Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 107

Θέμα: 50-150 Mhz 450W RF Amplifier Witn Eimac Tetrode 4X150-4CX250

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightkeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα,μιλαμε οτι μετα απο 23 χρονια (1990) που ειχα αγοραση απο καταστημα-παλαιοπωλειο μοναστηρακιου ''τοτε'' 2 φαρακια 4CX250B και 4CX250FG ,,ΤΩΡΑ ''εμαθα'' ΓΙΑΤΙ η ρημαδα η 4CX250FG ΔΕΝ δουλευε με τιποτα....... .......πουτ@να επαρχια,μια ζωη πισω εισαι,εισουν και θα εισαι........το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ακομα και οι λαμπες και τα λοιπα υλικα..........κεφι δεν υπαρχη για να ξαναμονταριστουν .......
    νομιζω οτι φταιει η ελειψη πληροφορησης λογω ελειψης του σημερινου ιντερνετ και οχι η επαρχια....ο καλυτερος τεχνικος δεν θυμαται τα ποδια απο ενα 555 οποτε ειναι αχρηστος χωρις τα αρχεια του.....τωρα εχουμε τα παντα με ενα κλικ, και με ενα δευτερο τα εχουμε παραγγείλει.να εισαι καλα....πεθανα στο γελιο, ευτυχως που δεν πλακωσες τον πωλητη στο ξυλο οτι ηταν καμένη η λυχνια....ωραιος....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    @ Α-15
    στο λινκ που εδωσα εχει τοσες φωτο που θα χρειαστηται μια εβδομαδα να τις δειτε....καθως και πους πουλ και.... και....αλλα "μην τα παρετε σοβαρα ανηκουν σε φανταστικα γεγονοτα και ειναι μονταζ".προσοχη λοιπον . οι λυχνιες ειναι απο την γουαδελουπη [κατασκευη].

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    [QUOTE=dovegroup;610374]Γιάννη μου μήν ψάξεις έλεος πιστεύω βρέ για να το λές εσύ κάτι θα ξέρεις...μην παθιάζεσε…βλέπω πως παθιάζεσε…γιατί?

    [QUOTE=john micros;610081]
    http://www.ebay.com/itm/EIMAC-4CX150A-RF-POWER-TUBES-qty-4-/321158470987?pt=US_Radio_Comm_Tubes&hash=item4ac68 95d4b

    ριξτε και μια ματια εδω τι υπαρχει..... http://www.cpii.com/library.cfm/9[/QUOTE]

    Εδώ έλεγες πώς έχεις…τελικά έχεις...αλλά μην ψάξεις σε παρακαλώ θα εκτεθώ αν είναι για αυτό να εκτεθώ χαλάλη βρέ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει...αλλα δεν υπαρχει λογος διαφωνιας....στο υπογειο καπου εχω καμμια δεκαρια μαζι με 250,γιατι τοτε βαζαμε 350.τωρα αν εννοεις οτι δεν βρίσκεις στο εμποριο,εχει ο βενιερης...σε αλμυρη τιμη,και μαλιστα και την G ομοαξονικη για τηλεοπτικη χρηση. δεν εχω ζητησει απο το εγχωριο εμποριο πολλα χρονια λυχνιες και δεν ξερω τι παιζει. ο χρηστος παντως εχει οποια θες ακομη. http://hamradiosz.info/sk-630a-tube-socket-eimac-johnson-usa-4cx150-4cx250-chiminey[/QUOTE]

    Πάμε στοιχηματάκι πώς δεν έχει 4CX150? G...θα έχει γιατί να μην έχει…άλλωστε...



    Εδώ αγνοείς την ύπαρξη βασικών εξαρτημάτων π.χ. 50 ma ασφάλεια να σε βοηθήσω λοιπόν.
    http://uk.farnell.com/fuses_cartridg...a/pg/110131950


    Εδώ εμφανίζεις έναν φιδέμπορα που δεν ξέρει τα πουλάει και τι γράφει για αντικειμενική πηγή πληροφόρησης μάλιστα…η cpi θα γελάει πάρα πολύ…



    Εδώ μαθαίνω κωδικοποίηση eimac από την αρχή δάσκαλε!!!
    (Για λόγους ηλικίας αφού είπες πως είσαι 56+ και ευγενείας θα σε αποκαλώ έτσι)!
    Επίσης μαθαίνω πως σύμφωνα με εσένα όπως το καταλαβαίνεις πως ένα μηχάνημα με λάμπα το δουλεύω για 10 χρόνια + με την ίδια λάμπα…μάλιστα…έ από κάπου πρέπει να πιαστείς…για να συνεχίσει η εκτόνωση…
    Επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγος να μας δείξεις τα λαμπιόνια ε όπως «σκέφτεσαι» και ενεργείς δάσκαλε θα το «πάμε»…



    Τον πίνακα ποιόν πίνακα μόνο link βλέπω που για να ψάξεις θα φάς καμμιά μέρα…
    Δεν σου ζήτησα να ψάξεις απλά να σκεφτείς την πιθανότητα λάθους σου…
    Ε είπαμε από κάπου να «κρεμαστούμε» πάλι τα ίδια (ενώ έχω απαντήσει) με τα 10+ οπότε μάλλον δεν καταλαβαίνεις πραγματικά με κουράζει αυτό.



    Εδώ στο δικό μου πυκνωτής δεν υπάρχει σε σειρά με την άνοδο σταθερός, δίσκος, unelco, semco, yagamoto κλπ…που τον βλέπεις, αποστάτης είναι, είναι δυνατόν να κάνεις τέτοιο λάθος επαγγελματίας άνθρωπος?



    Σωστά τι να διορθώσεις…συμπλήρωνε να σε θαυμάζω…
    Από net δεν είναι kardia μου αυτά που βλέπεις είναι εντελώς προσωπικά κομμάτια και αν ήσουν λίγο σχετικός και προσεκτικός με το spor υπολογιστής θα έβλεπες πότε τραβήχτηκαν και με τη κάμερα…
    Αφού όμως έχει μνήμη ελέφαντα και είσαι υπερήφανος και για αυτό σε παρακαλώ με αποδείξεις να με αποκαλείς ψεύτη και όχι απλά να πετάς λασπίτσα…ξέρεις το να χάνεις μνήμη κάνει καλό σου μιλώ από προσωπική εμπειρία αναγκάζεσαι εκ των πραγμάτων να μην ψεύδεσαι…οπότε θα το καταλάβεις αυτό που σου λέω…δεόντως, το άσχημο είναι "η σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας" που απέκτησε ένας καταπληκτικός μου φίλος και με αποκαλεί «μάστορα» γι αυτόν μπορώ να στεναχωρηθώ για όλα τα άλλα με τπτ.
    Αραγε το πάθος εμένα οδηγεί σε περίεργα μονοπάτια? Μέχρι τώρα ποιος άραγε έχει χάσει την ψυχραιμία του?
    Ακούγοντας την «συμβουλή» σου αποφάσισα σήμερα να δώσω σε ένα φίλο ειδήμονα στην αντοχής υλικών την εντολή να βγάλει ακτινογραφίες και φωτογραφίες στο σασί μπάς και έχουμε ρωγμές και θα σου πώ….αν έχουμε κομμένος ο αέρας δεν ξαναπετάει το εργαλείο.


    Πραγματικά τώρα πιστεύεις το dataheet της μαμάς ή έναν «επαγγελματία» από αυτά τα παιδιά εκεί κάτ?
    Αλλά τι να λέω εγώ εδώ μιλάνε οι επαγγελματίες οι άσχετοι σωπαίνουν…θα σωπάσω λοιπόν…μισό να αυτοκοιμηθώ...σσσσς κοιμήσου αγγελούδι μου κοιμήσου εσύ μωρό μου νάνι νάνι…χρρρρ ώχ τον πήρα τον ύπνο…μην με ξυπνάτε από τις cx αφήστε με να πέσω από μια 7CX12345670000000d με τάση νημάτων 125KV…πέφτω ώχ ξύπνησα…φτού όνειρο ήταν!!!
    Οτι αφορά το post #66 δεν σε αμφισβητώ μόνος σου αρπάζεσε... ή με υποτιμάς δικαίωμα σου όπως και δικό μου...
    Αν εννοείς τα παρακάτω και το παρακάτω φαντάζομαι δεν τα εννοείς ε απλά με υποτιμάς...αλλά θα το αντέξω...

    Πάρτε δωράκια (τα έχω ξαναδώσει εδώ μέσα πολλές φορές)

    http://www.muenster.de/~dl5qe/qexartic.pdf
    http://www.cpii.com/docs/related/22/C&F1Web.pdf

    Α όσο για τον Paul τον ξέρω προσωπικά πολύ καλός άνθρωπος...συνεργαζόμαστε στενά τα τελευταία 10 χρόνια φοβερός IT...και οι Beatles μου αρέσουν και τα φρεζαρίσματα σε στάδια εξόδου ενισχυτών αυτοκινήτου και κόβω σωληνάκια απο push pull και παίζει η μία...και είμαι και τρίτος ξάδερφος του Network Analyzer...όταν τα κάνω αυτά...αλλά στο ξαναλέω εγώ τα κάνω μην με παρεξηγήσεις εεε..
    Ψυχραιμία τώρα λοιπόν σου είπα άλλωστε οτι θα έχεις απάντηση "ερασιτεχνική"...όπως το ανέκδοτο με τον επαγγελματία και τον ερασιτέχνη πιστολά στο far...far....west.

    καλως καταλαβαμε.....καταλαβαμε , μηπως διπλοεγγραφη και κανουμε πλακιτσες να εχουμε δουλεια;;;;ο τροπος γραφης και συλογισμων μηπως ειναι απο γνωστο;;;;λεω μηπως.
    να σε ρωτησω κατι ""ΑΚΗ"" εμαθες σημερα πως κολλανε τα smd;καλο ξημερωμα σε ολους.
    [[[[δημιουργω και εγω αυριο διαφορετικους λογαριασμους απο διαφορετικα PC και θα κανουμε λογοτεχνια σχιζοειδης διαταραχης προσωπικοτητας ....οπως μας λεει ο ""ποιητης μας".]]]]]]
    και παλι καλο ξημερωμα απο ΑΘΗΝΑ ασφαλως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 30-07-13 στις 02:28

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Ωχ ναί έχει φοβερή σχέση με τα τεκτενώμενα εδώ μέσα όπως ο Mike oldfield με τον david copperfield!!!
    Είναι και αυτός ερασιτέχνης ο...Paul?
    και επίσης γνωρίζει πλήρως ποιό το "θερμό" σημείο ατην ζεύξη ανόδου της 4CX150A?
    εκεί βάζει και τα πηνία του επίσης?
    Ρε Κώστα RA νιώθεις την επίθεση σε χτύπησα άσχημα ή εγώ έχασα το χιούμορ μου?

    Αν είναι δυνατόν πιά έλεος Γιάννη...ούτε το χιούμορ δεν σου αρέσει?

    Πάντως αν δεν ανακαλέσεις περί φώτo στο internet και δεν σταματήσεις να είσαι τόσο επαγγελματίας μαζί μου εγώ θα φτιάξω και δορυφοαφοδεφτικό σταθμό στον Αρη όπως πάει με X2159!!! στα VHF(άσε μην το ψάξεις δεν πάει εκεί πάνω)...
    Και να φανταστείς πως το έφτιαξα κάπου στο τέλος λυκείου far far away...και σήμερα με διορθώνεις...έλεος χαλαρά...είμαστε μεγάλα παιδιά μην πάθουμε και τπτ και έχουμε τύψεις...

    [QUOTE=john micros;610381][QUOTE=dovegroup;610374]Γιάννη μου μήν ψάξεις έλεος πιστεύω βρέ για να το λές εσύ κάτι θα ξέρεις...μην παθιάζεσε…βλέπω πως παθιάζεσε…γιατί?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.ebay.com/itm/EIMAC-4CX150A-RF-POWER-TUBES-qty-4-/321158470987?pt=US_Radio_Comm_Tubes&hash=item4ac68 95d4b

    ριξτε και μια ματια εδω τι υπαρχει..... http://www.cpii.com/library.cfm/9[/QUOTE]

    Εδώ έλεγες πώς έχεις…τελικά έχεις...αλλά μην ψάξεις σε παρακαλώ θα εκτεθώ αν είναι για αυτό να εκτεθώ χαλάλη βρέ...




    καλως καταλαβαμε.....καταλαβαμε , μηπως διπλοεγγραφη και κανουμε πλακιτσες να εχουμε δουλεια;;;;ο τροπος γραφης και συλογισμων μηπως ειναι απο γνωστο;;;;λεω μηπως.
    να σε ρωτησω κατι ""ΑΚΗ"" εμαθες σημερα πως κολλανε τα smd;καλο ξημερωμα σε ολους.
    [[[[δημιουργω και εγω αυριο διαφορετικους λογαριασμους απο διαφορετικα PC και θα κανουμε λογοτεχνια σχιζοειδης διαταραχης προσωπικοτητας ....οπως μας λεει ο ""ποιητης μας".]]]]]]
    και παλι καλο ξημερωμα απο ΑΘΗΝΑ ασφαλως.

    Ωρες ώρες με θαυμάζω ποιός υποτίθετε οτι είμαι Γιάννη?
    Φοιτητής ίσως?
    Και σήμερα έμαθα να κάνω κολλήσεις?
    Ναί μωρέ πως το κατάλαβες?
    Εννοείς στο χέρι με κολλητήρι απλό ναί τώρα μόλις πρίν έκανα μιά και έσκασε στα μούτρα μου πλάτς....
    Τι είναι αυτά πάλι?
    Ωχ καλά...ξεφεύγεις Γιάννη μου εκ του far far away πάντως μου αρέσεις έχεις ζωηρή φαντασία...
    Αν βρεθεί ένας να πεί πως του πούλησα κάτι εδώ μέσα ή του έδωσα RF μηχάνημα ή εξάρτημα επί πληρωμή τότε έχεις δίκιο αν όχι ξέρω και εγώ να πουλάω τρέλλα... και πουλάω καλά...όπως διαπίστωσες Γιάννη μου!!!
    Ψάξε αλλού για αβανταδόρους απο οτι βλέπω έχεις μύτη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dovegroup : 30-07-13 στις 05:06 Αιτία: έφυγε το ρέ πάμε παρακάτω...

  5. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    ακη "μου".....ξεκινησες στην αρχη να μας παρουσιασεις μια υπεροχη κατασκευη...μας ειπες να προσεξουμε την υψηλη ταση γιατι ειναι θανατηφορα εντελως θανατηφορα, και αντι να μας παρουσιαζεις τα αποτελεσματα απο μετρησεις των βαττ μιλιαμπερ και βολτ καθως και τις βελτιωσεις που θες και να μας δωδης τις γνωσεις σου περι RF,ασχολησαι με ατομα που δεν ξερουν τι τους γινεται. δωσε μας σε παρακαλω οσες πληροφοριες μπορεις να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι...παρακαλω.
    θα σε παρακαλουσα μονο στις τεχνικες σου αναλυσεις να παραλειπεις το ""ρε"" γιατι χαλαει ολο το κειμενο. περιμενω την γεφυρα να δειχνει 400 βαττ και αναλυση των μιγαδικων παραμετρων της εξοδου. ευχαριστω για τον κοπο σου.
    και αφησα ενα για το τελος ακη "μου"...στο σχεδιο που εχει ανεβει εχουμε παραλληλο συντονισμο στο πηνιο ανοδου ενω στο δικο σου εχουμε 1000 pF πηνιο και μεταβλητο σε σειρα.
    ακης εξοδος 400 βαττ min.jpgμε συγχωρεις που σε κουραζω αλλα πιο απο τα δυο δουλευεις το σχεδιο η το σασσι; ευχαριστω.
    και προσθετω ακομη ενα ........κατα τους υπολογισμους σου και βαση της γεφυρας BIRD παιρνεις 400 βαττ...το δεχομαι και ερωτω τωρα , ῶρα 5,07 , για να παρουμε 400 στην εξοδο πρεπει στο πηνιο να εχουμε γυρω στα 570 βαττ.σε μια συγκριση που κανω την διατομη του συρματος με την περιφεριακη πλακα ανοδου αλλα και με την εξωτερικη πλακα των μεταβλητων βλεπω οτι η διατομη του συρματος του πηνιου ανοδου δεν ειναι μεγαλυτερη απο 2mm, και του πηνιου της κεραιας 1,5mm. θεωρεις λοιπον οτι αυτο το συρμα ειναι σε θεση να αντεξει την εστω ισχυ των 400 βαττ; η θα πρεπει για τον εντοπισμο του "θερμου"σημειου να βαλουμε ενα ψιλοτερο π.χ. 1,5 mm.θα ηθελα σε παρακαλω επειδη περιμενουν και αλλοι να μαθουν τι διαμετρο συρματος πρεπει να βαλουμε μια απαντηση.επισης το συρμα 0,6 mm που ειναι τα ποδια του κεραμικου πυκνωτη της ανοδου δεν γινονται "φλαμπε" [ελπιζω να γραφω σωστα την τεχνικη ορολογια] απο τα συνεχη 400 βαττ 24/24 επι 10 χρονια; ελπιζω να μην σε καταπονησα ψυχολογικα με τις ασχετες και γελοιες ερωτησεις μου.ευχαριστω.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 30-07-13 στις 06:14

  6. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    [QUOTE=john micros;610383]ακη "μου".....ξεκινησες στην αρχη να μας παρουσιασεις μια υπεροχη κατασκευη...μας ειπες να προσεξουμε την υψηλη ταση γιατι ειναι θανατηφορα εντελως θανατηφορα, και αντι να μας παρουσιαζεις τα αποτελεσματα απο μετρησεις των βαττ μιλιαμπερ και βολτ καθως και τις βελτιωσεις που θες και να μας δωδης τις γνωσεις σου περι RF,ασχολησαι με ατομα που δεν ξερουν τι τους γινεται. δωσε μας σε παρακαλω οσες πληροφοριες μπορεις να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι...παρακαλω.
    θα σε παρακαλουσα μονο στις τεχνικες σου αναλυσεις να παραλειπεις το ""ρε"" γιατι χαλαει ολο το κειμενο. περιμενω την γεφυρα να δειχνει 400 βαττ και αναλυση των μιγαδικων παραμετρων της εξοδου. ευχαριστω για τον κοπο σου.
    και αφησα ενα για το τελος ακη "μου"...στο σχεδιο που εχει ανεβει εχουμε παραλληλο συντονισμο στο πηνιο ανοδου ενω στο δικο σου εχουμε 1000 pF πηνιο και μεταβλητο σε σειρα.με συγχωρεις που σε κουραζω αλλα πιο απο τα δυο δουλευεις το σχεδιο η το σασσι; ευχαριστω.
    και προσθετω ακομη ενα ........κατα τους υπολογισμους σου και βαση της γεφυρας BIRD παιρνεις 400 βαττ...το δεχομαι και ερωτω τωρα , ῶρα 5,07 , για να παρουμε 400 στην εξοδο πρεπει στο πηνιο να εχουμε γυρω στα 570 βαττ.σε μια συγκριση που κανω την διατομη του συρματος με την περιφεριακη πλακα ανοδου αλλα και με την εξωτερικη πλακα των μεταβλητων βλεπω οτι η διατομη του συρματος του πηνιου ανοδου δεν ειναι μεγαλυτερη απο 2mm, και του πηνιου της κεραιας 1,5mm. θεωρεις λοιπον οτι αυτο το συρμα ειναι σε θεση να αντεξει την εστω ισχυ των 400 βαττ; η θα πρεπει για τον εντοπισμο του "θερμου"σημειου να βαλουμε ενα ψιλοτερο π.χ. 1,5 mm.θα ηθελα σε παρακαλω επειδη περιμενουν και αλλοι να μαθουν τι διαμετρο συρματος πρεπει να βαλουμε μια απαντηση.επισης το συρμα 0,6 mm που ειναι τα ποδια του κεραμικου πυκνωτη της ανοδου δεν γινονται "φλαμπε" [ελπιζω να γραφω σωστα την τεχνικη ορολογια] απο τα συνεχη 400 βαττ 24/24 επι 10 χρονια; ελπιζω να μην σε καταπονησα ψυχολογικα με τις ασχετες και γελοιες ερωτησεις μου.ευχαριστω.


    Μετά τα γραφόμενα...που δεν έχουν αναιρεθεί (υπονοούμενα, θεωρίες συνωμοσίας κλπ)...
    Νιώθω να μας φτύνουν και νομίζουμε πως ψιχαλίζει...έλεος!!! (Και το άλλο με τον Τοτό μας πήραν και το βόδι το ξέρεις!!!)
    Αστο φίλτατε δεν πάει μακρυά...

    Τι πρέπει να κάνω να σου πώ πως δεν το έχω το μηχάνημα δήλωση του Νόμου χχχχ αρκεί?

    Το "μου" το έκοψα εσύ κάνε οτι θές...μετά των ύβρεων και των ατυχών υποθέσεων...ας μείνει...

    Αν ναί πάμε παρακάτω...

    Αγαπητέ Γιάννη κουράστηκα...μα πόσο επαγγελματίας είσαι φίλτατε!!! (Τι ψάξιμο τι ανάλυση τι επιμονή!!!)
    Τι ζήλος πρέπει να είσαι πολύ μεγάλος επαγγελματίας μπράβο σου!!! (το πιστεύω να ξέρεις...πρέπει να αγαπάς την δουλειά σου και σαν χόμπυ πιθανά...μου αρέσουν οι παθισμένοι με την δουλειά τους!!!)
    Εύχομαι κάποια στιγμή να σε γνωρίσω να τα πούμε και να με συμβουλέψεις...ασε που μόλις κατάλαβα οτι έχεις και network analyzer μπορώ να το δώ απο κοντά και να μετρήσουμε πράγματα?
    Μάλλον δεν θα θές...
    Θέλεις να γίνουμε φίλοι?
    Απ. Εγώ το ψάχνω...μάλλον οχι λέω...αλλά ας γνωριστούμε κάποια στιγμή μακρυνή μετά απο 30 χρόνια...
    Τι ζώδιο είσαι?
    Απ. Είμαι troll με ωροσκόπο quad nick name σήμερα το έμαθα...
    Σου αρέσουν τα UFO?
    Απ. Εμένα πολύ, ενας φίλος μου τα έβλεπε με γυμνό μάτι να φανταστείς...
    Τι γνώμη έχεις για τις θεωρείες συνομοσίας?
    Απ. Εγώ δεν πιστεύω αυτά είναι του δαιμόνου...πάντα ρεί...αλλά κάνω κακές παρέες και θα τα πιστέψω στο τέλος...
    Πιστεύεις οτι ο έλβις ζεί?
    Απ. Τον είδα το θεό ήταν καβάλα σε ένα ατι...της ELENOS!!!
    Ποιά γεύση παγωτό είναι η αγαπημένη σου?
    Απ. Εμένα το ρούμι σταφίδα (οταν φάω πολύ έτσι γίνομαι σταφίδα)!!!
    Πάς σχολείο?
    Απ. Ακυρο εγώ πάω είπαμε και μαθαίνω να κολλάω...πρός το παρόν γαλβανίζω λαμαρίνες και μετά θα περάσω σε φούρνους χωριάτικους...

    Πραγματικά κουράστηκα φίλτατε...και πάω και για δουλειά σε λίγο...
    Καλημέρα...

    Υ.Γ. Το σασσί είναι απο την Ferrari της μηχανολογίας "φραγκούλης" νάναι καλά όπου είναι ο μάστορας αυτός...καλή του ώρα το Κ Στέλιου...το σχέδιο φαίνεται όπως το βλέπεις και το σασσί το βλέπεις ή μήπως όχι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    μας απογοητευσες ακη μου, ειλικρινα περιμενα μια πιο τεχνικη αναλυση για να ξερω τι να κανω και εγω,αν μπορω να διορθωσω κατι στα αρχεια μου ως βελτιωση. το "μου" σημαινει οτι κατεχεις περιωπή θεση για μενα ως προς τις γνωσεις σου, αλλα βλεπω ειναι αδυνατον να σου παρουμε μερικα κολπα.
    ναι εχω και τρις αναλυτες. οσο για τα υπολοιπα αστα καλυτερα. σε τριαντα χρονια εγω θα μαθω τον αγιο πετρο ποσα θελει το σκριν ....της 811.... και εσυ θα εισαι 40 χρονων. εμεις δυστυχως εχουμε ωρες δουλειας ακομη παντως το ευχαριστηθηκαμε με αυτα που εγραψες. καλη σου μερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Βασικές Αλήθειες:
    Υπάρχουν
    4X150A και ΟΧΙ 4Cx150A !
    4Cx250 (B, D, F, κλπ) και ποτέ 4X250!

    Η 4X150A είχε μονωτικό υάλου μεταξύ ανόδου - δακτυλιδιού προστατευτικού!
    Η 4CX250, 4CX350, κλπ Cx είχαν ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ αντί υάλου, ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ εκεί!

    Η 4X150A στα FM έβγαζε με μιά ή δυνατόν άρτια κατασκευή & σχεδιασμό class C, ~390W @ 2000V!
    Η 4CX250B στα FM έβγαζε με μιά ή δυνατόν άρτια κατασκευή & σχεδιασμό class C, ~410W @ 2000V!

    Η 4X150A στα FM έβγαζε με μιά ή δυνατόν άρτια κατασκευή & σχεδιασμό class C, ~415W @ 2500V!
    Η 4CX250B στα FM έβγαζε με μιά ή δυνατόν άρτια κατασκευή & σχεδιασμό class C, ~450W @ 2500V!

    η κωδικοποίηση ονομασίας τους δίνει απ' ευθείας και το τι κατασκευής λυχνίες είναι!
    4 για τέτροδο C για κεραμικό υλικό μονώσεως, X για ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ άνοδο με ψύξη αέρα, και μετά οι τυπικές επιτρεπτές ανοδικές απώλειες σε ισχύ (W)!

    Αμφότερες τις βρίσκεις και σε κονσέρβες στρατιωτικού υλικού, και σε κλασσικό κουτάκι κίτρινης Eimac!
    4cx_Family.JPG εδω από ένα μικρό στοκ στο σπίτι, το 1994 (?) ίσως, κάπου πριν το τέλος του σπορ οριστικά δηλαδή, που ήταν εκεί για επισκευές - αλλαγές άμεσης ανάγκης!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 30-07-13 στις 12:12
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (30-07-13), GiwrgosTH (30-07-13)

  10. #79
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Tι θελεις και ασχολεισαι ( john micros ) και μονο το οτι εβαλε στην αρχη του θεματος ( 50 - 150 mhz rf amplifier 450 watt eimac 4X150 , 4CX250R ) και φωτογραφιες με μηχανημα για ευρος συχνοτητων απο 100 -110 ? mhz καταλαβαινεις τι γινεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #80
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ειναι με γυαλι στο σκριν..και εχεις και οπτικη επαφη με τα εντοσθια....παντως ολες αυτες οι σειρές εχουν πλεον καταργηθει [εμπορικα] λογω πωλησεων και αντικατασταθει απο στερεας καταστασεως λινεαρ.παιζουν ακομα απο 10 KW και πανω αλλα εχουν μεινει και εκει ελαχιστοι που τις χρησιμοποιουν.μονο τελικες βαθμηδες δουλευουν πλεον 4cx....

    AAA Ναι.
    Τις βρήκα μέσα. Έκανα λάθος η 4X150 είναι η γυάλινη και η 4cx250 είναι η κεραμική όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω.
    Βλέπω αναφορές για 4cx150 αλλά τίποτα ξεκάθαρο.

    Ξέρει κανείς πως τις καθαρίζουν? έχουν μαυρίσει (μάλλον οξείδωση) από την αποθήκευση τόσα χρόνια.

    οπως λεει ο πανος....και αν την τριψης με δυναμη θα βγει ο χαλκος στην επιφανεια....ιδιως στις γωνιες...
    οσοι αγοραζουν ακομη παιρνουν την 350 σε λιγοτερα χρηματα απο 250/150 και με μεγαλυτερη ισχυ.
    Μαγειρική ΣΟΔΑ! Το απόλυτο καθαριστικό!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 150 W SSB/CW AMPLIFIER
    By p.gabr in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 03:51
  2. Ψαχνω σχεδιο για rf amplifier για 223 mhz
    By andreasgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 08:42
  3. 50-150 Mhz 450W RF Amplifier Witn Eimac Tetrode 4X150-4CX250
    By dovegroup in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 00:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας