Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 180

Θέμα: Ερασιτεχνες Θελετε RDS & STEREO CODER μονο μ'ενα προγραμ

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz
    UP UP and awayyyyyyyyyyyyy
    diladi?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiodj105
    Παιδιά το RDS λειτουργεί στους 57 KHz. Επίσης το MPX Stereo, φτάνει μέχρι τους 53ΚΗz (αν θυμάμαι καλά).
    Πόσες κάρτες ήχου μπορούν να αποδώσουν τόσο ψηλά; Οι συνηθισμένες κάρτες ήχου λένε για όριο λειτουργίας 20Hz-20KHz.
    Κατά πόσο λοιπόν μια κάρτα ήχου μπορεί να αποδώσει στη διπλάσια συχνότητα;

    Και επειδή κατά καιρούς έχω διαβάσει διάφορα...
    Γιατί λοιπόν εδώ μέσα κάποιοι παραμυθιάζουν τους επισκέπτες (ή τα μέλη του φόρουμ) λέγοντας βλακείες;
    Όπως ξέρουμε όλοι... το φόρουμ έχει την έννοια του πειραματισμού.
    'Αλλο όμως ο πειραματισμός και άλλο η γυφτειά.

    Η προσωπική μου γνώμη είναι πως ούτε ο Μπλάκμαν δεν θα ήθελε να παίζει με τέτοια γεννήτρια και RDS encoder. Πιστεύω πως ακόμα και ο Μπλακμαν που ενδιαφέρεται μόνο να τα "πάρει" από τα 0-90 (901 πλέον) και τα 4ψήφια, προσέχει λίγο τον ήχο του να μην έχει σφυρίματα και χιόνια.

    Δεν έχω κάτι με το φίλο που πρωτοέγραψε το ποστ. Πραγματικά. Απλά τη γνώμη μου λέω.
    Εμενα η γνωμη μου ξερεις πια ειναι σκας φργκα περνεις μια καλα καλα καλι καρτα ηχου και εχεις αποτελεσμα μετο να περιμενεις απο μια onboard καρτα η μια που κανει 40-50e ξεχνατο απλα υπαρχουν μερικες καρτες της πλακας που δουλευουν αψογα φιλε μου
    Και κατα δευτερον δεν παραμυθιασα κανενα που λες ουτε λεω βλακιες.....Στο κατο κατο δεν υποχρεωνετε κανεις να το κανει.......
    Και σε οποιον αρεσει ψαχνετε.......
    Τα δικα μου αποτελεσματα βλεπω και λεω......

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billos1989
    ενταξει,δεν νομιζω καποιος να ειχε την απαιτηση να βγαλει καλο rds μονο με ενα software της πλακας.εγω παντως απο πειραματα μολις το εβαλα στους 19ΚΗZ εβγαλε rds και τα μνμ κανονικα αλλα καλυπτε μονο μια αποσταση 700-1000μ απο την κεραια.και μιλαμε για μηχανημα 100βαττ 2 διπολα που ξεσκιζει.ασε που πολλες φορες τα μπερδευε τα γραμματα και εγραφε οτι ηθελε.π.χ MELDIO RALODY και κατι τετοιοα κουφα αντι για MELODY RADIO που εβαζα εγω!!!!!!!οσο για το stereo coder για τον καδο ανακυκλωσης κανει μονο ,που και εκει χωρο πιανει.το μονο που κανει ειναι να βγαζει φυσιμα και τιποτα παραπανω,ουτε διαχωρισμος ουτε τιποτα.ισως να φταιει και η καρτα ηχου μου,αν και ειναι μια αρκετα καλη(μοντελο δεν θυμαμαι) της creative.
    Αν δεν ειναι απο αυτες που λεει στο φορουμ το προγραμματος τοτε φιλε μου δεν κανει....
    Ειναι 192Khz???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    The following soundcards are tested and works:
    Terratec Aureon 5.1 Sky (Not the Aureon 5.1 Fun, PCI or USB!!!) (VIA Envy24HT chip)
    Terratec Aureon 7.1 Space (+/- €85,-) (VIA Envy24HT chip)
    Audiotrak Prodigy 7.1 (+/- €149,-) (VIA Envy24HT chip)
    M-Audio Revolution 5.1 (+/- €70,-) (VIA Envy24HT chip)
    M-Audio Revolution 7.1 (+/- €95,-) (Seen for €49,-) (VIA Envy24HT chip)
    M-Audio Audiophile 192 (+/- €150,-)
    RME HDSP9632 (+/- €439,-)
    E-MU 0404 (+/- €99,-)
    E-MU 1212m (+/- 199,-)
    Hercules Fortissimo 4 (+/- €48,-) (VIA Envy24HT chip)
    ESI Maya44 (+/- €99,-)
    ESI Juli@ (+/- € 149,-)
    C-Media CMI9880L Onboard Audio Codec (sometimes the output isn't filtered)

    The following soundcards are not tested but are probably working:
    intern
    Chaintech AV-710 (+/- €30,-) (VIA Envy24HT-S chip)
    Terratec Aureon 7.1 Universe (+/- €160,-) (VIA Envy24HT chip)
    Terratec Phase 28 (+/- €159,-)
    Realtek ALC880 Onboard HD codec. Also the ALC860
    extern
    Terratec Aureon 7.1 FireWire (+/- €199,-)

    Very bad working soundcards:
    Soundblaster Audigy 2 ZS (+/- €65,-)
    Soundblaster Live as input device

    Not working soundcards:
    Every soundcard that doesn't support 192 kHz. sampling rate won't work.
    Soundblaster Live
    Soundblaster Live 24 bit
    Soundblaster Audigy 1
    Οσες εχουν αυτο VIA Envy24HT chip ΕΙΝΑΙ 192 Khz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Terratec Aureon 7.1 Space (+/- €85,-) (VIA Envy24HT chip) Δοκιμες με αυτην που εχω!!!!!!!!
    Aureon 7.1 Space
    With the Aureon 7.1 Space, a new class of sound system has come into being that will turn your computer into a profes-sional 3D sound studio for games, DVD and music. With 8 (7.1) channels, 24 Bit/96 kHz for recording and 24 Bit/192 kHz * for playback, an exemplary frequency response and a signal-to-noise ratio of better than –100 db, this sound card provides a first-class sound quality by which others can only gauge themselves.
    (http://sounden.terratec.net/modules....d=149&menu=215)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    εγω σε δοκιμη που εκανα με μη συμβατη καρτα το rds δεν επαιζε το stereo δουλεψε αλλα με κακο διαχωρισμο χωρις σπασιματα και φυσιματα με 10 βαττ περασε πολυ καλα 7 χλμ. τωρα περιμενω να μου στειλουν την Hercules Fortissimo 4 για να δουμε. υποψην το ολο συστημα θελει αρκετες ρυθμισεις για να γινει δουλεια. εγω πιστευω οτι θα δουλεψει για να κανουμε την πλακα μας ρε αδερφε στο κατω κατω τσαμπα ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Πράγματι αν η κάρτα φτάνει τους 192KHz (σαν κλείδωμα) αυτό είναι πολύ καλό. 'Ομως ΠΡΟΣΟΧΗ! 'Αλλη η συχνότητα που κλειδώνει και άλλο το εύρος συχνοτήτων που μπορεί να αποδώσει. Τι εννοώ; Πως ακόμα και μια κάρτα που η συχνότητα δειγματοληψίας περνάει τους 96KHz (όπου δουλεύουν τα DAT), και φτάνει στους 192KHz, δεν ξέρω αν μπορεί να αποδώσει πάνω από το εύρος της ακουστικής συχνότητας (δηλαδή τους 20KHz).
    'Οχι ότι ακούει κανείς τους 20KHz, απλά είναι η συχνότητα αναφοράς των περισσότερων συσκευών που απευθύνονται σε ανθρώπους (και όχι σε νυχτερίδες).

    Εμένα μια κάρτα ήχου αναλογική της M-Audio που είχα αγοράσει περίπου 500 ευρώ, λειτουργούσε πολύ σωστά στις ακουστικές συχνότητες, αλλά πάνω από τους 20KHz την έπαιρνε η κάτω βόλτα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Oποιαδήποτε εκπομπή στο ραδιοφάσμα
    άνευ ειδικής άδειας διώκεται από τον νόμο!


    Στο κάτω-κάτω της γραφής, υπάρχουν και τα p.m. Στείλε μου εκεί ρε αδερφέ!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    με της καρτες που ειπα δοθλευει αψωγα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Μία ακόμα άποψη...

    Συνάδελφοι,

    εγώ με τη σειρά μου θεωρώ καταρχήν την ιδέα υποστήριξης του RDS και Stereo με συμβατικό εξοπλισμό PC (έστω με κάποιους περιορισμούς όσον αφορά την επιλογή της κάρτας ήχου) πολύ ενδιαφέρουσα!!!

    Αξίζει καταρχήν για κάποιον να το δοκιμάσει, ακόμα και να αγοράσει κάποια από τις συμβατές κάρτες για να το υποστηρίξει σωστά. Δεν συμφωνώ ότι είναι τεχνικά κατώτερο από μία original πλακέττα RDS και άρα 'της πλάκας' λύση, όπως κάποιος το έθεσε, καθότι η απόκριση συχνοτήτων μέσα από τις κάρτες ήχου είναι απ'ευθείας συνάρτηση της ποιότητας τους και της δυνατότητας που έχουν να τις αναπαράγουν σωστά (όχι λοιπόν θέμα του προγράμματος). Εάν η απόκριση είναι εφάμιλλη μίας πλακέττας RDS το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο. Το λογισμικό έχει απλά το ρόλο του ρυθμιστή και δεν δεν έχει επομένως να κάνει με την ποιότητα!!!. Επιπλέον εξελίσσεται σε λειτουργίες, ευκολία χρήστη και η ιδέα σίγουρα επιβραβεύεται. Ας μην τρέξουμε λοιπόν να λιθοβολήσουμε πριν βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα με χρήση κάποιας συμβατής κάρτας ήχου. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει με μία τέτοια ας δώσει όλες τις λεπτομέρειες.

    Σίγουρα είναι κάτι που αξίζει αν μη τί άλλο να το δοκιμάσει κανείς αφού και οι απαιτήσεις σε εξοπλισμό είναι ελάχιστες και υπάρχει το demo...

    Φιλικά,

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή Re: Μία ακόμα άποψη...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ανώνυμος
    Συνάδελφοι,

    εγώ με τη σειρά μου θεωρώ καταρχήν την ιδέα υποστήριξης του RDS και Stereo με συμβατικό εξοπλισμό PC (έστω με κάποιους περιορισμούς όσον αφορά την επιλογή της κάρτας ήχου) πολύ ενδιαφέρουσα!!!

    Αξίζει καταρχήν για κάποιον να το δοκιμάσει, ακόμα και να αγοράσει κάποια από τις συμβατές κάρτες για να το υποστηρίξει σωστά. Δεν συμφωνώ ότι είναι τεχνικά κατώτερο από μία original πλακέττα RDS και άρα 'της πλάκας' λύση, όπως κάποιος το έθεσε, καθότι η απόκριση συχνοτήτων μέσα από τις κάρτες ήχου είναι απ'ευθείας συνάρτηση της ποιότητας τους και της δυνατότητας που έχουν να τις αναπαράγουν σωστά (όχι λοιπόν θέμα του προγράμματος). Εάν η απόκριση είναι εφάμιλλη μίας πλακέττας RDS το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο. Το λογισμικό έχει απλά το ρόλο του ρυθμιστή και δεν δεν έχει επομένως να κάνει με την ποιότητα!!!. Επιπλέον εξελίσσεται σε λειτουργίες, ευκολία χρήστη και η ιδέα σίγουρα επιβραβεύεται. Ας μην τρέξουμε λοιπόν να λιθοβολήσουμε πριν βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα με χρήση κάποιας συμβατής κάρτας ήχου. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει με μία τέτοια ας δώσει όλες τις λεπτομέρειες.

    Σίγουρα είναι κάτι που αξίζει αν μη τί άλλο να το δοκιμάσει κανείς αφού και οι απαιτήσεις σε εξοπλισμό είναι ελάχιστες και υπάρχει το demo...

    Φιλικά,

    Γιώργος




    Καλα τα λες......
    Βασικα με το Jazler κανεις καλη δουλεια....Γιατι λεω...Γιατι το Τζαζλερ εχει την δυνατοτητα να δουλευει 2 καρτες ηχου ταυτοχρονα...Δηλ την μια σαν εξωδο και την αλλα σαν μονιτορ....
    Πλακα πλακα με μια καλρτα ηχου απο αυτες που αναφερω και το προγραμμα αυτο κανεις θαυμματα
    Και με λιγα λευτα ...Τιν ωρα που αλλοι εχουν δωσει τα μαλλιοκεφαλα τους...................................!


    Φιλικα παντα!




    Βασιλης............

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Διευκρινήσεις...

    Βασίλη, αν καταλαβαίνω καλά τη διάταξη με τις 2 κάρτες ήχου, στην περίπτωση που αυτές είναι τοποθετημένες σε διαφορετικά PC την έξοδο της διαμόρφωσης της 1ης κάρτας (audio/line out), όπου παίζεις π.χ. MP3, την οδηγείς στην είσοδο (line in) της 2ης κάρτας, που θα πρέπει να έχει τις αυξημένες απαιτήσεις του Airomate και την έξοδο της 2ης τελικά στην είσοδο διαμόρφωσης του πομπού.

    - Μπορείς να επιβεβαιώσεις?

    - Απορία: Από που κάνεις monitor (to speakers) στην 1η κάρτα, όπως δείχνει το διάγραμμα, αφού την έξοδό της την οδηγείς στην είσοδο της 2ης κάρτας?

    Πιθανό σενάριο στη δικιά μου περίπτωση: Χρησιμοποιώ το παλιό PC για MP3 player και το νέο (εξοπλισμένο με μία ReaTek on board) για το Airomate. Αν ανταποκριθεί η RealTek κάρτα, έχει καλώς, αν όχι θα προμηθευτώ μία κάρτα από τις προτεινόμενες και θα την τοποθετήσω στο ίδιο PC με την RealTek, ώστε τελικά να χρησιμοποιώ ένα μονάχα PC για το εγχείρημα σε συνδιασμό με το πρόγραμμα υποστήριξης των δύο καρτών.

    - Γνωρίζεις κάποια από τις προτεινόμενες κάρτες ήχου να είναι διαθέσιμη στην Ελληνική αγορά?

    Ευχαριστώ και τα... λέμε!!!
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. software για rds coder
    By alexts in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 05:46
  2. Prais RDS 735 Coder
    By Mihalis_Creta in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-16, 16:04
  3. προβλημα με stereo coder k rds coder..
    By alexts in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-13, 12:20
  4. FM Stereo Coder
    By maouna in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-10, 17:08
  5. rds coder προβλημα
    By kostasfra in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-06, 22:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας