Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ισχύς μεγαφώνων σε ηχεία

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Ισχύς μεγαφώνων σε ηχεία

    Αν έχουμε έναν ενισχυτή με ονομαστική ισχύ π.χ. 100W RMS, και τον συνδέσουμε σε ένα ηχείο 2 δρόμων, τότε η ονομαστική ισχύς των μεγαφώνων του ηχείου πόση πρέπει να είναι; 100 W το καθένα, 50 W το καθένα ή κάποια άλλη ισχύς (π.χ. 70 W το γούφερ και 30 W το τουίτερ
    Το ίδιο και ηχείο 3 δρόμων.

    Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αν δεν κανω λαθος ειναι λιγο περιπλοκο αυτο που θες.
    Αν εχω καταλαβει καλα, απο οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα, η αναλογια των watt εξαρταται απο την συχνοτητα αποκοπης.
    Αρκετες απο τις αποριες σου θα λυθουν διαβαζοντας αυτο http://www.passivecrossovers.com/
    ειναι ενας αρκετα απλος και κατανοητος οδηγος που θα σου λυσει αρκετες αποριες.
    Παντως η ισχυς του ενισχυτη καλο ειναι να ειναι ιση με τη συνολικη ισχυ των ηχειων σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι η μεγιστη ονομαστικη ισχυς rms του ηχειου πρεπει να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο αυτη του ενισχυτη για να μην "μπουκωνει" το ηχειο και για να μην το καψουμε. Τουλαχιστον αυτο το εχω ακουσει απο πολλους. Απλα μεταφερω αυτη την αποψη που πιθανως να ειναι σωστη. Δεν εχω ασχοληθει με ηχο και δεν ξερω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Εγω εχω ακουσει πως ειναι καλυτερο να ειναι λιγα [5-10] βαττ χαμηλοτερο το ηχειο για να αποδιδει και καλα καλυτερες κορυφες.

    Τωρα τι ισχυει στην πραγματικοτητα δεν εχω ιδεα.

    Παντως nikoskourtis η αποψη σου ειναι η πιο ασφαλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskourtis
    Νομιζω οτι η μεγιστη ονομαστικη ισχυς rms του ηχειου πρεπει να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο αυτη του ενισχυτη για να μην "μπουκωνει" το ηχειο και για να μην το καψουμε. Τουλαχιστον αυτο το εχω ακουσει απο πολλους. Απλα μεταφερω αυτη την αποψη που πιθανως να ειναι σωστη. Δεν εχω ασχοληθει με ηχο και δεν ξερω.
    Συμφωνώ απόλυτα με τον nikoskourtis ότι πρέπει να είναι η ισχύς του ηχείου λίγο μεγαλύτερη για λόγους ασφάλειας, αν και μπορεί να λειτουργήσουν ηχεία μικρότερης ισχύος από τον ενισχυτή με την προυπόθεση να μην λειτουργεί ο ενισχυτής σε μεγάλες εντάσεις (εντάξει είναι λίγο ρίσκο, το καταλαβαίνω). Όμως εγώ γνωρίζω μόνο την ισχύ των μεγαφώνων του ηχείου. Ποιά είναι η ισχύς του ηχείου; Το άθροισμα των ισχύων όλων των μεγαφώνων, ο μέσος όρος των επιμέρους ισχύων, ή η ισχύς του μικρότερου, σε ισχύ, μεγαφώνου; Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. Πως δηλαδή υπολογίζεται η ισχύς του ηχείου όταν γνωρίζουμε τα στοιχεία των μεγαφώνων που το αποτελούν, ή και το αντίθετο, όταν θέλουμε ένα ηχείο π.χ. 100W, πόση ισχύ πρέπει να έχει το woofer, πόση το midrange αν υπάρχει και πόση το tweeter. Πιστεύω να έγινα πιο σαφής στην απορία μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αν κρινω απο κατι behringer που ειχα δει... η ισχυς ειναι το αθροισμα των ονομαστικων ισχυων των μοναδων που εχει το ηχειο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos
    Αν κρινω απο κατι behringer που ειχα δει... η ισχυς ειναι το αθροισμα των ονομαστικων ισχυων των μοναδων που εχει το ηχειο.
    Αυτό είναι σωστό όμως; Παίρνουμε έναν τυπικό ενισχυτή 100W και ένα ηχείο το οποίο έχει 2 μεγάφωνα των 50W το καθένα, συνολική ισχύς ηχείου 100W σύμφωνα με τα παραπάνω. Ο ενισχυτής όμως μπορεί να δώσει με ένα δυνατό μπάσσο όλα του τα Watts, δηλαδή 100W, τα οποία και θα πάνε σχεδόν όλα (λόγω του crossover) στο woofer των 50W. Δηλαδή σε ένα μεγάφωνο των 50W θα πάνε 100W και το αποτέλεσμα θα είναι... άστα καλύτερα.
    Πιστεύω ότι σε ένα παθητικό πάντα ηχείο, η ισχύς του πρέπει να είναι η ισχύς του μικρότερου σε ισχύ μεγαφώνου, στην προκειμένη περίπτωση 50W. Είναι έτσι όμως;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ακριβως για το παραδειγμα που λες εχουν τα ηχεια δυο ισχεις.
    Την nominal και την peak. Ενα ηχειο των 50W εχει peak power 100w στις περισσοτερες περιπτωσεις.
    Το ηχειο καιγεται λογω υπερθερμανσης του πηνιου αν δεχθει ενα 50αρι ισχυ 100W για 0,1 δευτερολεπτα δεν θα παθει τπτ. Αλλα θα καει αν το δουλευεις συνεχεια στα 100W

    Αν δυο μεγαφωνα των 50W τα οδηγεις με 50αρη ενισχυτη τοτε το καθενα θα παιρνει 25W και δεν θα αποδιδει καλες κορυφες.

    Ωστοσο ρολο παιζει και ο πινακας αυτος ο οποιος δειχνει την κατανομη της ισχυος αναλογα με τη συχνοτητα αποκοπης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και ενα πειραματάκι. αν βάλουμε το εκουαλάιζερ στο φλάτ και ανοίξουμε αρκετά την ένταση θα ακούμε παραμόρφωση περισσότερο στα τουίτερ παρα στα γούφερ.. αυτό γίνεται σε μένα τουλάχιστον, τα γούφερ δεν έχουν σχεδόν ποτέ παραμόρφωση ενώ στις υψήλές συχνότητες γινεται τις τρελής
    οπότε περισσότερη ισχύ πάει σε υψηλές συχνότητες. δέν ξέρω αν φταίνε crossover ή ενισχυτής για αυτό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Εγω γνωριζω οτι αν θελουμε να κατασκευασουμε ενα ηχειο βαζουμε πχ woofer 100W και μιση ισχυ midrange(50W) και μιση του μισου treble(25W).
    Νομιζω οτι η κατανομη γινεται απο το crossover και δεν εχεις γενικα προβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κυκλωμα προστασίας μεγαφώνων
    By sifis83 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-17, 11:39
  2. Απορία για Watt μεταξυ RadioCD αυτοκινήτου, και μεγαφώνων
    By giannaras13 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 18:24
  3. Smart kit 1112 - Προστασία Μεγαφώνων με Καθυστέρηση
    By PCMan in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-09, 19:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας