Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: περιεργο προβλημα με πολυμετρο...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή περιεργο προβλημα με πολυμετρο...

    Πειρα σημερα ενα πολυμετρο στο οποιο οταν το εχω στο ωμομετρο (ετσι γραφεται? )
    και ακουμπησω τους ακροδεκτες μετραω αντισταση 0.06Ω τι συμβενει ρε παιδια? δεν πρεπει να ειμαι μηδενισμενο αυτο το πραγμα?!

    Επισεις στο manual του λεει οτι μετραει ρευμα απο 200mA και πανω και αντισταση απο 200Ω και πανω και ομως!!!!
    μετραει και μικροτερες αντιστασεις και ρευματα! εχω μετρησει ακουστικα 32Ω μια χαρα! τετοιου ειδους ανακριβεια και μαλιστα εις βαρος της κατασκευαστριας εταιρειας δεν εχω ξανασυνατησει ποτε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.

    Η αντισταση 0.06Ω είναι πολύ πολύ μικρή. Φαίνεται σωστή η μέτρηση αυτή - ακουμπώντας τους ακροδέκτες. Αυτό γιατί για να κλείσει κύκλωμα μέσω των καλωδίων και να γίνει η μέτρηση της αντίστασης.. εε όλο και κάποια πτώση τάσης θα υπάρχει.
    Όσο για τα άλλα ... lol δεν ξέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    Ο kopla εχει δικαιο,δεν ειναι δυνατον
    να μην εχει αντισταση το καλωδιο της
    μετρησης.
    Τωρα αν θες παρε καλυτερα καλωδια
    για λιγοτερη αντισταση, αν και κατα την
    υποκειμενικη μου γνωμη μονο αν θες
    τρελη ακριβεια.
    Φιλικα Γιωργος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Re: περιεργο προβλημα με πολυμετρο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz
    Πειρα σημερα ενα πολυμετρο στο οποιο οταν το εχω στο ωμομετρο (ετσι γραφεται? )
    και ακουμπησω τους ακροδεκτες μετραω αντισταση 0.06Ω τι συμβενει ρε παιδια? δεν πρεπει να ειμαι μηδενισμενο αυτο το πραγμα?!

    Επισεις στο manual του λεει οτι μετραει ρευμα απο 200mA και πανω και αντισταση απο 200Ω και πανω και ομως!!!!
    μετραει και μικροτερες αντιστασεις και ρευματα! εχω μετρησει ακουστικα 32Ω μια χαρα! τετοιου ειδους ανακριβεια και μαλιστα εις βαρος της κατασκευαστριας εταιρειας δεν εχω ξανασυνατησει ποτε...
    Όπως είπαν και οι προηγούμενοι και οι ακροδέκτες και η επαφή μεταξύ τους έχουν κάποια αντίσταση. Όσο για τα υπόλοιπα, μήπως ο κατασκευαστής λέει ότι μετράει π.χ. 200mA, 2A... 200Ω, 2ΚΩ, 2ΜΩ ...
    Αυτό σημαίνει ότι στην πρώτη κλίμακα των 200mA μετράει σε πλήρη κλίμακα μέχρι 200mA, στην δεύτερη μέχρι 2Α κ.λ.π.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Για να δεις αν όντως φταίνε οι ακροδέκτες, (που αυτοί φταίνε) βγάλε τον ένα και με τον άλλο ακροδέκτη ακούμπα εκεί που μπαίνει ο ακροδέκτης που έβγαλες. Η τιμή που σου βγάζει λογικά θα μειωθεί. Βγάλτους και τους δυο και βραχυκύκλωσε τις δύο επαφές με ένα σύρμα, θα δεις ότι θα μειωθεί κι άλλο.


    Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό, αλλά ήταν έτοιμος να κοπεί ο ακροδέκτης, και ενώ μέτραγε κανονικά τάση, στις αντιστάσεις μου έβγαζε πάντα μεγαλύτερες τιμές. Το πρόβλημα αποκαλύφθηκε όταν πήγα να μετρήσω ρεύμα, όπου κάπου στο 1Α δεν άντεξε...

    Οι τιμές που λες 200mA και 200Ω είναι απλά οι μικρότερες κλίμακες που έχει το όργανο. υπάρχουν και πολύμετρα μέχρι 2mA κλίμακα, τα οποία έχουν καλύτερη ακρίβεια. Το ότι λέει στο μάνουαλ ότι "μετραει ρευμα απο 200mA και πανω και αντισταση απο 200Ω και πανω" μάλλον δεν το λέει ακριβώς έτσι, ή αν το λέει αυτός που έγραψε το μανουαλ είναι άσχετος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παιδια ΤΗΑΝΚ ΥΟU!!! οντως οι ακροδεκτες φταινε! που μπορω να κανω donation για το forum?
    οσο για το manual gsmaster οτι εγραψα λεει...τελος παντον το τι λεει το manual λιγο μας ενδιαφερει...
    λες και τα Accuracy +/- 0,5% of rtg +/- 2D που γραφει...εινα σωστα...

    Ξανα ευχαριστω! ελπιζω να βρω ευκολα καλους ακροδεκτες που να κανουν στο πολυμετρο μου...

    P.S οταν μετραμε τασεισ τα καλωδια μαζευουν παρασιτα απο το περιβαλλον? γιαυτο παιζει λιγο η ενδειξη στην
    οθονη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Όταν μετράς τάσεις, η εσωτερική αντίσταση του πολύμετρου πρέπει και είναι μεγάλη (ώστε να περνάει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα από το πολύμετρο). Παρόλα αυτά, ένας διαιρέτης τάσης υλοποιέιται. Κάθε φορά που ακουμπάς τους ακροδέκτες σε δύο σημεία για μέτρηση του δυναμικού (ή της διαφοράς δυναμικού) παρατηρείται μία μικρή βύθιση τάσης. Εκτός από τότε, και έστω ότι η τάση στα σημεία μέτρησης δεν μεταβάλλεται, τα ηλεκτρικά παράσιτα παίζουν το ρόλο τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kopla
    Όταν μετράς τάσεις, η εσωτερική αντίσταση του πολύμετρου πρέπει και είναι μεγάλη (ώστε να περνάει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα από το πολύμετρο). Παρόλα αυτά, ένας διαιρέτης τάσης υλοποιέιται. Κάθε φορά που ακουμπάς τους ακροδέκτες σε δύο σημεία για μέτρηση του δυναμικού (ή της διαφοράς δυναμικού) παρατηρείται μία μικρή βύθιση τάσης. Εκτός από τότε, και έστω ότι η τάση στα σημεία μέτρησης δεν μεταβάλλεται, τα ηλεκτρικά παράσιτα παίζουν το ρόλο τους.
    Μην μου τα λες επιστημονικα...δεν τα καταλαβαινω!
    λοιπον οταν μετραω τασεις οι εσωτερικη αντισταση του πολυμετρου πρεπει να ειναι μεγαλη...ΕΙΝΑΙ?! που το ξερω?

    εγω απλος ρωτησα αν τα καλωδια μαζευουν παρασιτα οταν το πολυμετρο δεν ειναι συνδεμενο σε καποιο κυκλωμα και γιαυτο παιζουν λιγο οι ενδηξεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    πρεπει να ειναι μεγαλη...ΕΙΝΑΙ?!
    ΝΑΙ είναι - μη σε απασχολεί.

    καλωδια μαζευουν παρασιτα οταν το πολυμετρο δεν ειναι συνδεμενο σε καποιο κυκλωμα και γιαυτο παιζουν λιγο οι ενδηξεις...
    ΌΧΙ. Καμία σχέση. Το πολύμετρο δεν είναι παρασιτ-αποθήκη

    Υπάρχουν λόγοι για τους οποίους οι μετρήσεις 'παίζουν'. Προφανώς δε θες να τους απαριθμήσω. Άλλαξε μόνο τα καλώδια, όπως είπαν οι προηγούμενοι ομηλητές και είσαι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Μαζευουν παρασιτα αν εχεις το καλωδιο πανω σε εναν ισχυρο ηλεκτρομαγνητη που διαρεεται απο μεταβαλομενο ρευμα. Αλλα και παλι δε θα δεις παρα μονο ελαχιστα mV αυξομειωση. Για περιβαλλοντικο θορυβο με τιποτα. Μονο παρα πολυ ευαισθητα οργανα μπορει να επιρρεασει. Οι ακροδεκτες σου δεν κανουν καλη επαφη γι' αυτο παιζει η ταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιεργο προβλημα λαμπακι καντραν
    By Johnnyfive in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-15, 11:18
  2. LED στο ΦΛΑΣ , περιεργο προβλημα..
    By tomhel in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 00:26
  3. ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΥΛΕΣ
    By aris285 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 10:57
  4. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 07:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας