Σελίδα 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 107

Θέμα: 50-150 Mhz 450W RF Amplifier Witn Eimac Tetrode 4X150-4CX250

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα σχολιάσω Γιάννη μου μεγάλα παιδιά είμαστε και κρινόμαστε απο τα αυτονόητα και τα γραφόμενα, όπως καταλαβαίνω έχεις μεγάλη "εμπειρία" στο βουνό οπότε και καταλαβαίνεις το 24/24h και αν τα 5 λεπτά αλλαγής μιάς λάμπας και αν οι διακοπές ρεύματος, και άν οι διακοπές συντήρησεις εξοπλισμού ήταν μέσα σε 10 χρόνια 5-25 ώρες δεν αλλάζει το 24/24h...βασική μας πρώτη ενέργεια είναι η συλλογή δεδομένων & μετρήσεων & η στατιστική αλλιώς δεν πάει...the end.
    Αν μπορέσεις όποτε μπορέσεις το νήμα ελπίζω να είναι ανοιχτό να δώσεις φώτο και τα φώτα σου.
    Να τα εκατοστήσεις...
    μην παθιαζεσαι και μην αγχωνεσαι με τις κατασκευες......το σωστο ηταν να υπηρχε ρολοι ωρων λειτουργιας επανω στο λινεαρ να βλεπεις ποσες ωρες σου κρατα καθε λυχνια....και η διαφορα που εχουν βαση αλλων ψιλων γραμματων μετα τον τυπο τους ,γιατι βγαινουν πολλες παρτιδες....αλλα δεν νομιζω οτι εχει και μεγαλη σημασια ..... οταν θα εχω λιγη ορεξη για βρωμα θα σου βγαλω μερικες φωτο καθως και αυτα που δουλευαμε την εποχη του 80, για 4cx...μιλω, παντως η τελεια κατασκευη ειναι αυτη που ανεβασε ο παναγιωτης.τυχερος οποιος το πηρε εστω και για διακοσμηση στο σαλονι....αν θυμαμαι καλα σου λειπει η καμιναδα [αν δεν κανω λαθος] που σημαινει μειωση ζωης κατα 30%.αντεγραψε μηχανολογικα αν μπορεις για βελτιωσεις τον πανο.
    τωρα που το ειδα σου λειπει η καμιναδα και ο πυκνωτης της ανοδου θελει αλλαγη με ειδικο για RF, αυτος εχει πολυ μεγαλες απωλειες σε αυτες τις συχνοτητες...1006_α.jpgβασεις κ καμιναδε&#96.JPGαυτος που εχεις απο ανοικτο καφε χρωμα θα ειχει γινει μαυρος και χωριτικοτητα .....αγνωστη και παλλόμενη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 29-07-13 στις 00:24 Αιτία: συμπληρωση

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην παθιαζεσαι και μην αγχωνεσαι με τις κατασκευες......το σωστο ηταν να υπηρχε ρολοι ωρων λειτουργιας επανω στο λινεαρ να βλεπεις ποσες ωρες σου κρατα καθε λυχνια....και η διαφορα που εχουν βαση αλλων ψιλων γραμματων μετα τον τυπο τους ,γιατι βγαινουν πολλες παρτιδες....αλλα δεν νομιζω οτι εχει και μεγαλη σημασια ..... οταν θα εχω λιγη ορεξη για βρωμα θα σου βγαλω μερικες φωτο καθως και αυτα που δουλευαμε την εποχη του 80, για 4cx...μιλω, παντως η τελεια κατασκευη ειναι αυτη που ανεβασε ο παναγιωτης.τυχερος οποιος το πηρε εστω και για διακοσμηση στο σαλονι....αν θυμαμαι καλα σου λειπει η καμιναδα [αν δεν κανω λαθος] που σημαινει μειωση ζωης κατα 30%.αντεγραψε μηχανολογικα αν μπορεις για βελτιωσεις τον πανο.
    Γιάννη μου δεν παθιάζομαι μόλις είδα οτι διόρθωσες το post #29 για τις λάμπες που έχεις και εγώ μετά απο τόσα χρόνια κόλλησα πρίν 20 ημέρες πως η 4-400 βγάζει 1KW ξεχνώντας πως την δούλευα 2 x 4-400 στους 90Mc, μεγαλώνουμε και το ακατοίκητο χάνει μνήμη το παθαίνω συχνά πλέον, το νήμα ξεκίνησε το 2006 και το ανασύρατε το 2013, η καμινάδα έχει ξεχαστεί στη φώτο ήταν τελφόν που αγκάλιαζε και την βάση, ο σαλίγγαρος είναι πού αρκετός και πίστεψε με κανένα πρόβλημα ζωής της λάμπας...άλλωστε τότε φτιάχτηκε σε 3 ημέρες με φτωχικά υλικά οτι είχαμε το είπα παραπάνω, ωρομετρητές και λοιπές πολυτέλειες τότε...φαντάσου το φτιάξαμε για ενα καλοκαίρι και κράτησε μέχρι σήμερα οπότε καταλαβαίνεις...
    Μέσος χρόνος ζωής λάμπας δύσκολο να θυμηθώ πάντως πάνω απο χρόνο θα έλεγα.
    Παρακάτω μερικές απο την οικογένεια λαμπίτσες απο την πολύ προσωπική μου συλλογή.
    4cx250b.jpg4cx250bc.jpg4cx250bm.jpg4x150a.jpg7609.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...τωρα
    An που το ειδα σου λειπει η καμιναδα και ο πυκνωτης της ανοδου θελει αλλαγη με ειδικο για RF, αυτος εχει πολυ μεγαλες απωλειες σε αυτες τις συχνοτητες...
    Τι πυκνωτή προτείνεις?
    Προφανώς εννοείς το μονωτήρα που πέφτει επάνω του το πηνίο (Δεν είναι πυκνωτής) δεν υπάρχει εκεί πυκνωτής...μόνο μεταβλητός υπάρχει και αύριο θα μάθω αν είναι μαύρος που δεν θα είναι με τπτ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dovegroup : 29-07-13 στις 00:27

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη μου δεν παθιάζομαι μόλις είδα οτι διόρθωσες το post #29 για τις λάμπες που έχεις και εγώ μετά απο τόσα χρόνια κόλλησα πρίν 20 ημέρες πως η 4-400 βγάζει 1KW ξεχνώντας πως την δούλευα 2 x 4-400 στους 90Mc, μεγαλώνουμε και το ακατοίκητο χάνει μνήμη το παθαίνω συχνά πλέον, το νήμα ξεκίνησε το 2006 και το ανασύρατε το 2013, η καμινάδα έχει ξεχαστεί στη φώτο ήταν τελφόν που αγκάλιαζε και την βάση, ο σαλίγγαρος είναι πού αρκετός και πίστεψε με κανένα πρόβλημα ζωής της λάμπας...άλλωστε τότε φτιάχτηκε σε 3 ημέρες με φτωχικά υλικά οτι είχαμε το είπα παραπάνω, ωρομετρητές και λοιπές πολυτέλειες τότε...φαντάσου το φτιάξαμε για ενα καλοκαίρι και κράτησε μέχρι σήμερα οπότε καταλαβαίνεις...
    Μέσος χρόνος ζωής λάμπας δύσκολο να θυμηθώ πάντως πάνω απο χρόνο θα έλεγα.
    Παρακάτω μερικές απο την οικογένεια λαμπίτσες απο την πολύ προσωπική μου συλλογή.
    4cx250b.jpg4cx250bc.jpg4cx250bm.jpg4x150a.jpg7609.jpg
    δεν εχω διωρθωσει εγω τιποτα μονο συμπληρωνω....παω πισω να το δω. μην ανεβαζεις φωτο απο νετ.....τις εχουμε δει αυτες.εχω μνημη ελεφαντα και φημηζομαι γι αυτο....οταν αρχισω και τα χανω...σιγουρα θα το καταλαβω ​δεοντως...
    το παθος οδηγει σε περιεργα μονοπατια..........οποτε εχεις ακομη 5,000 ωρες στοναερα μονο με αυτες.....
    ειλικρινά δεν σε καταλαβαινω......τι εννοης οτι κρατησε μεχρι σημερα;;;;δεν κουραζονται τα μεταλλα,η δουλευουν η οχι.
    δεν εχω διωρθωσει τιποτα....απλως απαντω στον κωστα #20 που βρηκε δυο λυχνιες .....εκει που λεει ΑΑΑ ....ειναι ο κωστας.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 29-07-13 στις 03:37

  5. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πυκνωτή προτείνεις?
    Προφανώς εννοείς το μονωτήρα που πέφτει επάνω του το πηνίο (Δεν είναι πυκνωτής) δεν υπάρχει εκεί πυκνωτής...μόνο μεταβλητός υπάρχει και αύριο θα μάθω αν είναι μαύρος που δεν θα είναι με τπτ..
    στην ανοδο της λυχνιας υπαρχει ενας κεραμικος πυκνωτης 1000 pFπου παει στο πηνιο εξοδου....αυτον εννοω.εαν δεν καταφερεις να βρεις αυτον που εχω στην φωτο [ειδικο για RF]βαλε τρις/τεσσερις παραλληλα 270 pFγιατι δεν αντεχουν αυτοι οι πυκνωτες μεγαλα ρευματα σε αυτες τις συχνοτητες.....και μίκρυνε την αποσταση του RFCαπο την ανοδο.....εχει μεγαλο συρμα για τηνανοδο....πρεπει να ειναι ελαχιστο σε μηκος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην ανοδο της λυχνιας υπαρχει ενας κεραμικος πυκνωτης 1000 pFπου παει στο πηνιο εξοδου....αυτον εννοω.εαν δεν καταφερεις να βρεις αυτον που εχω στην φωτο [ειδικο για RF]βαλε τρις/τεσσερις παραλληλα 270 pFγιατι δεν αντεχουν αυτοι οι πυκνωτες μεγαλα ρευματα σε αυτες τις συχνοτητες.....και μίκρυνε την αποσταση του RFCαπο την ανοδο.....εχει μεγαλο συρμα για τηνανοδο....πρεπει να ειναι ελαχιστο σε μηκος.
    top_210.jpgαυτα τα δυο εννοω
    επισης κοιταζοντας σημερα απο την αρχη ....ειδα οτι εχει επανω 250 ,[γιατι το καπελο της ειναι κυλινδρικο ενω στις 150 ειναι φρεζατο παντα....και το επομενο απο που βγαινει;;;;
    ακης 1.JPG 400 βαττ απο 250;;;;πρεπει να κοιταξης ξανα το data γιατι αυτες οι σειρες δεν βγαζουν τετοια ισχυ ποτε, τουλαχιστον απο οτι βλεπω εγω.

    προσθετω και μια συζητηση επαγγελματιων οσο αναφορα την 4CX150A.....
    ακης 4.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 29-07-13 στις 14:18

  7. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    top_210.jpgαυτα τα δυο εννοω
    επισης κοιταζοντας σημερα απο την αρχη ....ειδα οτι εχει επανω 250 ,[γιατι το καπελο της ειναι κυλινδρικο ενω στις 150 ειναι φρεζατο παντα....και το επομενο απο που βγαινει;;;;
    ακης 1.JPG 400 βαττ απο 250;;;;πρεπει να κοιταξης ξανα το data γιατι αυτες οι σειρες δεν βγαζουν τετοια ισχυ ποτε, τουλαχιστον απο οτι βλεπω εγω.

    προσθετω και μια συζητηση επαγγελματιων οσο αναφορα την 4CX150A.....
    ακης 4.JPG
    Γιάννη μου δεν έχω χρόνο για φροντιστήριο σε επίπεδο "επαγγελματίων" σήμερα Δευτέρα στο "ίδρυμα" δοκιμάζουμε κάτι πολύ σημαντικό για την τεχνολογία κολλήσεων SMD/SMT, θα σου λύσω όλες τις απορίες σου εν καιρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη μου δεν έχω χρόνο για φροντιστήριο σε επίπεδο "επαγγελματίων" σήμερα Δευτέρα στο "ίδρυμα" δοκιμάζουμε κάτι πολύ σημαντικό για την τεχνολογία κολλήσεων SMD/SMT, θα σου λύσω όλες τις απορίες σου εν καιρώ.
    ΩΡΑΙΟΣ......ευχομαι να πανε ολα καλα εως αριστα. παντως για αρχη βαλε τον καθηγητη να μας ξεκολλησει μερικα....οχι τιποτα αλλο αλλα να δουμε αν τραβα....σε ανηφορα.προβλεπω να τρελαθης στο γελιο......

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Πάντως παιδιά αυτό που ξέρω (και έχω δει, αφού έχουν περάσει από τα χέρια μου δεκάδες λάμπες που έχουν πουληθεί στην αγορά) είναι πως 4CX150 δεν υπήρξε ποτέ και απλά έτσι τις έλεγαν στην "πιάτσα" τις 4Χ150.
    Επίσης δεν τις είχαν ούτε τα βιβλία της Eimac, όπως αυτό εδώ.
    Επίσης και μια αναζήτηση στο google για εικόνες 4CX150 τις γυάλινες βγάζει και απλά τις ονομάζουν κάποιοι 4CX150.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως παιδιά αυτό που ξέρω (και έχω δει, αφού έχουν περάσει από τα χέρια μου δεκάδες λάμπες που έχουν πουληθεί στην αγορά) είναι πως 4CX150 δεν υπήρξε ποτέ και απλά έτσι τις έλεγαν στην "πιάτσα" τις 4Χ150.
    Επίσης δεν τις είχαν ούτε τα βιβλία της Eimac, όπως αυτό εδώ.
    Επίσης και μια αναζήτηση στο google για εικόνες 4CX150 τις γυάλινες βγάζει και απλά τις ονομάζουν κάποιοι 4CX150.
    αυτο που θυμαμαι εγω παντως γιωργο ειναι οτι μονο το νουμερο κοιταγαμε τοτε και δευτερον απλως να μην ειναι τα νηματα σε 26 βολτ και δεν συμφωνουν με τον μετασχηματιστη μας. σε μια περιοδο η 250 ειχε ακριβύνει τοσο πολυ λογω ζητησης που παιρναμε 350 στα 3/4 της 250. καποια αλλη στιγμη ειχαν εξαφανιστει ολες οι ομοαξονικες και τις παιρναμε απο εξω. στην αμερικη απο οτι ξερω κυκλοφορούν κανονικα ολες. τωρα ουδολως νομιζω μας ενδιαφερει αν ειναι γιαλινη,κεραμικη η πλαστική. παντως στην αρχη που παιρναμε απο εκποιησεις στρατιωτικων μηχανηματων ηταν ολες κεραμικες. στην επισημη σελιδα τους η γραμμη αυτη μονο ειναι σε γκρι χρωμμα και γραφει Χ που σημαινει αλλαγη προιοντος. ειχαν βγαλει και εναν αλλο τυπο 250 BS που ειχαν κανει αλλαγη στην στηριξη των νηματων[ ῶσ βελτιωση] και δεν μπορουσες να την δουλεψεις οριζοντια [την απέσυραν]. παντως εχουν διαφορες μεταξυ τους αν πιασουμε τα ακρα, αν ομως ζηταμε μια ισχυ με λιγες ρυθμίσεις κατα μερος, ολες μας κανουν και περισσοτερο η 350 αρκει να εχουμε επάρκεια τροφοδοτικου.οι 150 εχουν κεφαλι φρεζατο και ολες οι υπολοιπες κυλινδρικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 150 W SSB/CW AMPLIFIER
    By p.gabr in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 03:51
  2. Ψαχνω σχεδιο για rf amplifier για 223 mhz
    By andreasgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 08:42
  3. 50-150 Mhz 450W RF Amplifier Witn Eimac Tetrode 4X150-4CX250
    By dovegroup in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 00:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας