρομη προς Κατερινη. κεραια φυσικα καλη 60 περιπου μετρα στους 1431 KHz με 10 σπειρες πηνιο εξοδου και μεταβλητο στην εξοδο σε λαδι. Γειωση δεν εχουμε δυστηχως καλη, οτι γειωνει ο ηλεκτρικος πινακας και για αυτο το λογο απλωσαμε 2 radial μηκους λ/4 . τωρα με το πλλ πανω δεν εχω παει τοσο μακρυα να δω πως πιανει.
    παλια δουλευαμε μια 4-400Α με πολλα προβληματα μας την εκαιγε και ηταν πανακριβη 240 ευρω. βεβαια δεν ειχαμε συντονιστικο στην εξοδο παρα μονο σταθερο πυκνωτη κε κεραια και γινοταν η 4-400 ψιλοπαπαρουνα (φυσικο να την καιει).
    στο οδηγο η 813 αυτη τη στιγμη τραβαει 10mA (κανονικα πρεπει να την δωσουμε 13) και γι αυτο το λογο τραβαει μονο 120mA. με 13 mA οδηγο στα 1400 βολτ τραβαει καμια 150 mA.
    παρε το σχεδιο της 813 που χρησιμοποιουμε απλα στο οδηγο θελει καλυτερα 12ΚΩ αντισταση αντι για 10ΚΩ και στο σκρην με 400 βολτ βαλε καλυτερα 3,3ΚΩ απο 1,5ΚΩ που γραφω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Σχεδιο 813 (σχόλια)...

    Τζίτζικα,

    πολύ απλό το σχέδιο της 813 μου φαίνεται. Μόνο μερικά υλικά και δουλεύει! Μπορεί να οδηγηθεί απευθείας από amateur -ικό (μέχρι 25w ισχύ εξόδου από το amateurικό)? Δεν έχω χρόνο για πολλά στάδια οδήγησης κλπ. Η EF λάμπα στην ταλάντωση τί προσφέρει? Η 813 είναι ιδανική μεσαιατζού λάμπα. Για τις 4-400 και άλλες παλμικές έχω ακούσει διάφορα, αλλά καταλήγω στο ότι δεν είναι τόσο στρωτές. Επίσης να σε ρωτήσω γιατί έψαχνες σχέδιο παραλληλισμού των 813. Είναι τόσο δύσκολο να παραλληλίσεις σε χαμηλές συχνότητες? Στις υψηλές το καταλαβαίνω λόγω αλλαγής χωρηικότήτων και λοιπών χαρακτηριστικών των λαμπών αν και έχβ δει 829Β παραλληλισμένες (προσοχή: όχι push-pull) να δουλεύουν στα FM άψογα!

    Τέλος κάποτε είχα σει linear για τους 27Μ με 4 χ 813, με τεράστιους αραιόφυλους κλπ. , σκέτη τρέλλα. Το μηχάνημα έβγαινε από την περιοχή του Σουνίου περί το 1986 αν θυμάμαι καλά.

    Δεν ανέφερες την ισχύ εξόδου του πομπού για την τάση τροφοδοσίας που ανέφερες στο σταθμό του πανεπιστημίου Θεσ/κης. Επίσης δεν είδα αρνητική τροφοδοσία στο οδηγό της 813 για προστασία από αυτοταλαντώσεις κλπ.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Ναι τώρα που το λές να κάνω και εγώ μια σχετική ερώτηση....
    Άν αντί αυτοπόλωση είχε τροφοδοτικό αρνητικής θα ήταν καλύτερα? Η διαφορά θα ήταν μεγάλη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Γιώργος Ανώνυμος η ισχυς εξοδου απο οτι εχω υπολογισει πρπει να ειναι περιπου 150-160 βατ. η λαμπα τραβαει 130-150 mA στα 1400 βολτ. η 813 θελει κατω απο 10 βατ οδηγηση. μπορεις να το οδηγησεις αλλα με συντονιστικο ενδιαμεσα. (συνηθως συντονιστικο Π).μεταβλητος-πηνιο-μεταβλητος.
    η ef-89 παλια ηταν η ταλαντωτρια, ειναι πολυ μικρη λυχνια. τωρα κανει ενισχυση το pll που εχω φτιαξει γιατι αυτο βγαζει μονο 50 mWatt περιπου.μετα την εφ-89 ειναι 6v6/807/813. αποια στιγμη θα φορτωσω το υπολοιπο κυκλωμα.
    για το παραλληλισμο το μονο κολλημα μου ηταν οι πολωσεις των 2 οδηγων , αν θα βαλω μια αντισταση οι 2 αντιστασεις ξεχωριστεες και αρα 2 πυκνωτες θα δινουν το σημα στην εισοδο

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    φορτωνω και το υπολοιπο κυκλωμα που χρησιμοποιω εκτος του πλλ (θα το βρειτε αυτο στο σαιτ αν και του εχω κανει στη πραξη καποιες ακομα μικρες αλλαγες για να δουλεψει καλυτερα).
    φυσικα μετα την 813 υπαρχει coupler για την κεραια που αποτελειται απο αεροφυλλο σε λαδι 500pf (αναμεσα στον σταθερο πυκνωτη ανοδου και την γη) και μετα σε σειρα με την κεραια πηνιο με ληψεις. επισης το πηνιο συντονισμου μετα την 6v6 το εχω με ληψεις για καλυτερο συντονισμο της βαθμιδας 6v6.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Μία ακόμα ερώτηση...

    Τζίτζικα,

    θα τα μελετήσω. Σχεδιο με την 813 έχω βρεί στο γνωστό βιβλίο του Παπακωνσταντίνου (όχι αυτού με τα χαιρετίσματα στην εξουσία...) και κάποιου ηλεκτρονιοκού από Θεσ/κη. Πάντως από δημοσίευση κάποιου συναδέλφου στο site για την 4-400 στα AM παρατήρησα ότι στην απλούστερη περίπτωση απαιτείται στο κύκλωμα εξόδου ένα μονάχα πυκνωτής χωρίς λοιπά στοιχεία συντονισμού δηλαδή μεταβλητούς αραιόιφυλους και πηνία (υποτίθεται ότι το μήκος σύρματος κεραίας είναι σωστά υπολογισμένο και δεν απιτούνται προσαρμογές τύπου coupler: πολύ απλό για να δουλεύει!!!).

    Και μία ... χαζή ερώτηση (δικαιολογημένη ίσως για ανθρώπους που προέρχονται από τα FM):

    Αν οδηγούσα από amateurικό την 813 αναρωτιέμαι από που θα διαμόρφωνα. Το amateurικό με ισχύ 25W στα ΑΜ (100 FM/SSB) έχει τη δική του μονάδα διαμόρφωσης, μικρόφωνο κλπ. Η 813 διαμορφώνεται στην άνοδο δουλεύοντας σε τάξη C ως ενισχύτρια.... Τί γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση? Πιθανό πρόβλημα επίσης η προσαρμογή από τα 50Ω του amateurικού στο οδηγό της 813. Χρειάζεται εκεί συζευμένο κύκλωμα (πυκνωτής-πηνίο) ή ο πυκνωτής των κυκλωμάτων από το ένα στάδιο στο άλλο (π.χ. από 807 σε 813) αρκεί?

    Φιλικά,
    Γιώργος

    ΥΓ. Αν υπάρχει σχέδιο για πολλαπλασιαστή τάσης ανόρθωσης δικτύου δηλ. από 220VAC σε 620VDC ή 930VDC εκτός των συνηθισμένων παρακαλώ δημοσιεύστε το. Είχα διαβάσει για ένα Αμερικάνικο τρόπο πολλαπλασιασμού διαφοροποιημένο από τα συνηθισμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμοί Αριθμών
    By john_b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 18:13
  2. PLL Μεσαίων κυμάτων (Α.Μ)
    By performer in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-13, 14:43
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 23:28
  4. Νόμιμοι Ραδιοφωνικοί Σταθμοί (ανα νομό)
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-05, 02:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας