Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 107

Θέμα: 50-150 Mhz 450W RF Amplifier Witn Eimac Tetrode 4X150-4CX250

  1. #91
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ρε παιδες ελεος... Ουτε στο φορουμ του κοσμοπολιταν τετοιο ξεκατινιασμα.

    Δεν εχει νοημα να την λεει ο καθενας στον αλλο και να κακοκαρδιζεστε τσαμπα.
    Αμα σωνει και καλα καποιος θελει να βγει ουσιαστικα "απο πανω" ας παρουσιασει συγκεκριμενα πειστηρια/πηγες που να επιβεβαιωνουν τα λεγομενα του.

    Επισης ριχτε και καμια ματια στα links που δινετε αν θελετε να σας παιρνουν στα σοβαρα...
    Links απο ebay που αλλα γραφει η περιγραφη κι αλλα αναγραφονται πανω στο αντικειμενο στις εικονες, datasheet archives που βγαζουν partial match αλλα εμεις το βλεπουμε πληρες και links απο φορουμ που καποιος τυχαιος "μαστορας" συμφωνει μαζι μας δεν ειναι σοβαρες πηγες!

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tasosmos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (30-07-13), dovegroup (30-07-13)

  3. #92
    Μέλος Το avatar του χρήστη A--15
    Όνομα
    Κὠστας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Πειραιευς
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικές Αλήθειες:
    Υπάρχουν
    4X150A και ΟΧΙ 4Cx150A !
    4Cx250 (B, D, F, κλπ) και ποτέ 4X250!

    Η 4X150A είχε μονωτικό υάλου μεταξύ ανόδου - δακτυλιδιού προστατευτικού!
    Η 4CX250, 4CX350, κλπ Cx είχαν ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ αντί υάλου, ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ εκεί!

    Η 4X150A στα FM έβγαζε με μιά ή δυνατόν άρτια κατασκευή & σχεδιασμό class C, ~390W @ 2000V!
    Η 4CX250B στα FM έβγαζε με μιά ή δυνατόν άρτια κατασκευή & σχεδιασμό class C, ~410W @ 2000V!

    Η 4X150A στα FM έβγαζε με μιά ή δυνατόν άρτια κατασκευή & σχεδιασμό class C, ~415W @ 2500V!
    Η 4CX250B στα FM έβγαζε με μιά ή δυνατόν άρτια κατασκευή & σχεδιασμό class C, ~450W @ 2500V!

    η κωδικοποίηση ονομασίας τους δίνει απ' ευθείας και το τι κατασκευής λυχνίες είναι!
    4 για τέτροδο C για κεραμικό υλικό μονώσεως, X για ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ άνοδο με ψύξη αέρα, και μετά οι τυπικές επιτρεπτές ανοδικές απώλειες σε ισχύ (W)!

    Αμφότερες τις βρίσκεις και σε κονσέρβες στρατιωτικού υλικού, και σε κλασσικό κουτάκι κίτρινης Eimac!
    Συνημμένο Αρχείο 45185 εδω από ένα μικρό στοκ στο σπίτι, το 1994 (?) ίσως, κάπου πριν το τέλος του σπορ οριστικά δηλαδή, που ήταν εκεί για επισκευές - αλλαγές άμεσης ανάγκης!

    Όπως πάντα εύστοχος, και ακριβής, με την άρτια, χρηση της ελληνικής γλώσσας

    Χαιρετισμούς Γεώργιε
    Κωνσταντίνος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το να μεγαλὠνεις....εἰναι υποχρεωτικὀ............το να ωριμἀζεις.....εἰναι προαιρετικὀ

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον A--15 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (31-07-13)

  5. #93
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Και τώρα λίγη πλακά.

    4CX150A 500W (με ζωγραφική win7)

    eimac4CX150a chiquita .jpg


    Kαι για να ζηλέψετε τελικό στάδιο 10KW80m που κατά τύχητο πουλάω για όποιον θέλει

    RS2000R.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #94
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    DSC01738.jpg η οικολογικη του υποσταση....
    Χωρίς λόγια τότε σταμάτησε καθαρίστηκε έγιναν αλλαγές και παρακαλώ ξανα φωτογραφήθηκε θα σας λυθούν οι απορίες για τα χρόνια.
    Αφού καθαρίστηκε και μπηκαν οι νέοι πυκνωτές υψηλής στη θέση τους φωτογραφήθηκε ώς παρακάτω...αλλά η θολούρα και μερικές βρωμίτσες έμειναν εν έτη 2005 όλα αυτά για να δούμε πόσα χρόνια ήθελε να δουλεύει για να φτάσει σε αυτό το χάλι...ε αστυνομικό δαιμόνιο? έμεινε χρόνια στο βουναλάκι...δεν είναι φλουτάρισμα στο photoshop...
    DSC01933.jpgDSC01928.jpgΩχ θολό τοπίον πλησίον της λάμπας λές να είναι απο υγρασία σκόνη πέτρες λάσπη.

    ΤΥΧΕΡΑΚΙΔΕΣ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ...ΜΠΙΡΙΜΠΑ ΚΑΙ ΤΖΟΚΕΡ ΑΜΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΤΣΙΚΟΥΛΙΕΣ!!!
    Επίσης το RFC δεν άρπαξε ούτε τπτ άλλο...
    DSC01947.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dovegroup : 30-07-13 στις 23:50

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον dovegroup για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (30-07-13), αθικτον (29-03-22), p.gabr (30-07-13)

  8. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    DSC01738.jpg η οικολογικη του υποσταση....
    Χωρίς λόγια τότε σταμάτησε καθαρίστηκε έγιναν αλλαγές και παρακαλώ ξανα φωτογραφήθηκε θα σας λυθούν οι απορίες για τα χρόνια.
    Αφού καθαρίστηκε και μπηκαν οι νέοι πυκνωτές υψηλής στη θέση τους φωτογραφήθηκε ώς παρακάτω...αλλά η θολούρα και μερικές βρωμίτσες έμειναν εν έτη 2005 όλα αυτά για να δούμε πόσα χρόνια ήθελε να δουλεύει για να φτάσει σε αυτό το χάλι...ε αστυνομικό δαιμόνιο? έμεινε χρόνια στο βουναλάκι...δεν είναι φλουτάρισμα στο photoshop...
    DSC01933.jpgDSC01928.jpgΩχ θολό τοπίον πλησίον της λάμπας λές να είναι απο υγρασία σκόνη πέτρες λάσπη.

    ΤΥΧΕΡΑΚΙΔΕΣ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ...ΜΠΙΡΙΜΠΑ ΚΑΙ ΤΖΟΚΕΡ ΑΜΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΤΣΙΚΟΥΛΙΕΣ!!!
    Επίσης το RFC δεν άρπαξε ούτε τπτ άλλο...
    DSC01947.jpg

    ωραιος.......αφου τελειωσαμε με το καθαρισμα τωρα μενει να κανουμε δυο τρις κινησεις να το βαλουμε σε λειτουργια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 31-07-13 στις 23:40 Αιτία: προσωπικη διαφορα

  9. #96
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τώρα λίγη πλακά.

    4CX150A 500W (με ζωγραφική win7)

    eimac4CX150a chiquita .jpg


    Kαι για να ζηλέψετε τελικό στάδιο 10KW80m που κατά τύχητο πουλάω για όποιον θέλει

    RS2000R.jpg
    ασφαλως και ζηλευουμε τα 10 kw αυτο που με χαλα ομως ειναι τα 80Μ.μεταξυ σοβαρου και αστειου πριν μας πεις τιμη για το τελικο σταδιο ισως θα ηταν φρόνιμο να μας πεις ποσο θα μας παει η γραμμη μεταφοραςκαι ποσο το τροφοδοτικοετσι για να παρουμε λιγο την ....κρυαδα. αυτο που μου γυαλιζει στο ματι ειναι οι πυκνωτες σου....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #97
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη ομως δεν κατονομαζεις τι ειδους λινεαρ πρεπει να φτιαξουμε...τρανζιστορ /λαμπα τι;
    Λάμπα φυσικά!
    Με φοβίζουν τα υψηλά ρεύματα, αντίθετα τα πάω καλά με τις υψηλές τάσεις
    Ξέρεις φίλε Γιάννη, όταν έχεις περάσει από τον απόλυτο ερασιτεχνισμό, να μην βρίσκεις πχ ένα VK200, στον απόλυτο επαγγελματισμό, να είσαι από τους πρώτους παγκοσμίως που δουλεύουν το νέο μοντέλο της R&S, τότε νοσταλγείς τις παλιές καλές εποχές που από το τίποτα θα πρέπει να φτιάξεις κάτι...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων

    Kαι για να ζηλέψετε τελικό στάδιο 10KW80m που κατά τύχητο πουλάω για όποιον θέλει

    RS2000R.jpg
    Εγώ σε ζηλεύω, αλλά χαρίζω δύο λαμπίτσες μαζί με το cavity που έχω στο avatar μου.
    Τροφοδοσία και παίζουν, όχι πολλά, 60 Kw στα UHF

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #98
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιος.......αφου τελειωσαμε με το καθαρισμα τωρα μενει να κανουμε δυο τρις κινησεις να το βαλουμε σε λειτουργια. πρεπει να βρουμε την κεραια και τις οδηγες βαθμιδες. ολα τα λεφτα ειναι ειναι το φυτο.... νομιζα οτι τα εχω δει ολα αλλα 4cx οικολογικη δεν εχω ξαναδει [συνηθως λενε οτι ειναι ενεργοβόρες] πλακα κανω......παμε και σεα υπολοιπα. εγω εβγαλα το πλησιέστερο [κανιβαλισμενο ]τροφοδοτικο ...... φωτο σε λιγο.....
    το αστυνομικο μου δαιμονιο εντοπισε κατι ωραια....αλλα περιμενω να δω την συνεχεια.....μην επαναπαυεσαι .....τωρα ειναι το ζορι των 400 της ροδου....
    παμε λοιπον στο επομενο.......γιατι το αστυνομικο δαιμονιο εχει το οργανο στην αμασχαλη και τριβει τα χερια του....
    Πόσο αφελής θα μπορούσες να ήσουν αναρωτήθηκες, λές να μην εχω την απάντηση σαν ερασιτέχνης πάντα πρός επαγγελματια?
    Γιάννη το ψάρεμα είναι πολύ δύσκολη υπόθεση με μένα στη βάρκα...τα Bee52 τα έδιωξα απο το "φυτό"...για να φωτογραφήσω...τα λοιπά θα τα κάνεις μόνος σου φίλτατε διότι τα αγαθά πρέπει να κοπιάσεις να τα αποκτήσεις σαν επαγγελματίας το ξέρεις άλλωστε...περιμένω τα 400 σου με αγωνία δεν θα είναι δύσκολα πίστεψε με...αν δεν είναι 400 εγω προσωπικά θα το αντέξω να είναι 389...αλλά μην ζητήσεις κι άλλες φωτο με τον τρόπο σου ο Αγιος Βασίλης δίνει μόνο όταν έχει όρεξη...και έχει όρεξη όταν ο συνομιλητής σέβεται και οπαρεδέχετε λάθη που έκανε στο παρελθόν...άλλωστε εδω είναι η ρόδος εδώ και το πήδημα...δεν είναι κάθε ημέρα του αι γιαννιού...
    Μέχρι τώρα είχες αρκετές αμφιβολίες και εξακολουθείς νε έχεις περισσότερες είναι θέμα timming για μένα 30+ πίσω για σένα παλιμπαιδισμός...επαγγελματικός.
    Ψάξε την μνήμη ελέφαντα διότι η έκθεση βλάπτει σοβαρά την υγεία...
    Με τις θεωρίες συνομοσίας τι θα γίνει θα αναιρέσεις η θα συνεχίσω να "εκθέτω" αφού υλοποιήσεις?
    Περιμένω απαντήσεις έντιμες και οχι ψιλογυριστά δήθεν τεχνικά φάουλ...
    Φιλικότατα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #99
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάμπα φυσικά!
    Με φοβίζουν τα υψηλά ρεύματα, αντίθετα τα πάω καλά με τις υψηλές τάσεις
    Ξέρεις φίλε Γιάννη, όταν έχεις περάσει από τον απόλυτο ερασιτεχνισμό, να μην βρίσκεις πχ ένα VK200, στον απόλυτο επαγγελματισμό, να είσαι από τους πρώτους παγκοσμίως που δουλεύουν το νέο μοντέλο της R&S, τότε νοσταλγείς τις παλιές καλές εποχές που από το τίποτα θα πρέπει να φτιάξεις κάτι...

    Εγώ σε ζηλεύω, αλλά χαρίζω δύο λαμπίτσες μαζί με το cavity που έχω στο avatar μου.
    Τροφοδοσία και παίζουν, όχι πολλά, 60 Kw στα UHF
    ωραια μια και ειναι για λαμπες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 31-07-13 στις 23:46

  13. #100
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο αφελής θα μπορούσες να ήσουν αναρωτήθηκες, λές να μην εχω την απάντηση σαν ερασιτέχνης πάντα πρός επαγγελματια?
    Γιάννη το ψάρεμα είναι πολύ δύσκολη υπόθεση με μένα στη βάρκα...τα Bee52 τα έδιωξα απο το "φυτό"...για να φωτογραφήσω...τα λοιπά θα τα κάνεις μόνος σου φίλτατε διότι τα αγαθά πρέπει να κοπιάσεις να τα αποκτήσεις σαν επαγγελματίας το ξέρεις άλλωστε...περιμένω τα 400 σου με αγωνία δεν θα είναι δύσκολα πίστεψε με...αν δεν είναι 400 εγω προσωπικά θα το αντέξω να είναι 389...αλλά μην ζητήσεις κι άλλες φωτο με τον τρόπο σου ο Αγιος Βασίλης δίνει μόνο όταν έχει όρεξη...και έχει όρεξη όταν ο συνομιλητής σέβεται και οπαρεδέχετε λάθη που έκανε στο παρελθόν...άλλωστε εδω είναι η ρόδος εδώ και το πήδημα...δεν είναι κάθε ημέρα του αι γιαννιού...
    Μέχρι τώρα είχες αρκετές αμφιβολίες και εξακολουθείς νε έχεις περισσότερες είναι θέμα timming για μένα 30+ πίσω για σένα παλιμπαιδισμός...επαγγελματικός.
    Ψάξε την μνήμη ελέφαντα διότι η έκθεση βλάπτει σοβαρά την υγεία...
    Με τις θεωρίες συνομοσίας τι θα γίνει θα αναιρέσεις η θα συνεχίσω να "εκθέτω" αφού υλοποιήσεις?
    Περιμένω απαντήσεις έντιμες και οχι ψιλογυριστά δήθεν τεχνικά φάουλ...
    Φιλικότατα...
    ειδες πουθενα να πω η να σε προκαλεσω;ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΑ η.... η.... οτι θα θεσω σε λειτουργια μηχανηματα FM;;θες να πεις οτι θα κουβαλησω στο σαλλονι γκαζοντενεκεδες και θα σηκωνω 5/8 μετα απο 30 χρονια ;;;;μαλλον δεν καταλαβες...η παρουσιαση και ο χωρος αυτος ειναι δικος σου και περιμενω με αγωνια αν θα μου βαλεις επι "κορυφης "οπως λενε....400 βαττ η αν θες λογω...λογω....οικονομικης καταστασης εστω 200 βαττ. και σε παρακαλω κοψε το οσονουπω και το παλιμπαιδισμος.......χαλανε τα κειμενα σου που ειναι ακρως φιλολογικα.την καλημερα μου.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 31-07-13 στις 23:50 Αιτία: προσωπικη διαφορα

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 150 W SSB/CW AMPLIFIER
    By p.gabr in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 03:51
  2. Ψαχνω σχεδιο για rf amplifier για 223 mhz
    By andreasgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 08:42
  3. 50-150 Mhz 450W RF Amplifier Witn Eimac Tetrode 4X150-4CX250
    By dovegroup in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 00:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας