Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Σταθμοί μεσαίων (AM)...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Σταθμοί μεσαίων (AM)...

    Συνάδελφοι,

    άκουγα χθές αργά το βράδυ κάποιες συνομιλίες ερασιτεχνών ΑΜ κοντά στο τέλος της μπάντας. Κάποιος EL-PASO από Δράμα, κάποιος από Αργολίδα, κάποιος από Κρήτη και κάποιοι τοπικοί (Αθήνας). Μου έκανε εντύπωση ότι μπορούσα να τους ακούσω σχεδόν όλους με ένα φορητό ραδιόφωνο μέσης ποιότητας με τα σχετικά βυθίσματα διάδοσης που έτσι και αλλιώς είναι υπαρκτά και σε καλύτερους δέκτες (έχουν να κάνουν μόνο με τη διάδοση). Π.χ. η Δράμα ακουγόταν περίφημα. Η περιοχή μου είναι τα νότια προάστια της Αθήνας σε μάλλον μία όχι τόσο προνομιακή (από πλευράς ανοιγμάτων-περασμάτων) περιοχή.

    Και ενώ η συνομιλίες είχαν να κάνουν με ανταλλαγή κάποιων controls δεν γινόταν καμμία συζήτηση σχετικά με ισχύες κλπ. Έχει κανένας σας κάποια αίσθηση για την ισχύ λειτουργίας των συγκεκριμένων σταθμών ή για την απαιτούμενη ισχύ για αντίστοιχα αποτελέσματα.

    Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι όλοι έβγαιναν ακριβώς στην ίδια συχνότητα. Επομένως δεν χρειαζόταν να κάνω στο ράδιο κάποιο fine tuning. Η ερώτησή μου είναι αν αυτοί οι σταθμοί χρησιμοποιούν κάποιο PLL ή απλούς μεταβλητούς πυκνωτές, όπως παλιά και συντονισμό με κάποιο συχνόμετρο... Προσπαθώ λίγο να γίνω updated από τα παλιά (80s) και δεν γνωρίζω πόσα (σίγουρα πολλά) επεισόδια έχω χάσει...

    Από πλευράς διάδοσης η συγκεκριμένη ζώνη των μεσαίων με ενδιαφέρει από ραδιοερασιτεχνικής πλευράς καθότι είναι πολύ κοντά σ'αυτήν των 160 μέτρων...

    Γειά χαρά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή ok file mou

    επιδι εχω ασχολιθι με μαισεα κιματα προσφατα ..( πριν 2 χρονια ) οι περισοτερι βγενουν . με λαμπες πχ 6v6 807 μπαφερ και 4χ 813 στα 3500 βοτλ ..ανοδικα..εχουν ενα προενισχιτη du-blex 35 βατ και ενα τελικο 2χ 811 στα 1500 βολτ ..μερικι ωγενουν με τις ροσικες λυχνιες που ειναι κατι σαν αντισιχες τον 4c 400 μερικι με 4c 100 εδω ο φουλις ο τοπικος εβγενε δεν ξερω τορα εχω καιρο να τα πουμε πατουσε .με 9 κιλοβολτ αναδικα και με ενα σιμρα 6 αρι για καιρεα γιρο στα 60 μετρα βεβεα εχει και τον αναλογο ενισχιτι ειχε 4 ροσικες τελικο..ενας απο θεσαλονικι ο τασος ο πειντερ ειχε ενα φαρο 24 κιλοβατ.. αλλα πατουσε μονο με 10 κιλοβολτ ( αυτα θελουν μεγαλες τασις) βεβεα το τη ραδιενεργια τρονε ειναι αλλο καπελο ..σινιθος βαζουν περιτιλιξι με μολιβδο..γιρο απο το λινεαρ..ΣΙΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΤΟΡΑ φιλε με ενα απλο κατσαβιδι οπος τον παλιο καιρο ..βεβεα μερικι πατανε με ενα πλλ και εχουν μετα προσαρμογι..απο το πλλ στο λινεαρ και 8ελουν 50 ωμ εξοδο Η ( ΑΛΛΟΙ ΜΑΝΟΥΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ) η ωαζουν ενα αντενα τιουνερ.. για να φερουν την καιρεα ..μερικι βγενουν ακομα και με τα επιμα που υπαρχουν στο εμποριο ,,ποθ κατεβενουν μεχρι τους 1,6 αυτα φιλε οτι αλλοι απορια εχει ροτα ..εκτος απο τα ορθογραφικα μου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή ενα λαθος ..

    με 4c x 1000 enoousa..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή eixa kani synomila ..

    με αυτα τα παιδια τορα τα πουλισα ολα τα μιχανιματα διγμα απο ενα μυχανιμα μου 8α δεις στο κεφαλεο με τις κατασκευες ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Ισχύες εκπομπής...

    Νίκο,

    ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για την ορθογραφία δεν υπάρχει πρόβλημα από εμένα τουλάχιστον...

    Τα πράγματα είναι λίγο απογοητευτικά δηλαδή για ξεκίνημα με την έννοια ότι τα μηχανήματα που ανάφερες χρησιμοποιούν μεγάλες λάμπες, που σημαίνει εκτός από μεγάλα τροφοδοτικά επικινδυνότητα, ακριβά υλικά (μεταβλητοί αραιόφυλλοι γαϊδούρια, πηνία μεγάλα κλπ). Με άλλα λόγια είναι δύσκολο να μπεις στον χώρο χωρίς την βοήθεια κάποιου έμπειρου ή χωρίς να αγοράσεις αρχικά ένα έτοιμο μηχάνημα και να αρχίζεις να διαβάζεις κλπ.

    Εντάξει μέχρι μία 807, κάτι γίνεται. Σαν πιό εύκολη μεγάλη λύση (τηρουμένων των αναλογιοών) θεωρώ την 813. Κάτι 4-1000 μου φαίνονται εντός τροπικές και δύσκολες λύσεις... Τώρα για 10 κιλά πράμα στον αέρα που ανάφερες, δεν ξέρω ο ερασιτέχνης από Θεσ/κη από ποιά περιοχή βγαίνει και υπό ποιές συνθήκες. Είναι τόσο έμπειρος να φτιάχνει τέτοιες κατασκευές και μπορεί να λύσει τεχνικά προβλήματα παρεμβολών σε άλλες συχνότητες στον γύρω χώρο? Πάντως περιστέρια δεν πρέπει να έχει πολλά η περιοχή του...

    Δεν κατάφερα να εντοπίσω το σχέδιο που ανέφερες. Αν και δεν θα ήμουν έτσι ή αλλιώς σε θέση να το κατασκευάσω. Ως παλαίμαχος ερασιτέχνης των FM δεν έχω και εμπειρία στα κυκλώματα συντονισμού στα AM. Πάντως από τα παλιά θυμάμαι ότι το αρχικό κόστος σταθμών ΑΜ και η επιπλέον τεχνογνωσία και υλικά που χρειάζονταν ήταν ένας ακόμα λόγος που μας έσπρωξε στα FM....

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    OI σταθμοι εκτος μεγαλων πολεων παιζουν (για ευνοητους λογους) μηχανηματα ντουλαπες πραγματικες,τα 2 κιλοβατ ειναι η μπαφερ τους,αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα,οταν απλωσεις μια κεραια 60μετρα απαλλαγμενη απο εμποδια πολης,μπετα κ.λ.π, με γη αγωγιμη απο κατω και η κεραια να περνα πανω απο ρεματα και χαραδρες, ε φυσικα θα καμπανιασεις. Παντως και οι σταθμοι απο αθηνα ακουγονται ετσι σε απομακρυσμενα σημεια, ποια πιελελ και κ.λ.π? με μεταβλητο συντονιζουν οι πιο πολλοι και μπραβο τους.Αν παρεις δεκτη που να πηγαινει στα 1700κηζ,κατι σοβαρο ΟΧΙ κchibo,εχει πολλα κυκλωματα,μεχρι τα 1620 δεν εχει ενδιαφερον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Πράγματι τα kchibo μπορεί να έχουν 8Ευρώ και να μπορείς να τα πειράξεις για να τα ανεβάσεις εύκολα, αλλά από λήψη είναι πολύ χάλια... Και εγώ έχω δύο τέτοια (φυσικά έχω και έναν καλό δέκτη αναλογικό που έχει ακόμα και όργανο σαν mAόμετρο που σου δείχνει την ένταση του σήματος)

    Φίλε Γιώργο γιατί δεν αρχίζεις με κάποιο 6v6-el509? Δεν έχει τπτ. παράξενες απαιτήσεις σε τροφοδοτικά και τάσεις, βγαίνει αρκετά οικονομικά και από την στιγμή που δεν έχεις buffer αλλά μόνο δύο βαθμίδες ο συντονισμός είναι πολύ εύκολος...

    Εγώ με ένα τέτοιο (βέβαια με αρκετό κόπο και πολύ <<πρίξημο>> του φίλου Ηλία (itta-vitta) και λίγο του kosta30) με μία κεραία αρκετά στην τύχη, πολύ πρόχειρα στημμένη από το ποιό χαμηλό σημείο των Γιαννιτσών και την ελ509 να δουλεύει χαμηλά στα 190mA/950V στην άνοδο, χωρίς pll έφτασα Θεσσαλονίκη λίγο πριν το κέντρο (πρίν αρχίσουν τα πολλά κτίρια) καθώς έπιανε πολύ καλά στο Ωραιόκαστρο ίσως και ποιό πέρα (δεν πήγα)....

    Αν το διορθώσω λίγο ακόμα, κόψω την κεραία ακριβός, απομακρύνω τα 10μέτρα καλώδιοαπό τον τοίχο που είναι κολημμένα, πάω το μηχάνημα στην άκρη του μπαλκονιού ώστε να φύγει η δεύτερη <ορθή γωνία> και τα τσαλακώματα, τεντώσω την τεράστια κοιλιά που κάνει η κεραία μεταξύ των δύο οικοδομών, βάλλω καμιά θωράκιση και δώσω λίγα ακόμα mA στην άνοδο πιστεύω ότι θα τα πάει πολύ καλύτερα. Φυσικά από το σημείο που είμαι που είναι τελίως λακούβα και είμαι τριγυρισμένος από οικοδομές είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος με αυτή την εμβέλια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή mia dieykrinisi

    ας με συνχορεσι ο φιλος παναγιωτης αλλα επειδη εχω δουλεψι την EL 509 ΔΕΝ ειναι και τοσο καλη λυχνια ,καλιτερα EL 519 ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Φίλε Νίκο τί διαφορά έχουν αυτές οι δύο? Είχα την εντύπωση ότι είναι ίδιες....
    Βασικά εγώ χρησιμοποιούώ την 6π45c (Ρώσικη αντίστοιχη). Πρίν από αυτήν χρησιμοποιούσα el519 της sylvania. Δέν είδα καμιά αξιοσημείωτη διαφορά... Μιάς και το ανέφερες όμως μήπως μπορείς να μας πείς τις διαφορές έτσι από περιέργεια? Ρωτάω γιατί παντού τις βλέπω για αντίστοιχες/ίδιες....
    Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Νίκο,

    από τα έτοιμα (φαντάζομαι εννοείς τα amateurικά για τα 160μ) που μπορούν να κατέβουν πιό χαμηλά έχεις στο μυαλό σου κάποιο συγκεκριμένο (προτίμησή μου τα Kenwood)? Σκόπευα να αγοράσω ένα βραχαίο ή all-band, οπότε αν κάποιο κατέβαινε μεσαία θα μπορούσα να αποχτήσω έτσι και πομπό AM με PLL. Κάποια βελτίωση της ψύξης για συνεχή λειτουργία θα μπορούσα να κάνω...

    Βέβαια τα watt θα είναι λίγα, ωστόσο θα επιτρέψουν κάποιες επικοινωνίες εντός πόλης. Στην έξοδο δεν κατάλαβα περί προσαρμογής στα 50Ω. Δεν μπορεί το amateurικό να οδηγήσει παντόφλα λαμπάτη (π.χ. με έξοδο 20W στα ΑΜ).

    Για την PL519 νομίζω ότι έχει κάποια ανεπαίσθητα βελτιωμένα χαρακτηριστικά... Έχω χρησιμοποιήσει αυτές της Zetagi σε παντόφλα CB οι οποίες είναι πιό γαιδούρια (πιό χοντρές και ενισχυμένα πλέγματα)... Είναι όντως βατές λάμπες!

    Χαιρετώ
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμοί Αριθμών
    By john_b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 18:13
  2. PLL Μεσαίων κυμάτων (Α.Μ)
    By performer in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-13, 14:43
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 23:28
  4. Νόμιμοι Ραδιοφωνικοί Σταθμοί (ανα νομό)
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-05, 02:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας